Jump to content
Родени в България

Recommended Posts

Здравейте,

Благодаря Ви за съвета.

Ще постъпя както ме съветвате.Просто ние имаме цел с престоя си в Германия и действуваме поетапно.

Без да изпадам в подробности ще кажа ,след 2 години раздяла и работа на съпругът ми ,а ние с детенце в бг, ще останем тук до края на договорните му отношения ,по това време ще ни бъдат възвърнати данъци,ще подадем молба за детски надбавки със задна дата и други,вие имате огромна заслуга за моята информираност относно киндергелд,

За мен Германия не е страната ,в която искам да отгледам уча и възпитам детето си , има доста позитивни моменти,но след живота ми в Португалия ,Испания ,Холандия ,важни са хората.Навсякъде съм имала приятели и съм била приемана.

Студенината и дистанцията ,дразнещата им организираност ,зле прикритото негативно отношение към чужденците .

Разбира се ,това са мои впечатления ,нямам претенции да ангажирам никой,но 80 % от немците са такива за мен ,тук си спомням и за нацистите....

липсата на каквато и да е емпатия и отвратителния за мен език,филолог съм ,превеждам статии и книги от и на английски,ползувам френски и руски много добре,гръцки,но този език уча с отвращение ,за да има комуникация все пак дори и година да живеем тук.

За човек ,който е свикнал да се оправя навсякъде с езиците ,които владее,това преживяване е травмиращо,но обичта към семейството ни задължава да платим цена.

Малко се отклоних от темата ,чиновника ,номер 2 ,който ни даде документите разбира английски език ,но нарочно говори на немски,

но ще го попитам ,ние се наложи да го търсим след обявения в закона срок ,не получихме отговор,преди него друга мила служителка ни прие и попълни документите ,колко мило от нейна страна ,когато му споменахме за дамата ,вместо да е благодарен ,херът направи пустосващ жест спрямо вратата на колежката си.

Ако нещо продължи да ни разиграва ,ще му кажа възпитано ,ясно и твърдо ,че ще оплача от начина ,по който върши работата си ,но ще си взема номера на документите,както Вие съветвате на много места.

Нито съм му на гости ,нито му искаме нещо даром ,те трябва да се научат като другите народи ,че като си делегирал права на други граждани ,редом с плащаните от тях данъци и вливащи пари в икономиката ,като плащане на наеми тук ,пазаруване в супермаркети,да се отнасят с подобаващото уважение.....

Ще Ви пиша с радост как е минало.

Лека вечер!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е за съжаление.И ние сме новопристигнали ,само съпруга ми работи и аз тичам за всичко .Уповавам се само на сина си който говори доста прилично английски,но макар и да разбират повечето казват ,че им губим времето и в тяхната институция се говори само на немски!Това е голям шок за всички,рядко има благоразположение .Може ли на отговорни постове,като регистрация,Аок,фамилиенкасе и т.н. да има само служители с немски?А втори език?В България ще е задължително,нали?Защо се държат така?Благодаря за вниманието.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет,

Нашата сага приключи,но никой не си е позволил да ни говори така нагло ,че сме им губили времето.

С английски език ни помогна първата чиновничка ,после колегата и разбира малко английски ,но не може да говори.

Разиграваха ни и с оглед да си спестя време и нерви им написах едно писмо ,в което на перфектен английски аз съм по професия учител по английскии на задоволителен немски им написах.

1,Има законови срокове и документи при подаване за вонгелд.

Защо не са ми отговорили писмено?Въпрос.

Написах им ,че нито съм им на гости ,нито им искам нещо даром ,нито ще се спра,понеже имаме пълното право ,правно основание на тази помощ.

Като европейски граждани и аз и детето ,единствено затова ,че мъжа ми плаща данъци тук ,от близо 2 години ,че ние наливаме пари в тяхната икономика ,плащаме им наеми ,пазаруваме в немски супермаркети.Писах им ,че след като са подписали редица международни документи и са поели ангажимент към така наречените бежанци,и ги отрупват с пари,а тези нямат и ден трудов стаж тук а в същото време насаждат омраза в обществото си срещу нас европейските граждани ,и тръбят ,че бг гражданите ползували социални помощи,при бюджет за милиарди ,даващото се на българи и поляци е капка в океана,цели се да се отклони вниманието от многото немци ,които ползуват такива.И са паразити а не хора ,които се трепят по 16 часа ....

Отделно съвсем любезно им написах ,че имам входящ номер на документа и ако ме размотават още ,ще ида да си поговоря с шефката им ,която повярвайте ми разбира и говори английски език.

Никакъв шок не е за тях ,просто трябва да вървите с гордо вдигната глава и да си знаете правата,да изпълните всичко ,което се иска от Вас.

И ако е нужно да ги притиснете.

Чакаха да ходя лично и тогава ми поискаха още 2 документа от хазайката и от шефа на мъжа ми.Хазайката ни даде всичко но шефа на мъжа ми 40 дни не попълни ,докладвах им го ,установиха тоя факт и му се обадиха .После поискаха последния фиш и чакаме парите в сметката.

