Jump to content

Получаване на майчинство и обезщетение за родители в Германия


Recommended Posts

На 23.12.2018 г. at 21:02, atlantiko@abv.bg написа:

Здравейте на всички!Бих искала да попитам има ли някой опит или информация относно Елтернгелд и елтернгелд плюс.Каква е разликата?На 26.11.родих второто си детенце.Казаха ми,че трябва да подам документи за тези надбавки.Антрага вече го имам ,но ми е много трудно да го попълня поради слабо владеене на езика и това,че има много непознати  за мен думи вътре.Ако някой може да ми помогне с информация ще бъда много благодарна.На всички желая светли празници и много здраве!

Така, преместих мнението ви във вече съществуващата тема по въпроса. Ако в мненията по-горе не намерите отговора, който ви интересува, то се надявам поне един от другите участници във форума да може да ви съдейства с информация. Както виждате, има доста хора, минали по вашия път.

Ако пък никой от пишещите тук не се отзове, запишете си час при безплатните консултанти в Дортмунд. Отделете един ден за този важен въпрос, разходете се до там и те ще ви попълнят документите. Също така ще ви отговорят и на всички въпроси. В тази тема ще намерите адреса им: 
http://rodenivbg.com/index.php?/topic/22-bezplatni-konsultacii-na-blgarski-ezik-po-vprosi-ot-ezhednevieto-na-imigrantite

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте имам едно въпросче, понеже несъм на ясно как стоят нещата имаме бебче на 6 месеца,родено в България, а Следващият месец ще се местим в Германия аз ще започна работа на трудов договор веднага, та въпросът е дали моята съпруга ще получава майчинство при положение че не е на договор там и е работила само в България и ако може къде и как трябва да се пуснат

документите или ще може да се получават само детски. 

Благодаря предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да ви отговоря, но ще ви помоля да споделите как се процедира точно. Получава ли тя майчинство в България?  Това е често срещан въпрос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Здравейте,

Бременна съм в 6ти месец, от 2 години работя от вкъщи като самонаето лице. Плащам здравни осигуровки, но скоро ще се прехвърля към семейна осигуровка на съпруга ми. Въпросът ми е дали като selbstständig имам право на Mutterschaftsgeld и ако да, какви документи са ми нужни? Благодаря предварително! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре отидете в касата към която сте и попитайте на място, като самоосигуряваща се какви права имате, но не всички самоосигуряващи се имат право на Mutterschaftsgeld.

https://www.billomat.com/magazin/bekommen-selbststaendige-mutterschaftsgeld/

Ето малко и по темата, предполагам че се справяте с езикът или просто ползвайте гугъл преводач. 

При всички положения ще имате право на  Elterngeld, има информация във форумът вече. Темата е важна, ще се радвам да напишете развитието на нещата при вас. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, 

 

Оказа се, че здравната осигуровка, която съм имала до момента, не покрива изплащане на Mutterschaftsgeld. Осигуровката за самонаето лице, която плащах, бе 180€. 

 

Благодаря за информацията за раждане и съветите. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О, не, напротив. Знаех, че шансът е малък. Всъщност резултатът от проучването ми е позитивен - преминавам към фамилната осигуровка на съпруга ми и се оказва, че могат да ми върнат парите, които съм плащала за осигуровки за месеци, в които доходът ми е бил под 450€. 

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте.Много полезна тема наистина и реших да споделя моят проблем за момента. А той е следният: като самоосигурително лице плащам лична здравна застраховка която за жалост не покрива майчинство а само (недай си боже) престой в болници; прегледи; лечение на заболявания и т.н.... при което съм доста прецакана. При мен дилемата е дали ще имам възможност да остана и да родя детето си в Германия или ще ми се наложи да се прибера в България. Всъщност проблема са ми едиснтвено тези 9 месеца в които не мога да работя и няма как да си покривам разходите . След раждането имам право да получавам помощи. Ами мисълта ми е , че другата седмица имам няколко срещи с определени институции които се надявам да помогнат по някакъв начин и разбира се среща с адвоката ми който се надявам също да може да помогне с някой съвет. Нямам брак, всъщност се очертав да съм самотен родител.  Просто исках да споделя с вас проблема и да кажа , че след известно време ще имам информация ако има и други с моят проблем точно към кои институции да се обърнат и какви права имат бъдещите майки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравейте, имам един главен въпрос в Германия съм от август месен 2018г през цялото време работя в момента съм бременна от 2 месеца и също работя. Работния ми договор е до 11 месец тази година. Главният ми въпрос е до кой месец трябва да работя, за да взимам майчинство и това, че договорат ми ще изтвчв 3 месеца преди да родя проблем ли е и какво е нужно да направя. Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като начало отидете в Арбайтс амт. 3 месеца преди да ви изтече договорът трябва да се регистрирате в Арбайтс амт задължитилно. Така ще получавате обещетение за безработица. След това незнам как може да продължете да получавате майчинство, но в най-неблагоприятния случай ще получавате Елтерн гелд. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте. Не мога да ви опиша колко се радвам че намерих място на което мога да получа адекватна информация в целият хаос около мен в момента. Накратко аз и съпругът ми сме тук от 5 месеца, веднага започнахме работа, не сме се регистрирали в джоб център защото нямахме и нужда. Съвсем скоро разбрах че съм бременна но с това почнаха и проблемите ни, за съжаление. Учим усилено немски но далеч нямаме нужните знания да се справяме с институциите сами и често разчитаме на английският който владее съпругът ми и пак е трудно. Проблемът е, че не мога да работя повече а шефът ми иска да ме освободи от работа. Какво да правя от тук нататък защото не можем да си позволим да остана без доходи. Благодаря ви предварително! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 часа, Зрънце надежда написа:

Здравейте. Не мога да ви опиша колко се радвам че намерих място на което мога да получа адекватна информация в целият хаос около мен в момента. Накратко аз и съпругът ми сме тук от 5 месеца, веднага започнахме работа, не сме се регистрирали в джоб център защото нямахме и нужда. Съвсем скоро разбрах че съм бременна но с това почнаха и проблемите ни, за съжаление. Учим усилено немски но далеч нямаме нужните знания да се справяме с институциите сами и често разчитаме на английският който владее съпругът ми и пак е трудно. Проблемът е, че не мога да работя повече а шефът ми иска да ме освободи от работа. Какво да правя от тук нататък защото не можем да си позволим да остана без доходи. Благодаря ви предварително! 

Здравейте Зрънце надежда,

няма какво да го мислите толкова и да се притеснявате за бъдещето. Системата в Германия е така устроена, че няма как да останете без доходи. Поради при липса на достатъчно трудов стаж преди раждането ще получавате за 14 месеца минимума на Elterngeld (300 евро/месец в момента). Освен това ще получавате Kindergeld (204 евро/месец). Към тези пари държавата ще ви добави средствата, необходими за осигуряване на минимален жизнен стандарт под формата на Wohngeld+Kinderzuschlag или Arbeitslosengeld 2 (ALG II). Това са едни минимум чисти 700-750 евро/месечно. Почти толкова пари получават хората, които работят 8 часа на минимална заплата и са данъчна класа 5.

Е, вярно е, че докато получавате тези суми няма да можете да спестите пари, за да купите например имот в България и да почивате 2 пъти годишно на Майорка. Но пък средствата са съвсем достатъчни да се поддържа нормален стандарт на живот в Германия. След като детето порастне и се върнете на работа, нещата може би ще изглеждат по-различно откъм финансовата страна.

Езиковите бариери също не би трябвало да ви притесняват. Ако действително сте в Hamm, то на 50 км. от вас има офис в Дортмунд, в който се предлага безплатна помощ и консултации точно за хора във вашето положение. В темата по-долу ще намерите координатите на Специализираната служба за миграция и интеграция в Дортмунд.

Не разбрах само дали вие не искате да спрете работата си, поради бременността или шефът ви иска да се отърве от вас, защото сте бременна? Впрочем, в изпитателен срок ли сте още или имате постоянен трудов договор?

До скоро ...

 

 

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Привет 

В момента сме в Манхинг (инголщад). Двамата с половинката работим в Макдоналдс от 5месеца,но ми предстои заминаване в Гьотинген. Там ще учим допълнително немски, а тя ще работи в сферата на почистването (вероятно по 2ч. На ден). Искам да попитам по колко осигуровки трябва да се плащат, за да може скоро да мислим за дете. 

Благодаря предварително. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е 2 часа само е мини джоб и няма право на майчинство. Здравни осигуровки също няма. При това положение ако сте семейни тя може да се осигурява чрез вашата здравна осигуровка. Добре е при такава стъпка да сте по-добре с езикът, само от плюс ще ви е. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравейте,

Бих искал да Ви помоля за малко помощ по следния казус: Жена ми работи на трудов договор в Германия от 5 месеца и съответно е в 6 месец на бременност. Преди това няма трудов стаж в Германия. Има ли право да получава майчинство след раждането и в какъв размер? Питам Ви, защото бях информиран, че за да получаваш майчинство в Германия, трябва да си работил на трудов договор минимум 11 месеца преди раждането, което в нейния случай няма да бъде така.

