Jump to content

Ред на посещение на институции след пристигането Ви в Германия


Recommended Posts

Понеже никъде не видях структуриран оптималния "маршрут" по институции, които трябва да минете, като стъпите в Германия, реших да създам тази тема. Моля, ако съм сбъркал последователността да ми кажете овреме. Също и ако съм пропуснал нещо.

Също така и обещавам, че като свърша всичко от списъка по-долу ще допълня темата.

На база на прочетеното аз съм планирал нещата по следния начин (отварям скоба за допълнение, че съм още в България, но имам вече договор за работа и договор за квартира - като още тая седмица ще преведа на банковата сметка на хазяйна Кауцион-а и първия наем /като трябва всяко да е в отделен превод/).

Пристигаме на 06.04.16 в 20:15:

07.04.16

1. Очевидно най-важното и първо нещо, което ще трябва да изкарам, още на следващата сутрин, е Адресна регистрация в общината.

2. Докато съм още в адресната служба ще си извадя и Данъчен идентификационен номер

3. След това отивам в някоя Krankenkasse за да сключа договор за здравна осигуровка и да ми издадат Социално-осигурителна карта(там се издава, нали?)

4. Ако остане време - договор с доставчик на електричество, интернет, телевизия и телефон.

08.04.16

5. в 9 сутринта имам уговорена среща в банка, за да си направя сметка, да си поръчам дебитна карта и да си активирам онлайн банкирането - не знам до колко банковата сметка е важна за точки 2, 3 и 4 и дали не трябва да ги предхожда.

6. Отивам в общината при Schullamt, за да видя какви са възможностите за училището на детето

7. Отивам в езиков център, където с жена ми да подадем документи за интеграционен курс -  в момента водя кореспонденция с езиковия център по този въпрос.

8. други ако остане време

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уау! Впечатлен съм! И все пак, оставете си и нещо за 9-ти, че ще ви е скучно цял ден без ангажименти :) Това в кръга на шегата. Хубаво е човек да си прави планове, но за съжаление те не винаги се случват по очакваният начин. Така представеният списък изглежда добре и показва вашият хъс, което гарантира успех така, че не се отчайвайте ако срещнете трудности още на първа точка :) Няма да се впускам в подробности, защото най-добрия опит е личният опит. Пожелавам ви успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хахахахаха за съжаление 9-ти е събота и няма как да свърша нещо, колкото и голямо желание да имам - това ще е последният ми свободен уикенд като безработен и мисля да се шляя насам-натам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже никъде не видях структуриран оптималния "маршрут" по институции, които трябва да минете, като стъпите в Германия, реших да създам тази тема. Моля, ако съм сбъркал последователността да ми кажете овреме. Също и ако съм пропуснал нещо.

Също така и обещавам, че като свърша всичко от списъка по-долу ще допълня темата.

На база на прочетеното аз съм планирал нещата по следния начин (отварям скоба за допълнение, че съм още в България, но имам вече договор за работа и договор за квартира - като още тая седмица ще преведа на банковата сметка на хазяйна Кауцион-а и първия наем /като трябва всяко да е в отделен превод/).

Пристигаме на 06.04.16 в 20:15:

07.04.16

1. Очевидно най-важното и първо нещо, което ще трябва да изкарам, още на следващата сутрин, е Адресна регистрация в общината.

2. Докато съм още в адресната служба ще си извадя и Данъчен идентификационен номер

3. След това отивам в някоя Krankenkasse за да сключа договор за здравна осигуровка и да ми издадат Социално-осигурителна карта(там се издава, нали?)

4. Ако остане време - договор с доставчик на електричество, интернет, телевизия и телефон.

08.04.16

5. в 9 сутринта имам уговорена среща в банка, за да си направя сметка, да си поръчам дебитна карта и да си активирам онлайн банкирането - не знам до колко банковата сметка е важна за точки 2, 3 и 4 и дали не трябва да ги предхожда.

6. Отивам в общината при Schullamt, за да видя какви са възможностите за училището на детето

7. Отивам в езиков център, където с жена ми да подадем документи за интеграционен курс -  в момента водя кореспонденция с езиковия център по този въпрос.

8. други ако остане време

Здравей electrified, нещата изглеждат общо взето по описания от теб начин, но имам някои коментари:

=> не съм сигурен какво точно имаш предвид под "изваждане на данъчен идентификационен номер", но според мен вероятно става въпрос за получаване на т.нар. електронна данъчна карта или Lohnsteuerabzugsmerkmale (ELStAM). Не съм 100% сигурен, но мисля, че за тази цел трябва да посетиш местния офис на Finanzamt и да подадеш молба.

=> за регистрацията в здравната каса може и да не ти искат банковата сметка, но при срещите с фирмите от т.4 тя е задължителна. Дали ще ти пуснат все пак договори, като ти дадат срок да им пратиш и банковата сметка зависи изцяло от тяхната политика/добра воля.

=> в петък следобед няма да работи нито една администрация, така че най-вероятно ще имаш време да минеш само през банката

=> на някои места е необходимо да имаш предварително уговорен час (Termin), а на други просто отиваш и си чакаш реда (т.нар. Sprechstunde). Проблемът е, че на местата, в които не ти трябва уговорен час, е възможно петъкът изобщо да не е ден за среща с клиенти (например при моя кабелен опреатор е така, има само два дни в седмицата за свободен прием, останалите срещи се правят след предварителна уговорка).

Може би си струва да опиташ да минеш поне за ток без банкова сметка и ако не стане да преместиш посещенията по т.6 и т.7 в четвъртък. По-големите офиси на мобилните оператори и интернет-доставчици работят и в събота до обяд, така че не си губи времето с тях в четвъртък.

  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже никъде не видях структуриран оптималния "маршрут" по институции, които трябва да минете, като стъпите в Германия, реших да създам тази тема. Моля, ако съм сбъркал последователността да ми кажете овреме. Също и ако съм пропуснал нещо.

Също така и обещавам, че като свърша всичко от списъка по-долу ще допълня темата.

На база на прочетеното аз съм планирал нещата по следния начин (отварям скоба за допълнение, че съм още в България, но имам вече договор за работа и договор за квартира - като още тая седмица ще преведа на банковата сметка на хазяйна Кауцион-а и първия наем /като трябва всяко да е в отделен превод/).

Пристигаме на 06.04.16 в 20:15:

07.04.16

1. Очевидно най-важното и първо нещо, което ще трябва да изкарам, още на следващата сутрин, е Адресна регистрация в общината.

2. Докато съм още в адресната служба ще си извадя и Данъчен идентификационен номер

3. След това отивам в някоя Krankenkasse за да сключа договор за здравна осигуровка и да ми издадат Социално-осигурителна карта(там се издава, нали?)

4. Ако остане време - договор с доставчик на електричество, интернет, телевизия и телефон.

08.04.16

5. в 9 сутринта имам уговорена среща в банка, за да си направя сметка, да си поръчам дебитна карта и да си активирам онлайн банкирането - не знам до колко банковата сметка е важна за точки 2, 3 и 4 и дали не трябва да ги предхожда.

6. Отивам в общината при Schullamt, за да видя какви са възможностите за училището на детето

7. Отивам в езиков център, където с жена ми да подадем документи за интеграционен курс -  в момента водя кореспонденция с езиковия център по този въпрос.

8. други ако остане време

Здравей electrified, нещата изглеждат общо взето по описания от теб начин, но имам някои коментари:

=> не съм сигурен какво точно имаш предвид под "изваждане на данъчен идентификационен номер", но според мен вероятно става въпрос за получаване на т.нар. електронна данъчна карта или Lohnsteuerabzugsmerkmale (ELStAM). Не съм 100% сигурен, но мисля, че за тази цел трябва да посетиш местния офис на Finanzamt и да подадеш молба.

=> за регистрацията в здравната каса може и да не ти искат банковата сметка, но при срещите с фирмите от т.4 тя е задължителна. Дали ще ти пуснат все пак договори, като ти дадат срок да им пратиш и банковата сметка зависи изцяло от тяхната политика/добра воля.

=> в петък следобед няма да работи нито една администрация, така че най-вероятно ще имаш време да минеш само през банката

=> на някои места е необходимо да имаш предварително уговорен час (Termin), а на други просто отиваш и си чакаш реда (т.нар. Sprechstunde). Проблемът е, че на местата, в които не ти трябва уговорен час, е възможно петъкът изобщо да не е ден за среща с клиенти (например при моя кабелен оператор е така, има само два дни в седмицата за свободен прием, останалите срещи се правят след предварителна уговорка).

Може би си струва да опиташ да минеш поне за ток без банкова сметка и ако не стане да преместиш посещенията по т.6 и т.7 в четвъртък. По-големите офиси на мобилните оператори и интернет-доставчици работят и в събота до обяд, така че не си губи времето с тях в четвъртък.

Моят коментар...

Според мен в т.2 става дума за Identifikationsnummer, само, че той си излиза автоматично и се получава по пощата. Не съм чувал някой да го поръча. Относно т.1, тук в Хамбург предварително се уговаря час, за който се чака почти месец. За изпълнение на т.3 е необходим подписан трудов договор, но ти каза, че имаш. При т.4 обикновено минава номера с показване на договор за наем и уговорка, че документа ще се представи по-късно, но не мисля, че ще мине при т.5. Да не говорим, че картата идва поне седмица след пин кода, който идва след минимум седмица след откриването на сметката, а за онлайн банкирането също са необходими няколко дни да се получи код за активация. Не видях да споменаваш Rentenversicherungsnummer. Този номер може да вземеш сам, но може да бъде заявен и от работодателя.

Всичко, което казвам е с уговорката, че моят опит е свързан с Хамбург.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за съветите. Това с Данъчният идентификационен номер го видях в тази тема http://bgzentrum.de/index.php?topic=55.0. Щях да питам какво означава и от къде точно се вади. Какъв е този Rentenversicherungsnummer и от къде се вади, ако работодателя не ми го извади?

Ни сме в Dessau-Roßlau - относително малък за германските стандарти град. Едва ли ще има кой знае какъв наплив в общината. Но все пак утре ще потърся някаква връзка с отговарящата за адресната регистрация служба, за да си уговоря среща ако трябва. Доколкото знам адресната регистрация се вади в общината - надявам се и там общината да се намира в една сграда с кметството(като в БГ). Там коя служба да търся?

Предполагам също, че утре ще потърся и контакт с Krankenkasse-то което съм избрал, за да проверя дали и там няма да има нужда от  Termin.

За Schullamt срещата може и да се отложи във времето, тъй като работното ми време ще започва в 12:30 и мога да отида и следващата седмица например. Плюс - поне един ден от понеделник до петък ще ми е почивен, така че варианти има. Въпроса е да мина ред по важните институции.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за съветите. Това с Данъчният идентификационен номер го видях в тази тема http://bgzentrum.de/index.php?topic=55.0. Щях да питам какво означава и от къде точно се вади. Какъв е този Rentenversicherungsnummer и от къде се вади, ако работодателя не ми го извади?

Ни сме в Dessau-Roßlau - относително малък за германските стандарти град. Едва ли ще има кой знае какъв наплив в общината. Но все пак утре ще потърся някаква връзка с отговарящата за адресната регистрация служба, за да си уговоря среща ако трябва. Доколкото знам адресната регистрация се вади в общината - надявам се и там общината да се намира в една сграда с кметството(като в БГ). Там коя служба да търся?

Предполагам също, че утре ще потърся и контакт с Krankenkasse-то което съм избрал, за да проверя дали и там няма да има нужда от  Termin.

За Schullamt срещата може и да се отложи във времето, тъй като работното ми време ще започва в 12:30 и мога да отида и следващата седмица например. Плюс - поне един ден от седмицата ще ми е почивен, Така че варианти има. Въпроса е да мина ред по важните институции.

Въпросният Persönliche Identifikationsnummer / Steuerliche Identifikationsnummer (Данъчният идентификационен номер), който се използва при комуникацията с финансовата служба би трябвало да го получиш автоматично по пощата (за теб и членовете на семейството) няколко дни след получаването на адресната регистрация. Ако това не стане до 2 седмици, може да се заяви отново от теб или от работодателя ти.

При посещението си в здравната каса най-вероятно ще те попитат дали да ти съдействат за заявяване на Versicherungsnummer. Безплатно е и нищо не пречи да позволиш да го направят. След като започнат плащанията на пенсионни осигуровки на твое име, ще получиш писмо от Deutsche Rentenversicherung (т.нар. Sozialversicherungsausweis) с твоя личен осигурителен номер. Такъв ще получи и съпругата ти един ден, когато започне работа, по която се правят пенсионни вноски.

