Jump to content

Трудов договор или споразумение


Recommended Posts

Здравейте, мили хора! От скоро имам регистрация и бих казала, че информацията, която предоставяте е доста изчерпателна, но като всеки начинаещ, не открих или не съм разбрала това, което ме интерсува. Предстои ми от м. юни да започна работа в семейство за което ще се грижа, като "Haushaltshelferin" - помощник в домакинството. Кандидатствах през  "Еures" и получих покана за работа, грижа за възрастен мъж при който ще живея без наем. Очаквам да получа по пощата документацията от  "Arbeitsagentur"  и не разбирам следното:

Обвързана ли ще съм с трудов договор и ако Не, следва ли да изпълнявам всички стъпки, които сте описали за новодошлите в Германия?

Благодаря предварително за времето, което ще отделите за мен, ще се радвам, ако получа безценните ви знания и съвети.

Желая, успешен ден на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 10
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Не, аз преди години гледах в Германия деца. Няма трудови договори, един вид се води обмяна на опит. На мен ми беше осигурена стая в къщата и храна, както и заплата, но много минимална. Аз си плащах телефонните разговори, и ако ми се наложеше нещо да си купя за лични нужди съм го купувала с мои пари. А също и билетите до Германия. Наложи ми се да ползвам услугите на зъболекар и платих една доста огромна сума пари. Така че, ако имаш други амбиции да оставаш след като ти изтече срока, се осведоми как можеш да го направиш. Когато аз бях в Германия, най-удачният вариант за оставане беше да се учи в университет или намиране на легална работа с местен работодател. Но, може би с годините условията са се променили.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 15 часа, vanja888 написа:

Здравейте, мили хора! ... Предстои ми от м. юни да започна работа в семейство за което ще се грижа, като "Haushaltshelferin" - помощник в домакинството. Кандидатствах през  "Еures" и получих покана за работа, грижа за възрастен мъж при който ще живея без наем. Очаквам да получа по пощата документацията от  "Arbeitsagentur"  и не разбирам следното:

Обвързана ли ще съм с трудов договор и ако Не, следва ли да изпълнявам всички стъпки, които сте описали за новодошлите в Германия?

Благодаря предварително за времето, което ще отделите за мен, ще се радвам, ако получа безценните ви знания и съвети.

Желая, успешен ден на всички!

Здравейте vanja888, не съм сигурен какъв точно смисъл влагате в "обвързване" с трудов договор. Ако едно обвързване с трудов договор ви притеснява, тогава няма начин да си намерите работа чрез Arbeitsagentur. Ако имате предвид точно обратното - търсите сигурност, чрез обвързване с трудов договор, тогава чрез Arbeitsagentur непременно ще я получите. И ще получите здравно осигуряване, след време възможност за наемане на самостоятелно жилище, право на обезщетение при безработица, а след 5 г. (може би дори и след 3 г.) и право на немска пенсия към другата ви пенсия след години. На някой може тези привилегии да му се струват доста абстрактни и да предпочита да прибере 150-200 евро повече, като работи на черно, но рискът не си струва, а и животът, който се води е много жалък.

От моя гледна точка няма нищо по-хубаво от това, че трудовите взаимоотношения в Германия са добре регламентирани. Рискът, който сънародниците ни поемат, като започват работа без трудов договор е изключително голям. Нагледах се на страшно много разбити животи на сънародници, работещи без трудов договор или с имитация на такъв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря най-сърдечно за бързият и компетентен отговор. По повод трудовият договор имах предвид, че искам да съм "обвързана" с такъв, затова отправих запитването си, не зная дали тази услуга-длъжност (домашен помощник) която ще изпълнявам е обвързана с трудов  договор :) Имайки предвид "беззаконието"  в милата ми родина се втурнах в това прикючение на моята възраст, затова желанието ми е, всичко да е така, както повелява законът на избраната от мен държава-Германия. Искам да споделя, че с доста материали се запознах, институциите са предоставили немалка информация, който иска да е информиран може да намери всичко,  но винаги търся и друго мнение прилагам поговорката :) "не питай старило, а питай патило". Споделям всичко това, да не останете с впечтление, че търся лесния начин да получа необходимата информация, както обикновенно постъпват повечето ни сънародници. Благодаря още ведъж за личният отговор, както и за цялата предоставена от вас информация в полза на всички нас. 

