Jump to content

Записване на училище в Германия, дете завършило 6-ти клас в България


milensu

Recommended Posts

Здравейте,искам да попитам по тази тема следното.След 1 месец заминавам с мъжа ми за Германия,Щутгарт.Тъй като дето ми в момента е 6 клас,завършва имам ли възможност да  го взема с нас и ще може ли да го запиша в някое Немско училище.Притесненията ми са относно езика детето знае английски.Какви са ми възможностите така че детето да продължи образованието си там.Има ли училища за деца чужденци и ако има какво трябва да направя за да бъде детето с нас. Благодаря предварително

 

Отделих мнението както самостоятелна тема, защото спецификата на немската образователна система прави точно този въпрос много важен. Предполагам, че в процеса на обсъждане ще стане ясно защо (1984)

средно образование Германия шести клас училище гимназия интеграция интеграционен клас записване ученик ученичка бележка свидетелство директор съученици директора класната

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 36
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Здравейте milensu,

първото сигурно нещо е, че детето ви трябва да бъде записано незабавно в някое училище след пристигането ви в Германия. По тази причина започвам с документите, които ще са ви нужни. В следващото си мнение ще коментирам и другите аспекти - кога и къде да бъде записано детето, има ли причина за притеснение и т.н.

По отношение на документите със сигурност ще са нужни:

Може да ви бъдат поискани в допълнение:

  • удостоверение за завършен клас (прави се превод и легализация)
  • международно имунизационно свидетелство (вж. темата Имунизациите в Германия - календар, международен имунизационен паспорт и др.)
  • свидетелства от участия в конкурси, състезания, курсове и др. (прави се само превод, ако са на български език). Те са необходими при един много специален случай, който ще коментирам в следващото си мнение.

Ние представихме само първите три документа, като удостоверение за преместване беше само преведено на немски от "заклет" преводач, но не беше легализирано. Въпреки това ни го приеха. Нямам представа как изглежда удостоверение за завършен клас, но гледам, че в Министерството на образованието и науката го споменават.

Предполагам, че знаете за разликата в образователната политика на различните федерални провинции. Т.е. това, което е било валидно за нас в Sachsen може да не важи на 100% за Baden-Württemberg. За да не подготвяте излишни документи, може да просто да подготвите едно кратко писмо със своите въпроси, да го преведете на немски и да го изпратите до Ministerium für Kultus, Jugend und Sport - Baden-Württemberg. Те ще ви отговорят най-точно какви документи са абсолютно задължителни. После ако от някое училище решат, че документите ви не са изрядни, може спокойно да им посочите какво са ви отговорили официално от от съответните организации.

По отношение на процедурата за легализация на Удостоверението за преместване на ученик и Удостоверението за завършен клас е най-добре да си прочетете сами указанията в документа Издаване на удостоверение APOSTILLE на образователни и удостоверителни документи, издавани от институциите в системата на народната просвета или просто да оставите фирма за преводи и легализация да свърши тази работа вместо вас.

В следващия отговор ще дам някои идеи как да изберете подходящо училище и защо намирането на точното училище е пряко свързано с намирането на жилище.

В допълнение си позволявам да ви помоля две неща. Първо, ако намирате сайта ни за полезен, просто го споделете с приятели и познати, за да достигне информацията в него до повече хора. На второ място, когато всичко приключи, ще бъде добре, ако намерите време и споделите какво и как е станало. Много други, получили помощ във форума ни, обещават да го сторят, но единици са тези, които се връщат и наистина го правят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ!Радвам се че все още има ХОРА които да помагат.А относно коментара по горе всичко си е до човека.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте,

Знаете ли, дали има гимназии с математически профил в Германия? Четох, че в тези училища, в които се изучава MINT, не наблягат на математиката, а по-скоро на биология, нанотехнологии и икономика.

Дали ще мога да запиша един доста добър математик в 9-ти клас в гимназия, ако предоставя дипломи и удостоверения за постигнати резултати от състезания по математика и шахмат (вкл. и от международни), независимо, че не говори немски (с А1 е)?

Преместено тук от темата Записване на училище в Германия, дете завършило 4-ти клас в България

Редактирано от 1984
Преместване в по-подходяща тема
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Бихте ли споделили насоките за  това "как да изберете подходящо училище и защо намирането на точното училище е пряко свързано с намирането на жилище"? Предстои ни да вземем важното решение: децата завършват в БГ или ги записваме в Германия. Все още сме на етап да търсим подходящата гимназия и информацията от вашия форум би ни помогнала много.

Редактирано от k_milenkova
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 22.4.2016 at 14:20, k_milenkova написа:

Здравейте,

Знаете ли, дали има гимназии с математически профил в Германия? Четох, че в тези училища, в които се изучава MINT, не наблягат на математиката, а по-скоро на биология, нанотехнологии и икономика.

Дали ще мога да запиша един доста добър математик в 9-ти клас в гимназия, ако предоставя дипломи и удостоверения за постигнати резултати от състезания по математика и шахмат (вкл. и от международни), независимо, че не говори немски (с А1 е)?

Здравейте k_milenkova,

на въпроса ви не може да се отговори кратко. Един кратък отговор просто ще предизвика допълнителни въпроси. По тази причина ще се опитам да обхвана още от началото няколко аспекта, свързани с питането ви, така че в крайна сметка да получите по-цялостна представа за картината.

Преди всичко:
(1) образователните системи на различните федерални провинции са строго специфични. Всяка провинция имя право на собствена образователна политика
(2) каквато и да е образователната политика, в нестандартни случаи като вашия последната дума има директора на училището. Системата дава голяма свобода на директорите

А сега ще се опитам да ви поясня системата в Sachsen. Предполагам, че в голяма степен тези правила важат и за другите провинции. И така, при нас има два вида гимназии (Gymnasium), в които може да бъде записано детето след 4-ти клас (в някои случаи и след 5-ти или 6-ти клас):
   => обикновена гимназия (reguläre Ausbildung)
   => специализирана гимназия (vertiefter Ausbildung)

В обикновените гимназии обикновено има 2-3 различни профила (за всеки провил има по един клас). Най-често профилите са природо-математически, икономически, езиков, изкуства, спорт. Смисълът на профилите е, че по съответните предмети от профила се увеличават дадени часове, за сметка на намаляването броя на други. В 11-ти и 12-ти клас учениците имат само 2 Leistungskurse.

