Jump to content

Росен Арабаджиев

Потребител
  • Мнения

    809
  • Присъединил/а се

  • Последно посещение

  • Дни на първо място

    256
  • Дарения

    0.00 EUR 

Мнения от Росен Арабаджиев

  1. На 20.01.2024 г. at 14:42, ton4etosf написа:

    Ако нямам никакъв стаж в България, а целият ми стаж е в Чужбина (Чехия), някой запознат ли е дали ще ме одобрят НОИ? Или е проблем..може за това да се хванат за евентуален отказ от тяхна страна.

    Това с изплащане на обезщетенията за безработица от една държава в друга е европейски регламент и тук нашата администрация почти няма място за импровизации. Нашето Народно събрание дори и да иска, няма как да променни тези условията. То и по тази причина "френската схема" си върви и тарикати точат социалните системи, защото трябва общоевропейско решение на подобни проблеми. А в Брюксел докато стандартизират формата на краставиците и цвета на морковите, мравките изяждат хляба. Не се безпокойте, изчакайте решението и после ще видим.

  2. На 15.01.2024 г. at 13:21, ton4etosf написа:

    Здравейте, подадох документите в офис на НОИ, няколко пъти говоря с тях и по телефон. Първият път, тяхна служителка ме потърси за да ми каже този измислен закон и че на 99 процента ще ми бъде отказано обезщетение ако от Чехия потвърдят тези 8 години стаж. Бил прекалено много. Ако съм можел да си го потърся там. Все още съм имал времето. Днес сутринта, реших пак да им се обадя. Те ми казват, че този закон си е само между тях си. Никъде го няма официално на техния сайт. Просто като ми дойде с отказ решението, длъжен съм да обжалвам и да се консултирам с адвокат.

    Явно сте направил всичко както трябва, така че не се безпокойте и си изчакайте решението. Това отношение вероятно е отговорът на НОИ  на поредицата измами, които наши сънародници правят през последните месеци. Схемата "френската безработица" с кратък престой във Франция е особено популярна. Вие не се притеснявайте. Няма как да ви откажат обезщетението, ако ви се полага. Даже не ми се вярва да се стигне до адвокат.

    Успех и ни разкажете после какво е станало.

  3. преди 23 часа, ton4etosf написа:

    Здравейте, понеже се завърнах в България и си подадох всички видове документи в бюрото,НОИ,НАП. И последната седмица научавам, че има нови закони от август 2023, че последните 5 години трябва да имаш повече стаж в България от колкото в Чужбина за да получаваш. Не знам до колко е вярно.

    Здравейте ton4etosf,

    след като сте подал писмено заявление в НОИ за обещетение за безработица, би трябвало да получите писмен отговор, в който при отказ за изплащане на обезщетение, би трябвало да е обяснено на какво основание ви отказват. Вие как подадохте документите - в офис на НОИ или през Система за сигурно електронно връчване на документи?

  4. На 7.10.2023 г. at 9:59, Елза написа:

    Немската здравна каса иска доказателство, че ще имам нова здравна застраховка от 1 Януари, за да ме освободи от тяхната. Явно трябва да се свържа с българската здравна каса , за да ми помогне за казуса. Благодаря ви все пак.

    Здравейте Елза,

    може ли да споделите дали става въпрос за обществена или частна здравна каса, както и какъв е вида на здравната ви застраховка - дали имате семейна застраховка, сте самоосигуряваща се, осигурена по трудов договор и т.н.


    До скоро ...

  5. преди 23 часа, Veri.999 написа:

    Здравейте, имам нужда от този документ. Ще Ви бъда много благодарна, ако ми го изпратите по имейла.

    veri.99@abv.bg

    Здравей Veri.999,

    не е нужно да ти пращам аз документа. Ти сам/а може да си го свалиш. Ето как става това:

    • отиди на първото мнение горе
    • натисни бутона "Към файла" под снимката на фрмуляра
    • затвори екрана с рекламата, която евентуално ще ти се отвори
    • в новия екран натисни бутона "Изтегли" и файлът ще се свали на твоя компюр/таблет/смартфон

    До момента 387 души вече са успели да го свалят, така че и ти ще се справиш. Ако все пак срещаш трудности, пиши ми.

