Jump to content

Записване на училище в Германия, дете завършило 6-ти клас в България


milensu

Recommended Posts

Здравейте. Искам да попитам:

Престои ни да пътуваме в Германия Лайпциг през Март. Може ли децата да продължат образуването си до края на учебната година там  в Германия? Голямата е 10кл. средната е 6кл. Малката е 2кл.

Какво ще се случи с таи учебна година? 

Каква е вероятността да загубят годината си?

Благодаря.

Поздрави на екипа. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 36
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Писано е много по темата, изчетете внимателно всичко написано, много неща ще ви се изяснят и тогава ако нещо не ви е ясно, ще ви отговорим с удоволствие. 

http://rodenivbg.com/index.php?/forum/19-uchilishhe/

Ето тук са темите свързани с образованието и училището. 

Редактирано от veronik_veronik
.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 2/11/2022 at 22:03, Юри_Веселов написа:

Здравейте. Искам да попитам:

Престои ни да пътуваме в Германия Лайпциг през Март. Може ли децата да продължат образуването си до края на учебната година там  в Германия? Голямата е 10кл. средната е 6кл. Малката е 2кл.

Какво ще се случи с таи учебна година? 

Каква е вероятността да загубят годината си?

Здравейте Юри_Веселов,

едно нещо мога да ви отговоря със сигурност - посещаването на училище в Германия е неизбежно. Не просто може да започнат училище от март, а трябва да започнат. В момента, в който направите адресна регистрация, трябва да предприемете и стъпки за записване на децата в съответните училища. Дори и най-голямата, на която според немската училищна система и остава само 1 учебен срок до завършването, пак трябва да бъде записана в някое училище.

Вероятността да загубят годината си е минимална и зависи основно от това, дали вие ще го пожелаете. За най-голямата ви дъщеря е силно препоръчително да повтори 10-ти клас, освен ако не знае много добре несмки език.

По отношение на това как да се избере училище за всяко едно от децата, доста е писано по този въпрос както тук, така и в другите теми на подфорум Училище в Германия. Ако ви се занимава да четете, хвърлете едно око по диагонал, а после пак си задайте въпросите, на които не сте намерили отговор.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Здравейте г-н Арабаджиев, много ми помогнахте с информацията, публикувана от вас по темата за училищата в Баден-Вуртемберг, Германия. Тук съм от едва 1,5месец, и планирам преместване и на дъщерите си, които в момента са 6ти и 10ти клас в България. Споменавате че изучаването на български език е възможно. Обадихме се в Министерство на културата и образованието и от там ни отговориха че не предлагат такава опция. Чудя се дали сме разбрали правилно или това вече за съжаление е отпаднало като възможност? Може ли да ми съдействате с повече информация по въпроса? Къде мога да прочета повече за тази възможност и да се обоснова, ако звънна отново. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, mdvasileva написа:

Здравейте г-н Арабаджиев, много ми помогнахте с информацията, публикувана от вас по темата за училищата в Баден-Вуртемберг, Германия. Тук съм от едва 1,5месец, и планирам преместване и на дъщерите си, които в момента са 6ти и 10ти клас в България. Споменавате че изучаването на български език е възможно. Обадихме се в Министерство на културата и образованието и от там ни отговориха че не предлагат такава опция. Чудя се дали сме разбрали правилно или това вече за съжаление е отпаднало като възможност? Може ли да ми съдействате с повече информация по въпроса? Къде мога да прочета повече за тази възможност и да се обоснова, ако звънна отново. 

Здравейте mdvasileva,

след като видях поставения от вас въпрос, реших да погледна какво е актуалното положение в Baden-Württemberg. Изглежда, че не са направили кой знае какво по темата. Не разбрах точно в кое министерство сте се обадили, но според мен в конкретната ситуация е най-правилно да се действа чрез директорите на училищата.

По-долу слагам препратка към едно становище от 2001 г. на Ministeriums für Kultus, Jugend und Sport на Baden-Württemberg, в което се говори точно по тази тема - предоставяне на възможност на децата от други страни, които са се включили по-късно в немската образователна система, да получат право да заместят 2 (3) чужд език с майчиния език. Има още един подобен документ от 2004 г. и след това като че ли нищо по-конкретно не се е случило.

На ваше място аз бих поискал среща с директора на училището, което съм избрал за детето си. Бих му обяснил каква е ситуацията. Много вероятно е той изобщо да не е наясно, че е разглеждана някога подобна възможност. Но той може да поиска разрешение от регионалното образователно министерство детето ви да получи това право и в свидетелството му на мястото на втори (трети) чужд език да бъде поставен българския. Вие пък трябва да сте наясно, че сами ще имате грижата да намерите признато в Baden-Württemberg учреждение или преподавател, където да се проведат изпитите за компетентност по български език. В разговора си с директора на съответното училище трябва много ясно да обявите тази ваша готовност, за да го освободите от притесненията му, че ще му стоварите още една задача. Това със сигурност ще го направи по-кооперативен. Така че прегледайте документа, поискайте среща, дискутирайте възможностите и не се отказвайте при първото "Не" или "Не знам".

Stellungnahme des Ministeriums für Kultus, Jugend und Sport - Zertifizierung der muttersprachlichen Kenntnisse von Migrantenschülerinnen und -schülern und Anerkennung dieser Leistungen als Fremdsprachenkenntnisse im Zeugnis


Желая ви успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..