Jump to content

Право на Wohngeld в Германия


Recommended Posts

Преди 19 часа, Александър Узунов написа:

Не, но имате право да работите.

Аз работя на трудов договор.На какви условия трябва да отговарям за право на wohngeld в Германия  ? Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 5/10/2016 at 12:51, alexbont написа:

Аз работя на трудов договор.На какви условия трябва да отговарям за право на wohngeld в Германия  ? Благодаря

Здравей alexbont,

Няма как да се каже дали доходите ти са под или над необходимия минимум, защото форулата за изчисление на Wohngeld не е проста и се взимат предвид много неща:

  •     доходи от най-разнообразни източници (вкл. Kindergeld, лихви, доходи от наем и т.н.)
  •     разходи за наем (Kaltmiete + Nebenkosten) и някои други неща (например такса за детска градина, необходими лекарства/терапии и др.)
  •     сумата, оставаща за член от семейството
  •     квадратура на жилище (може да се окаже, че трима човека се ширят в 180 кв.м.)
  •     населеното място, в което живееш (то определя т.нар. Mietstufe)
  •     наличието на кредити, спестовни влогове, някои застраховки и още сто неща ...


Ето ти една много груба сметка, като приемам, че единствения ти разход (освен за храна) е наемът+режийните+отопление и единственият ти приход е заплатата.

Наем (warm):  350 евро
Доход (netto): 750 евро / 850 евро / 950 евро
Wohngeld:       90 евро  / 30 евро  /  0 евро


Това, което трябва да направиш е просто да посетиш Wohngeldamt и да подадеш молба (Antrag auf Wohngeld) и свързаните с нея приложения. Това е единственият сигурен начин да разбереш имаш ли или не право на Wohngeld. Приложенията може да се добавят и по-късно, но молбата се подава при първа възможност, защото при одобрение се прави изплащане със задна дата от датата на подаване на молбата, а не от датата на предоставяне на последния необходим документ.

Добре е да знаете, че някои видове социално подпомагане не могат да бъдат съчетавани. Доколкото знам не могат да се получават едновременно Wohngeld + ALG2 в едно домакинство. Същото важи и за Wohngeld + BAföG.


Много важно!
При попълване на справките, особено в частта за доходи/собственост, внимавай да не пропуснеш нещо. Важни са дори неща, които не са в Германия. Ако забравиш да споменеш нещо и после до Wohngeldamt достигне тази информация, може да се наложи да връщат част от отпуснатите Wohngeld, така че си отваряй очите и бъди коректни при попълването.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

В момента попълвам документите за Wohngeld. Имам няколко въпроса относно попълването на молбата. 

1. На въпроса получавам ли помощи по SGB II . Ние получавахме от януари до преси няколко дни. На 16-ти юли мисля поличихме документ за излизане Aufhebung der Bescheid. Но на този документ пише че от 01-ви август приключват нещата. Та сега се чудя какво точно да пиша там Да или Не? 

2. Име и адрес на наемодателя!- Тук се чудя кой да впиша. Договора го подписах с агенция, но в самия договор пише името на собственика, на който обаче нямам адреса.

3. Каква е разликата между Untermieter и Hauptmieter? Не знам какви точно се водим. Просто наематели ни трябвало второто май?

4. Rechnen zu Ihrem Haushalt Kinder, für die Kindergeld gewährt wird? Тук си го превеждам дали има деца за които чакаме детски. Ние имаме едно дете за което вече взимаме детски. Тоест тук е не.

Благодаря предварително за отговорите!

Лека вечер!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

На Monday, July 25, 2016 at 20:16, Paneva написа:

В момента попълвам документите за Wohngeld. Имам няколко въпроса относно попълването на молбата. 

Здравей Paneva,

по т.1:
Както вече се спомена, Arbeitslosengeld II (SGB II) и Wohngeld не могат да се получават едновременно. Понеже изплащането на Wohngeld започва от месеца, в който е подадена молбата, най-добре е молбата да се пусне през месец август, след като е спряло плащането на Arbeitslosengeld II. Ако в семейството не се получават и другите изброени във формуляра помощи, тогава маркираш "Nein"

по т.2:
Слага се адреса на този, на чиято сметка превеждате парите за наема. Ако това е лицето/фирмата, споменато в договора за наем, тогава посредника (брокера) трябва да ви даде адреса му.

по т.3:
Ако вие сте основния наемател на жилището, тогава сте Hauptmieter. Ако жилището (или част от него) ви е преотстъпено за ползване от друго лице, което го е наело преди вас, тогава сте Untermieter. При преотдаване на жилище под наем, това трябва изрично да е упоменато в договора за наем.

по т.4:
Тази точка е за хора, които са подали документи за Kindergeld (или планират да пуснат такива), но все още нямат решение от Familienkasse. При теб процеса е приключил, така че не пишеш в тази точка, но не забравяй да впишеш Kindergeld в точката, в която се описват приходите на домакинството.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте бих искала да попитам,Wohngeld трябва ли да се връща обратно?Поддадох документите миналата година след като съм безработна и посещавам курс ,а мъжът ми само работи.Тази година ще се наложи отново да поддам ...както и за помощ за занималнята на малката!Дали след като си намеря работа ще трябва да връщам парите обратно ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎8‎/‎22‎/‎2016 at 19:10, Vikito написа:

Здравейте бих искала да попитам,Wohngeld трябва ли да се връща обратно?Поддадох документите миналата година след като съм безработна и посещавам курс ,а мъжът ми само работи.Тази година ще се наложи отново да поддам ...както и за помощ за занималнята на малката!Дали след като си намеря работа ще трябва да връщам парите обратно ?

Здравейте Vikito,

след като за даден период сте отговаряли на условията за получаване на Wohngeld и Kinderzuschlag и сте получили решение да ви ги отпуснат, то тези пари се дават безвъзмездно. След като се променят обстоятелствата (много ясно е казано в документите при какви промени трябва незабавно да уведомите Wohnamt), тогава просто размера на Wohngeld и Kinderzuschlag ще бъде намален или дори парите ще бъдат спрени (желая ви го искрено), но нищо получено преди това не трябва да се връща.

Пари за Wohngeld и Kinderzuschlag, както и за други подобни се връщат, ако са получавани неправомерно, например забравите да обявите, че сте започнали междувременно работа или наемът ви е намален и т.н. Бъдете стриктни в това отношение и чиновниците няма да притесняват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,имам въпрос.чакам решение от джобцентър за сгб2.получавам детски.имам ли право да подам документи за допълнителни детски Kinderzuschlag

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 6 часа, Vikito написа:

Много Благодаря !!!Направили сте чудесна страница ,това е голяма помощ за нас!

Здравей Vikito,

какво ще кажеш  да направим с общи усилия този портал още по-добър? Достатъчно е просто да споделяш нещо от време на време, дори и да нямаш някакъв специален проблем. Разкажи нещо, каквото и да е. Или просто качи една снимка от красиво място в България - например изглед от крепоста на Кракра Пернишки :)

 

Преди 3 часа, IRETO VASILEVA написа:

Здравейте,имам въпрос.чакам решение от джобцентър за сгб2.получавам детски.имам ли право да подам документи за допълнителни детски Kinderzuschlag

 

Здравейте IRETO VASILEVA,

ако ми кажете точното име на молбата (Antrag-a), която сте подали и по която очаквате решение (съгласно SGB II), ще мога да ви отговоря по-конкретно на въпроса.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
На 9.05.2016 г. at 18:06, alexbont написа:

имам ли право да кандидатствам за wohngeld, при условие че семейството ми е в българия ?

Предстои ни следната ситуация ,

Работи само съпругът,на законна работа с договор ,получава около 1600 евра ,ще живеем на пансион 700 евра на месец за тримата с малко дете ,майката не работи не знае език и пристига с малко дете на 4 г ,няма детски надбавки ,тепърва ще се тръгва по мъките ,имаме подготвени документи от бг ,триезични актове за раждане ,удостоверение за граждански брак ,декларация от Социални в България за това какво сме получили като детски 2 години назад и декларация че не получаваме ,но не знаем немски език бих искала да попитам контакти на фирма ,някои ,който попълва за Киндергелд и ако знаете колко вземат .Мерси

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Искам да попитам следното,-Съпругът ми и негов колега също българин наеха къща под наем,Договорът за наем е на името на въпросният колега,Сега пристигнахме и аз и двете ни деца на 10 и 5 години,Голямото ходи на училище а малкото на градина,Аз започнах курс по немски и разходите станаха в повече,Мога ли да кандидатствам за Wohngeld при положение че договора за наем на жилището където живеем и сме регистрирани не е нито на мое нито на името на съпругът ми?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 5 часа, elgibor написа:

Предстои ни следната ситуация ,

Работи само съпругът,на законна работа с договор ,получава около 1600 евра ,ще живеем на пансион 700 евра на месец за тримата с малко дете ,майката не работи не знае език и пристига с малко дете на 4 г ,няма детски надбавки ,тепърва ще се тръгва по мъките ,имаме подготвени документи от бг ,триезични актове за раждане ,удостоверение за граждански брак ,декларация от Социални в България за това какво сме получили като детски 2 години назад и декларация че не получаваме ,но не знаем немски език бих искала да попитам контакти на фирма ,някои ,който попълва за Киндергелд и ако знаете колко вземат .Мерси

Не ви трябват преводачи

Аз единствено и благодарение на форума

Успях сам без език да подам документите за детски надбавки

Четете форума и открийте темата за киндергелт .

Успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 7 часа, elgibor написа:

Предстои ни следната ситуация ,

Работи само съпругът,на законна работа с договор ,получава около 1600 евра ,ще живеем на пансион 700 евра на месец за тримата с малко дете ,майката не работи не знае език и пристига с малко дете на 4 г ,няма детски надбавки ,тепърва ще се тръгва по мъките ,имаме подготвени документи от бг ,триезични актове за раждане ,удостоверение за граждански брак ,декларация от Социални в България за това какво сме получили като детски 2 години назад и декларация че не получаваме ,но не знаем немски език бих искала да попитам контакти на фирма ,някои ,който попълва за Киндергелд и ако знаете колко вземат .Мерси

Ето че пак се срещаме. Искам да попитам въпросът ви действително ли за Kindergeld (детски надбавки) се отнася или имате предвид Wohngeld (подпомагане плащането на наем)? Защото тази тема е за Wohngeld. Ако се отнася за Kindergeld ще трябва да преместя мнението ви в правилната тема.

Моля за пояснение :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте,

днес се регистрирах във форума и разбрах много полезни неща изписани относно за Wohngeld. В момента попълвам документите, за да ги подам, но срещам малко затруднение, понеже не знам немски език. Удобно ли е да ми помогнете по следните въпроси, относно попълването:

4ри членно семейство сме, само мъжът ми работи. Не получаваме никакви други помощи, освен Kindergeld.

1) "Art der Einkünfte.  Bitte alle Einkünfte einzeln aufführen." - Вид на доходите. Тук правилно ли е, ако напиша: "Entlohnung und Kindergeld"

2)  "Höhe der monatlichen Einkünfte (brutto) und jährlichen Einmalzahlungen (brutto) in €" - Тук предполагам е месечната брутна заплата?! Ако е правилно, последната брутна заплата ли трябва да напиша, от последния ли фиш? И трябва ли да добавя сумата, която получаваме от Kindergeld?

3) " Werbungskosten/ Kinderbetreuungskosten Wenn ja, bitte Art und Jahresbetrag in € eintragen." Тук не ми е ясно. Превеждам си го като "Рекламните разходи /разходите за отглеждане на деца. Годишна сума в €. 

4) Дали правилно разбирам?! Следващите въпроси са относно дали се плащат редовно следните: 

 "Werden von den Einkünften Steuern gezahlt?" - Данък в/у дохода?!

"Werden Beiträge zur Kranken- und Pflegeversicherung gezahlt? - Здравни осигуровки?!

" Werden Beiträge zur Rentenversicherung / Lebensversicherung entrichtet?" - Пенсионни осигуровки?!

5) Когато вписвам мен и децата, предполагам, че също трябва да ги отбележим?

 

Извинявам се за дългия пост. И предварително благодаря за помощта :)

Редактирано от Vivka88
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 5 часа, Vivka88 написа:

Здравейте,

днес се регистрирах във форума и разбрах много полезни неща изписани относно за Wohngeld. В момента попълвам документите, за да ги подам, но срещам малко затруднение, понеже не знам немски език. Удобно ли е да ми помогнете по следните въпроси, относно попълването ...

Здравейте и добре дошла!

