Jump to content
Родени в България
milensu

Записване на училище в Германия, дете завършило 6-ти клас в България

Recommended Posts

Здравейте,

Имам следният казус.Внучката ми тази година завършва 6-ти клас в България.Много добра ученичка е,но влезе в лоша компания.От ден на ден нещата ескалират.Трябва да я отделиме  от ,,приятелите"и.Ние със съпругът ми живеем от 9 години в Мюнхен,имаме всички условия да се грижим за нея.Та въпроса ми е,дали е възможно да живее и учи при нас,без родителите си.Ако някой е запознат,ще се радвам да чуя мнения.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много личен въпрос е това. Проблемът има 2 страни, първата страна е чисто законово. Да може да живее при вас, дори и детски имате право да получавате, защото живее във вашето домакинства. Здравно също може да бъде осигурена чрез вашата здравна осигуровка.

Втора страна на проблемът е по-скоро човешки, семеен и много личен, касаещ много въпроси.

1. Насила ли ще я отделяте от "приятелите" й. Насилствено наложените решения, носят ли добро след себе си? 

2.  Вие сте баба и дядо, но майката и бащата са незаменими. Те са семейство. Отделяйки я от "приятелите" й, я отделяте от нейното семейство.

3. Готови ли сте поемете отговорността за това дете. Да вие ще се грижите за нея, дори сте готови да дадете повече от нужното, но това може още повече да "ескалира" в тази трудна възраст.

4. Каква е гаранцията, че тук няма да си намери нови "приятели" и да е по-лошо дори.

Обикновенно в такива случай, се разсъждава както вие сте описали, много добро дете, но другата страна "средата" е виновна.

Ако съм на ваше място, ако толкова са ескалирали нещата, бих се консултирала с психолог, не е проблем средата, а как детето реагира в тази среда и защо тръгва в тази посока. Какво виждате вие и какво ще види психологът.

Осъзнаване е решението, а не насилствено налагане на решения за "доброто" на детето.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен за да се стигне до идеята за подобно решение на проблема значи нещата са наистина зле. В Бг отдавна са прескочени вариантите за психолози, анализи и т.н. Семейството си знае най-добре. Аз не бих умувал много, защото в един момент може да стане твърде късно. Особено ако има намесени дрога и т.н. Германия също има своите недостатъци, но за тях може да се мисли в по-късен етап. От много време не можем да избираме най-доброто за нас и децата ни. Избираме най-малкото зло. Германия е добър вариант за решение на подобен проблем. Говоря от личен опит и от наблюдения.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ох,благодаря на всички за мненията.Не си мислете ,че родителите и не са се консултирали с психолог.Напротив,положиха всички усилия да променят нещата,но уви.Честно казано и мене ме е страх.Това е много голяма отговорност,по-голяма от собствените ми деца.Но съм готова да опитаме и тука,дай Боже да се промени.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване