Jump to content

Намиране на жилище без трудов договор и официални доходи


Leni76

Recommended Posts

Здравейте, може би не му е тук мястото, но не знаех къде да пиша. Имам семейни проблеми и трябва да се изнеса от жилището, но понеже нямам трудов договор не мога да си наема квартира. Имам спестени пари с които да платя кауциона и няколко месеца напред докато си намеря работа, но всички искат трудов договор. 
Има ли някакъв начин да се справя със ситуацията? Или имам нужда от някакъв адвокат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 7
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни дни

Преди 4 часа, Leni76 написа:

Здравейте, може би не му е тук мястото, но не знаех къде да пиша. Имам семейни проблеми и трябва да се изнеса от жилището, но понеже нямам трудов договор не мога да си наема квартира. Имам спестени пари с които да платя кауциона и няколко месеца напред докато си намеря работа, но всички искат трудов договор. 
Има ли някакъв начин да се справя със ситуацията? Или имам нужда от някакъв адвокат.

Здравей, Leni76!


Не сте дал/а много подробности, за да Ви се отговори конкретно. Ако:

- фигурирате в договора за наем като равнопоставен/а и сте си плащали

и 

- наистина не можете да намерите жилище в момента, но е наложително спешно да се изнесете /без това да е по изрично нареждане на полицията и без да е такава волята на наемодателя Ви/

То най-добрият вариант е да преосмислите и постигнете краткотвременен компромис с половинката си /без или с помощта на адвокат/  или да отседнете при познат/приятел докато си стъпите на краката и намерите работа.

Ако не сте вписан в договора за наем като равноправен или сте вписан, но нямате банкови извлечения или квитанции на Ваше име /не можете да докажете/ за платени предишни наеми и разноски по жилището, то половинката Ви може да Ви изгони  почти по всяко време, дори и Вие да не желаете да се изнесете. Ако случайт Ви е такъв и нямате при кого да отседнете, то Ви пожелавам институциите за жилищно настаняване във Франкфурт да са по-отзивчиви. Тукашните пращат хората да спят буквално в колите си или под моста. Бежанците се обслужват с предимство и стоят в списъците за общински жилища пред самите нуждаещи се немци, 

Хостел или ваканционно жилище също са временен вариант. Там няма да ви искат трудов договор. 

Дано намерите максимално добро решение и изход от ситуацията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 57 минути, danail написа:

Здравей, Leni76!


Не сте дал/а много подробности, за да Ви се отговори конкретно. Ако:

- фигурирате в договора за наем като равнопоставен/а и сте си плащали

и 

- наистина не можете да намерите жилище в момента, но е наложително спешно да се изнесете /без това да е по изрично нареждане на полицията и без да е такава волята на наемодателя Ви/

То най-добрият вариант е да преосмислите и постигнете краткотвременен компромис с половинката си /без или с помощта на адвокат/  или да отседнете при познат/приятел докато си стъпите на краката и намерите работа.

Ако не сте вписан в договора за наем като равноправен или сте вписан, но нямате банкови извлечения или квитанции на Ваше име /не можете да докажете/ за платени предишни наеми и разноски по жилището, то половинката Ви може да Ви изгони  почти по всяко време, дори и Вие да не желаете да се изнесете. Ако случайт Ви е такъв и нямате при кого да отседнете, то Ви пожелавам институциите за жилищно настаняване във Франкфурт да са по-отзивчиви. Тукашните пращат хората да спят буквално в колите си или под моста. Бежанците се обслужват с предимство и стоят в списъците за общински жилища пред самите нуждаещи се немци, 

Хостел или ваканционно жилище също са временен вариант. Там няма да ви искат трудов договор. 

Дано намерите максимално добро решение и изход от ситуацията.

Благодаря за отговора.
Нямам никакви фактури, единственните разходи които съм посрещала са по домакинството, облекла и др. дреболии. Не се притеснявам, че съпругът ми ще ни изгони или нещо подобно. Проблемът е, че аз и синът ми вече трудно издържаме. Планирам това от години, затова и спестявах пари. Времето което съм си дала за тази стъпка отдавна изтече, искам да се изнеса за мое спокойствие и това на детето ми. Идеята за хостел съм я обмисляла, но не мисля, че е подходящо място за дете. Имам близки, но с никого не съм споделяла за проблемите си, надявах се сама да се справя с положението. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, Leni76 написа:

Благодаря за отговора.
Нямам никакви фактури, единственните разходи които съм посрещала са по домакинството, облекла и др. дреболии. Не се притеснявам, че съпругът ми ще ни изгони или нещо подобно. Проблемът е, че аз и синът ми вече трудно издържаме. Планирам това от години, затова и спестявах пари. Времето което съм си дала за тази стъпка отдавна изтече, искам да се изнеса за мое спокойствие и това на детето ми. Идеята за хостел съм я обмисляла, но не мисля, че е подходящо място за дете. Имам близки, но с никого не съм споделяла за проблемите си, надявах се сама да се справя с положението. 

И ще се справите, щом като сте взела решение и след като страховете Ви напуснат. Щом можете да споделите това във форум, но не желаете да го споделите с близките си и да ги безпокоите, докато не се справите сама, то споделете го и с хората, при които търсите жилище. Не съм бил в кой знае колко държави, но никога не съм тръгвал с предразсъдъците, че немците били студени, англичаните сноби и т.н. От моят скромен опит стигнах до убеждението, че хората по света сме навсякъде едни и същи, но живеем в различни социални модели, които придават различни нюанси помежду ни, върху които предпочитаме да акцентираме и умишлено наблягаме на разликите, вместо да търсим приликите и какво ни обединява. Споделете с наемодателите какво Ви води при тях и защо, какво търсите и какво се надявате да получите, бъдете искрена и не се срамувайте защото житейски истории всякакви има - вероятно десетина ще ви подминат и откажат, но следващият ще го оцени и приеме.
 

Успех и пишете, когато скоро се наредят нещата при Вас! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 8 часа, Leni76 написа:

Здравейте, може би не му е тук мястото, но не знаех къде да пиша. Имам семейни проблеми и трябва да се изнеса от жилището, но понеже нямам трудов договор не мога да си наема квартира. Имам спестени пари с които да платя кауциона и няколко месеца напред докато си намеря работа, но всички искат трудов договор. 
Има ли някакъв начин да се справя със ситуацията? Или имам нужда от някакъв адвокат.

Здрвейте и от мен,

бях се захванал по-рано днес да ви отговоря, но виждам, че междувременно сте внесла допълнителни пояснения. Те обезсмислят част от отговора ми, но за да бъде информацията полезна и на други потребители, ще оставя всичко.

Има няколко начина да си намерите жилище за период от месец и повече, без да се налага да показвате трудов договор. Част от тези възможности съм ги описал в едно мое друго мнение от 18.08.2015 в темата Искам да емигрирам, моля за съвети. Тези, които не са удачни за вашата ситуация споменавам само като понятие, а който се интересува от подробности, нека погледне другото ми мнение.

  •   хостел (Hostel)
  • стая в работническо общежитие (Monteurzimmer / Wohnheim)
  • стая във Wohngemeinschaft (WG)

Ето обаче и няколко други нелоши варианта, част от които спомена и danail:

  • пансион (Pension)
    През първия месец след пристигането ми в Германия живях на подобно място. Плащах 20 евро за двойна стая + закуска. Условията бяха много по-добри от много хотели по българското крайбрежие. Ако наемете стая в подобно място за по-дълъг период (например 1 месец), спокойно можете да си направите и адресна регистрация там. Това ще ви позволи и да си получавате пощата. Все пак е добре да уточните въпроса с получаване на пощата със собствениците, още преди да наемете стаята.

  • наемане на за ограничен период от време (befristete Miete)
    Тук става въпрос за обзаведени жилища, които се отдават за няколко месеца до около максимум 2 години. Обикновено наемателят заминава на по работа, на обучение или стаж в друг град/държава и търси временен наемател за жилището си. Това е т.нар. Untermiete или Zwischenmiete (поднаемател / временен поднаемател). При този вариант си имате работа с човек, който трябва спешно да преотдаде жилището си, защото обикновено има фиксирана дата на заминаване, и ако не успее да го преотдаде, ще загуби доста пари. Затова там има по-голям шанс за успех, а и също така повечето хора търсят жилище за по-дълго време и не ги устройва наем за няколко месеца. Тук трябва да се поинтересувате по въпроса с адресната регистрация - дали ще бъде възможна. Обикновено се изисква Kaution в размер на 1-2 наема. Такива обави може да намерите на какви ли не места, но непременно погледнете и в https://www.ebay-kleinanzeigen.de
    При този тип наемане обаче се пазете от измами и никога не давайте авансово пари на когото и да било, без да разговаряте лице в лице и без документ за сумата, както и без да сте видяли обекта. Не подписвайте документи, които не разбирате - в Германия с един подпис можете да се задължите да плащате наем до края на договора, без да имате право да напуснете. По отношение на договора за наем на квартирата е добре да получите предварителна информация, като погледнете темата Договор за наем на жилище в Германия. Ако има нещо неясно около наемането на квартирата, консултирайте с експерт или просто попитайте тук във форума.

  • наемане на къщи за гости (Ferienwohnung) или жилище чрез https://www.airbnb.de
    Тук няма кой знае каво да се казва. Според мен https://www.airbnb.de си е оптималния вариант ако се гледа цена/качество. При тези две опции също трябва да се внимава с измамници. Ще ги разпознаете по това, че предпочитат комуникация по електронна поща и обикновено изискват необосновано голям депозит, за да ви "резервират" жилището.

До нови срещи ...

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите и отделеното време. 
Истината е, че когато започнах да търся квартира бях много надъхана, но след постоянните откази ентусиазма ми спадна и разбрах, че няма да е лесно. Сега се чувставам нервна когато трябва да се обадя някъде. 
Има WG-та, в които живеят само майки с деца, но и там не е лесно просто защото трудно се намират свободни стаи. А към Е-bay съм много песимистично настроена. Когато пуснах там обявата си, че майка с едно дете търси квартира, получавах странни позвънявания дори през нощта. 

Благодаря още веднъж за отзива, сега се чувствам по-добре. Една приятелка скоро ми каза, че за да се оправиш в Германия трябва да си много нахален. :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Leni76 написа:

Благодаря за отговорите и отделеното време. 
Истината е, че когато започнах да търся квартира бях много надъхана, но след постоянните откази ентусиазма ми спадна и разбрах, че няма да е лесно. Сега се чувставам нервна когато трябва да се обадя някъде. 
Има WG-та, в които живеят само майки с деца, но и там не е лесно просто защото трудно се намират свободни стаи. А към Е-bay съм много песимистично настроена. Когато пуснах там обявата си, че майка с едно дете търси квартира, получавах странни позвънявания дори през нощта. 

Благодаря още веднъж за отзива, сега се чувствам по-добре. Една приятелка скоро ми каза, че за да се оправиш в Германия трябва да си много нахален. :)

 

 

Според мен намирането на постоянна квартира на прилична цена във Франкфурт ще е много по-трудна задача от намирането на временна квартира. Има ли нещо, което ви задържа там и не ви позволява да смените локацията си? Колкото и космополитен да е Франкфурт, има и други прекрасни места в Германия, в които намирането на работа е много по-лесно, а цените на квартирите са на половина.

Иначе ето резултатите от търсенето в Airbnb от днес при критерии Самостоятелно жилище/ 2 лица / месечен наем до 700 евро. Въведох условен период от 20.05.2016 до 20.07.2015. Ако разширите района на търсене до 50 кв. около Франкфурт, резултатите се утрояват. Но все пак явиси с какъв месечен бюджет разполагате ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност, замисляла съм се. Но познавам Франкфурт добре, а имам и близки тук на които мога да разчитам.  Дори и да реша да се преместя, нямам представа откъде да започна. 
Дори съм обмисляла идеята да се върна в България. Майка ми има апартамент където мога да остана, но не е сега момента. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..