Jump to content

Recommended Posts

Здравейте :)

Нова съм в сайта, а в Германия съм вече 3 год., правя Ausbildung. Бих искала да споделя, какво ми с е случи преди две седмици. Бях паркирала на паркинг сравнително малък пред магазин. Излизайки на заден ход се ударих с влизащ автомобила на паркинга. Определено мога да твърдя, че навлизащия автомобил беше с доста по-висока скорост от моята.Пораженията са доста дребни по бронята и на двете коли. На място дойде полиция, но собственика на др. автомобил беше изключително груб и обезумял от ярост  (може, да е болен) пред полицаите ме нарече - глупава и ненормална българка. Веднага се обадих на застрахователя, а на следващият ден бях в сервиза за преглед за щетата и нейните последствия, както вече споменах съвсем дребни на бронята, но една част от ауспуха се наложи да се смени. Изпратих всички необходими документи, включително скица на паркинга и положението на двете коли на застрахователя. След няколко дни яростният немец намерил адреса ми и ме притеснява у дома. Започна с една тирада, да съм се обадила на застрахователя и да се откажа от твърдението, че той е виновният при произшествието в противен случай ще си имам работа лично с него, той щял да разреши проблема лично с мен. Заплахи, заплахи.... ! Останах втрещена: първо от наглостта да ме безпокои в дома ми, да ми отправя закани и да иска да си променя показанията по случая.

Нормалната реакция беше, да се обадя на застрахователната компания и споделих проблема,посъветваха ме да се обадя в полицията, което и направих веднага след приключване на разговора и сега ВНИМАНИЕ!!! Обяснявайки всичко на дежурният полицай, който ми отговори на позвъняването получих следният отговор - КАЖЕТЕ, ЧЕ ВИЕ СТЕ ВИНОВНА ПРИ ПРОИЗШЕСТВИЕТО И ЩЕ ВИ СПРАТ ПРОБЛЕМИТЕ!? Останах без коментар, не мога да повярвам, че всичко това се случва в тази правова държава. Ще се радвам, ако някой е имал подобен проблем да сподели мнение. Благодаря за полезната информация в сайта и на неговите създатели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 8
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

преди 36 минути, help4i написа:

Нормалната реакция беше, да се обадя на застрахователната компания

Здравейте, моето мнение е, че в такава ситуация трябва да се иде на място в полицията и да се направи жалба. Имам известен опит с полиции, жалби, адвокати и т.н. и смятам, че системата работи, особено когато нещата се правят по правилния начин. Когато направите жалба тя задължително се разглежда и задължително получавате становище (писмено) и резултат. Според мен бихте могли да засегнете поведението на дежурния полицай, но не и да акцентирате върху това. Освен това можете, чрез адвокат (или направо в съда, не съм сигурен) да поискате ограничителна заповед като стойността й ще бъде поета от "лошия". Това върши работа. При всички положения сте в добра позиция.

Редактирано от Александър Узунов
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, Александър Узунов написа:

Здравейте, моето мнение е, че в такава ситуация трябва да се иде на място в полицията и да се направи жалба. Имам известен опит с полиции, жалби, адвокати и т.н. и смятам, че системата работи, особено когато нещата се правят по правилния начин. Когато направите жалба тя задължително се разглежда и задължително получавате становище (писмено) и резултат. Според мен бихте могли да засегнете поведението на дежурния полицай, но не и да акцентирате върху това. Освен това можете, чрез адвокат (или направо в съда, не съм сигурен) да поискате ограничителна заповед като стойността й ще бъде поета от "лошия". Това върши работа. При всички положения сте в добра позиция.

Благодаря ви за бързият отговор г-н Узунов! Ще направя точно това което ме посъветвахте, надявам се да не получа същият отговор както по телефона. Относно ограничителната заповед, ако отида в съда кого трябва да потърся, служебен адвокат или друго специализирано лице? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Преди 3 часа, help4i написа:

Относно ограничителната заповед, ако отида в съда кого трябва да потърся, служебен адвокат или друго специализирано лице?

Честно казано за съда не знам каква е процедурата. При мен нещата станаха чрез адвокат, но беше много лесно и бързо. Предполагам, че ако се обадите по телефона ще ви обяснят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте help4i,

на първо място - запазете спокойствие, за да не направите нещо непремерено. В крайна сметка нищо кой знае какво не се е случило. Мога да си представя колко изнервящо е мрънкането и заплахите на отсрещната страна, но вие в никакъв случай (абсолютно задължително!) не се поддавайте на провокация. Просто се абстрахирате от тези неоснователни заплахи и приемете случая за приключен.

Ако продължават да ви тормозят с посещения и/или обаждания, запазете самообладание. Незабавно приключвайте разговора по възможно най-любезния начин, като си намерите формален предлог за това (например, имам гости или готвя нещо на котлона). И непременно си записвайте датата и часа на тези нежелани разговори/посещения.

Малко по-късно или утре ще ви задам някои уточняващи въпроси, за да мога да ви дам и още съвети, като допълнение към тези от Александър.


Горе главата!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 14 часа, Крякащата тайфа написа:

Здравейте help4i,

на първо място - запазете спокойствие, за да не направите нещо непремерено. В крайна сметка нищо кой знае какво не се е случило. Мога да си представя колко изнервящо е мрънкането и заплахите на отсрещната страна, но вие в никакъв случай (абсолютно задължително!) не се поддавайте на провокация. Просто се абстрахирате от тези неоснователни заплахи и приемете случая за приключен.

Ако продължават да ви тормозят с посещения и/или обаждания, запазете самообладание. Незабавно приключвайте разговора по възможно най-любезния начин, като си намерите формален предлог за това (например, имам гости или готвя нещо на котлона). И непременно си записвайте датата и часа на тези нежелани разговори/посещения.

Малко по-късно или утре ще ви задам някои уточняващи въпроси, за да мога да ви дам и още съвети, като допълнение към тези от Александър.


Горе главата!

Благодаря за съдействието. Мен ме притеснява, че въпросният господин живее в същия град (за мен си е село) и може по всяко време да дойде до вкъщи. Също така колата ми е паркирана в двора, до който обаче всеки има достъп и ме притеснява да не и направи нещо на нея, ако не окажа съдействие. Страх ме е и да ходя на работа, защото може да ме причака някъде, господина наистина е доста яростен и не зная кога ще му се разхлопа дъската отново. Когато имате време задайте въпросите си, аз съм на разположение. 

Още веднъж благодаря Ви за съдействието! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 8 часа, help4i написа:

Благодаря за съдействието. Мен ме притеснява, че въпросният господин живее в същия град (за мен си е село) и може по всяко време да дойде до вкъщи. Също така колата ми е паркирана в двора, до който обаче всеки има достъп и ме притеснява да не и направи нещо на нея, ако не окажа съдействие. Страх ме е и да ходя на работа, защото може да ме причака някъде, господина наистина е доста яростен и не зная кога ще му се разхлопа дъската отново. Когато имате време задайте въпросите си, аз съм на разположение. 

Още веднъж благодаря Ви за съдействието! :)

Здравейте отново,

ето и допълнителните въпроси, на които се надявам да отговорите. Не е задължително, но много би помогнало за изясняване на ситуацията и предприемане на правилните действия.

  1. С българска регистрация ли е управлявания от вас автомобил?
  2. Ако имате немска застраховка "Гражданска отговорност", включена ли в е опцията "Verkehrs-Rechtsschutz"?
  3. Имате ли отделно правна застраховка (Rechtsschutzversicherung)?
  4. Имате ли пълно каско?
  5. Получихте ли протокол (Unfallprotokoll) от полицаите, които дойдоха на мястото на инцидента?
  6. Платихте ли глоба и получихте ли бележка, наречена Verwarnung, на която е посочена стойността на глобата?
  7. Получавали ли сте вече някаква официална кореспонденция (полиция, застрахователи, адвокати) по пощата във връзка с инцидента?
  8. Немец ли е човекът, който ви притеснява? Възраст?


Моля да ми отговорите на по-горните при първа възможност. А сега ето няколко съвета от общ характер:

  • Няма място за страх. Знам, че отстрани е лесно да се дават съвети, но повярвайте ми, аз също играх този мач преди време. И така, дори и човекът отново да се появи и да ви заговаря, запазвате самообладание, казвате че вашият адвокат ви е посъветвал да не разговаряте по случая и се го игнорирате. Дори и да ви кипне, не се палите, не повишавате тон, не отвръщате на обидите. И по-възможност се опитвайте да осигурите доказателства от тези неприятни срещи - например свидетели, аудио/видео запис (просто си пуснете смартфона да записва).
  • Процедурата при подобни инциденти е много добре регламентирана и общо взето нито вие, нито ответната страна трябва да правят нещо, освен осигуряване на допълнителна информация, подпомагаща изясняването на случая. Работа на полицията и застрахователите е да изяснят кой е виновен и с какво.
  • От този момент нататък водите всяка една комуникация в писмен вид, дори и с вашия застраховател. На всички писма от чужди застрахователни компании и адвокати отговаряте задължително, но без да се обяснявате. Просто им давате регистрационния номер на произшествието и ги препращате към полицейското управление за допълнителна информация или към вашия застраховател
  • Пишете във форума у питайте, преди да предприемете каквато и да е следваща стъпка. Имате достатъчно време, никой няма да очаква от вас да направите нещо от днес за утре.
  • Приемам, че основният проблем е грубото отношение на другата страна. При следваща нежелана среща непременно обяснявате на грубиянина, че няма да търпите поведението му и ще подадете Strafanzeige wegen Bedrohung/Mobbing. Понякога това е достатъчно, за да укроти агресвиното поведение. Ако в резултат обаче ситуацията ескалира, значи е време вие да действате и да не чакате нова среща с него. Но за това ще говорим, ако се наложи. Иначе опасенията ви от други нежелани последствия за вас са разбираеми, но едва ли отсрещната страна е толкова неразумна, че да предприеме нещо такова, като посегателство срещу вас или ваше имущество.


До скоро ...
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 23 часа, Крякащата тайфа написа:

Здравейте отново,

ето и допълнителните въпроси, на които се надявам да отговорите. Не е задължително, но много би помогнало за изясняване на ситуацията и предприемане на правилните действия.

  1. С българска регистрация ли е управлявания от вас автомобил?
  2. Ако имате немска застраховка "Гражданска отговорност", включена ли в е опцията "Verkehrs-Rechtsschutz"?
  3. Имате ли отделно правна застраховка (Rechtsschutzversicherung)?
  4. Имате ли пълно каско?
  5. Получихте ли протокол (Unfallprotokoll) от полицаите, които дойдоха на мястото на инцидента?
  6. Платихте ли глоба и получихте ли бележка, наречена Verwarnung, на която е посочена стойността на глобата?
  7. Получавали ли сте вече някаква официална кореспонденция (полиция, застрахователи, адвокати) по пощата във връзка с инцидента?
  8. Немец ли е човекът, който ви притеснява? Възраст?


Моля да ми отговорите на по-горните при първа възможност. А сега ето няколко съвета от общ характер:

  • Няма място за страх. Знам, че отстрани е лесно да се дават съвети, но повярвайте ми, аз също играх този мач преди време. И така, дори и човекът отново да се появи и да ви заговаря, запазвате самообладание, казвате че вашият адвокат ви е посъветвал да не разговаряте по случая и се го игнорирате. Дори и да ви кипне, не се палите, не повишавате тон, не отвръщате на обидите. И по-възможност се опитвайте да осигурите доказателства от тези неприятни срещи - например свидетели, аудио/видео запис (просто си пуснете смартфона да записва).
  • Процедурата при подобни инциденти е много добре регламентирана и общо взето нито вие, нито ответната страна трябва да правят нещо, освен осигуряване на допълнителна информация, подпомагаща изясняването на случая. Работа на полицията и застрахователите е да изяснят кой е виновен и с какво.
  • От този момент нататък водите всяка една комуникация в писмен вид, дори и с вашия застраховател. На всички писма от чужди застрахователни компании и адвокати отговаряте задължително, но без да се обяснявате. Просто им давате регистрационния номер на произшествието и ги препращате към полицейското управление за допълнителна информация или към вашия застраховател
  • Пишете във форума у питайте, преди да предприемете каквато и да е следваща стъпка. Имате достатъчно време, никой няма да очаква от вас да направите нещо от днес за утре.
  • Приемам, че основният проблем е грубото отношение на другата страна. При следваща нежелана среща непременно обяснявате на грубиянина, че няма да търпите поведението му и ще подадете Strafanzeige wegen Bedrohung/Mobbing. Понякога това е достатъчно, за да укроти агресвиното поведение. Ако в резултат обаче ситуацията ескалира, значи е време вие да действате и да не чакате нова среща с него. Но за това ще говорим, ако се наложи. Иначе опасенията ви от други нежелани последствия за вас са разбираеми, но едва ли отсрещната страна е толкова неразумна, че да предприеме нещо такова, като посегателство срещу вас или ваше имущество.


До скоро ...
 

Здравейте отново, извинявам се за късният отговор но нямах достъп до интернет. А ето и отговорите: 1. С немска регистрация е колата; 2. Застрахователите са AllSecur, не зная дали е включена в опцията "Verkehrs-Rechtsschutz". Пълно Каско нямам, а от полицията получихме по едно картонче и двамата шофьори на което трябваше да попълним данните си: имена, адрес, застрахователен номер, телефонен номер и т.н. От застрахователите получих документи в които трябваше да опиша ситуацията, размери, мощност и тип на колата ми, щетите нанесени на другата кола и също да нарисувам скица на местоположението и случилото се. Човекът е германец, по моя лична преценка оценявам че е около 50 годишен също така и  жена му която беше с него, а когато дойде вкъщи да ме притеснява беше довел жена си и сина си та да могат да ми се нахвърлят всички... 

Много Ви благодаря за помощта, ще взема под внимание съветите ви и ще ги следвам. 

До скоро, 

Поздрави Елиза Гергова

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 2.5.2016 at 20:21, help4i написа:

Здравейте отново, извинявам се за късният отговор но нямах достъп до интернет. А ето и отговорите: 1. С немска регистрация е колата; 2. Застрахователите са AllSecur, не зная дали е включена в опцията "Verkehrs-Rechtsschutz". Пълно Каско нямам, а от полицията получихме по едно картонче и двамата шофьори на което трябваше да попълним данните си: имена, адрес, застрахователен номер, телефонен номер и т.н. От застрахователите получих документи в които трябваше да опиша ситуацията, размери, мощност и тип на колата ми, щетите нанесени на другата кола и също да нарисувам скица на местоположението и случилото се. Човекът е германец, по моя лична преценка оценявам че е около 50 годишен също така и  жена му която беше с него, а когато дойде вкъщи да ме притеснява беше довел жена си и сина си та да могат да ми се нахвърлят всички... 

Много Ви благодаря за помощта, ще взема под внимание съветите ви и ще ги следвам. 

До скоро, 

Поздрави Елиза Гергова


Здравей help4i,

може на "ти", нали? От още някои коментари по твоя случай.


Относно инцидента:

  • Щом от полицията не са дали протокол от произшествието, това вероятно означава, че става въпрос за много леко пътно-транспортно произшествие с незначителни щети (до 300-500 евро). За Германия това означава смяна на един фар или оправяне на лака. Има ли огъната ламарина или спукана броня, тогава отиваме на щети за над 500 евро.
  • Другото ясно нещо e, че явно не може да се определи еднозначно по чия вина е станал инцидента. Ще вметна само, че при такива паркинги първо важат общите правила за движение по пътищата според StVO, освен това ограниченията по отношение скоростта на движение са много строги - обикновено до 10 км/ч, на много места обозначението е Schritt fahren, Schritttempo или Schrittgeschwindigkeit. Във всички случаи се има предвид скорост на движение с превозното средство, не по-висока от скоростта на движение на пешеходец.
  • Друга особеност на инцидентите на паркинги е, че обикновено вината се носи само от единия водач, единствено ако другото МПС е било спряло, т.е. ти го закачаш по време на маневрата. В твоя случай другият автомобил също е бил в движение и тогава обикновено се стига до споделяне на вината от двамата водачи (Mitverschulden). Ако ти си убедена в невиността си и варианта всеки да понесе разходите за щетите си не те устройва, но нямаш свидетели, които да подкрепят твърденията ти, тогава в спора влиза тежката артилерия - експерти (Sachverständige), които правят възстановки; после идват адвокатите и т.н. Твоят човек явно иска ти да му платиш ремонта, но няма свидетели на негова страна и по тази причина така се пали.
  • Основна роля за изясняване на вината при подобни инциденти играят свидетелите. Само че немците не си падат особено по това да бъдат призовавани като свидетели. По тази причина полицаите могат да се опитат да опростят нещата, като в уж добронамерен разговор те питат за това-онова, опитвайки се да изкопчат някакво признание за вина и после изведъж твоите думи попадат в полицейския протокол. За теб тази част от историята вече е приключила, но ще го кажа за тези, които вероятно ще попаднат в ПТП: по никакъв повод не коментирайте детайли относно произшествието, освен ако не сте 200% сигурни в своята невинност. Не сте длъжни да го правите веднага на мястото на инцидента. Всяко непремерено изказване може да ви направи съпричастен към произшествието и да усложни работата на вашия застраховател (и евентуално адвокат).


Докато пиша тези неща се сетих за още три въпроса:

  1. Имаш ли с снимки от местопроизшествието?
  2. На място правихте ли скици и протокол, който да е подписан и от двамата водачи?
  3. При теб има ли близък човек, на чиято подкрепа да разчиташ?


Като ми остане време ще коментирам и поведението на другия участник в инцидента. Ако междувременно си позволи отново да те безпокои, незабавно сподели в темата

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..