Jump to content
Родени в България
julianstefanov

Получаване на майчинство и обезщетение за родители в Германия

Recommended Posts

Здравейте, всичко което прочетох в темата беше много полезно. Моята ситуация обаче е малко по- сложна и се обръщам към Вас с няколко въпроса и за съвет. Аз съм бременна във втори месец, към момента съм в болничен тъй като, за жалост, бременността не е лека. Работя на трудов договор в Байерн, Германия, с крайна дата 31.01.2018г. Работник съм във фирмата от 01.07.2016г. По всяка вероятност скоро ще съм безработна. Имам съпруг. Работи в същата фирма. Здравната ни осигуровка е фамилна, но мисля, че аз съм титуляр. Не съм много запозната, защото шефа ги прави. Та питанията са ми: Какво се случва, когато аз остана без работа?; Имам ли право на обезщетение за безработица?; Болничният от кого се изплаща?; Необходимо ли е да подавам някакви документи?

Гинеколожката ми каза, че щом съм в болничен за бременност, поради трудна такава или при условия, че работната среда не е подходяща за работа, би трябвало от здравната каса да възстановят парите за работната ми заплата на шефа ми. Това така ли е?

Благодаря много, предварително. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте !!! Благодаря предварително за изясняването на подобен тип проблеми.

Моят случай е следният. Работя от близо 10 месеца в една фирма в Германияна пълен работен ден, с осигуровки и всички плащания.  Бременна съм в 8 месец. Искам да знам далu ще взема майчинство? Наскоро се омъжих и с мъжа ми не сме подали документи за щоркласата, това ще бъде ли проблем или трябва неизбежно да се реши? (Двамата живеем заедно, но не сме регистрирани на едно място. Това ще окаже ли влияние върху подаването на документите). Желая също така да разбера, ако излезна в майчинство какво ми се полага? Кога трябва да поддам документите и какви докуменрщти трябва да подам? Районът, в който живея е Baden - Wüttenberg. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, бременна съм в 4-ти месец. Имам трудов договор. Проблема е че работодателя все още не е уведомен за бременноста ми. След като разбере има ли възможност да прекрати договора за да не плаща обезщетение ? Ще продължавам да получавам месечната си заплата до крайната дата на договора ми и имам ли право да получавам месечната ми заплата и майчинство едновременно?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте...осигурена съм в Германия от 2 години.Извинявам се, чак за втори път пускам подобна тема въпроса ми е следният:,"Бременна съм и ми предстои излизане в майчинство, и не съм наясно какви документи и къде трябва да подавам в, кой институции трябва да ходя.Имам ли право на някакви помощи и към кого да се обърна за тях.С мъжа ми нямаме брак,как е по-добре със или без брак и вече в България да препознае детето.Просто си искаме хубава сватба,но ако се налага и е по-добре ще подпишем.Не съм много добре с немския за това Ви моля за помощ.Благодаря на всеки,който може да помогне.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Зададен (Редактирано)
На 8/17/2018 at 15:28, Karina Hristova написа:

Здравейте...осигурена съм в Германия от 2 години.Извинявам се, чак за втори път пускам подобна тема въпроса ми е следният:,"Бременна съм и ми предстои излизане в майчинство, и не съм наясно какви документи и къде трябва да подавам в, кой институции трябва да ходя.Имам ли право на някакви помощи и към кого да се обърна за тях.С мъжа ми нямаме брак,как е по-добре със или без брак и вече в България да препознае детето.Просто си искаме хубава сватба,но ако се налага и е по-добре ще подпишем.Не съм много добре с немския за това Ви моля за помощ.Благодаря на всеки,който може да помогне.

Здравейте, темата е доста дълга и не съм достатъчно компетентен въпреки, че минахме по този път. Мога само да кажа, че е важно да имате брак, да сте осигурена към здравна каса вие или съпруга ви. Т.е. той като такъв може да ви осигурява чрез фамилна застраховка. Съответно ви се полагат суми преди и след раждане от здравната каса и то доста сериозни. Трябва да имате личен лекар, да определите къде ще раждате, т.е. да изберете болница и да се регистрирате там. Междувременно се нуждаете от консултации при гинеколог, който също може да ви обясни много неща свързани с процедурите. Ако трябва наемете си преводач. Трябва и от сега да си потърсите хебама и т.н. и т.н. Както казах темата е доста дълга и се нуждае от компетентен разбор. Документите не са малко и са важни.

Редактирано от Aleksander

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 17.11.2017 at 20:44, G.Evtimova написа:

Моят случай е следният. Работя от близо 10 месеца в една фирма в Германияна пълен работен ден, с осигуровки и всички плащания.  Бременна съм в 8 месец. Искам да знам далu ще взема майчинство? Наскоро се омъжих и с мъжа ми не сме подали документи за щоркласата, това ще бъде ли проблем или трябва неизбежно да се реши? (Двамата живеем заедно, но не сме регистрирани на едно място. Това ще окаже ли влияние върху подаването на документите). Желая също така да разбера, ако излезна в майчинство какво ми се полага? Кога трябва да поддам документите и какви докуменрщти трябва да подам? Районът, в който живея е Baden - Wüttenberg. 

Здравейте G.Evtimova,

надявам се раждането е минало безпроблемно. Виждам, че навремето не сте получила отговори на въпросите си. Ако сега ви остава свободно време, бихте ли споделили как се справихте с проблемите? Информацията ви ше бъде полезна на дамите, поставили същите въпроси след вас.

На 27.11.2017 at 20:35, AniChka AsenoWa написа:

Здравейте, бременна съм в 4-ти месец. Имам трудов договор. Проблема е че работодателя все още не е уведомен за бременноста ми. След като разбере има ли възможност да прекрати договора за да не плаща обезщетение ? Ще продължавам да получавам месечната си заплата до крайната дата на договора ми и имам ли право да получавам месечната ми заплата и майчинство едновременно?

Здравейте AniChka AsenoWa,

а при вас как се случиха нещата. Шефът ви беше ли много ядосан поради бременноста ви? И да е би, ако е немец, едва ли го е показал. Ако и на вас ви остане малко свободно време, бихте ли споделили как се справихте с проблемите?

Аз също се опитвам да участвам в темата, но като мъж мога да предоставям информация само от втора и трета ръка. Друго си е, ако коментира някой като вас или G.Evtimova от първо лице.

До скоро ...

На 17.8.2018 at 15:28, Karina Hristova написа:

Здравейте Karina,

на първата страница на тази тема са посочени почти всички места, на които се подават документи. Дадени са и наименованията на отделните видове плащания от страна на държавата. Прегледахте ли ги? Имате ли конкретни въпроси по тях?

Александър ви е дал основните насоки. В момента обаче от първостепенна важност е да намерите човек с немски език, който да ви преведе през всички процедури. Това може да стане и без да плащате на разни посредници. Знаете ли че има консултати, които помагат безплатно при подобни ситуации. Техните координати ще намерите в темата по-долу. Ако имате такива хора в близост до вашето населено място, още утре се обадете и поискайте час за среща и първоначален разговор.

Прегледахте ли също така и другата тема, свързаната с въпроса ви? И в нея има доста събрана информация, като някои от препратките са на български език.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване