Jump to content

Работа с Гевербе (Gewerbe)


Recommended Posts

Какво е гевербе ? Аз всяко лято от 5 години идвам за сезонна работа и миналото лято решихме с моята приятелка да останем, но никъде не сме срещали гевербе или поне не мога да се сетя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 18
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Гевербе е най-общо казано, разрешително за извършване на стопанска дейност. Равносилно е на това да се отвори фирма, всъщност е едно и също. Обикновено се отваря за минути и струва 20 евро. При отваряне се изброяват дейностите, които ще се извършват. Известно време на посочен адрес се получава анкетна карта от данъчното, която  съдържа въпроси от рода на очаквани приходи и т.н. След, което ви се издава данъчен номер. От там нататък трябва много да се внимава всичко да е изрядно като документи, вкл. здравни и социални осигуровки, подаване на данъчни декларации, съответно приходи, разходи и т.н. Това беше единствения легален начин за работа тук, преди 1-ви януари, 2014 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

1. Einzelunternehmen / Kleinunternehmer (бг ЕТ) (Gewerbe)

Това е най-разпостранената форма и се състои от собственик +. Може да се назначат и работници, но обикновенно това са макс. 1-2 ма. Първоначално не е нужен счетоводител и данъчен съветник, но с разрастване на дейността се препоръчва поне данъчен. Много от законите и "вратичките към тях са доста засукани, затова е небходим данъчен съветник. Същият в много случай, поема и ролята на счетоводител, срещу определено заплащане- няма формула, колко да бъде то. Не се изисква дори минимален капитал, за откриване на Фирмата. Не е задължително регистриране в Handelsregister, което означава, че до 50 000€ годишна печалба и 500 000€ оборот, собственника не е длъжен да води счетоводство. Достатъчно е да се направи и представи опростена сметка печалба/загуба. Едва след първото прекачване на този "таван", Finanzamt-та изисква подробна счетоводна книга. До границата от 17 500€ оборот, собственика не е длъжен да работи с ДДС / MwSt. Ако все пак реши, да начислява и ДДС / MwSt, то той се "връзва" с това за период от 5 години. Приблизително 2 години, Finanzamt-та не се интересува от това, колко печалба и колко загуба извършва Gewerbe-то. Ако обаче след този период, не се реализира известна печалба, която да припокрива разходите, то могат да преостановят съществуването на Фирмата, защото се води като Liebhaberei.

Kleinunternehmer са неограничено отговорни с цялото си имущество. Einzelunternehmer извършва дейности (Geschäfte), под своето име, за своя сметка и на свой риск.

Kleinunternehmer, може да извършва тази си дейност като Selbstständig или като допълнение към основната/редовна работа/професия. В случая, данъци плаща не Фирмата а собственника и. Няма универсална формула, по която да се изчислят предварително данъците, или колко би струвала здравна застраховка.

Gewerbe (или Фирма) в Германия със здравна застраховка от България е незаконно.

* от 2010 година, данъци се плащат за годишно над 8.004 € при ергени и 16.009€ за семейства.

Gewerbesteuer - доста опростено описание:

Gewerbesteuer се плаща едва след повече от 24. 500 € печалба на година. При приближаване на тази граница, е препоръчително да се посъветвате със Steuerberater.

Как се изчислява Gewerbesteuer? От печалбата се изчислява определен "праг". Взема се и се милтиплицира с най-малко 200% -така се изчислява Gewerbesteuer. Този "праг" е различен навсякъде, за всеки район. Gewerbesteuer се приспада към Einkommensteuer, но след това вече неможе да се ползва като Betriebsausgabe.

Въпреки противящите се Gewerbetreibende, препоръчвам на всеки, който сериозно се е заел с това начинание, да ползва услугите на Steuerberater

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Въпрос: Е ли възможно да имаш Геврбе и в същото време да си нает работник? Имам идея да се занимавам с нещо под формата на ЕТ, но за начало само в свободното време, докато идеята се доразвие и започна да печеля толкова, че да не се налага да работя за друг. Докато това се случи имам нужда от сигурен и постоянен доход, а в същото време ми трябва време да се развия докато започна да печеля достатъчно сам. Работодателят ми поема здравната застраховка. Знам че е възможно да получаваш доходи от две + места, като в тоя случай си в Steuerklasse 5(или 6 беше) - най-неизгодния(така да го нарека) данъчен клас, но какъв е случая ако работиш за някой и в същото време си и ЕТ?

