Jump to content

Детско здравно осигуряване


goose

Recommended Posts

Здравейте,

Не можах да намеря как стои въпроса със здравното осигуряване на децата в Германия, можете ли да ме насочите към някакви източници по темата? Немският ми е доста зле, да не кажа никакъв, така че просто не мога да се ориентирам какво търся :-)

Поздрави,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 5
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Здравей goose,

отговорът не е еднозначен и зависи от начина на здравно осигуряване, който са избрали работещите в Германия родители. А както е известно, начините за всеки един човек с обичайно местопребиваване в Германия са два - частното застраховане (private Krankenversicherung, PKV) или задължителното здравно осигуряване (gesetzliche Krankenversicherung, GKV). Обща информация за здравното осигуряване в Германия ще намериш в темата Информация за немските здравни каси.

 

По отношение на децата вариантите също са два:

  • ако поне единият родител има gesetzliche Krankenversicherung, тогава детето може да бъде осигурявано чрез него, като това не оскъпява вноската на родителя
  • ако и двамата родители имат private Krankenversicherung, тогава детето не може да бъде съосигурявано чрез родителите си и за него трябва да се сключи отделна здравна застраховка. Мисля, че тя може да бъде както privat, така и gesetzlich.

 

Забележка:

  • описаното по-горе важи в стандартния случай за децата до 18 г., но при поределени условия може да продължи и след тази възраст.
  • за новопристигнало семейство (при наличие на граждански брак) с дете/деца и само един работещ родител препоръчвам първоначално да се сключи gesetzliche Krankenversicherung, освен ако нямате претенции за допълнителни екстри. Повече по въпроса в темата Информация за немските здравни каси
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В моя случай аз работя и имам Фамилиен ферзихерунг. Демек осигурявам и детето и жената. Понеже чакаме второ и трябваше да нося "напралвние" от генеколога в кракенкасето, там ми дадоха документи, които да попълня за второто- да влезе и то в застраховката лато се роди, и писмо което изпратя след като бебето е изписано и минало всички задължителни прегледи, за да ми дадат 100€ подарък за посрещане на най-първите нужди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, electrified написа:

за да ми дадат 100€ подарък за посрещане на най-първите нужди.

Коя здравна каза е това? Не искам да те дразня, но нашата каса ни даде около 12 (не помня точно) пъти повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..