    До скоро ...

  6. На 2/27/2023 at 21:03, Sanane написа:

    Здравейте, 

    В момента немския ми не е плавно-разговорен. Мога ли да заявя искане за българоговорящ консултант в Агенцията по заетостта или Джоб центъра в Германия?

    Благодаря!

    Повечето институции и организации не са длъжни да предлагат помощ с превод на майчиния език. Единствените задължени институции, за която се сещам, са съда и полицията. Стигне ли се до разпити и/или съдебен прозец, задължително осигуряват преводач, дори още преди да сте го поискали. На другите места имате право да заявите преводач, но срещу заплащане. Както veronik_veronik ви каза, по-евтино ще ви излезе, ако водите с вас човек, който да превежда.

    Останалите институции и организации могат от добра воля да предложат подобна услуга. Факт е, че има доста такива и броят им непрекъснато расте. В темата по-долу ще намерите координатите на подобни места:
    https://rodenivbg.com/index.php?/topic/22-bezplatni-konsultacii-na-blgarski-ezik-po-vprosi-ot-ezhednevieto-na-imigrantite/

  7. При напускане на работа в България, работодателят е длъжен да ти даде удостоверения УП-2 и УП-3. Ако не го е направил или си ги загубил, може да се преиздадат. Те удостоверяват осигурителен стажи и се дават в Германия. Те си ги превеждат.

  8. През последното денонощие стартираха няколко кампании за набиране на средства в помощ на пострадалите от земетресението, ударило Турция и Сирия.

    Български червен кръст 
    Набира дарения през SMS кампания. Желаещите да помогнат могат да изпратят кратко съобщение на номер 1466 (на стойност 1 лв.) към всички мобилни оператори.
     

    Манол Пейков (ИК Жанет) и Лазар Радков (фондация "Капачки за бъдеще")
    Двамата се опитват да съберат парични и предметни дарения, които да бъдат изпратени до спешни в засегнатите райони в Турция и Сирия.

    Дарения се събират на:
    Банкова сметка: BG39DEMI92405000305527
    Търговска банка Д 
    BIC: DEMIBGSF
    Титуляр: Манол Костадинов Пейков
    Основание: За пострадалите от земетресението

    PayPal: manolpeykov@yahoo.com


    Фондация Гората.бг
    Парите ще се използват за неща от първа необходимост.  като "одеяла, дъждобрани, храна, медицински материали, подкрепа за деца и нужното за спасителните екипи в това число и българските".

    Дарения се събират на:
    Банкова сметка: BG74RZBB91551011840078
    КБС Банк България
    BIC: RZBBBGSF   
    Титуляр: Фондация Гората.бг
    Основание: Земетресение

    PayPal

  9. Качих във файловата база формуляр KG80. Той е изключително полезен за онези, на които е им омръзнало писмата на Familienkasse или да закъсняват със седмици, или изобщо да не пристигат.

    Формулярът се попълва и изпраща на регионалната Familienkasse. С попълнената декларация се съгласявате Familienkasse да ви изпраща коресподенцията по електронен път на посочен от вас адрес. Няма бавене, няма размотаване. 

    При попълването на формуляра има някои особености. Ако срещнете трудност, не се притеснявайте да попитате.

  10. преди 13 часа, veronik_veronik написа:

    Въпрос на договорка, ако е съгласен да намериш нов наемател и съответно в жилището няма щети, защо да не си получиш калциона.

     

    преди 7 минути, hqcorp написа:

    При условие че намериш наемател, останалото е договорка. Новия наемател плаща калциона на теб, ако калциона е в банка, тогава ще си го получиш като се развали договора т.е. след 3 месеца. Или новия плаща първите 3 наема на теб и ти на хазяина или хазяина разваля договора и подписва нов.

    Смисълът на Kaution-a е не само да покрие нанесени от наемателя щети, но и неплащане на разходи, които стават ясни месеци след напускането (ток, Betriebskostenabrechnung и др.). Някои изравнителни сметки могат да дойдат чак в края на 2024, т.e. докато AinStein не си плати всички задължения по използваното от него жилище, Kaution-a остава при наемодателя. Дали в жилището веднага ще влезе друг наемател или не е без никакво значение.

     

    преди 35 минути, AinStein написа:

    Явно няма да ги платя и ще се стига до съд.Причината за напускане е некоректно отношение на хазяина от еврейски произход - не е немец.През деня парното не работи и пускаме електрически радиатор.Уж си плащаме.Колко пъти сме говорили все тази.Хазяина нека ме съди, но дали ще спечели.

    Смисълът на Kaution-a е не само да покрие нанесени от наемателя щети, но и неплащане на разходи, които стават ясни едва след напускането (ток, Betriebskostenabrechnung и др.). Някои изравнителни сметки могат да дойдат чак в края на 2024, т.ч. докато AinStein не си плати всички задължения по използваното от него жилище, Kaution-a остава при наемодателя. Дали в жилището веднага ще влезе друг наемател или не е без никакво значение.

    Некоректното отношение на наемодателя трябва да бъде доказано по надлежния ред. Ето от какво примерно ще се интересува съда

    • колко писмени уведомления за разни проблеми си му изпращал? 
    • намаляван ли е наема поради тези проблеми?
    • ако не е, защо първо не е предприета тази стъпка, а пускаш направо Sonderkündigung?
    • други наематели в сградата отправяли ли са официално подобни оплаквания?

    От личен опит мога да кажа, че борбата с некоректен наемодател е неравностойна, дори и да си член например на потребителска организация за защита на правата на наемателите или да имаш правна застраховка. Адвокатът на наемодателя със сигурност е по-подготвен.

  11. На 24.1.2023 at 19:26, Gerito88 написа:

    Има ли такъв консултативен център в Бремен?

    Има и най-вероятно не е само един. Пращам ви първото срещнато място AWO Bremen. Това е първото място, което трябва да посетите, преди да се захванете с ходене по институциите. Ето и още едно  - Innere Mission. И на двете места предлагат консултации на български език.

    Паралелно с това преглеждайте темите във фотума. Отделяйте всеки ден по малко време и след месец ще сте изненадана колко много нови неща сте научила.

    До скоро …

  12. преди 12 минути, Люси написа:

    За съжаление не можах да го открия на български в сайта kindergeld.  И тук в сайта не го намерих.

    Ето тук се намира двуезичния вариант на KG55a
    https://rodenivbg.com/index.php?/files/file/37-kg55a-bg-kg-55a-bg/

    Erklärung-a изобщо не е необходим във вашия случай. Когато детето е в Германия се попълва и връща единия от двата формуляра, които са ви пратили, в зависимост от това какво прави детето. Когато детето е в чужбина се дава KG55a.

     

  13. преди 3 минути, Люси написа:

    Да ,така е. Обаче проблемът е в това ,че формуляра пратиха само на немски ,а на директорката трябва да гсе даде с превод ,или поне да бъде на два езика: български и немски. От къде може да се вземе  такъв?

    Няма откъде да се вземе двуезичен вариант на Schulbescheinigung. За ваше успокоение вие или някой ваш познат може да се обади на Familienkasse и да попита дали може да се замени единия формуляр с друг. Аз съм 100% сигурен, че няма да има проблем.

  14. преди 43 минути, Люси написа:

    Здравейте. Получихме едни формулари от Фамилиенкасе , които  трябва да се попълнят . Обикновено сама се справях до сега. Обаче сега дойдоха нови ,с които не мога да се справя. Моля ,помогнете  да ги попълним. Свързано е с детето ни ,което навършва 18 години на 24 януари ,той е ученик в България.   Имаме малко дни за да ги пратим  онлайн попълнени.

    Моля за помощ  срещу заплащане.

    Аз мога да  пратя сканираните формулари.

    Според мен не ви трябва Schulbescheinigung, а формуляр KG55a_bg. Това е правилният формуляр, когато детето учи извън Германия.

    Може да се свали от секцията Файлове>Документи и формуляри. После го пращате на сина ви да го разпечата и занесе за попълване на секретарката. Ако тя се съгласи, може да го попълни на латиница, но не е задължително. Familienkasse си имат преводачи и ще се оправят и с формуляр, попълнен на български.

  15. Случвало ли ви се е да ви потрябват пари в брой, но в населеното място, в което сте попаднали, да няма банкомат на вашата банка или банкова група? На мен ми се е случвало. Нямаше начин да платя с карта за нещо, а парите които имах в брой не ми стигаха, така че трябваше да тегля. Банкомат на моята банкова група нямаше и трябваше да ползвам банкомата на друга банка, който ми взе 5 евро такса. 

    По-късно разбрах, че има алтернативен вариант на тегленето от банкомат, който при това е безплатен. На касата на повечето магазини, след като направиш покупка на определена стойност (от 0 до 15 евро в зависимост от магазина), може да кажеш на касиера, че искаш да изтеглиш пари (Bargeld abheben). Така може да се теглят до 200 евро, като не се удържа такса. Услугата се казва "Cash-Back"-Service. 

    На някой може тези спестени 5 евро да му се сторят нищо, но въпросът е принципен, защото лично аз не разбирам каква е причината да ти удържат 5 евро, когато си клиент на друга банка. Всъщност се сещам за една причина - да те доят.

  16. На 6/6/2022 at 10:09, Десислава Ащомова написа:

    Да допълня по темата: новодошлите са обсолютни аутсайдейри, всички сме минали по този път. След като един път се помогне, те се вкопчват като удавник за сламка и е трудно де се обясни, че всичко е предимно време, усилия и нерви. Като не смятам транспортни разходи и изгубено свободно време. В повечето случаи хората не са свикнали с правилата и е трудно да ги убедиш, че добрият външен вид, добро държане и обноски са важни. 

    Е, тези 10 г. не са чак толкова много и от моя гледна точка вие също сте новодошла. Не бих сложил всички дошли наскоро под общ знаменател, а и AinStein има предвид една особена категория българи в Германия, дошли преди 2007. Като се замисля, идващите през последните 10-15 г. са горе долу 50:50. Повечето имат нужда от първоначална помощ, но половината от тях до 2-3 месеца спират да са зависими от по-отдавна дошлите българи. Другата половина като че ли никога няма да успее да достигне до самостоятелност.

    Моят опит е следния. Първите 5 г. живяхме в много изолиран район. През първите месеци така и не успяхме да се свържем с българската общост, която после се оказа, че не е никак малка за толкова забутано място. Но пък след няколко месеца бяхме намерени. Заговори ни един човек, докато пазарувахме в магазин. След време разбрахме, че във въпросния ден ни е наблюдавал доста дълго, докато ни прецени и реши да ни се разкрие. Лично на мен ми стана малко тъпо, но така или иначе бяхме допуснати до затворената им общост. Почти всички бяха дошли преди 2007 г., а някои от тях и преди 1989 г. Имаха си редовни сбирки, йерархия, културна програма и т.н., но до тях бяха допускани само онези, които бяха преценени като подходящи. А това силно противоречи на моята житейска философия

    Не се чувствахме добре там, макар че имаше и качествени хора. Има няколко неща при тях, които много ме дразнеха:

    • елитарното им поведение, като почти всички се държаха сякаш са нещо изключително
    • при всеки един разговор питаха дали жена ми най-после е почнала работа, макар че никога не сме висяли на Jobcenter, а по онова време можеше да се закачиш от момента на пристигането
    • като им се обадиш по телефона първите им думи бяха "Какво става? Какво искаш? Случило ли се е нещо?"

    В групата им имаше около 20-30 души, но само с двама от тях поддържаме връзка и до момента. Спирам за момента, защото написаното ще стане много дълго.
     

    До скоро ...
     

  17. Аз искам да споделя впечатленията си от място за нощувка в Унгария, на което попаднах случайно. Просто собтвеникът на предишното място, което бях резервирал за пътуването ми миналата седмица, ми изигра номер и се наложи в последния момент (3 дни преди пътуването) да сменя резервацията.

    Мястото се казва Berger Pince és Vendégház и се намира в Császártöltés. Представлява две къщички, които някога са били винарни, а сега са къща за гости. На приземния етаж е запазена автентичната кръчма с мебели и декорации  на поне 100 г. Домакините говорят немски и са изключително любезни. Идват да ти дадат ключовете, а когато си тръгваш, просто трябва да ги пуснеш в пощенската кутия.

    Колкото и да е странно, в момента стаите изглеждат по-добре от показаното на снимките. Гостите могат да ползват допълнително кухнята, навеса с пейки, огнището, грила или помещението на бившата кръчмата, което има около 20 места. Цената бих определил като символична - преди седмица беше около 14 евро за легло (без закуска). Има достатъчно място за паркиране дори и на по-голямо превозно средство. Eдинствената "забележка" е, че едната стая трябваше да бъде с изглед към езеро. И тя беше, но "езерото" беше доста далеч от представите ми за езеро, по-скоро изглеждаше като голяма локва, останала след проливен дъжд.

    Разположението на мястото го прави подходящо за пътуващите до вътрешността на България, защото се намира по средата на маршрута (като се отчете престоя по границите).

  18. преди 6 минути, Aleksander написа:

    Да, ама не! Веднъж 6 часа се обяснявах на летището в Хамбург. Трябваше и жена да дойде за да ни дадат детето, което пътуваше самó и с неизрядни документи. Тогава неволята добре ни научи. Всичко друго е легенди и празни приказки. Или си изряден и не те боли главата или не си.

    Това при пристигането в Хамбург от България ли е станало или при излитане от Хамбург за България? Ако е пристигал от България, как са го пуснали да излети с неизрядни документи? Или германците и българските власти изискват различни документи?

    В крайна сметка какъв документ е липсвал или е бил грешен?

  19. Информация от миналата седмица - при смяна на изтичаща лична карта не ми искаха нищо друго, освен валидната все още стара лична карта. Действието се разви в 1-во РПУ в София.

    Бяха направили някои промени, които много улесняват процеса - всичко стана на гишето, на което правят снимките. Там ми извадиха заявлението от системата, там платих и на ПОС-терминал. Преди 2. се минаваше на три гишета - първото за получаване на заявлението, второто - плащане по банков път, третото - за снимка и биометрични данни.

    Освен това искам да кажа няколко добри думи и за дежурната полицайка. Жената дойде 10 мин. преди началото на работата на гишетата. Усмихнато ни каза "Добро утро" и направи веднага организация, като раздели чакащите на две опашки, така че да е ясно кой за какво е. Иначе обстановката в самите помещения е все така подтискаща - с тапети от 80-те години, провиснали кабелни канали, течове под первазите на прозорците и т.н.

  20. На 5/30/2022 at 14:18, AinStein написа:

    Имал си огромен късмет.Затова им набивам канчетата на тези дето искат границата да минат без билет и с ръчен багаж.Това ,че някоя женка на комшуто не са я проверили не е правило да не си извадиш билет.

    Разрешението за пътуване трябва винаги да се дава, когато непълнолетни пътуват в чужбина без родителите си. Това важи и ако само един родител пътува с вас. В началото звучи странно, но има много логична основа: граничните служители трябва да се уверят, че вашето безобидно ваканционно пътуване не е отвличане на дете. Особено ако придружаващият родител има различно фамилно име от детето, служителите по сигурността трябва да гарантират, че пътуването ще се проведе по приятелски начин. Същото важи и за други възрастни спътници, т.е. ако детето ви пътува с баба или приятели.

    Не мисля, че е било късмет. Действително се оказва, че след като непълнолетен български гражданин е напуснал територията на Република България, после никой в чужбина не се интересува с кого и накъде пътува. Освен това изготвяната в България декларация е само на български език и практически няма как да послужи на други граници.

    Споделената от теб информация е от Германия и касае немските граждани. Също така, макар че немският вариант на декларацията е многоезичен, няма никаква стойност пред българските власти.
     

  21. преди 10 часа, Гълъбов написа:

    Също така заради постоянните катастрофи и задръствания в Унгария все по-сериозно обмислям да преминавам Унгария без да използвам пътищата с винетка. В тази връзка може ли някой пътуващ да ми каже дали има камера за проверка за унгарска винетка между граничния пункт Rajka (HU) и първия изход на М15 (изход 14), ето тази отсечка - https://goo.gl/maps/VV1b74psqTxXTKN4A

    Целя преминаване през Унгария по този маршрут - https://goo.gl/maps/9NVpvWrW2eZ6AsyG8

    Здравей Гълъбов,

    колкото пъти съм минавал Унгария по магистралите, толкова пъти съм карал и извън магистралите. Съображенията ми са почти същите като твоите. Към тях мога да добавя още постоянните задръствания в летния сезон на околовръстните на Будапеща и Гьор. Теоретично би трябвало да караш 1 час повече, ако си извън магистралите. На практика няма разлика, дори в някои случаи съм минавал по-бързо (когато съм минавал Унгария вечерта или през нощта).

    Имам следните коментари към алтернативния маршрут, който си избрал:

    • минаването през Гьор губи много време, особено в светлата част на деня. Последно пробвах да избегна Гьор, като останах в Словакия чак до Komárno / Komárom. Там една част от пътя е (все още) безплатната магистрала R7 и после шосе 63. После се включвам в твоя маршрут на Kisbér. Участъкът Komárom-Kisbér, но после има някои отсечки шосета 62 и 53, които не са реновирани скоро. Но унгарците подновяват непрекъснато настилката и като цяло пътуването минава леко
    • предлагам ти някой път да пробваш да влезеш през Bácsalmás-Bajmok, а не през Tompa-Kelebija. Препоръчвам го силно, при положение, че човек кара извън магистралите. Ако извън летния сезон на Tompa-Kelebija се минава за 20 мин., то на Bácsalmás-Bajmok се минава за 2 мин. А в сезона чакането на Tompa-Kelebija не е под 1 час, защото доста хора го използват като алтернатива. Малцина все още избират Bácsalmás-Bajmok.
    • когато минавам през Bácsalmás-Bajmok, в последната част на маршрута карам по шосе 51, а не по шосе 53. Там като че ли има по-малко населени места, през които се минава.
    • според сайта на Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (унгарската пътна агенция) посоченият от теб участък от М15 е платен. Аз също мисля, че вече има поставени камери.

    До скоро ...

  22. На 5/30/2022 at 23:54, AinStein написа:

    Твоя маршрут е достоен да ни го споделиш.Били  описал целия маршрут точно през кои места минаваш до България и да пуснеш линкове към камерите ,ако може.Благодаря!

    Маршрутът, по който пътувам, съм го описвал вече в темата. Той не е постоянен. Непроменими са само следните неща:

    • преминаване през Словакия извън магистралата. Местата на излизане/влизане са Brechlav (Чехия) и Rajka (Унгария)
    • в Унгария карам по М6 вместо по М5
    • влизане в Сърбия / излизане от Сърбия през Topma/Kelebija или Baja/Bajmok
    • винаги карам директно през Белград, а не по околовръстното му
    • ако пътувам в активен сезон (летни отпуски, новогодишни празници) влизам в България през Стрезимировци, а не през Калотина

    Това е линка с точния маршрут от границата на Чехия до границата на България: https://goo.gl/maps/UyTNQ3nURkd39JLn9.
    Теоретично пътуването е с около 1,5 часа по-дълго, сравнено с карането само по магистрала и влизане през основните ГКПП Хоргош и Калотина. Но реалността, особено през отпускарския сезон е друга.

     

    На 5/30/2022 at 22:22, veronik_veronik написа:

    Мисли позитивно, все пак имаш нерви да минеш този път и да караш с часове. Аз все по-трудно понасям цялото пътуване. И реално с тази цена на горивото, самолетта надделява за пътуване до България. 

    Така и не стигнахме до пътуване със самолет. Когато си на 400 км. от най-близкото летище в Германия, от което има евтини полети до България, и малкото предимствата на полета със самолет се губят. После следват въпросите - как да стигна до летището? Ако отида с колата си, къде да я оставя, така че да не хвръкнат 300 евро за 3 седмици паркинг? Как да съберем личните си неща само в два куфара, когато искаме да отидем и на море, и на планина? А после как ще се продвижваме в България - защото искаме да отидем и тук, и там, и за защо не и за няколко дни в Гърция?

    Освен това пътуването с кола дава на мен и съпругата ми усещане за свобода. В това отношение и двамата сме на една вълна. До скоро карахме директно, като се сменяхме през няколко часа. В последните години използваме възможността да спираме за нощувка и опознаваме градове по маршрута. Една вечер не е достатъчна да се вид кой знае какво, но все пак дава възможност да почувстваш атмосферата на мястото. 

  23. Завчера паднах в клопката на собствената си глупост и още ме е яд, така че пак ще пиша за неща, за които не един и два пъти съм писал.

    Преди два дни се прибирахме с колата от България за Германия. И аз не знам защо, но реших да вляза в Унгария през Хоргош - това е основният ГКПП с до 9 ленти в посока. След Нови сад почти нямаше коли на магистралата и реших, че след като е месец май, вероятно и границата няма да е натоварена. През този пункт за последните 20-ина пътувания съм минавал общо два пъти, като вторият път се бях зарекал никога повече да не минавам през него. 

    И така, карам си аз. На 1 километър пред и зад мен няма никакви коли, така че нищо не предвещаваше какво ни чака на границата. Опашката на сръбската част беше около 20 коли на лента и преминаването ни отне около 30 мин. И после дойде ничията земя. Не минах и 200 метра и се сблъсках с грозната реалност - очакваха ни две стройно подредени ленти с автомобили, като на лента имаше поне около 200-250 автомобила. Имах точно 2 мин. да реша дали да се омитам и да мина през някой от другите ГКПП. Когато реших да обърна, вече беше късно. Няколко коли се наредиха зад мен и ме затвориха. 

    Чаках "само" 2 часа и половина. В началото унгарците бяха отворили само 2 гишета (имам чувството, че го правят нарочно). След около 2 часа чакане последваха няколко вълни от клаксони на изнервени шофьори. Интересното беше, че това като че ли даде резултат. В рамките на 15-20 минути отвориха още две гишета. Но като цяло картинката беше много грозна. Още по-ужасно беше, когато после трябваше да карам 200 км. по претоварената магистрала М5. Още не мога да си обясня защо така се подлъгах. Имам линковете към web-камерите, които показват в реално време какво е положението на пункта, но въпреки това не го проверих. Оф, много ме е яд.

    Сега вече съм сигурен, че повече няма да мина през това място, освен ако няма друга алтернатива. А алтернатива има - на отиване към България влязох през Томпа и всичко стана точно за 3 мин. - това беше общото забавяне на двете гишета.

  24. Преди няколко дни научих нещо, което смятам за много полезно. Трябваше да изготвя едно пълномощно и да го заверя нотариално. Бяхме отседнали в една къща за гости в малко село. Докато си приказвахме със собствениците на къщата за това-онова, стана въпрос за това, че трябва да отида до града при нотариус, за да ми направи заверката.

    Тогава хората ми казаха, че цялата работа може да я направи и кмета на селото. Бях доста изненадан, но информацията се оказа съвсем точна. Много документи могат да бъдат заверявани от съдията по вписванията при съответния районен съд; кметът на населеното място (което не е общински център); кметът, заместник-кметът, секретарят на общината (когато е общински център); кметският наместник, когато в района няма нотариус.

    Впрочен жената в кметството (на възраст 50+) беше учудващо компетентна и компютърно грамотна. Подготви всичко и само се обади на кмета да дойде да се подпише. Цялата услуга по съставяне и заверка на пълномощното ми струваше 6 (шест) лева.

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..