Възможно ли е като правиш Гевербе да обявиш че ще се занимаваш с дейности в различни сфери - доколкото си спомням в БГ, ако отвориш фирмения регистър, много фирми са обявили дейности от ветрогенератори през туризъм и стигнеш до продуцентска дейност?

Благодаря!

Редактирано от electrified
  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 21.06.2016 г. at 7:02, electrified написа:

Въпрос: Е ли възможно да имаш Геврбе и в същото време да си нает работник?

Да, просто е необходимо да се подаде отделна данъчна декларация. Също така е добре да се уведоми работодателя, защото в някои случаи имат против.

На 21.06.2016 г. at 7:02, electrified написа:

Възможно ли е като правиш Гевербе да обявиш че ще се занимаваш с дейности в различни сфери - доколкото си спомням в БГ, ако отвориш фирмения регистър, много фирми са обявили дейности от ветрогенератори през туризъм и стигнеш до продуцентска дейност?

Да, може да питаш допълнително когато правиш гевербето, но много трябва да се вниммава с компота. Аз бях писал уеб дизайн, почистване, гипсокартон, рушене и т.н.. После се оказа, че за някои от дейностите се изискват специални разрешителни и застраховки демек такси и в един момент дължах много пари за нищо от незнание. Най-добре е при възникване на необходимост от допълнителна дейност, тя да се добавя към гевербето или да се прави ново. И за двете има предвидени възможности.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
На ‎6‎/‎21‎/‎2016 at 7:02, electrified написа:

Въпрос: Е ли възможно да имаш Геврбе и в същото време да си нает работник? Имам идея да се занимавам с нещо под формата на ЕТ, но за начало само в свободното време, докато идеята се доразвие и започна да печеля толкова, че да не се налага да работя за друг. Докато това се случи имам нужда от сигурен и постоянен доход, а в същото време ми трябва време да се развия докато започна да печеля достатъчно сам. Работодателят ми поема здравната застраховка. Знам че е възможно да получаваш доходи от две + места, като в тоя случай си в Steuerklasse 5(или 6 беше) - най-неизгодния(така да го нарека) данъчен клас, но какъв е случая ако работиш за някой и в същото време си и ЕТ?

Възможно ли е като правиш Гевербе да обявиш че ще се занимаваш с дейности в различни сфери - доколкото си спомням в БГ, ако отвориш фирмения регистър, много фирми са обявили дейности от ветрогенератори през туризъм и стигнеш до продуцентска дейност?

Благодаря!

Като алтернатива на Gewerbe-то ти предлагам да помислиш за варианта Kleinunternehmer. Имам един колега, който упражнява в свободното си време подобна дейност и според него това бил перфектния вариант за допълнителна работа на хора с трудов договор. До 17.500 € годишен оборот не се Umsatzsteuer, но Einkommensteuer си остава.

Този вод дейност не е вариант, ако трябва например да наемеш помещение под наем, други работници и т.н., а си е за часпром, насочен основно към малки (частни) клиенти, но е едно добро начало, заради опростения начин, по който се управлява дейността (вкл. счетоводно). Не могат да се пускат сметки с ДДС, каквито фирмите очакват, но пък ако се завъртят по-големи клиенти, тогава естествено минаваш на Gewerbe, което може да ти стане дори основната дейност. Обратният път - да започнеш с Gewerbe, с което да начисляваш ДДС и после, ако работата не потръгне, да искаш да се върнеш към Umsatzsteuerbefreiung чрез Kleinunternehmen мисля, че е невъзможен.

Т.е. идеята е да започнеш от нещо малко и ако бизнеса потръгне, преминаваш към следващата стъпка с 19% Umsatzsteuer (или дори GmbH, като дойдат сериозните поръчки), но там управлението на фирмата доста се усложнява, като счетоводството (Buchhaltung) и данъчния специалист (Steuerberater) са нещо, без което не можеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите.

За съжаление, едно от нещата, които са задължителни за дейността, с която искам да се занимавам (спорт) е именно наемането на зала. За момента просто сондирам и смятам първоначално да започна като наето лице за друг и после да си "издърпам" клиентите. От няколко месеца съм тук и вече виждам десетки възможности и ниши в които бих могъл да се пъхна. За съжаление, обаче, доколкото познавам германците, ако става въпрос за храна и ядене, са навити винаги. Със спорта е по-трудно. Но възможности има. Като наблюдавам как правят бизнес тук - с толкова неоправдани и неоптимизирани разходи и оцеляват, все си мисля че надежда има и за нас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 6 часа, electrified написа:

смятам първоначално да започна като наето лице за друг и после да си "издърпам" клиентите

Много внимавай с това, да не те задърпат към съда. Тук на тези неща се гледа доста строго. До известна степен всичко е въпрос на тълкуване, но тълкуването се прави от други хора ;)

Относно неоправданите и неоптимизирани разходи, мисля, че след време ще си промениш виждането. В началото и аз бях много впечатлен, но после видях, че всичко това е част от голямата схема, която движи икономиката. Не знам дали се изразих правилно, но това е много дълга тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 13.07.2016 г. at 15:08, Александър Узунов написа:

 

Относно неоправданите и неоптимизирани разходи, мисля, че след време ще си промениш виждането. В началото и аз бях много впечатлен, но после видях, че всичко това е част от голямата схема, която движи икономиката. Не знам дали се изразих правилно, но това е много дълга тема.

Мисля, че разбирам какво имаш предвид. Напоследък се замислям че, почти всеки българин може да прави почти всичко сам - да си изкара нов контакт на стената, да си смени сам маслото на колата и т.н. Това е добре за единицата, понеже спестяваш разходи, но не е добре за обществото и икономиката като цяло. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
На 7/13/2016 at 9:52, electrified написа:

Благодаря за отговорите.

За съжаление, едно от нещата, които са задължителни за дейността, с която искам да се занимавам (спорт) е именно наемането на зала. За момента просто сондирам и смятам първоначално да започна като наето лице за друг и после да си "издърпам" клиентите. От няколко месеца съм тук и вече виждам десетки възможности и ниши в които бих могъл да се пъхна. За съжаление, обаче, доколкото познавам германците, ако става въпрос за храна и ядене, са навити винаги. Със спорта е по-трудно. Но възможности има. Като наблюдавам как правят бизнес тук - с толкова неоправдани и неоптимизирани разходи и оцеляват, все си мисля че надежда има и за нас.

Здравейте.Вие със какъв спорт се занимавате?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Попитах ви,защото съпругът ми е треньор по фигурно пързаляне.И ние вече сериозно се замисляме да емигрирам е или в Германия или Австрия.Имаме дъщеря,която сега ще бъде 4 клас и се надявам докато завърши учебната година да потеглим.Не намирам много информация за треньори.Как стоят нещата с дипломите,има ли търсене на такива кадри и въобще може ли да работи  по професията си в една от  двете държави.Немски език не сме учили още,с руски и английски сме.Пишете ако се сдобиете с нова информация 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

първо И МНОГО ВАЖНО - започвайте веднага да учите немски. За да успееш да си намериш каквато и да е работа без език, трябва да си много добър специалист и германеца да няма друга алтернатива освен да наеме теб. Става въпрос за някаква нормална и легална работа с осигуровки, застраховки и въобще с цялата музика.

В моят град съм останал с впечатление, че хората не са много по спорта - предпочитат да се тъпчат с хлебчета и наденици. Прави ми впечатление, че хората, които се грижат за външният си вид(било то в здравословно отношение или просто като изглед), са предимно пенсионерите. Не съм и видял или чул за ледена пързалка. Но това е един град с предимно застаряващо население. Предполагам че в големите градове като Мюнхен, Хамбург, Берлин Франкфурт и тн. всеки може да си намери своята ниша. При нас има само едно, голямо, студио за фитнес - щанги, аеробика, зумба, йога и тн - едно училище по танци, спортната база на полицията(в която децата могат да спортуват) и няколко спортни зали към училища или общината. Конкуренцията не е голяма, но пък и интереса не е кой знае какъв. Предполагам че може да се предизвика по някакъв начин интерес, който да е достатъчен да си изкарваш хляба, но при мен нещата са по -прости, понеже спортът който практикувам не изисква голяма инвестиция - зала, степери, постелки, малко тежести и аудио уредба. Във вашият случай е малко по-сложно заради специфичните изисквания на Фигурното пързаляне. 