При специализираните гимназии вече говорим за още по-задълбочени занимания по даден профил. Те обикновено са строго специализирани и например природо-математическата си е само с такива класове, но все пак не се учи 90% математика. Мисля, че точно за такава гимназия става въпрос във вашия случай. При обучението от 5-ти до 10-ти клас учениците имат още по 1 час повече (спрямо тези в обикновените гимназии със съответния профил) по следните предмети - математика, информатика, химия, физика и биология. Освен това в 11-ти и 12-ти клас учениците имат 3 Leistungskurse.

За сравнение, учениците в 10-и клас (математически профил) на СМГ имат седмично:
   => математика - 9 часа
   => информатика - 4 часа
   => химия  - 2 часа
   => физика - 2 часа
   => биология - 2 часа

Ето и часовете на децата от гимназия със задълбочено изучаване на природо-математически профил в Sachsen:
   => математика - 5 часа
   => информатика - 1 час
   => химия  - 3 часа
   => физика - 3 часа
   => биология - 3 часа

Сравнението дава някаква обща представа за разликите между Германия и България. В раъличните класове броя на предметите се променя, като в Германия силно се набляга на втория чужд език, който се учи наравно с първия. Иначе е известно, че в Германия не се задълбочават много-много по теоретичната част, защото им трябват специалисти в приложната математика.

В следващото ми мнение ще дам някои идеи по отношение възможността за записване на ученика в немска гимназия.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 14 часа, k_milenkova написа:

Здравейте,

Бихте ли споделили насоките за  това "как да изберете подходящо училище и защо намирането на точното училище е пряко свързано с намирането на жилище"? Предстои ни да вземем важното решение: децата завършват в БГ или ги записваме в Германия. Все още сме на етап да търсим подходящата гимназия и информацията от вашия форум би ни помогнала много.

Здравейте отново,

ще се опитам да поясня, като предварително правя уговорката, че написаното по-долу няма смисъл за няколко от най-големите градове, като Берлин, Мюнхен, Щутгарт, Хамбург, Кьолн, Франкфурт. Там намирането на квартира е от първостепенно значение, защото става изключително трудно. Всичко друго е от вторестепенно значение.

Какво имах предвид под връзката училище-жилище, когато става въпрос за някой от другите градове в Германия. Ако разгледаме стандартната ситуация, при която единият родител намира работа, а след време при него пристига и семейството му, в което никой не знае немски, тогава отиваме към варианта детето да бъде изпратено през първата година в интеграционен клас. Такива класове няма във всяко училище в големите градове. Ако градът е малък, може изобщо да няма интеграционен клас. Тогава или детето ще трябва да пътува (понякога доста дълго, с няколко прекачвания) в непозната за него среда, или някой ще трябва да го води и взима с кола (допълнителен стрес за родителите, особено през първата година). Ако училището е в квартала или съседен квартал, тогава всичко е много по-лесно за детето и по-спокойно за родителите. Ако пък се избере училището с интеграционния клас да бъде такова, че детето да продължи в него и последващото си обучение, тогава съчетаването на търсене на жилище с разположението на училището определено е от изключителна важност.

Друг аспект, който е добре да се има предвид е, че има райони, в които картите за пътуване на децата от 6-ти до 10-ти клас за безплатни, само ако училището е по-далече от някакво минимално определено разстояние, например 3,5 км. Ако разстоянието е по-малко, но все пак достатъчно голямо, че ще се наложи детето да използва обществен транспорт, тогава се полага карта с намаление. Внимание - цената на такава карта може да бъде 40, 50 или повече евро/месец. Не е ли логично тези пари да се дадат за малко по-скъпа квартира, която обаче да е в непосредствена близост до училището, вместо да се дават за транспорт?

Ако се сетя още нещо, ще го добавя в темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря сърдечно за отговора. Полезен ми е. Именно специализирана гимназия търся.

Синът ми (8кл в момента) и дъщеря ми (6 клас) учат в СМГ  и търся подходящо училище в Хайделберг. За съжаление повечето гимназии са частни и не можем да си позволим таксите и за двете деца веднага след релокация. Ще продължа да дерзая. Когато си подготвя списък с приемливи училища, ще планирам и посещения, и срещи с директори. Можете ли да ме насочите как да разпозная гимназиите с vertiefter Ausbildung, тъй като в сайтовете информацията е доста ограничена?

Мисля да подготвя кратки биографии и резюме за постиженията + препоръки и с тях да презентирам младежите. Знаете ли дали ще са полезни и други документи при преговорите с училищните директори?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
На Sunday, April 24, 2016 at 13:42, k_milenkova написа:

Благодаря сърдечно за отговора. Полезен ми е. Именно специализирана гимназия търся.

Синът ми (8кл в момента) и дъщеря ми (6 клас) учат в СМГ  и търся подходящо училище в Хайделберг. За съжаление повечето гимназии са частни и не можем да си позволим таксите и за двете деца веднага след релокация. Ще продължа да дерзая. Когато си подготвя списък с приемливи училища, ще планирам и посещения, и срещи с директори. Можете ли да ме насочите как да разпозная гимназиите с vertiefter Ausbildung, тъй като в сайтовете информацията е доста ограничена?

Мисля да подготвя кратки биографии и резюме за постиженията + препоръки и с тях да презентирам младежите. Знаете ли дали ще са полезни и други документи при преговорите с училищните директори?

Не знам с кое по-напред да започна. Може би основният въпрос, особено по-отношение на сина ви, е дали цялото това упражнение с преместването ще си струва. Иначе казано, дали в крайна сметка ще си струва завършването на гимназия в Германия? От друга страна - важно е семейството да бъде на едно място и по тази причина върху вас родителите пада много голяма отговорност. Аз лично ще се опитам да дам максимално количество информация, така че да ви помогна при вземането на едно или друго решение.


По отношение шансовете ви за успех:

  • главния въпрос не е "Ще мога ли да запиша детето си в немска гимназия?", защото по мое мнение няма да имате проблем. Това е последното нещо за което трябва да се тревожите. И двете ви деца отдавна са изтървали нормалните процедури за записване в гимназия, но хубавото тук е, че на директорите на тези учебни заведения са дадени много големи правомощия и те имат право да правят всякакви изключения. Достатъчно е направите добро впечатление на срещата с директора, което предполагам няма да е трудно.
  • много теми, дори и в предмети като математиката и физиката, се изучават по-повърхностно отколкото в България
  • езиковите познания или по-скоро тяхната липса ще пречи единствено в предмети като немски език и история. По останалите не се изискват кой знае какви езикови познания, а допускането на грешки (лексика, правопис, граматика) не влияе върху оценката.


Въпросите, върху които трябва да помислите, са следните:

  1. колко мотивирани са децата ви да ви последват и да положат поне минимални усилия да се справят в една абсолютно нова среда? Аз не се съмнявам, че ще се справят с езика и че след 1 г. ще сложат съучениците си в малките си джобчета, но за да се случи това е необходимо те да положат известно старание, за което пък е нужна необходимата мотивация
  2. Свързва ли ви нещо с Хайделберг? Манхайм е в близост и в два пъти по-голям, съответно предлага два пъти повече възможности за намиране на подходящо училище.
  3. Има ли кой да ви помогне с намирането на подходящи училища, но да направи повече от това да намери адресите на училищата?


Проблемите, които аз виждам са:

  • намирането на подходящите училища. Най-добре е да не разчитате на никой друг и да свършите тази работа сами. Аз лично бих подготвил резюмета за децата си и бих контактувал директно с регионалните служби по образование в Хайделберг, Манхайм или др. Бих писал също директно на арганизаторите на проекти, като Schülerstudium im Bereich Mathematik / Informatik или Deutschen Gesellschaft für das hochbegabte Kind (DGhK) с молба да ми препоръчат училище за детето. Важно: липсата на езикови познания бих я спестил.
  • слабото владеене на немски език от сина ви. При дъщеря ви това няма да бъде проблем и до 12-ти клас тя ще го е научила отлично, но за сина ви може би времето е леко недостатъчно, за да е готов за матурата по немски в 12-ти клас. А може и да не е така. Хубавото е, че може по всяко време да решите да повтори една година (нали не бърза за някъде?), ако това е необходимо.
  • Необходимостта да се учат 3 чужди езика едновременно. Дори и да приемем, че децата ви владеят много добре английски език (той е задължителен в училищата), те ще трябва освен немския да учат и още един чужд език. На много места това е латински или френски. Тук има една възможност да се избегне това, като се вмъкне българския, но по този въпрос друг път.
  • Владее ли някой от вас немски език на достатъчно добро ниво, така че да води разговор с директора? Разговор на приличен немски е в пъти по-добър от такъв на отличен английски.


До нови срещи!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте,

Можете ли да ме насочите какви документи е необходимо да изискам от училището в БГ , за да можем да запишем децата в гимназия в Германия?

Класната ръководителка ни предложи следното решение:

1. Подава се молба до директора в настоящото училище за Академична справка и Удостоверение за завършен клас. Необходимо ли е в академичната справка да фигурира и хорариума от часове по всеки предмет? За какъв период да се изиска справката - за целия период на пребиваване в училището или само за последната година? Какви са изискванията в Германия?

2. Подава се молба за прекъсване на обучението за срок от 1 година, която може да се подновява и срока да се удължава всяка година. Така мястото на детето се пази в училището и винаги може да се върне. Има възможности и за получаване на БГ диплома по този начин. Това обаче означава, че няма да се вземе "Отпускно". Без "отпускно", а само с Академичната справка и Удостоверението за завършен клас дали ще можем да запишем децата в гимназия в Германия?

 

Необходими ли са други документи от настоящото училище?

Предварително благодаря за отговора!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
На Thursday, June 23, 2016 at 6:27, k_milenkova написа:

Здравейте,

Можете ли да ме насочите какви документи е необходимо да изискам от училището в БГ , за да можем да запишем децата в гимназия в Германия?

Класната ръководителка ни предложи следното решение:

1. Подава се молба до директора в настоящото училище за Академична справка и Удостоверение за завършен клас. Необходимо ли е в академичната справка да фигурира и хорариума от часове по всеки предмет? За какъв период да се изиска справката - за целия период на пребиваване в училището или само за последната година? Какви са изискванията в Германия?

2. Подава се молба за прекъсване на обучението за срок от 1 година, която може да се подновява и срока да се удължава всяка година. Така мястото на детето се пази в училището и винаги може да се върне. Има възможности и за получаване на БГ диплома по този начин. Това обаче означава, че няма да се вземе "Отпускно". Без "отпускно", а само с Академичната справка и Удостоверението за завършен клас дали ще можем да запишем децата в гимназия в Германия?

 

Необходими ли са други документи от настоящото училище?

Предварително благодаря за отговора!

Практически няма да ви е нужен нито един от изброените документи. В сферата на средното образование академичните справки нямат особена тежест, освен ако не става въпрос за ученик в 10-11 клас, родителите на който трябва да убедят по някакъв начин директора на гимназията да запише детето им в училище. В такъв случай, ако в академичната справка присъстват 300-400 часа немски език, директорът ще бъде готов на повече компромиси.

Но вашият случай не е такъв, освен това действително е добре да си оставите отворена врата за връщане на детето. Така че едно удостоверение за завършен клас е напълно достатъчно и ще послужи за ориентир в кой клас да започне детето в Германия. Казвам "ориентир", ящото е много вероятно при липса на достатъчно езикови познания да ви предложат да започне в по-долен клас.

От училището други документи не ви трябват. Виж, ако имате грамоти/плакети/награди от участия в някакви турнири/олимпиади/състезания, това вече е друго нещо и ще ви помогне много повече в разговорите ви с немските училищни власти.

Имате ли вече контакт с конкретни училища?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Здравейте, записахме децата в гимназия, като не срещнахме никакъв проблем. Директорът беше впечатлен от постиженията на децата и веднага прояви интерес. Допълнително ни насочиха и към специализирани занимания по математика и инфроматика в университетите в Мюнхен и Хайделберг.  Благодаря ви за съветите. Бяхте много полезни!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Здравейте,бих искала да попитам за дете завършило в България 7-ми клас ,предстой да се премести в Кайзерслаутерн, без да знае език ,как стоят нещата?

В какво училище бихте ме посъветвали да го запиша?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
На 9/9/2016 at 10:50, k_milenkova написа:

Здравейте, записахме децата в гимназия, като не срещнахме никакъв проблем. Директорът беше впечатлен от постиженията на децата и веднага прояви интерес. Допълнително ни насочиха и към специализирани занимания по математика и инфроматика в университетите в Мюнхен и Хайделберг.  Благодаря ви за съветите. Бяхте много полезни!

 

Много се радвам, че форумът ни е успял да ви помогне. Надявам се един ден и вие да помогнете на участниците тук, като отделите време и споделите мнението си по проблемите, които ежедневието не спира да ни предоставя. Наистина се надявам да останете между нас и да споделяте опита си.

 

На 12/8/2016 at 15:44, koralova_k написа:

Здравейте,бих искала да попитам за дете завършило в България 7-ми клас ,предстой да се премести в Кайзерслаутерн, без да знае език ,как стоят нещата?

В какво училище бихте ме посъветвали да го запиша?

Първо погледнете написаното по-горе в темата и вероятно ще намерите отговори на въпросите си. Ако междувременно възникнат нови, питайте пак.

Изботът на училище зависи от интересите и способностите на самото дете. В никакъв случай не го записвайте в Hauptschule, дори и само за периода на езикова подготовка. Вариантите са Gymnasium или Realschule (и неговите разновидности Mittelschule, Oberschule, Gesamtschule). За да разберете какви са предимствата на единия и другия вариант, ще трябва сама да потърсите информация из подфорум "Образование в Германия". Подобни въпроси са обсъждани вече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте на всички! Реших да пиша именно тук, защото тази тема ( записване в училище в Германия) е много важна за мен.

Преди това искам на кратко да изложа моя случай. Съжалявам, че няма да бъда полезна с конкретни съвети за живота на имигрантите в Германия.   След време вероятно ще имам какво да споделя. Искам да се представя, а не да съм анонимна и се надявам, че този този форум ще ми помогне в близко бъдеще, а може и да стане място за приятелства. Така накратко. Съпругът ми започна работа преди около 3 месеца в Германия. Важно е да вмъкна, че той е сръбски гражданин и независимо, че през 2016 отбелязахме 20 години брак, той не е взел българско гражданство. Живеехме в България и в един момент той остана без работа и така близо две години. Аз съм учителка по професия, той не е висококвалифициран и все пак след много перипеттии и стрес започна дългоочакваната работа през ноември в Берлин. Това, че мислим в посока и аз да отида там, и търсейки информация бещше повод да "попатна" на този форум и да се регистрирам. Аз съм виждала Германия само на картинка ( е била съм на екскурзия като ученичка преди почти 21- 22 там, което разбирате е същото).

Имам син, който е 9 клас и в тази връзка,  всичко по темата ме  вълнува. Изчетох всичко, казано тук и все пак ще помоля milensu ,k_milenkova, koralova_k - онези с големи деца споделят как са се случили нещата при тях. От една страна аз  се притеснявам за него как ще се адаптира, а от друга варианта за училище. За сега той няма големи амбиции да следва. Тук в София учи в професионална гимназия за телекомуникациии, но е среден ученик. Немски започна да учи като втори език тази учебна година, т.е. не го знае. Все пак избора на училище ме кара да мисля затова, че един ден може да поиска да следва, а от прочетеното, ако добре съм разбрала това е възможно и с Gymnasium, и с Realschule ( разновидности Mittelschule, Oberschule, Gesamtschule). Моля кажете повече за този интеграционен клас. Лично аз мисля, че ще е добре да започне с него.

Аз самата ще трябва да уча език и възможно ли е да посещавам интеграционен курс? Какви са условията за него през 2017?

 

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎2‎/‎19‎/‎2017 at 9:37, tonceto написа:

Имам син, който е 9 клас и в тази връзка,  всичко по темата ме  вълнува. Изчетох всичко, казано тук и все пак ще помоля milensu ,k_milenkova, koralova_k - онези с големи деца споделят как са се случили нещата при тях. От една страна аз  се притеснявам за него как ще се адаптира, а от друга варианта за училище. За сега той няма големи амбиции да следва. Тук в София учи в професионална гимназия за телекомуникациии, но е среден ученик. Немски започна да учи като втори език тази учебна година, т.е. не го знае. Все пак избора на училище ме кара да мисля затова, че един ден може да поиска да следва, а от прочетеното, ако добре съм разбрала това е възможно и с Gymnasium, и с Realschule ( разновидности Mittelschule, Oberschule, Gesamtschule). Моля кажете повече за този интеграционен клас. Лично аз мисля, че ще е добре да започне с него.

Аз спокойно мога да се включа в темата, защото имаме голям ученик :) Първото основно, което трябва да знаете е, че нямате възможност за избор. Тоест в момента в който детето получи адресна регистрация малко след това ще получи и писмо от местната "просвета", че трябва да учи. Там ще фигурира и срок в който трябва да се задвижат нещата. В нашия случай получихме писмото около две седмици след адресната регистрация. Уговорихме час и отидохме. Направиха интервю на малкия, което се сведе до това да напише салам на немски. То написа - салам. Жената каза: "Ясно" и ни даде директно адрес на интеграционно училище + разпечатка на разписание на градски транспорт. Интеграционното училище продължи една година и оказа огромно, положително влияние върху малкия. Тогава добихме реална представа за това какво представлява една нормална държава. Това е друга дълга тема.