Поздрави и благодарности, щастлив уикенд :)  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 12 часа, bambi76 написа:

Не, аз преди години гледах в Германия деца. Няма трудови договори, един вид се води обмяна на опит. На мен ми беше осигурена стая в къщата и храна, както и заплата, но много минимална. Аз си плащах телефонните разговори, и ако ми се наложеше нещо да си купя за лични нужди съм го купувала с мои пари. А също и билетите до Германия. Наложи ми се да ползвам услугите на зъболекар и платих една доста огромна сума пари. Така че, ако имаш други амбиции да оставаш след като ти изтече срока, се осведоми как можеш да го направиш. Когато аз бях в Германия, най-удачният вариант за оставане беше да се учи в университет или намиране на легална работа с местен работодател. Но, може би с годините условията са се променили.

Благодаря за отгвора,  тук получих и друго мнвние :) Как тогава, след като не сте имали трудов договор внасяхте данъци, здравни осигуровки и адресна регистраця?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, vanja888 написа:

Благодаря за отгвора,  тук получих и друго мнвние :) Как тогава, след като не сте имали трудов договор внасяхте данъци, здравни осигуровки и адресна регистраця?

Понякога нещата се свеждат до обстоятелства. Аз съм от пет години в Германия. Три от тях работех на черно, получерно и какво ли не. Нямах здравни, не плащах данъци и не защото не исках, а защото работата на трудов договор преди 1-ви януари 2014-та беше доста трудно постижение. Имах много голям късмет, че не се наложи да ползвам здравни услуги. Особено, вече, като знам какви неща се случват. При всеки е различно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 години по-късно...

Здравейте приятели,

имам нужда от вашата помощ и опит. Работя от година и половина в немска фирма, с подписан срочен трудов договор, който беше с продължителност 1 година, след това с продължение удължен за още 1 година. Искам да напусна конкретната фирма, но проблема е, че в договора не са описани конкретни срокове за подаване на заявлението, а е написано: "Валиди са законите в Германия". Според всичко, което прочетох, предизвестието за напускане е за срок от 4 седмици, за 15-то число или края на календарен месец. Сблъсквали ли сте се с подобна ситуация?

Благодаря ви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не отиваш 3 дни на работа,не се обаждаш,че няма да ходиш на работа.Документите ще ти ги изпратят по пощата:)

Там където работя,това действа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 часа, vwbeetle написа:

Не отиваш 3 дни на работа,не се обаждаш,че няма да ходиш на работа.Документите ще ти ги изпратят по пощата:)

Там където работя,това действа.

На това май му викат - хубава работа ама българска. Заради подобни изцепки българин е мръсна дума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Aleksander написа:

На това май му викат - хубава работа ама българска. Заради подобни изцепки българин е мръсна дума.

Баш немците си го правят това там където работя,други българи където работя няма.

Сглобявам сложни роботи в машиностроенето,идват германци та погледат,погледат,пробват се за известен период от време да работят 2,3 месеца,но не им се отдава...и не се връщат повече,изчезват яко дим да ги няма... нищо че имат трудов договор...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, vwbeetle написа:

Баш немците си го правят това там където работя,други българи където работя няма.

Сглобявам сложни роботи в машиностроенето,идват германци та погледат,погледат,пробват се за известен период от време да работят 2,3 месеца,но не им се отдава...и не се връщат повече,изчезват яко дим да ги няма... нищо че имат трудов договор...

Обикновено има 6 месечен изпитателен срок. През това време всяка от страните има право да прекрати договора без предизвестие. Т.е. става дума за друг тип ситуация. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..