Jump to content

Плащане на телевизия и радио


swetljki

Recommended Posts

Здравейте, интерисува ме как стоят нещата с плащането на Deutschlandradio?

Живеем  2 ма човека в квартирата идват писма и на двамата,но единият е платил за 3 месеца напред.

Трябва ли и другия да плаща същата сума или някаде трябва да се каже че живеем на едно и също място и да плащаме една сума?

Благодаря ви!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • Отговори 30
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

/www.rbb-online.de/unternehmen/der_rbb/rundfunkbeitrag/musteranschreiben.file.html/musteranschreiben.file.pdf.като дойде това писмо попьлвате го 4е ве4е се плаща на този адрес и това е

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Здравейте!

Ние също имаме проблем с плащането на такса за телевизия и радио. На адреса са регистрирани едно семейство( което е основният наемател) и още двама, като единият съм аз. Останалите също получават писма, но на мен ми изпратиха писмо от съдебен изпълнител. Същия формуляр ли трябва да попълня, коя страница, целия ли трябва да изпратя, без да го променям и има ли го на български, защото не съм много добре с немския.

Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте ! Аз също бих искал да получа отговор относно задължителното плащане на телевизия и радио.Във Германия съм от 01.08.2015.В началото на август бях безработен и живеех на пансион,но още с адресната ми регистрация в Нюрнберг ми пристигна писмо че трябва да плащам телевизия,въпреки че в пансиона нямаше телевизор.Спешно трябваше да се преместя в Вюрзбург да работя със трудов договор,и не обърнах внимание на писмото получено във Нюрнберг.След преместването ми във Вюрзбург бях настанен отново в пансион,които обитавам и до днес.Нямам договор за наем.Държа да отбележа че не живея сам в стая,за което нямам нищо против.Аз и мои колега българин живеем в една стая отново без телевизор,но отново ни дойдоха писма и на двамата за телевизия и радио.В моето писмо е отбелязано че дължа 140 € считано от 01.08.2015.Въпросът ми е:Има ли начин да избегна това плащане,и ако е да,какво трябва да направя ? Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!


Пиша от личен опит. В Германия съм от почти година и половина. Живея сам. Смених два адреса преди да се установя дълготрайно на настоящия. Винаги с договор за наем. За всякакви консултации относно всякакви правоотношения и административни процедури, през първата година от пребиваването ми тук, са ми помагали познати, приятели и колеги - само немци, по простата причина, че не познавах други българи наоколо ми или други чужденци. Още през първата седмица, на първата адресна регистрация получих писмо, че трябва да плащам въпросната такса. Предоставих го на работодателя ми и попитах как е редно да постъпя. Той скъса писмото пред очите ми. На втория си адрес получих ново писмо. Запазих го, но не предприех нищо. Когато и на настоящия си адрес преди година получих за трети път същото писмо, реших, че трябва да действам. Разпитах съседите си /всички те са немци/ - никой не плащаше. Наемодателят ми едва ли не ми се изсмя, когато му казах, че възнамерявам да се регистрирам и да си плащам. Както и да е, намерих позната немкиня, която да ми помогне да попълня коректно формулярите, въпреки че и тя не плащаше и се опитваше да ме откаже да го направя. Попълних приложените формуляри в писмото и се регистрирах.  Оттогава си плащам и живея спокойно.

През тази една година всички съседи и наемодателят ми получаваха покани за плащане, заедно с платежно нареждане с дължимата  от тях до момента сума на въпросната такса, които директно изхвърляха. Докато на всичките до един миналия месец не им дойде "покана" за плащане от съдия-изпълнител и едномесечен срок за аудиенция с него. Сега ще им се наложи да си платят всичко накуп заедно с лихвите и хонорара на съдия-изпълнителя. 

Последните промени по този закон са в сила от началото на 2013 година. За самите немци той също е сравнително нов и много малко от местните, които аз познавам, са му обърнали сериозно внимание и са се регистрирали и са плащали тази такса. И в Германия го имам този момент - "след като Шмид не плаща, защо аз да се минавам и да плащам, ще чакам да видя какво ще се случи с него и тогава ще му мисля".

В моя житейски случай съм постъпил законосъобразно. Това го признаха една година по-късно същите тези немци, които ме разубеждаваха и вземаха на подбив. 

Моят съвет е: в писмата, които сте получили, е описано въз основа на кой закон Ви искат да се регистрирате и плащате /откакто се регистрирах и плащам, не пазя старата поща/. Намерете време, потърсете го в Интернет и го прочетете. Ще откриете, че тази такса не касае само дали имате телевизор или радио в жилището си, или пък дали слушате Дойчерадио и гледате програмите ARD, ZDF. Ако не можете сами да се справите с превода, потърсете помощ от познат. Лично аз познавам хора, на които част от таксата за минал период им е била опростена, защото са били безработни, живеели са не под наем, а в т.н. Ferienwohnung, поради невъзможност да си намерят жилище. Тези, които още не са получили писма от съдия-изпълнител, могат да се свържат на посочения в другото писмо телефон за контакт. Тези, при които се е стигнало до съдия-изпълнител - уредете си среща с него в упоменатия в писмото срок и му опишете конкретната си житейска ситуация.

Дано поне малко съм Ви бил полезен. Моля, пишете как са се разрешили при вас казусите и при какви процедури сте минали, за да могат и други почерпят от Вашия опит.

Поздрави и успех!  

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 26.3.2016 at 16:56, neco999 написа:

Здравейте!

Ние също имаме проблем с плащането на такса за телевизия и радио. На адреса са регистрирани едно семейство( което е основният наемател) и още двама, като единият съм аз. Останалите също получават писма, но на мен ми изпратиха писмо от съдебен изпълнител. Същия формуляр ли трябва да попълня, коя страница, целия ли трябва да изпратя, без да го променям и има ли го на български, защото не съм много добре с немския.

Благодаря предварително!

Щом се е стигнало до съдия-изпълнител, значи е имало няколко други писма с подкана за плащане преди това. На тях е трябвало да се отговори
с Antwortbogen-a, който е дал/а zico75rs по-горе. При писмо от съдия-изпълнител е най-добре да се задейства адвокат, който да отговори. Вие междувременно задължително си пуснете и един Antwortbogen до централата на GEZ. Но ме съмнява автоматично да прекратят действието на съдия-изпълнителя. Едно е сигурно, не трябва да оставате пасивни, защото ще ви трупат дългове.

 

На 17.4.2016 at 18:03, alexbont написа:

Здравейте ! Аз също бих искал да получа отговор относно задължителното плащане на телевизия и радио.Във Германия съм от 01.08.2015.В началото на август бях безработен и живеех на пансион,но още с адресната ми регистрация в Нюрнберг ми пристигна писмо че трябва да плащам телевизия,въпреки че в пансиона нямаше телевизор.Спешно трябваше да се преместя в Вюрзбург да работя със трудов договор,и не обърнах внимание на писмото получено във Нюрнберг.След преместването ми във Вюрзбург бях настанен отново в пансион,които обитавам и до днес.Нямам договор за наем.Държа да отбележа че не живея сам в стая,за което нямам нищо против.Аз и мои колега българин живеем в една стая отново без телевизор,но отново ни дойдоха писма и на двамата за телевизия и радио.В моето писмо е отбелязано че дължа 140 € считано от 01.08.2015.Въпросът ми е:Има ли начин да избегна това плащане,и ако е да,какво трябва да направя ? Благодаря

Няма начин да се избегне плащането. Няма значение, дали човек има или няма телевизор или радио. Щом има интернет, компютър, смартфон, таблет и т.н., значи има теоретичната възможност да гледа/слуша държавните медии и съответно трябва да плаща. Дори и да няма нито едно от изброените неща, пак трябва да плаща. Преди 2 седмици освободиха Sieglinde Baumert от затвора (всъщност затворническо общежитие) след 60 дневен престой. Тя не е плащала таксата на GEZ от 2013, като в това видео много добре се обосновава защо не го е правила. Въпреки това беше демонстративно арестувана и осъдена за назидание на други, които си мислят да не плащат. Жалка история ...

Има начин с колегата ви да се разберете и да си поделите сумата. Единият се регистрира в GEZ, а другия му дава половината такса на ръка. Това е в общи линии.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Friday, April 22, 2016 at 23:32, Крякащата тайфа написа:

Щом се е стигнало до съдия-изпълнител, значи е имало няколко други писма с подкана за плащане преди това. На тях е трябвало да се отговори
с Antwortbogen-a, който е дал/а zico75rs по-горе. При писмо от съдия-изпълнител е най-добре да се задейства адвокат, който да отговори. Вие междувременно задължително си пуснете и един Antwortbogen до централата на GEZ. Но ме съмнява автоматично да прекратят действието на съдия-изпълнителя. Едно е сигурно, не трябва да оставате пасивни, защото ще ви трупат дългове.

 

Няма начин да се избегне плащането. Няма значение, дали човек има или няма телевизор или радио. Щом има интернет, компютър, смартфон, таблет и т.н., значи има теоретичната възможност да гледа/слуша държавните медии и съответно трябва да плаща. Дори и да няма нито едно от изброените неща, пак трябва да плаща. Преди 2 седмици освободиха Sieglinde Baumert от затвора (всъщност затворническо общежитие) след 60 дневен престой. Тя не е плащала таксата на GEZ от 2013, като в това видео много добре се обосновава защо не го е правила. Въпреки това беше демонстративно арестувана и осъдена за назидание на други, които си мислят да не плащат. Жалка история ...

Има начин с колегата ви да се разберете и да си поделите сумата. Единият се регистрира в GEZ, а другия му дава половината такса на ръка. Това е в общи линии.

В същност как се извършва тази регистрация ? И каква е гаранцията че единият ще спре да получава писма ? Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 20 часа, alexbont написа:

В същност как се извършва тази регистрация ? И каква е гаранцията че единият ще спре да получава писма ? Благодаря

Здравейте, alexbont!

1. Ако поне един от двамата е запазил писмата, които е получавал, то вътре в тях го има формуляра за регистрация - Antwortbogen, който е дал/а zico75rs по-горе.
2. Ако сте ги изхвърлили, можете да го свалите от интернет страницата им: https://www.rundfunkbeitrag.de/formulare/buergerinnen_und_buerger/ или да го попълните онлайн. Ето линк към pdf-версията на формуляра: https://www.rundfunkbeitrag.de/e175/e180/Buergerinnen_und_Buerger_NeuanmeldungWohnung_0103.pdf

В първия случай /с Antwortbogen-а/

- попълвате Вашите имена и точен адрес, ако те не отговарят на напечатаната за Вас информация във формуляра. Ако дори само номерът на Вашето жилище не отговаря или не е посочен, то попълнете ръчно данните си.

- в случай че Вие обитавате жилището след 01.01.2013, то тогава следва да маркирате с Х второто квадратче и да запишете месеца и годината откогато сте започнали да живеете на настоящия си адрес. Бъдете честни, защото всяка информация за Вас в Германия може да бъде лесно проверена. 

* В случай че другият живущ в същото жилище продължи да получава писма, то той попълва същия формуляр, но маркира с Х четвъртото квадратче и попълва Beitragsnummer-а и имената на този, който вече плаща за същото жилище. Beitragsnummer-а се получава в двуседмичен срок с писмо по пощата, след регистрацията. 

- на втората страница на формуляра Ви питат как ще плащате: в средата на всяко тримесечие; авансово в началото на всяко тримесечие; авансово в началото на всяко полугодие или авансово в началото на всяка година /избирате варианта, който най-много ви устройва и отбележете с Х/. Питат Ви и как желаете да се извършват плащанията: чрез директен дебит /Lastschrift/ или сам ще ги нареждате /Überweisung/. Отбележете с Х как Вие предпочитате. В първия случай трябва да попълните данните за титуляра на банковата сметка и самата банкова сметка, и таксата автоматично ще се тегли оттам. Във втория случай не е задължително да попълните данните за Вашата банкова сметка и ще получавате писмо-напомняне по пощата с приложено платежно нареждане и дължимата сума, за да извършите следващото плащане.

- най-отдолу попълвате град/село, датата на попълване на формуляра и се подписвате. Направете си копие на документа и го запазете. Изпращате оригиналния формуляр на посочения в писмото адрес.

В случай, че не пазите писмата и решите да използвате сваления и разпечатан от интернет формуляр: Neuanmeldung einer Wohnung /линк, към който съм дал в началото/, то той се попълва и изпраща по идентичен начин. За онлайн регистрация - следвайте стъпките.

В първото писмо, което ще получите след регистрацията, заедно с Beitragsnummer-а, ще Ви уведомят и за Вашите досегашни задължения към тях от месеца и годината, които сте посочили че обитавате жилището, до настоящия момент.

Това е всичко.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте!

Наистина не може да се размине без да се плати. На срещата със съдия- изпълнителя успях само да направя споразумение за разсрочено плащане по 50 евро на месец до покриване на сумата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 14.5.2016 at 21:42, neco999 написа:

Здравейте!

Наистина не може да се размине без да се плати. На срещата със съдия- изпълнителя успях само да направя споразумение за разсрочено плащане по 50 евро на месец до покриване на сумата.

Добре де, не можахте ли да се разберете помежду си само един да даде данните си на GEZ, а другите да му давате равни части за вноската? После той ви дава номера си към GEZ и вие го посочвате в писмото-отговор, с което се освобождавате от дублиране на таксата за този адрес.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Здравейте!

С доста увещания най- накрая стигнахме до разбирателство. Постъпихме както каза Крякащата тайфа, но това стана само след като основния наемател осъзна, че всъщност измъкване и за него няма. Мислеше, че щом един плаща, другите няма да ги закачат- но сметките на кръчмаря са други.Той се обърна към адвокат и т.н. и сега си поделяме разходите.

До скоро...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Писах Ви вече. Не ми искате съвета, но ще се повторя. Пиша го и до всички БЪЛГАРИ също. Не е начина да се ходи срещу закона. Осъзнайте го. Има достатъчно други механизми, да си върнете, това, че и повече от колкото сте дали. Затова и икономиката им е силна, защото има действащи закони.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен работодателя ми не плаща за това, че имам възможността да му свърша работа/да работя. Как са решили и са го направили законно, да ни събират пари за възможността да гледаме телевизия? Този закон ще да е доста несправедлив.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Също така, ако им говоря само на англииски и им кажа, че не говоря грам немски и поради това не гледам и не слушам немски телевизии и радиа, тогава звучи доста нелогично пак да ме карат да плащам. Аз живея в студентско общежитие, в което доста от наемателите не говорят немски, а само английски.

Да не говорим, че някой от бежанците, дори когато направят престъпление, полицията ги пуска защото не говорили немски. Отделно им подаряват пари и то повече, от колкото са помощите за немците.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама те искат и от германците тия пари за радио и телевизия, не знам как така го извъртя, че от нас ги искат, за да са добре германците. Но с две думи, нямат право да ми продават нещо на сила, в случая възможността да гледам телевизия.

Така мисля аз де, от морална гледна точка, то ако са приели закон, буквално имат право.

Редактирано от mancheff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам къде си писала, че само чужденци трябва да плащат, защото е изтрито и не мога да проверя. Май не си. Може би останах с такова впечатление, защото беше писала против германците нещо.

От Крякаща тайфа съм прочел написаното за осъдената германка, нали за това казвам, че и от тях ги искат.

Дали са на наш гръб или не са, това е съвсем друга тема, която не съм подхващал.

Редактирано от mancheff
  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 months later...

Здравейте,аз също ме касае тази тема.И мие малко неясно от 7месеца съм в Германия  живея и работя в хотел.Българи около мен няма,или аз не ги познавам.Пристигат  ми писмата за радио и тв,говорих със шефа и той каза че няма проблем,пратил им писмо че на този адрес се плаща вече и че е хотел,да не плащам нищо,но писмата ми пристигат пак,а има и други живущи в хотела и също работещи там(колеги).И при тях е така.Аз съм с адресна регистрация в хотела и на постоянен договор.Бях чел някъде че тази сума можела да се раздели на живущите в хотела,но си нямам и идея как да стане това.Ако някой знае нещо с сподели.Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Моят казус е следния- от четири месеца аз и семейството ми пребиваваме на територията на страната .Още от началото на регистрацията ни, получихме две писма(едно за  мен и едно за съпругата ми) със сметка за телевизията. Попълнихме едното,като писахме,че сме една фамилия и не би следвало да плащаме две сметки, без да попълваме информация за банковата ни сметка...след известно време пак получаваме две писма, за мен и за нея...,незнам вече как да постъпя. Моля,някои да ми даде съвет.... Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎11‎/‎19‎/‎2017 at 12:03, nasko30gr написа:

Здравейте,аз също ме касае тази тема.И мие малко неясно от 7месеца съм в Германия  живея и работя в хотел.Българи около мен няма,или аз не ги познавам.Пристигат  ми писмата за радио и тв,говорих със шефа и той каза че няма проблем,пратил им писмо че на този адрес се плаща вече и че е хотел,да не плащам нищо,но писмата ми пристигат пак,а има и други живущи в хотела и също работещи там(колеги).И при тях е така.Аз съм с адресна регистрация в хотела и на постоянен договор.Бях чел някъде че тази сума можела да се раздели на живущите в хотела,но си нямам и идея как да стане това.Ако някой знае нещо с сподели.Благодаря предварително.

Тук няма две мнения - радиото или телевизорът са задължително оборудване, за да бъде отдадена една стая (в хотел, мотел, пансион) за ползване. Таксата към GEZ се плаща от собственика и той със сигурност я е включил в цената за нощувка.

Хората получават писма за плащане на тази такса, когато си направят адресна регистрация на адреса на хотела, мотела, пансиона. Данните за направената адресна регистрация се предават на GEZ и започват да идват писмата. Това не е необичайно, защото от GEZ няма как да знаят дали Наско е наел жилище (като наемател) на този адрес или е наел стая в хотел.

Единственото, което трябва да се направи е, да се отиде с писмото от GEZ до собственика на хотела (мотела, пансиона) и да се поиска клиентския му номер (GEZ-Beitragsnummer). После този номер се вписва в отговора до GEZ. Не знам дали вече има създаден специален формуляр за тази цел, но не е проблем отговорът да бъде върнат чрез свободен текст, като се спазват правилата за официална кореспонденция.

Ако собственика на помещението се прави, че не разбира за какво става въпрос, покажи му следния текст (със сигурност му е добре познат):

Jeder, der in Deutschland Fremdenzimmer, Ferienwohnungen, Ferienhäuser, Pensionszimmer oder Hotelzimmer vermietet, muss diese natürlich auch bei seiner Beitragsberechnung berücksichtigen. Für jedes Ferienobjekt ist das erste Zimmer, das erste Ferienhaus oder die erste Ferienwohnung beitragsfrei. Für jedes weitere Zimmer, Haus oder Wohnung fällt dann ein Pauschalbeitrag in Höhe von € 5,99 pro Monat an.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 24.11.2017 г. at 14:52, Крякащата тайфа написа:

Тук няма две мнения - радиото или телевизорът са задължително оборудване, за да бъде отдадена една стая (в хотел, мотел, пансион) за ползване. Таксата към GEZ се плаща от собственика и той със сигурност я е включил в цената за нощувка.

Хората получават писма за плащане на тази такса, когато си направят адресна регистрация на адреса на хотела, мотела, пансиона. Данните за направената адресна регистрация се предават на GEZ и започват да идват писмата. Това не е необичайно, защото от GEZ няма как да знаят дали Наско е наел жилище (като наемател) на този адрес или е наел стая в хотел.

Единственото, което трябва да се направи е, да се отиде с писмото от GEZ до собственика на хотела (мотела, пансиона) и да се поиска клиентския му номер (GEZ-Beitragsnummer). После този номер се вписва в отговора до GEZ. Не знам дали вече има създаден специален формуляр за тази цел, но не е проблем отговорът да бъде върнат чрез свободен текст, като се спазват правилата за официална кореспонденция.

Ако собственика на помещението се прави, че не разбира за какво става въпрос, покажи му следния текст (със сигурност му е добре познат):

Jeder, der in Deutschland Fremdenzimmer, Ferienwohnungen, Ferienhäuser, Pensionszimmer oder Hotelzimmer vermietet, muss diese natürlich auch bei seiner Beitragsberechnung berücksichtigen. Für jedes Ferienobjekt ist das erste Zimmer, das erste Ferienhaus oder die erste Ferienwohnung beitragsfrei. Für jedes weitere Zimmer, Haus oder Wohnung fällt dann ein Pauschalbeitrag in Höhe von € 5,99 pro Monat an.

Благодаря много на Тайфата,тези дни ще видя какво ще направя и ще споделя.До скоро.Благодаря

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Ако сте  двама или трима в квартира всеки ще получава известие за плащане на радио и телевизия .Всеки има Beitragsnummer .Трябва да посочите в писмо кой номер ще плаща или вече плаща .67777.thumb.jpg.f7b453e276303a3d26593dbfa0624698.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прочетете добре коментарите,  и ако желаете , направете това , което колегата rikiking  и аз правим..

 

Един ден , може да си получим платените пари обратно.....!!!

 

http://zaedno.eu/forums/viewtopic.php?f=27&t=1168&p=189243&hilit=gez#p189243

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 27.11.2017 г. at 13:12, nasko30gr написа:

Благодаря много на Тайфата,тези дни ще видя какво ще направя и ще споделя.До скоро.Благодаря

 

Здравейте на Тайфата,скоро писаме писмо до ARD ZDF с моя Beitragsnummer и този на хотела,че вече се плаща на този адрес и че е хотел,да ми преразгледат случая и сумата.Отговор не получих.Дойде ми ново писмо с нараснала сума.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 32 минути, nasko30gr написа:

Здравейте на Тайфата,скоро писаме писмо до ARD ZDF с моя Beitragsnummer и този на хотела,че вече се плаща на този адрес и че е хотел,да ми преразгледат случая и сумата.Отговор не получих.Дойде ми ново писмо с нараснала сума.

 

Информацията може да се предаде и през интернет. Важно е да уточниш какво писмо си получил все пка. Едва ли е нормалното, което идва на три месеца. Предполагам, че в горната дясна част под датата вместо 9-поз. Beitragsnummer стои 10-поз. Aktenzeichen. Можеш ли да снимаш писмото и да го качиш тук или да ми го пратиш на лично съобщение, за да е ясно за какво става въпрос. Ако вече получаваш писма с Aktenzeichen-номер се използва различен онлайн-формуляр за отговор.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен има няколко варианта, но като начало пробвай с онлайн-формуляра за Wohnung abmelden ---> Ich möchte eine Wohnung abmelden, weil ich zu einem anderen Beitragszahler ziehe

стр.1 Abmeldegrund
Даваш данните на хотелиера

стр.2 Abmeldedaten
Тук повечето неща се подразбират, защото даваш твоите данни. В полетата Die vollständige Aufgabe der Wohnung erfolgt zum: поставяш на първата дата, от която ти търсят вноски. Според писмото, което си качил, това трябва да е 01.03.2017

стр.3 Zusammenfassung
Няма какво да се обяснява, само преглеждаш дали всичко е вярно

стр.4 Nachweis
Сканираш/снимаш и прикачваш последното писмо, което собственика на хотела е получил. Важното е да се вижда неговия Beitragsnummer-номер, адрес и имена. Ако правиш снимка, направия я на добра дневна светлина и по възможност точно отгоре.

 

След 1 седмица ти или някой с добър немски нека се обади на сервизния телефон (има го в писмото) и да пита дали всичко със заявката ти е наред или искат още нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 months later...

Здравейте,

Искам да ви попитам!Плащам си редовно такса за Deutschlandradio, но ми казаха че трябва да получа оборудване с което мога да гледам немска телевизуя срещу тази такса, Това вярно ли е и как мога да си получа приемник ако има такъв разбира се

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Здравейте! Предстои ми плащане на радио и телевизия това ми е първо плащане.Какви са стъпките на ръка ли трябва да се плати в банката?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Плащате чрез банковата ви сметка, като има няколко начина. Аз съм го заложила автоматично на всеки 3 месеца да се плаща. Надявам се, че имате банкова сметка вече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, veronik_veronik написа:

Плащате чрез банковата ви сметка, като има няколко начина. Аз съм го заложила автоматично на всеки 3 месеца да се плаща. Надявам се, че имате банкова сметка вече.

Да имам банкова сметка.Ако платя чрез Überweisung от Sparkasse ще  става ли и след това автоматично ли става плащането на всеки 3 месеца? Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Überweisung е еднократно плащане, ако желаете може да заявите на гише или чрез електронното банкиране на всеки 3 месеца да се плащат автоматично, ежемесечно и периодично дължимите суми. 

Може би сте видяли, че в писмото имате опция да попълните банковата си сметка и те да теглят автоматично дължимото, но аз лично предпочитам  сама да определя  на кого и кога да се плаща, а не просто да тегля от сметката ми. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..