Предварително благодаря

Поздрави

Редактирано от makariopolski
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали би било проблем ако 5-6 месеца жена ми работи в област Байерн, а след това поне още 5-6месеца но в друга област(проблем ли ще е да взима по добро майчинство)? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, makariopolski написа:

Здравейте,

Бих искал да Ви помоля за малко помощ по следния казус: Жена ми работи на трудов договор в Германия от 5 месеца и съответно е в 6 месец на бременност. Преди това няма трудов стаж в Германия. Има ли право да получава майчинство след раждането и в какъв размер? Питам Ви, защото бях информиран, че за да получаваш майчинство в Германия, трябва да си работил на трудов договор минимум 11 месеца преди раждането, което в нейния случай няма да бъде така.

Здравейте makariopolski,

или не сте разбрали правилно обяснението за майчинските/бащинските пари, или не са ви обяснили съвсем добре. Според мен дори и във вашия случай имате право на Elterngeld, но ще ви бъде отпуснат минималния размер от 300 евро. Ако съпругата ви имаше достатъчно стаж в Германия преди раждането, тогава размерът на Elterngeld щеше да бъде изчислен като процент от нетния й доход през въпросните месеци.

Така или иначе трябва да подадете молба за Elterngeld (т.нар Elterngeldantrag) и съответните приложения. Подават се едва след раждането, но подготовката на документите е добре да започне още сега. И не му мислете много, че ще вземете само 300 евро - в подобно положение са сигурно и 40-50% от немските жени. Държавата има други механизми да ви добави подпомогне с нужните средства, за да ви гарантира минималния жизнен стандарт.

За семейства с няколко малки деца например има Mehrlingszuschlag, при определени обстоятелства и Geschwisterbonus. После идват Elterngeld Plus, Kindergeld, Kindergeldzuschlag, Wohngeld, бонуси от местната власт и сигурно поне още 10 начина, които ще имат за цел да ви компенсират.

 

преди 43 минути, Botev4o написа:

Дали би било проблем ако 5-6 месеца жена ми работи в област Байерн, а след това поне още 5-6месеца но в друга област(проблем ли ще е да взима по добро майчинство)? 

Здравейте Botev4o,

не, няма да има проблем специално за Elterngeld. Но има други бонуси за семействата с малки деца, които са с регионален характер и не могат да се прехвърлят.

До скоро ...

  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Ако сте работила и вече не работите, регистрирахте ли се в Бюрото по труда. Напишете в търсачката и ще получите повече информация, вече е писано по въпроса много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, все още имам договор до 22.07.21, бременна съм в 5 месец имам болничен от гинеколожката ми и от 1 седмица не ходя на работа, подадох си докуметите днес  в Арбаитсамта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Договорът ви е до 22.07., трябвало е да си подадете документите в арбайтсамт 3 месеца, преди датата на изтичане на договора, това е законово положение. Сега най-вероятно първите три месеца, няма да получавате обезщетение, но ще сте здравно и пенсионно осигурена. 

Пишете как се развиват нещата при вас, вашият случай е често срещан и така ще помогнете и на други във вашето положение.

 

Редактирано от veronik_veronik
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎6‎/‎16‎/‎2021 at 15:33, Taneva написа:

Здравейте, все още имам договор до 22.07.21, бременна съм в 5 месец имам болничен от гинеколожката ми и от 1 седмица не ходя на работа, подадох си докуметите днес  в Арбаитсамта.

Нещо не разбирам. Щом имате болничен, защо сте напуснали работа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм напуснала договора ми свършва и няма да ми го подновят, дадоха ми писмо на което пише,че няма да ми го подновят.

А болничния лекарката ми го даде защото каза,че е подсъдимо бременна жена да чисти по 12 13 стай с всякакви препарати.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По време на бременност не може да чистите с препарати, бани, да се качвате на високо и т.н., затова са ви дали болничен, но всъщност дават директно забрана за работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Здравейте, подадох си документи в Арбайтсамта преди 10 дни за обещетение понеже ми отказват да ми подновят договора на работа работила съм 1 година без прекъсване, но днес получих писмо в което пише,че ми отказват. Не разбирам защо ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При една година имате право доколкото знам на обезщетение, но първите три месеца, няма да получавате нищо, защото твърде късно сте подали документи за обезщетение. 

Вижте тук, може да се обадите за съвет на български език.

https://www.faire-mobilitaet.de/beratungsstellen/++co++e9fa7fd2-6e55-11ea-a0d1-52540088cada

Моля, пишете какво става, нека споделяме повече, защото някой след нас минава същия път.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Доколкото си спомним вие не работихте и имате право на Elterngeld след раждането на детето, като се прилага към формулярите и акта за раждане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..