Jump to content

Видове обезщетения и социални помощи в Германия


Recommended Posts

Отделена като самостоятелна тема от Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) /1984/

При положение, че нямаме трудов стаж в Германия, ще имаме ли право на социална помощ (ALG II) или обезщетение за безработица (ALG I)? Предполагам, че на този етап може само да се запишем в Jobcenter или по-точно мъжът ми да се запише.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А при положение, че нямаме трудов стаж в Германия, ще имаме ли право на социална помощ (ALG II) или обезщетение за безработица (ALG I)? Предполагам, че на този етап може само да се запишем в Jobcenter или по-точно мъжът ми да се запише.

не

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Здравейте Александър,

Нов потребител съм. Имам въпрос, съпругата ми работи в Германия от 1,5 години като флеге за немски работодател, с договор и осигуряване по немското законодателство, в момента работи в близост до Хамбург. Края на лятото планираме с децата ни да се преместим при нея. Дъщеря ми е 20 годишна (студентка в България), сина ми е 11 годишен съпругата ми ще го запише на училище в града където е установена. Първоначално мога ли аз и дъщеря ми да се запишем в джобцентър и в последствие да започнем курс по немски език., можем ли да кандидатстваме за някакви социални помощи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, yordanov63 написа:

Здравейте Александър,

Нов потребител съм. Имам въпрос, съпругата ми работи в Германия от 1,5 години като флеге за немски работодател, с договор и осигуряване по немското законодателство, в момента работи в близост до Хамбург. Края на лятото планираме с децата ни да се преместим при нея. Дъщеря ми е 20 годишна (студентка в България), сина ми е 11 годишен съпругата ми ще го запише на училище в града където е установена. Първоначално мога ли аз и дъщеря ми да се запишем в джобцентър и в последствие да започнем курс по немски език., можем ли да кандидатстваме за някакви социални помощи?

Здравейте,

има едно неписано (за сега) правило на форума, съгласно което не обсъждаме и не тотлерираме въпроси свързани с начини за "прикрепване" към немската социална система. Не ме разбирайте погрешно, но границата между нужда и далавера за по-голяма част от нас, българите е доста размита. Това е мое мнение и няма нищо общо с вас. И все пак, щом съпругата ви е назначена директно към немски работодател то тя най-вероятно получава едни прилични пари, както и детски надбавки. От друга страна цената на интеграционният курс е почти символична (около 1.9 на час) и дори връщат половинната при успешно приключване, т.е. при получен сертификат В1. Ако вие и дъщеря ви се радвате на добро здраве няма причини да не можете да работите и едновремено с това да посещавате вечерен курс. Тук има доста информация по тези въпроси. Липсата на немски език не е непреодолима пречка за започване на работа. Аз първите пет години бях като глухоням и не спирах да работя. Можете да си пуснете обява тук, че търсите работа и/или да отворите тема по този върос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря Александър,

за бързия отговор. Нямам никакво намерение да се възползвам неправомерно от немската осигурителна система. От здраве не мога да се оплача. Вчера се прибрах от Баргтехайде, където съпругата ми работи и по-обзаведохме новата квартира, където смятаме да живеем. А идеята ми е когато се установим при нея по-най бързия начин да си намеря работа, естествено напълно законна за да не бъдем в тежест на съпругата ми. Та затова и ровя в нета да понауча някой неща. Още веднъж благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎5‎/‎18‎/‎2017 at 11:40, Александър Узунов написа:

Здравейте,

има едно неписано (за сега) правило на форума, съгласно което не обсъждаме и не тотлерираме въпроси свързани с начини за "прикрепване" към немската социална система. Не ме разбирайте погрешно, но границата между нужда и далавера за по-голяма част от нас, българите е доста размита. Това е мое мнение и няма нищо общо с вас. И все пак, щом съпругата ви е назначена директно към немски работодател то тя най-вероятно получава едни прилични пари, както и детски надбавки ...

Ех Александър, каквото и да кажа по този въпрос, може един ден да бъде използвано срещу мен :)
В действителност пишем от време на време по "социалната темата", макар и да казваме някои неща с половин уста. Но който е дошъл тук с мислълта да върви на напред и от половин дума ще разбере това, което му е нужно ;)

 

На ‎5‎/‎18‎/‎2017 at 11:49, yordanov63 написа:

Благодаря Александър,

за бързия отговор. Нямам никакво намерение да се възползвам неправомерно от немската осигурителна система. От здраве не мога да се оплача. Вчера се прибрах от Баргтехайде, където съпругата ми работи и по-обзаведохме новата квартира, където смятаме да живеем. А идеята ми е когато се установим при нея по-най бързия начин да си намеря работа, естествено напълно законна за да не бъдем в тежест на съпругата ми. Та затова и ровя в нета да понауча някой неща. Още веднъж благодаря.

Здравейте yordanov63,

Jobcenter е последното място, към което бих ви препоръчвал да се обърнете, ако имате намерение да се занимавате с нещо в Германия. И понеже ми изглежда, че вие имате действително мислите да се захванете с нещо, ето няколко съвета от мен:

  • има няколко начина, които немската страна ви дава и чрез които едно стартиращо от нулата семейство в Германия може да допълни изтънелия си месечен бюджет. Те са описани в темите Право на Wohngeld в Германия и Кога имам право на Kinderzuschlag. Хвърлете им едно око и ще разберете колко безсмислено е да се хабят време, нерви и средства с Jobcenter
  • стандартните интеграционни курсове в Германия започват два пъти годишно, а през последната година-две училищата и групите са претрупани. Така че още докато сте в България отделете време за поне едно ниво немски език. Колкото и малко да изглежда, ще бъде от огромна полза за съпругата ви. В противен случай дори и най-простите ежедневни задачи, свързани с езика, ще лежат на нейн гръб. Спестете й този товар.

 

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте. Не  знам дали мога тук да попитам, но темата е свързана с джоб център. Много близка приятелка получава помощи от тях-самотна работеща майка с едно дете. Има диплома за завършено висше в бг. В момента я приравнява тук и джоб център плаща превода и т.н. Питането ни е след време, когато се махне от джобса(има вероятност това да стане и до края на годината) , дали няма да и искат всички тези пари да ги върне?

Имам предвид парите за превод и легализация на дипломите, парите, които  и дават сега всеки месец. Някой ми го спомена на мен и....се зачудих така ли е? Май доста я паникьосах. Прочетох, че темите за прикрепяне към немскатя социална система не се толерират, но в случая....мисля, че е малко по-различен въпроса! 

Благодаря ви предварително за отговора!

Редактирано от Pavlina Paneva
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 10 months later...

Здравейте:)

не знам дали тук е правилното място да попитам, но започвам аз съм в германия 2 год работих година и после вземах борса в германия 6 месеца след което пак започнах работа 7 месеца и бях освободена подадох отново документи в борсата и вече 3 месец нямам отговор дали ще имам някакво заплащане дадох всички документи. Според вас защо ме въртят толкова имам ли право на нещо не знам какво да правя ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..