Относно това дали да изберете гимназия или реалшуле и т.н. също няма да имате избор. Практиката е учителите да дават препоръкиза това къде да бъде насочено детето. Проблем при вас е, че детето е вече голямо. Избора между гимназия или реалшуле става в 5-ти клас. Но това не бива да ви притеснява. Имайте предвид, че говоря за Хамбург, а тук във всяка провинция е различно.

На ‎2‎/‎19‎/‎2017 at 9:37, tonceto написа:

Аз самата ще трябва да уча език и възможно ли е да посещавам интеграционен курс? Какви са условията за него през 2017?

По този въпрос ви препоръчвам тази тема от форума: 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравейте! Изчетох всичко написано дотук.Намирам се в Манхайм,Баден-Вюртемберг.Учебната година започва на 11.09.Предстои записване на големия ми син в немско училище.В момента детето завършва 8 клас в БГ. Ще бъде регистрирано на адрес в Манхайм в началото на август,когато тук са във ваканция.Затова живо се интересувам от избора на училище.Крайната ми цел е гимназия.Синът ми не е с матем.способности.Ориентиран е към литература,театър.Детето е будно,чете много худ.литература,успехът му винаги е бил около 5.30.Има ниво А2 по анг.език.Немски изучаваше в 6 и 7 кл.като втори език в уч-ще.Поради заболяване на учителката често нямаха часове.В 8 клас не изучават втори език и нивото на немския се върти около А1,слабо.Бях ориентирана към гимназия,но предвид нивото на владеене на езика,директорът на гимназията ни насочи към Integrierte Gesamtschule Mannheim(IGMH) с уверението,че на по-късен етап може да кандидатства във въпросната гимназия.IGMH има доста добър рейтинг в града,за деца с по-висок успех.След разговор с директора на IGMH стана ясно,че детето ще има входящ тест по немски и трябва да има ниво А2.Тук имам вариант за 2 месеца престой в Бг,които му остават да плащаме частни уроци по езика за повишаване на нивото на владеене на А2,но имаме и лек финансов проблем.Затова се спирам на др.вариант- да бъде записан в  Werkrealschule,където има vorbereitungsklasse.Но пък е пълно с всякакви мигрантски деца.Моля за вашите съвети и насоки! Постът придоби размери,но целта е да внеса яснота за ситуацията. Благодаря на имащите търпение!

Редактирано от 1984
Преместено в по-подходящата тема
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте meivanov,

въпросът ви е много интересен, но лично аз малко се обърках и ще ви помоля за уточнение. От написаното оставам с впечатление, че споменавате три различни училища - гимназия, Gesamtschule и Werkrealschule. Другото, което разбрах е, че директорът на гимназията ви препраща първоначално към Gesamtschule. Директорът на Gesamtschule обаче иска ниво А2 по немски и понеже синът ви не може да го покрие, е необходимо той първоначално да посещава Werkrealschule-то.

Правилно ли съм разбрал? Ако не, бихте ли ме поправили? Важно е да уточним подробностите :)

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 21.2.2017 at 14:15, Александър Узунов написа:

Аз спокойно мога да се включа в темата, защото имаме голям ученик :) Първото основно, което трябва да знаете е, че нямате възможност за избор. Тоест в момента в който детето получи адресна регистрация малко след това ще получи и писмо от местната "просвета", че трябва да учи. Там ще фигурира и срок в който трябва да се задвижат нещата. В нашия случай получихме писмото около две седмици след адресната регистрация. Уговорихме час и отидохме. Направиха интервю на малкия, което се сведе до това да напише салам на немски. То написа - салам. Жената каза: "Ясно" и ни даде директно адрес на интеграционно училище + разпечатка на разписание на градски транспорт. Интеграционното училище продължи една година и оказа огромно, положително влияние върху малкия. Тогава добихме реална представа за това какво представлява една нормална държава. Това е друга дълга тема.

Относно това дали да изберете гимназия или реалшуле и т.н. също няма да имате избор. Практиката е учителите да дават препоръкиза това къде да бъде насочено детето. Проблем при вас е, че детето е вече голямо. Избора между гимназия или реалшуле става в 5-ти клас. Но това не бива да ви притеснява. Имайте предвид, че говоря за Хамбург, а тук във всяка провинция е различно.

По този въпрос ви препоръчвам тази тема от форума: 

Успех!

Здравейте,бих искала да Ви попитам какви документи Ви бяха необходими за записване на детето в  училище, колко голямо е вашето дете?Вашето дете бързо ли се адаптира към новата среда?Защото от всичко прочетено до тук виждам,че с по-малките деца е доста по лесно всичко. Моят син ще е след завършен  7-ми клас, когато се преместим в Кайзерслаутерн,няма познания по немски, дали изобщо ще свикне с обстановката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, ще споделя опита ми в Баден Вюртемберг. Децата ми, в БГ бяха завършили съответно 6-ти и 8-ми клас в може би най-успешното училище с 6.00.

Какво подготвихме в БГ:

1. превод на удостоверенията за завършен клас, като изрично бяха с апостил и имаше изискване в едно изречение да се опише съотвтствието на оценките от Бг към тези в Германия.Легализират се.

2. Кратки презентации/биографии на децата относно силни страни, интереси, постижения и участие в социалния живот (примерно моите деца са шахматисти, но участват и в благотворителни кампании). Тези презентации подготвихме на английски, тъй като не знаехме немски език.

3. Изискахме препоръки от учителите на децата (поне по 2 препоръки). Преведени са на немски, без легализация

4. Международни имунизационни паспорти. Издават се в ХЕИ

5. Международна здравна карта

6. Сертификати, дипломи и медали

Това подредихме в отделни папки за всяко дете.