Според сайта на вашия град има само едно място, където се правят адресните регистрации - Bürgeramt (на други места се казва също Meldestelle или Meldeamt) към Rathaus на Rathaus, Zerbster Straße 4. В линка е останалата информация. Понякога работят даже и в събота. Респект!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

един въпрос по отношение на доставчикa на ток?

Пробвах да стана абонат по интернет (чрез check24.de), но стигнах до момента в който ми искат банкова сметка. За телефон - стана и с българския номер, но ако дам българската сметка - предполагам че я искат за директен дебит - с тия такси от нашите банки, тоя ток ще ми излезе златен. Така че, очевидно, първо ще трябва да си изкарам немска банкова сметка. От тук и въпроса - какъв ток и на каква цена ползвам докато сключа договор с доставчик?

Хазяйте ми препоръчаха да се вържа към Stadtwerkte Dessau, но там ще ми излезе с около 200 евро по-скъпо на годишна база, за заявените киловати, отколкото при оферта от друг доставчик от check24.de.

Предполагам, че са ми го препоръчали, понеже излизам от службата за адресна регистрация с току що направената такава и влизам в съседната врата с договора за наем и ставам абонат на Stadtwerkte Dessau - най-лесно ще стане. Ама предпочитам тия 200 евро да ги дам за нещо друго.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎3‎/‎21‎/‎2016 at 14:54, electrified написа:

един въпрос по отношение на доставчикa на ток?

Пробвах да стана абонат по интернет (чрез check24.de), но стигнах до момента в който ми искат банкова сметка. За телефон - стана и с българския номер, но ако дам българската сметка - предполагам че я искат за директен дебит - с тия такси от нашите банки, тоя ток ще ми излезе златен. Така че, очевидно, първо ще трябва да си изкарам немска банкова сметка. От тук и въпроса - какъв ток и на каква цена ползвам докато сключа договор с доставчик?

Хазяйте ми препоръчаха да се вържа към Stadtwerkte Dessau, но там ще ми излезе с около 200 евро по-скъпо на годишна база, за заявените киловати, отколкото при оферта от друг доставчик от check24.de.

Предполагам, че са ми го препоръчали, понеже излизам от службата за адресна регистрация с току що направената такава и влизам в съседната врата с договора за наем и ставам абонат на Stadtwerkte Dessau - най-лесно ще стане. Ама предпочитам тия 200 евро да ги дам за нещо друго.

При този сценарий, без да имаш предишна регистрация в Германия и налична банкова сметка вариантът е да се остане при досегашния доставчик или да се заложи на общинската фирма. С офертите на другите доставчици трябва да се внимава, защото има много уловки и дребни детайли, който могат в крайна сметка да доведат до по-големи разходи от тези при ток от Stadtwerke.

При разните атрактивни доставчици на ток основно се залага на две неща:

=> намаляване на цената чрез система от бонуси, които в един момент губиш (може да се случи много по-рано, отколкото очакваш)

=> по-ниска пакетна цена за определени kWh. Ако прехвърлиш заявените или ако не успееш да ги използваш, следват оскъпявания, които обезсмислят ниската пакетна цена. Имай предвид, че при пакетните цени нещата са много прецизно калкулирани и човек обикновено се набутва в крайна сметка

Графиката по-долу илюстрира колко тясна е границата, в която алтернативният доставчик наистина е атрактивен. Нашето семейство има около 1800-2000 kWh/год. и сме били винаги при Stadtwerke. Иначе имам над 200 латернативни доставчика от района, но ми се струва прекалено затормозяващо непрекъснато да следя да не бъда подведен, ако реша да да търся "по-добра" цена на тока. На края ще ти кажа, че 200-те евро разлика със сигурност ще бъдат много по-малко, ако изобщо спестиш нещо.

9ed69279e9_album.jpg

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси. Предполагам, че няма да се разправям излишно и от едната врата ще вляза в другата. Тези "неочаквани надценки" се получават от небалансите в балансиращите групи. Или по-скоро от това че не си включен в такава. В БГ работих в енергетиката и разбирам от къде идват "неустойките" ако си превишиш прогнозата. Има и ако си изхарчил по-малко ток от прогнозирания. Мерси за съвета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..