Jump to content

Училищна система в Германия


Росен Арабаджиев

Recommended Posts

Нека това бъде тема за обща информация по отношение на училищанта система в Германия. В много отношения тя се различава от системата в България и е важно всеки един родител с дете в училищна възраст да отдели време и да се информира за общите положения.

Започвам с няколко препратки към официални материали на немската администрация, написани на български език, които дават една добра първоначална представа. Предоставената информация е общовалидна в много голяма степен, но както вече многократно е ставало въпрос, има известни разлики в образователните системи на отделните федерални провинции, така че е добре да го имате предвид, когато четете материалите:

Училищната система в Северен Рейн-Вестфалия

Не забравяйте после да хвърлите едно око и на специализираните теми:

Записване на дете в детска ясла / детска градина в Германия

Начално образование в Германия (Primarstufe, Grundschule)

Средно образование в Германия (Sekundarstufe I, Sekundarstufe II)

Четете и ще знаете!

Редактирано от 1984
Актуализиране на препратките
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...
  • Отговори 8
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Намирам се във Baden-Württemberg

Жена ми се разболя в България,и една година няма установена диагноза.

Наложи се спешно да прекъснем от училище в България двете ни деца на 15 и 17 години.Няма на кого да оставим децата в България за да завършат учебната година.Децат не знаят немски.

Не съм много запознат с училищната немска система.

Казаха ми че трябва да търся Schulamt 

Но в моето близко градче няма.

Много бих искал децата ми да продължат средното си образование в Германия,но незнам къде да отида и да ги запиша.

Спешно се нуждая от помощ

Благодаря

Редактирано от alexbont
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 18 часа, alexbont написа:

Намирам се във Baden-Württemberg

Жена ми се разболя в България,и една година няма установена диагноза.

Наложи се спешно да прекъснем от училище в България двете ни деца на 15 и 17 години.Няма на кого да оставим децата в България за да завършат учебната година.Децат не знаят немски.

Не съм много запознат с училищната немска система.

Казаха ми че трябва да търся Schulamt 

Но в моето близко градче няма.

Много бих искал децата ми да продължат средното си образование в Германия,но незнам къде да отида и да ги запиша.

Спешно се нуждая от помощ

Благодаря

Здравейте alexbont, 

не съм сигурен, че мога да ви помогна, но написах в гугъл Baden-Württemberg и Schulamt и ми излязоха доста резултати. Иначе за немската училищна система знам, че е различна за всяка провинция, но това, което е общо за всички е, че средното образоваие е задължително по закон. Това означава, че когато вземете децата си в Германия и им направите адресна регистрация в най-скоро време ще ви уведомят с писмо, че те са длъжни да посещават училище. Дори на улицата полицай има право да ги спре и да ги попита защо не са на училище. При нас писмото дойде след около две седмици. Това, че няма да завършат учебната си година в България няма никакво значение. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В коя институция да питам за подходящо училище ?

Намирам се до градчето Badmergenthem

В това градче няма Schulamt.

Децата ми са вече при мен в Германия

Благодаря

Редактирано от alexbont
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 16 часа, alexbont написа:

В коя институция да питам за подходящо училище ?

Намирам се до градчето Badmergenthem

В това градче няма Schulamt.

Децата ми са вече при мен в Германия

Благодаря

Здравейте alexbont,

аз отново поразрових за да ви спестя време B) и попаднах на следната, интересна за вас, информация:

1. Schulamt Bad Mergentheim - http://branchenbuch.meinestadt.de/bad-mergentheim/company/1609856 на линка ще намерите адрес, телефон и т.н.
2. Училища и друга полезна информация тук: https://www.bad-mergentheim.de, има списъци с училища. Смятам, че за вас е най-подходящо да се ориентирате към реалшулен. Списък тук: https://www.bad-mergentheim.de/de/soziales/schule/?kategorie=201. Според мен, за вашият случай това училище ще ви свърши работа http://www.kopernikusrealschule.de. Видях, че там имат и езикови курсове. Просто идете на място.

Успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Децата ми започнаха интеграционен курс в добра професионална гимназия.

Проблема ми е пътуването от селото което живея,до града на самото училище.

Няма директен автобус.

За това се налага да си търся квартира в самия град.

В интернет няма..

Срещнах няколко обяви но са заети.

Интересувам се от институция която би ми помогнала,с намирането на квартира в града.

Ще съм много благодарен за информация.

За което предварително благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравей alexbont,

съчувствам ти, no не разчитай някоя администрация да ви помогне при смяната на квартира в този случай. Ако пътуването до училище е единствената причина да искате да се местите, тогава е добре да обсъдим предварително другите възможностти, които съществуват, освен училищния автобус. За да мога да ти дам някои конкретни идеи трябва да знам началната и крайната точка на пътуването.

По отношение съвети за намирането на квартира, участниците в този форум са институцията, която ще ти помогне :)
Аз лично също мога да ти подскажа това-онова, стига да не става въпрос за Мюнхен, Щутгарт или Берлин.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря ви

страхотни сте

но най на края успях с помоща на колеги немци да открия квартира в градчето.

децата са радостни че ще са близо до училището,и най вече че ще са в града

  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..