Но преди всичко друго, едно пояснение - смятам, че поради неразбиране на част от информацията в попълваните от вас формуляри има опасност да допуснете грешки. Непременно намерете някой познат, който да погледне още веднъж под какво ще се подпишете, защото при подаване на грешна информация (без значение дали е умишлено или от незнание), нещата могат да се развият много неблагоприятно за вас. Като вариант може да използвате и възможността за безплатна консултация с някой съветник, който е в близост до вас. Материята за Wohngeld им е много добре позната. Адресите им ще намерите в темата Безплатни консултации на български език по въпроси от ежедневието на имигрантите

Това е един безплатен съвет от мен, с който не е нужно да се съобразите, но не ми се иска после да чуя "Защо не ми казахте?"

А сега на въпросите ви ...

Преди 5 часа, Vivka88 написа:

1) "Art der Einkünfte.  Bitte alle Einkünfte einzeln aufführen." - Вид на доходите. Тук правилно ли е, ако напиша: "Entlohnung und Kindergeld"

2)  "Höhe der monatlichen Einkünfte (brutto) und jährlichen Einmalzahlungen (brutto) in €" - Тук предполагам е месечната брутна заплата?! Ако е правилно, последната брутна заплата ли трябва да напиша, от последния ли фиш? И трябва ли да добавя сумата, която получаваме от Kindergeld?

...

5) Когато вписвам мен и децата, предполагам, че също трябва да ги отбележим?

Всеко едно финансово постъпление във вашето семейство (дори и от източници извън Германия), трябва да се декларира. В поясненията за попълване към т. 9 на формуляра са споменати: трудово възнаграждение, премии (коледни, за отпуска), пенсия, самостоятелна заетост, допълнителна работа, пари за безработица, обезщетение за нетрудоспособност поради болест, майчинство, детски надбавки, издръжки, лихви, бонуси, ренти, доходи от акции и ценни книжа, доходи от наем, помощ за учащи (BAföG)

Но има и други десетки, дори стотици неща, които се разглеждат като доходи и трябва да се декларират - парични подаръци, постъпления от авторски и лицензионни права, постъпления от застраховки, обезщетение при фалит, стипендии, еднократни постъпления до три години преди датата на подаване на молбата и т.н., и т.н.

Отделните доходи се слагат един под друг. Лично аз препоръчвам да се групират на месечни (monatlich) и годишни (jährlich) по следния начин:

 

monatlich
Brutto Lohn (заплата)
Kindergeld (детски)
Miete (доход от наем)

......

jährlich
коледна премия (Weihnachtsgels)
годишна лихва по влог
.....

Това се прави за всеки един, живеещ в домакинството. Ако не стига място в таблицата, на друг лист се прави импровизирана таблица и се прикачва към основния формуляр.

Прилагат се копия на документите доказващи доходите поне за няколко месеца назад. Ако заплатата има промяна се вписва размера й от последния месец, но се слагат и копия на старите фишове или направо Einkommensteuerbescheid от предишната година.

Преди 5 часа, Vivka88 написа:

3) " Werbungskosten/ Kinderbetreuungskosten Wenn ja, bitte Art und Jahresbetrag in € eintragen." Тук не ми е ясно. Превеждам си го като "Рекламните разходи /разходите за отглеждане на деца. Годишна сума в €.

Werbungskosten / Kinderbetreuungskosten са всъщност разходи, като към тях се причисляват: доплащания за лечение и лекарства с рецепта, доплащане за болничен престой, такса за детска градина или занималня, застраховка "Гражданска отговорност" на автомобила, някои от доброволните застраховки, пътни разходи от/до работно място и училище, членски внос към профсъюзи или други професионални организации, разходи за работни средства/материали, поддръжка на второ жилище, разходи за преместване (ако е направено от фирма), разходи за продфесионална (пре)квалификация, изплащане на издръжка и т.н., и т.н.

Всички те се доказват с фактури, договори, квитанции, банкови преводи и извлечения.

 

Преди 5 часа, Vivka88 написа:

4) Дали правилно разбирам?! Следващите въпроси са относно дали се плащат редовно следните: 

 "Werden von den Einkünften Steuern gezahlt?" - Данък в/у дохода?!

"Werden Beiträge zur Kranken- und Pflegeversicherung gezahlt? - Здравни осигуровки?!

" Werden Beiträge zur Rentenversicherung / Lebensversicherung entrichtet?" - Пенсионни осигуровки?!

Да, въпросът е дали за посочения приход се дължат данък и отчисления за здравно/социално/пенсионно осигуряване. Такъв доход е месечната заплата, паричните премии, пенсии и др.. Върху доходи като Kindergeld обаче няма такива удръжки.

Попълването може и да изглежда малко сложно, но ако сте честни в предоставянето на информацията, дори и да допуснете някои несъответствия, ще бъдете поканени с писмо да ги отсраните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 8.11.2016 at 11:40, Кръстева написа:

Здравейте! Искам да попитам следното,-Съпругът ми и негов колега също българин наеха къща под наем,Договорът за наем е на името на въпросният колега,Сега пристигнахме и аз и двете ни деца на 10 и 5 години,Голямото ходи на училище а малкото на градина,Аз започнах курс по немски и разходите станаха в повече,Мога ли да кандидатствам за Wohngeld при положение че договора за наем на жилището където живеем и сме регистрирани не е нито на мое нито на името на съпругът ми?

Здравейте,

може и въпросът ми да е глупав, но все пак да питам - като само този колега се води наемател на жилището, вие на него давате ли му някакви пари или ги превеждате директно да собственика? И как изобщо ви е направена адресна регистрация на този адрес, при положение, че не фигурирате в договора за наем? Предполагам какъв е отговора и колкото и готин да е колегата на съпруга ви, силно се надявам, да не възникнат обстоятелства, при които ще трябва по спешност да търсите квартира за 4 душипосред зима.

Право да получавате Wohngeld ще имате, само ако колегата благоволи да подпишете договор за преотдаване (Untermiete) на част от жилището на вас. Т.е. вие трябва да може да докажете, че плащате наем (Miete) за някаква жилищна площ, за която искате да получите подпомагане. Без да има нещо черно на бяло, няма как да ви одобрят за  Wohngeld. Редно е да сключите договор Untermiete и ако човекът не желае да подпишете такъв договор, значи крие нещо и има изгода от актуалното положение. Всички други обяснения и оправдания от негова страна са само ала-бала.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 11/8/2016 at 16:57, 1984 написа:

Ето че пак се срещаме. Искам да попитам въпросът ви действително ли за Kindergeld (детски надбавки) се отнася или имате предвид Wohngeld (подпомагане плащането на наем)? Защото тази тема е за Wohngeld. Ако се отнася за Kindergeld ще трябва да преместя мнението ви в правилната тема.

Моля за пояснение :rolleyes:

Здравейте ,благодаря за въпроса ви.

Бих искала да попитам ,ще имаме договор за живот под наем в пансион ,700 евра месечно за трима души ,баща ,майка и дете на 4,доход само от заплата -съпруг 1600 евра чисто,тепърва ще почвамес киндергелд попълване и търсене на изплащане със задна дата ,безкрайно съм благодарна на създателите този сайт ,така има повече надежда ,но няма да се оправим без качествен превод ,особено ако се почне пускане по пързалки ,както стана ясно .Имам следното питане ,как да подадем документи за помощ за наем и каква е възможната сума и какъв е реда ,при по-горе посочените доходи...Къде се подват ,какъв е срока за реакция на институциите ,и какви подводни камъни има тук.

Съпругът ми има адресна регистрация на адреса на работодателя си ,там живя 3 месеца ,трябва ли и може ли да се регистрира в пансиона и дали службите ще се отнесат сериозно към това обстоятелство?

Така и не ми стана ясно каква е минималната заплата в Германия ,на едно място четох 1470 евра ,или 8.65 евра на час ,другаде виждам хора да посочват 450 евра минимум ,850 евра минимум ,сега предстои една истерия издаване на европейси заповеди за банкови запори в чужбина от български съдилища ,ние изгубихме имот изплащан с години и купен от бг банка в швейцарски франкове ,банката го взе продаде го на манипулиран със ,и ве4е 2 година водим дела в Страсбург ,тъй като банковите лобистки,робовладелски закони целящи да превърнат хората в крепостни селяни  закони в бг са  и геноцид ,докато Европейската директива за защита на потребителите на банкови услуги даде правото да се защитаваме и има примат тя е по-високия по ранг закон от корумпираните бг съдилища .

Извинете за по-дългия пост, но не може с една дума всичко да се обясни и дали ще си пишем по 3 изречения в 10 поста или едно и две по-дълги е все едно......................

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Здравейте,джоб център ми отказа помощи,защото само аз работя и то 16 часа на месец,но разбрахме,че имаме право на Wohngeld,вярно ли е това и какво трчбва да направя.Благодаря предварително

Не съм получила вашето запитване ако искате ми пишете пак ще отговоря колкото е по силите ми

В джоб център ни дадоха молба да попълним след което в продължение на месец изискваха документи къде живеем догов за наем заплати актове за раждане термини всяка седмица за нещо ново и накрая след като им дадох всичко на седмия ден ми пратиха писмо с отказ

Това е ако го съкрати тогава взима 67 процента но нямам идея колко време,а за джоб център не съм сигурна

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте, искам да попитам за да се получава Wohngeld трябва ли да сме пребивавали минимум една година, тъй като виждам в документите, че има доходите за година назад, а съпругът ми работи тук от 5 месеца,а от два месеца сме в жилището поднаем. Едното приложение от работодател ли се попълва? Благодаря предварително!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
На 21.11.2016 at 20:05, elgibor написа:

Бих искала да попитам ,ще имаме договор за живот под наем в пансион ,700 евра месечно за трима души ,баща ,майка и дете на 4,доход само от заплата -съпруг 1600 евра чисто,тепърва ще почвамес киндергелд попълване и търсене на изплащане със задна дата ,безкрайно съм благодарна на създателите този сайт ,така има повече надежда ,но няма да се оправим без качествен превод ,особено ако се почне пускане по пързалки ,както стана ясно .Имам следното питане ,как да подадем документи за помощ за наем и каква е възможната сума и какъв е реда ,при по-горе посочените доходи...Къде се подват ,какъв е срока за реакция на институциите ,и какви подводни камъни има тук.

Здравейте,

ще отговарям много кратко, без да се впускам в обяснения кое, защо и как. Просто в последните седмици няма никакво свободно време, а както виждам другите потребители също са заети.

  • "възможната сума" се определя по сложна формула, като се отчитат не само приходи от заплата и разходите за наема, но и поне още 10 неща, които могат да ви се броят като разход. А често има и доходи извън заплатата, за които хората забравят (например даден под наем апартамен в България) и после си скубят косите, като ги глобят. По-горе в друго мое мнение съм дал някои насоки по отношение на възможните суми. Наем от 700 евро е доста общо казано - warm или kalt? За колко квадратни метра?
  • за повечето "тънки" моменти (подводни камъни) съм писал в предишните си мнения в тази тема. Писал съм и за това къде и как се подават документите. 
  • "службите" няма да вложат и грам емоция, докато обработват документите ви. Изобщо може и да не разберат, че става дума за пансион. За тях е важно да получават от вас своевременно всички необходими документи. Губите излишно време, като не подавате документите. Wohngeld не се изплащат със задна дата, а от датата на подаване на молбата.
  • няма такова понятие като "минимална работна заплата" в Германия. Има минимална брутна часова ставка, която се променя. През 2017 г. тази ставка е 8,84 евро/час, но това нищо не значи. Човек може да има трудов договор за 20 часа/месец и тогава брутната му заплата ще бъде 176,80 евро. Което си е напълно законно и никой не може да накара работодателя да му увеличи часовете, за да бъде достигната някаква минимална работна заплата
  • по последната част на мнението ви - европейски заповеди за банкови запори в чужбина и т.н. - не мисля да взема отношение в момента.

 

Най-важното в момента е - подайте си молбата и основните приложения за Wohngeld, защото като отлагате губите пари.

 

 

 

  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, Paci Izori Petkov написа:

нито смятаме да си служим с лъжи ,това е в разрез с ценностите ни,така,че няма проблем за това.

Но съпругът ми иска да изтегли кредит за закупуване на товарен автомобил и ще му бъде отпуснат най-вероятно.

Кредита е по принцип пасив ,разход ,мислите ли ,че това ще окаже влияние на отпуснатата помощ,могат ли да я спрат ,защото след покупката ще плащаме около 140 евра вноска .Не знам кка гледат на това ,Знам че имат достъп до сметките.