Лично при мен нещата са още на етап наблюдение на средата, усъвършенстване на езиковите умения и планирание. При нас идеята като заминахме беше да се хвана на някаква работа, колкото да имаме някакъв доход, да учим езика и да свикнем с местните тертипи, начин на живот и да разберем как се случват нещата по институции. И след това евентуално преместване в голям град на запад.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 10 months later...

Здралеите! Имама нужда от помощ! Какво се случва с не затворено гевербе в Германия ако си си се прибрал в България и не си си сеотригистрирал адресната регистрация ?

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...

Здравейте,

Моля за информация относно следното:  по професия съм лекар, в момента съм пенсионер. Предстои  ми дълъг престой в Германия и искам да открия там Gewerbe . Имам ли право на това?  Трябва ли да плащам здравни и социални осигуровки и в какъв размер?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

 Здравеите, искам да ви попитам за гевербе, искам да започна в стоителството с гевербе разбрах всичко но не ми е ясно за исчисленята. Ако работя на час по 13€ колко ще ми е нетото колко ще плащам данаци усигоровки т.н, не разбирам не съм си направил до сега гевербе, незнам струва ли си дали ще мога да си го прекъсна благодаря .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Здравейте работя на трудов договор и искам да си отворя гевербе за да се занимавам със ИТ,в свободното си време,какви разрешителни са нужни за извършване на тази дейност и трябва ли да си правя отделна здравна осигуровка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...
На 11/07/2016 at 15:45, Крякащата тайфа написа:

Като алтернатива на Gewerbe-то ти предлагам да помислиш за варианта Kleinunternehmer. Имам един колега, който упражнява в свободното си време подобна дейност и според него това бил перфектния вариант за допълнителна работа на хора с трудов договор. До 17.500 € годишен оборот не се Umsatzsteuer, но Einkommensteuer си остава.

Този вод дейност не е вариант, ако трябва например да наемеш помещение под наем, други работници и т.н., а си е за часпром, насочен основно към малки (частни) клиенти, но е едно добро начало, заради опростения начин, по който се управлява дейността (вкл. счетоводно). Не могат да се пускат сметки с ДДС, каквито фирмите очакват, но пък ако се завъртят по-големи клиенти, тогава естествено минаваш на Gewerbe, което може да ти стане дори основната дейност. Обратният път - да започнеш с Gewerbe, с което да начисляваш ДДС и после, ако работата не потръгне, да искаш да се върнеш към Umsatzsteuerbefreiung чрез Kleinunternehmen мисля, че е невъзможен.

Т.е. идеята е да започнеш от нещо малко и ако бизнеса потръгне, преминаваш към следващата стъпка с 19% Umsatzsteuer (или дори GmbH, като дойдат сериозните поръчки), но там управлението на фирмата доста се усложнява, като счетоводството (Buchhaltung) и данъчния специалист (Steuerberater) са нещо, без което не можеш.

Здравейте , 

Първо благодаря за тази дискусия.

Аз от скоро се преместих в Германия и вече си имам постоянен адрес и понеже си направих малко връзки с няколко Холандски фирми искам да си продължа да работя за тях.

Моят въпрос е какво трябва да направя за да работя в Холандия за Холандска фирма? Гевербе ли трябва да си отворя или нещо друго?

Имате ли познати консултанти,счетоводители,данъчни специалисти и най-важното колеги дето си работят като самоосигоряващ се.Ако можете да ми дадете техен номер за връзка или e-Mail! 

Нуждая се спешно от помощ.
Ще ви бъда много благодарен ако можете да сторите нещо по темата!!!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..