Какво направихме в Германия:

1. Изисква се адресна регистрация. На база на адресната регистрация ще получите писмо от общината кои са училищата в които можете да запишете детето. Ние не се съобразихме с това, защото вече бяхме харесали гимназия в съседен град.

2. Как избрахме гимназията: търсихме в интернет класации на училищата с постиженията от Абитур, както и гледахме да няма много чужденци.

3. Записването: Уредихме среща с директора на училището и представихме документите. Заявихме категорично желание ,че искаме децата да учат там. Понеже дъщеря ни искаше да учи френски език, повтори 6 клас, а синът ни записаха направо в 9-ти клас. Директорът бе категоричен, че не трябва да посещават интеграционен клас, а да се даде възможност на децата да учат език в движение .

4. Отбелязвам изрично, че в Баден Вюртемберг е разрешено децата от БГ да изучават като втори чужд език БЪЛГАРСКИ. Това желание е необходимо да бъде заявено на срещата с директора. Той трябва да пише до съответния Schulamt за разрешение. Потвърждението пристига до 2 седмици по е-маил. Така ,че е добре да се срещнете с директора на училището още в първите дни след ваканцията (вероятно 1-2 септември)

Интеграция: изключително трудно е при големи деца в особена възраст. Преминахме заедно през много тежки моменти на разочарование, на успехи, на високи очаквания към децата от учителите (примерно ,че след 4 седмици вече трябвало да говорят свободно езика), имаше конфликтни ситуации със съученици, но съветът ми е: Подкрепяйте децата непрекъснато! Помагайте им и психически, и с домашните и с превод на уроците!  Сега децата вече се справят добре ( не отлично, но все още учат езика. В никакъв случай не мога да кажа, че някой от нас го е проговорил :-) ). Намерете учител по немски език, който да има помага с уроците - много е важно.

В заключение искам да кажа ,че българчетата ни са умни, но бързо губят мотивация тук, тъй като системата на обучение е тотално различна и докато разберем какво се изисква от децата и как да се подготвят за училище и... измина вече почти тази учебна година. Надяваме се на повече успехи през следващата учебна година.

Редактирано от k_milenkova
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 23.05.2017 г. at 22:25, Крякащата тайфа написа:

Здравейте meivanov,

въпросът ви е много интересен, но лично аз малко се обърках и ще ви помоля за уточнение. От написаното оставам с впечатление, че споменавате три различни училища - гимназия, Gesamtschule и Werkrealschule. Другото, което разбрах е, че директорът на гимназията ви препраща първоначално към Gesamtschule. Директорът на Gesamtschule обаче иска ниво А2 по немски и понеже синът ви не може да го покрие, е необходимо той първоначално да посещава Werkrealschule-то.

Правилно ли съм разбрал? Ако не, бихте ли ме поправили? Важно е да уточним подробностите :)

До скоро ...

Здравейте! Ситуацията стана малко сложна за обясняване, но да, правилно сте разбрал. Цялото дайствие се развива по телефона, като дори на се стига до термин за срещи на които бихме могли да се "доказваме". Училищата които изброявам не са ни по район но са в близост. Районирането е задължително за по-малките ученици, мисля, че до 4клас. Стараем се към гимназия, защото синът ни учи в елитна гимназия в БГ, от елитна паралелка. Сматам, че училищната среда на децата ни има важно значение. Детето няма награди и медали, но разполага с няколко скромни дипломи и грамоти от езикови школи и състезания. Неща, които (според мен) биха били достатъчно основание, че детето бързо усвоявя чужди езици, и би могло да научи езика "в движение", както написа по-рано k-milenkova. Очаквам вашите мнения и насоки, благодаря ви!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Хора не си давайте парите за легализация и апостол, просто няма смисъл. Преводът е абсолютно достатъчен. Дори през април записвах едно българче в подготвителен клас и не искаха дори са снимат удостоверението, защото на този етап не е нужно. Нашата препоръка едната беше на немски другата на английски, английски си е ок. Няма смисъл от превод. Това детенце което записах през април в подготвителен клас, след разговор с директорката се разбрахме още от следващата учебна година да влезе в нормален клас ако напредва. За съжаление семейството живее на малко отдалечено място и няма как в извън учебно време да контактува с децата и догодина ще е пак в подготвителен клас. Ако беше учило поне малко в БГ език щеше още в началото да е в нормален клас. Директорката е много гъвкава в това отношение. Ние както вече съм писала от започнат 5-ти клас в България, продължи в 5-ти клас в Германия, само защото беше учил от първи клас в училище, уроци...макар, че според мен знанията му бяха доста основни, но се справи и сега няма проблем с езикът.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Здравейте,бих искала да попитам,тъй като се налага да се преместим да живеем в Германия и дъщеря ми,която в момента завършва 2клас от новата учебна година трябва да започне там,но освен начални познания по английски други няма,знаете ли как се процедира в такъв случай,докато придобие поне основни познания по немски?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Писано е много по темата. Съветвам ви да изчетете всичко, защото явно от въпросът ви се вижда, че не сте. Детето ви влиза в подготвителен клас по езикът. Детето ви може да влезе в такъв клас още тази година, защото учебната година в зависимост къде сте в Германия, училището завършва през Юли, при нас в края на Юли. Като естествено няма значение, че вашето дете няма познания, а другите вече имат такива. В тези класове, постоянно влизат новодошли деца, други ги изпращат в нормален клас и системата е много гъвкава.

Препоръчвам Ви някой да отиде и да обясни случаят ви, да ви насочат къде детето ще посещава такъв клас, за да може щом дойде да влезе веднага сред децата за няколко месеца, а не тепърва да записвате срещи, да чакате и да губите време. В зависимост от големината на населеното място това отнема време, а всеки ден е от полза.

Детето ще посещава обикновенно, часове до обяд. Имате възможност да ходи на стол на обяд и следобяд на занимания с редовните класове ако желаете, като в петък са до по-рано. Съветвам ви да  детето веднага да цъде на целодневните занимания, така ще напредне бързо, а и повярвайте те обстановката е чудесна, времето се стопля ще играят на вън, ще ги водят на разходки. Ще видите страхотните, шарени стаи, добро отношение, много топла и приятна обстановка. 

За съжаление виждам колко предрасъдъци имаме ние българите и ще ги споделя тук. Основна разсъждение е, нека да завърши училище и тогава ще се преместим. Така цели семейства остават разделени, за да може детето да завърши определен клас. Родителите считат това за правилно, защото "така трябва". Какво значение има едно удостоверение за завършен трети клас примерно. Никакво. Ако дойдете януари, а не чакате май, вероятността детето следващата учебна година да в нормален клас, е много по-голяма. Децата учат бързо и особено за по-малки деца няколко месеца са достатъчни. Началното образование тук е по-скоро, като нашите детски градини, много по-леко и с много игрови подход.

Друга заблуда е как детето нищо няма да разбира. Отново леле, как ще кажеш, че искаш нещо....Децата се справят бързо и чудесно. 

Семейство българи записаха детето си в училище в съседно населено място само защото там имало български деца. Така детето отбягваше контакта с другите деца, търсеше контакта с тях на български език, все пак е по-лесно ясно. Пътуваше всеки ден, нямаше контакт със съседските деца, които учеха в близкото училище.

Детето трябва да повтори същият клас заради езикът. Това тук в Германия няма никакво значение. Класовете не се състоят само от деца на една и съща възраст,  има разлика от по няколко години от обичайната за този клас възраст.

Как да учи език детето? Отново ще стъпя на реален пример. Майка, която самата тя не знае немски, сяда да учи с детето. Кара го да вади от текста думи и да ги пише по N на брой пъти, при това ги произнася грешно и така детето "учи". Детето ви, ще научи много повече ако играе навън с децата, ако ходи на спорт, танци.... и ако учи по начина по който го насочват в подготвителния клас, без насилствени доказали неефективността си методи, особено и ако вие не знаете немски. Аз виждам по себе си разликата, ако аз мога да кажа, че това трябва да се напише така, защото от граматическа гледна точка това е така, моето дете го казва, как е правилно на немски, но защо е така, не може да ми обясни. Просто е така, както аз на български не мога да обясня, защо нещо се казва така. 

Образователната система се състои от различен тип училища, в зависимост от неговият напредък и желание са достатъчно гъвкави детето да отиде напред или да го върнат назад.  В което нява нищо лошо. Не насилвайте нещата, в Германия има алтернативи след всеки тип завършен училище, възможности за учене, допълнителни курсове и развитие са факт. За разлика от България университета не е единствената алтернатива. Алтернативите са много и това, че нямаш диплома за висше образование тук е различно от мирогледа ни в България. В крайна сметка и без заветното висше образование имаш професия, която ти дава сигурност и достоен живот и доход. Просто системата е различна. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

 

Здравейте,

Имам следният казус.Внучката ми тази година завършва 6-ти клас в България.Много добра ученичка е,но влезе в лоша компания.От ден на ден нещата ескалират.Трябва да я отделиме  от ,,приятелите"и.Ние със съпругът ми живеем от 9 години в Мюнхен,имаме всички условия да се грижим за нея.Та въпроса ми е,дали е възможно да живее и учи при нас,без родителите си.Ако някой е запознат,ще се радвам да чуя мнения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много личен въпрос е това. Проблемът има 2 страни, първата страна е чисто законово. Да може да живее при вас, дори и детски имате право да получавате, защото живее във вашето домакинства. Здравно също може да бъде осигурена чрез вашата здравна осигуровка.

Втора страна на проблемът е по-скоро човешки, семеен и много личен, касаещ много въпроси.

1. Насила ли ще я отделяте от "приятелите" й. Насилствено наложените решения, носят ли добро след себе си? 

2.  Вие сте баба и дядо, но майката и бащата са незаменими. Те са семейство. Отделяйки я от "приятелите" й, я отделяте от нейното семейство.

3. Готови ли сте поемете отговорността за това дете. Да вие ще се грижите за нея, дори сте готови да дадете повече от нужното, но това може още повече да "ескалира" в тази трудна възраст.

4. Каква е гаранцията, че тук няма да си намери нови "приятели" и да е по-лошо дори.

Обикновенно в такива случай, се разсъждава както вие сте описали, много добро дете, но другата страна "средата" е виновна.

Ако съм на ваше място, ако толкова са ескалирали нещата, бих се консултирала с психолог, не е проблем средата, а как детето реагира в тази среда и защо тръгва в тази посока. Какво виждате вие и какво ще види психологът.

Осъзнаване е решението, а не насилствено налагане на решения за "доброто" на детето.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен за да се стигне до идеята за подобно решение на проблема значи нещата са наистина зле. В Бг отдавна са прескочени вариантите за психолози, анализи и т.н. Семейството си знае най-добре. Аз не бих умувал много, защото в един момент може да стане твърде късно. Особено ако има намесени дрога и т.н. Германия също има своите недостатъци, но за тях може да се мисли в по-късен етап. От много време не можем да избираме най-доброто за нас и децата ни. Избираме най-малкото зло. Германия е добър вариант за решение на подобен проблем. Говоря от личен опит и от наблюдения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ох,благодаря на всички за мненията.Не си мислете ,че родителите и не са се консултирали с психолог.Напротив,положиха всички усилия да променят нещата,но уви.Честно казано и мене ме е страх.Това е много голяма отговорност,по-голяма от собствените ми деца.Но съм готова да опитаме и тука,дай Боже да се промени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравейте и от мен. Нова съм в този форум но ми стана интересна темата свързана с образованието в Германия. Та моят въпрос е такъв. Децата ми учат в момента в България и са 9-ти клас. Синът ми е записан с профил компютърна техника и технологии, а дъщеря ми е в музикалното училище с профил класическо пеене. Съпругът ми в момента е в Германия и работи там на немски договор и е на квартира. Ние също мислим да се преместим но може би до година когато завършат децата 9-ти клас но не съм сигурна доли ще стане. Притесняваме това че не знаят немски, а само английски и особенно това че дъщеря ми е в много специфично училище свързано с музика. Въпросът ми е дали има шанс да ги прехвърля в някое училище и най вече във Франкфурт или да не рискувам. Ами ако не стане?:((( Имам нужда от съвет. Благодаря ви предварително за отговорите и мненията ви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Здравейте ,изчетох всичко до момента в тази тема в тъсене на собствените си въпроси .С риск да се повторя ,ако съм направила пропуск в изчетеното ще задам няколко въпроса .

Предстой ни преместване в Германия в Хайделберг тази година юли месец.Ние сме семейство с едно "дете" на 22 и едно на 10  г което сега е в 4-ти клас.Притесненията ми са относно  малката ни дъщеря . В момента тя учи в музикално училище  в гр. Бургас и по специално изучава класически балет. От всичко което изчетох не само тук, разбрах ,че в Хайделберг такова училище няма а има школа .

От изброените в темата коментари и отговори направих запитване към Германското министерство на образованието ,чакам отговор от там. Направих запитване и към школата по балет.

Въпросът ми е има ли такова училище в Хайделберг ? В какво училище ще е най- добре да бъде записано детето ни ,като аз съзнателно я записах на Езиков център и тя успешно си взе изпита за ниво А-1.

Трябва ли задължително да я записваме в интеграционно училище или клас не знам как е по - точно да се изразя.

Относно документи и адресна регистрация в Германия изчетох всичко и само едно не разбрах  тази международна здравна карта и за детето  ли трябва да се изкара ? Също така и за срещи с директори на евентуални училища как ще стане след като нито аз нито съпругът ми знаем немски език /знае някой неща само,но не говори идеално езика/?Всичко ми изглежда много страшно .

Моля обяснете ми или ми дайте насока .Благодаря Ви предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
На 4.2.2021 at 18:18, mishelin написа:

Здравейте ,изчетох всичко до момента в тази тема в тъсене на собствените си въпроси .С риск да се повторя ,ако съм направила пропуск в изчетеното ще задам няколко въпроса .

Предстой ни преместване в Германия в Хайделберг тази година юли месец.Ние сме семейство с едно "дете" на 22 и едно на 10  г което сега е в 4-ти клас.Притесненията ми са относно  малката ни дъщеря . В момента тя учи в музикално училище  в гр. Бургас и по специално изучава класически балет. От всичко което изчетох не само тук, разбрах ,че в Хайделберг такова училище няма а има школа .

Здравейте mishelin,

образователната система в Германия е доста различна. Там познатите ни от България спортни или музикални училища са рядкост. Талантите се развиват паралелно с нормалния учебен процес в школи и клубове.

Ето ви списък с балетните училища в Германия.

  • Staatliche Ballettschule Berlin
  • John Cranko Schule Stuttgart 
  • Schule des Hamburger Balletts
  • Ballett-Akademie in München
  • Palucca Hochschule für Tanz Dresden

Нито едно от тях не е в Хайделбер, но пък видях, че там има доста школи. Със сигурност има и такива, които биха подготвили детето ви за евентуална професионална кариера.

 

На 4.2.2021 at 18:18, mishelin написа:

В какво училище ще е най- добре да бъде записано детето ни ,като аз съзнателно я записах на Езиков център и тя успешно си взе изпита за ниво А-1.

Трябва ли задължително да я записваме в интеграционно училище или клас не знам как е по - точно да се изразя.

Относно документи и адресна регистрация в Германия изчетох всичко и само едно не разбрах  тази международна здравна карта и за детето  ли трябва да се изкара ? Също така и за срещи с директори на евентуални училища как ще стане след като нито аз нито съпругът ми знаем немски език /знае някой неща само,но не говори идеално езика/?Всичко ми изглежда много страшно .

При избора на училище има няколко възможности. Определящото тук е дали детето ще получи  достатъчна езикова подготовка (поне А2), като целта е продължаване на обучението в гимназия.

  • ако езиковата подготовка от България не е достатъчна, детето може да повтори 4-ти клас, като през това време напредва с езика. Училището ще се погрижи за това. Добре е класният рзководител да знае, че след 4-ти клас имате желание да получите препоръка за гимназия. Едно свидетелство с добри оценки от България ще ви е от полза.
     
  • при недостатъчна езикова подготовка детето може да бъде записано за 1 г. в нормално училище (Realschule), където пак ще изучава основно езика. Необходимо е предварително да се разберете с педагогическия персонал там, че имате желание след 5-ти клас детето ви да бъде преместено в Gymnasium. Това е важно, защото ако ви замотаят, преместването след 6-ти клас е възможно, но доста по-неприятно за детето.
     
  • ако успеете да намерите време за немски език и достигне ниво, при което да може да каже на колко години е и къде живее, тогава може да отидете направо на среща с директорите на гимназиите. Системата е много гъвкава и разговорите често се свеждат до познатия ни от България пазарлък. Например, в класа на сина ми в 8-ми клас беше прието едно дете, което знаеше точно 5 думи на немски. Към него закрепиха едно друго дете, което има същия майчин език. Цяла година това дете движеше навсякъде със своя беше "гид", не получаваше оценки и реално само учеше езика. Това е малко краен случай, но само исках да илюстрирам какво е възможно да се стане.

Международната здравна карта (ЕЗОК) си е лично за ваша сигурност. Ако единият от вас започва веднага работа, тази карта няма особена стойност, защото детето ще може да получи автоматично немско здравно осигуряване през работещия родител.

Директорите се радват да има деца с таланти в училищата си. Освен това са достатъчно добре възпитани, за да се направят, че не забелязват трудностите, които ще изпитвате по време на евентуалния разговор. Важното е в контактите преди това (по електронна поща) да направите достатъчно добро впечатление. После всичко ще бъде много по-лесно. Казвам ви го от личен опит.

До скоро ...

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..