Здравейте отново,
 

трудно ми е да ви отговоря конкретно. В общия случай кредитите не се разглеждат като приход. В случай с Wohngeld изплащането на кредита няма да се разглеждат и като разход. На ваше място бих посетил Wohngeldamt и бих помолил да ми отговорят писмено какво да правя, когато получа одобрение за кредита. Защото понякога има неща, които не влияят върху размера на Wohngeld, но въпреки това трябва да бъдат декларирани/обавени. Не съм сигурен, че случая с кредит за товарен автомобил е такъв, но е добре да питате и после да кажете какво е станало. На мен ще ми бъде любопитно да разбера.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Така е за съжаление.И ние сме новопристигнали ,само съпруга ми работи и аз тичам за всичко .Уповавам се само на сина си който говори доста прилично английски,но макар и да разбират повечето казват ,че им губим времето и в тяхната институция се говори само на немски!Това е голям шок за всички,рядко има благоразположение .Може ли на отговорни постове,като регистрация,Аок,фамилиенкасе и т.н. да има само служители с немски?А втори език?В България ще е задължително,нали?Защо се държат така?Благодаря за вниманието.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте омъжих се преди година. Бракът ми е сключен в България. Живеем в малък град в Германия и работих 6 месеца. Бях осигурена на 200 евро, сега се разделям с мъжа ми и съм безработна. Нямам никакви доходи, но искам да намеря квартира и работа. Ако подам молба за Wohngeld дали ще ме одобрят?

Моля да се придържате към правилата и следващия път да пишете на кирилица (модерирано от 1984)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

И ние подадохме формуляри за Вонгелд. Върнаха ни писмо с три искания, едно от които е :

" Nachweis über die Höhe der Sonderzahlungen /Urlaubsgeld, Weihnachtsgeld/''.

Не сме получавали нито едно от горепосочените. Въпросът ми е дали трябва да се вземе удостоверение от работодателя за това или е достатъчно да напишем, че нямаме такива постъпления? Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

Здравейте аз също се интересувам ако имаш Wohngeld и решиш да теглиш кредит за кола трябва ли да бъдат информирани и дали ще повлияе това на решението.Дано има някой който е минал по този път.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎2‎/‎21‎/‎2017 at 17:15, Moreto написа:

Здравейте!

И ние подадохме формуляри за Вонгелд. Върнаха ни писмо с три искания, едно от които е :

" Nachweis über die Höhe der Sonderzahlungen /Urlaubsgeld, Weihnachtsgeld/''.

Не сме получавали нито едно от горепосочените. Въпросът ми е дали трябва да се вземе удостоверение от работодателя за това или е достатъчно да напишем, че нямаме такива постъпления? Благодаря!

Ако не са получавани такива пари, не е необходимо това да се доказва специално.

Самият формуляр на много места има характера на декларация и с подписа човек носи отговорност за верността на информацията. АКо не е коректен (нарочно или от незнание), може да го хванат, но може и да не го хваната. В повечето случаи обаче те хващат.

 

преди 28 минути, nelsan83 написа:

Здравейте аз също се интересувам ако имаш Wohngeld и решиш да теглиш кредит за кола трябва ли да бъдат информирани и дали ще повлияе това на решението.Дано има някой който е минал по този път.

Решението зависи от политиката на банката по този въпрос. Имам лични впечатления, как една банка отказа кредит за автомобил на човек, защото получавал  Wohngeld. А човекът получаваше Wohngeld, защото просто заплащането на труда му беше ниско, макар и да работеше на пълен работен ден и на трисменен режим. Но това беше политика на конкретната банка.

Ако кредитът все още не е отпуснат, моят съвет е непременно да се уведоми банката. Това може и да не повлияе на решението на банката, но ако в един момент повлияе, ще бъде много жалко да научите за отказа в последния момент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора но решението все още не е дошло аз чакам отговор може би е въпрос на дни но аз утре ще кандидатсвам за кредит.Дано не повлияе това на банката интересно ми е дали трябва да уведомя институцията за този кредит

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 6 часа, nelsan83 написа:

... интересно ми е дали трябва да уведомя институцията за този кредит

Да уведомите Wohngeldstelle-то за получения кредит ли имате предвид?

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..