Jump to content

Здравно осигуряване в Германия


valeri

Recommended Posts

Здравейте,имам следният проблем : приятелката ми работи от два месеца в Мюнхен и има дата за операция,но тя обмисля след операцията да се върне в България.Въпросът ми е при положение че няма да остава след това да работи в Германия , здравната каса ще поеме ли разноските или ще я накарат да си доплаща. Моля,ако някой е запознат да ми отговори.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 14
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Не съм експерт по въпроса, но съм абсолютно убеден, че двете неща нямат връзка, т.е. няма как здравната каса да иска пари за, или в бъдеще, или да има претенции към това къде ще живее приятелката ви. Стига, разбира се, да е била здравноосигурена.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора. Да,здравноосигурена е ,но едва от два месеца,а  и има намерение след операцията да напусне работата си и да се върне в България. Затова се притеснявам ,че тъй като няма да внася повече здравни осигуровки за в бъдеще,може да я накарат да  доплаща.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но трябва да си махне адресната регстрация в ДЕ и да се отпише и от здравната каса в ДЕ. В противен случай - за в бъдеще ще се натрупат здравни, които ще плаща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
На 21.11.2016 г. at 23:27, valeri написа:

Здравейте,имам следният проблем : приятелката ми работи от два месеца в Мюнхен и има дата за операция,но тя обмисля след операцията да се върне в България.Въпросът ми е при положение че няма да остава след това да работи в Германия , здравната каса ще поеме ли разноските или ще я накарат да си доплаща. Моля,ако някой е запознат да ми отговори.

(1) Може ли името на здравната каса и вида на осигуряването - privat / gesetzlich?

(2) Ще се налага ли след операцията приятелката ви да преминава през планови контролни прегледи, които ще са част от лечението?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

           А аз променям темата с друг въпрос. Някой взимал ли е болничен от България за немски работодател? Или знае ли някой как става това ,как се изпраща болничният към Германия или се носи на място след пристигане отново в Германия? И ако болничният от частен лекар ,то то е написан на ръка.Така ли се предава ,естествено с превод?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎12‎/‎30‎/‎2017 at 21:20, Iliana Koceva написа:

           А аз променям темата с друг въпрос. Някой взимал ли е болничен от България за немски работодател? Или знае ли някой как става това ,как се изпраща болничният към Германия или се носи на място след пристигане отново в Германия? И ако болничният от частен лекар ,то то е написан на ръка.Така ли се предава ,естествено с превод?

Това с болничния, написан на ръка не го разбрах много добре. Този лекар изобщо ли няма договор с НЗОК? Но дори и да няма според мен ти лично можеш да занесеш болничния до НЗОК, която е единствената в България и по тази причина единствено компетентна да обменя информация по служебен път с немските здравни каси.

Иначе стандартната процедура е сравнително проста, защото в България от доста време се издава електронен болничен лист. Така би трябвало да работят всички лекари, които имат договор с НЗОК. Представя се болничния на НЗОК и тя би трябвало после по служебен път (съгласно Директива 1408/71 на ЕС) да се изпрати болничния на немската здравна каса, която пък да информира работодателя ти (Nachweispflicht). Задължението за първоначално информиране на работодателя ти (т.нар Informationspflicht) не отпада и трябва да го направиш лично, но не е толкова стриктно. Ако си в Германия например, си длъжна да го направиш най-късно на следващия работен ден. Когато си в чужбина изискването е да стане "възможно най-бързо", каквото и да значи това.

 

Според § 5 Abs. 2 Satz 2 на Entgeltfortzahlungsgesetz при получаване на болничен в чужбина (извън Германия) е необходимо по някакъв начин възможно най-бързо да съобщиш на работодателя си:

  • за получаването на болничен в чужбина (Arbeitsunfähigkeitsbescheinigung / ausländischer Krankenschein)
  • предполагаемата продължителност
  • адресът, на който се намираш

 

Проблемът е, че нещата в България на практика не винаги работят толкова гладко. По тази причина аз лично винаги предавам паралелно информацията или поне се обаждам да попитам и да се уверя, че информацията по служебен път е пристигнала.  Ако НЗОК не ти съдейства или ако предаването на информация се бави по някаква причина, то в твоя случай с този ръчно написан болничен, остава само варианта:

  • превод на немски
  • първоначално лично препращане на болничния на немската здравна каса по електронен път
  • последващо предаване на документите в оригинал
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Здравейте,искам да попитам дали може да се осигурявам в Германия и България едновременно.И след колко време след като съм осигурен в Германия,детето ми ще може да ползва здравна помощ там.Детето ми е с хронично заболяване и по късно във времето ще се наложи трансплантация.Търся варианти ,защото тук в България Фонда за лечение  действа много мудно докато те одобрят.Искам да се информирам по от рано за да знам какво да предприемам....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, PepsiCo написа:

И след колко време след като съм осигурен в Германия,детето ми ще може да ползва здравна помощ там.

Веднага. Предполагам, че не става дума за фиктивно осигуряване, а за реален трудов договор и работа на място. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, Aleksander написа:

Веднага. Предполагам, че не става дума за фиктивно осигуряване, а за реален трудов договор и работа на място. 

Може би в началото да е фиктивно осигуряване .Трудов договор ,адресна регистрация и осигуровки ,но реално да не живеем там постоянно .Незнам да ли го има като вариант.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

Здравейте, мили хора! :)

На пролет (живот и здраве!) ни предстои трайно преместване в Германия и наред с всички чуденки и питанки имам едно главно притеснение. Ще съм много благодарна, ако някой може да помогне с информация!

Планът е като за начало само съпругът ми да работи, тъй като ще има предварително подсигурена легална работа, а аз да се грижа за дъщеричката ни (на 1,4г. в момента), докато се установим и си намеря работа. Проблемът е, че аз съм диабетичка с Тип 1, който е инсулинозависим и се притеснявам, дали бидейки безработна там, ще мога да си получавам инсулина и профилираното здравно обслужване? Или иначе казано, дали здравните осигуровки, които съпругът ми ще плаща ще гарантират и моите медикаменти, докато съм безработна? Не питам за никакви помощи, инвалидни пенсии и други чуждоземски облаги, само да си получавам инсулина ми е важно! :)

Благодаря предварително!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 26.12.2018 г. at 15:03, Elsita написа:

Здравейте, мили хора! :)

...

Планът е като за начало само съпругът ми да работи, тъй като ще има предварително подсигурена легална работа, а аз да се грижа за дъщеричката ни (на 1,4г. в момента), докато се установим и си намеря работа. Проблемът е, че аз съм диабетичка с Тип 1, който е инсулинозависим и се притеснявам, дали бидейки безработна там, ще мога да си получавам инсулина и профилираното здравно обслужване? 

...

Здравейте Elsita,

от споделеното става ясно, че действително информация ви по темата е много оскъдна. Добре е отделите време и да хвърлите по едно око на основните теми, свързани с подготовката, предхождаща преместването в Германия. Това ще ви спести после много нерви, време и пари. Трудно ми е да ви кажа откъде да започнете. Просто отделяйте всеки ден по малко време и преглеждайте по една тема.

А сега по въпроса ви - щом наричате човека до вас "съпруг", това означава, че имате сключен граждански брак. Ако той сключи gesetzliche Krankenversicherung (това е важно !!!) и поиска изрично семейна застраховка (Familienversicherung), още от първия ден на трудовите му правоотношения, ти и детето ще бъдете също здравноосигурени чрез него. За това няма да му удържат нито цент повече. Чрез семейната здравна застраховка вие ще получите пълните права на здравноосигурено лице в Германия, нищо че ще сте без работа. Освен всичко друго, това означава за вас и право на медикаменти, поддържащо лечение и терапии, съответстващи и дори надвишаващи средните европейски стандарти.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Крякащата тайфа, много Ви благодаря за отговора! :)

А има ли значение дали е е към държавната каса (не съм сигурна как е точният термин) или към частна?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 години по-късно...
На 1/15/2019 at 10:49, Elsita написа:

Крякащата тайфа, много Ви благодаря за отговора! :)

А има ли значение дали е е към държавната каса (не съм сигурна как е точният термин) или към частна?

Familienversicherung е възможна само при обществените здравни каси. Ако човек има частна здравна застраховка, не може да я превърне в семейна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..