Колко бързо можело да стане всичко и сега този хер ни е направо приятел.

Не ходете с наведена глава ,щом кюрди и бежанци и други народности ,има и такива ,които само точат и крадат ,вие си търсите правото и това на детето си ,иначе защо сте дошли тук ?

Успех!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте омъжих се преди година. Бракът ми е сключен в България. Живеем в малък град в Германия и работих 6 месеца. Бях осигурена на 200 евро, сега се разделям с мъжа ми и съм безработна. Нямам никакви доходи, но искам да намеря квартира и работа. Ако подам молба за Wohngeld дали ще ме одобрят?

Моля да се придържате към правилата и следващия път да пишете на кирилица (модерирано от 1984)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

За вонгелд ,могат да подадат и собственици на жилища дори не само наематели.

Ами отиди в кметството,където си регистрирана  ,питай кой отговаря за вонгелд.

Помощта се отпуска на база  доходи или липса на такива ,колко човека живеят в едно жилище ,има ли деца ,колко квадрата е,

но мисля ,че в джобцентър е добре да питаш,минах на ти ,но в джобцентър повече ще ти помогнат.

вонгелда -равносметката за нас след дълго размотаване ,нерви ,тичане ,ходене ,чакане ,питане ,чиновническо равнодушие,ни отпуснаха по 65 евра за месец ,при наем 650 евра аз безработна ,съпруг на 1600 евра нето...Трябва да имаш нерви като корабни въжета и тази помощ за нас е почти нищо ,горивото и времето не можем си плати.Но ти опитай при теб може да е различно ,разбира се ,.И сега като сменихме адреса си целия ад ще минаваме наново,попълване на МОЛБИ ,ДОКАЗВАНЕ НА ДОХОДИ ,ТРЯБВА ХАЗАИТЕ ТИ ДА ТИ ПОПЪЛНЯТ 2 ДОКУМЕНТА дават ти ги от там.Ако имаш някой да ти помогне да дойде с теб дори за морална подкрепа е ок.

Успех!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

И ние подадохме формуляри за Вонгелд. Върнаха ни писмо с три искания, едно от които е :

" Nachweis über die Höhe der Sonderzahlungen /Urlaubsgeld, Weihnachtsgeld/''.

Не сме получавали нито едно от горепосочените. Въпросът ми е дали трябва да се вземе удостоверение от работодателя за това или е достатъчно да напишем, че нямаме такива постъпления? Благодаря!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте аз също се интересувам ако имаш Wohngeld и решиш да теглиш кредит за кола трябва ли да бъдат информирани и дали ще повлияе това на решението.Дано има някой който е минал по този път.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На ‎2‎/‎21‎/‎2017 at 17:15, Moreto написа:

Здравейте!

И ние подадохме формуляри за Вонгелд. Върнаха ни писмо с три искания, едно от които е :

" Nachweis über die Höhe der Sonderzahlungen /Urlaubsgeld, Weihnachtsgeld/''.

Не сме получавали нито едно от горепосочените. Въпросът ми е дали трябва да се вземе удостоверение от работодателя за това или е достатъчно да напишем, че нямаме такива постъпления? Благодаря!

Ако не са получавани такива пари, не е необходимо това да се доказва специално.

Самият формуляр на много места има характера на декларация и с подписа човек носи отговорност за верността на информацията. АКо не е коректен (нарочно или от незнание), може да го хванат, но може и да не го хваната. В повечето случаи обаче те хващат.

преди 28 минути, nelsan83 написа:

Здравейте аз също се интересувам ако имаш Wohngeld и решиш да теглиш кредит за кола трябва ли да бъдат информирани и дали ще повлияе това на решението.Дано има някой който е минал по този път.

Решението зависи от политиката на банката по този въпрос. Имам лични впечатления, как една банка отказа кредит за автомобил на човек, защото получавал  Wohngeld. А човекът получаваше Wohngeld, защото просто заплащането на труда му беше ниско, макар и да работеше на пълен работен ден и на трисменен режим. Но това беше политика на конкретната банка.

Ако кредитът все още не е отпуснат, моят съвет е непременно да се уведоми банката. Това може и да не повлияе на решението на банката, но ако в един момент повлияе, ще бъде много жалко да научите за отказа в последния момент.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора но решението все още не е дошло аз чакам отговор може би е въпрос на дни но аз утре ще кандидатсвам за кредит.Дано не повлияе това на банката интересно ми е дали трябва да уведомя институцията за този кредит

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 5 часа, nelsan83 написа:

Благодаря за отговора но решението все още не е дошло аз чакам отговор може би е въпрос на дни но аз утре ще кандидатсвам за кредит.Дано не повлияе това на банката интересно ми е дали трябва да уведомя институцията за този кредит

Здравейте,

Исках да Ви споделя ,че нашата банка пък ни се обаждат да им представим решението за вонгелд като доходи ,двама служители ,искат ни го и ще рефинансираме един по- неизгоден диспокредит  с нисколихвен ,може би има значение дали човек е коректен и е клиент от 2 г и всичко си плащаме,но това ни го признават за доход.

Редактирано от morningstar1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 6 часа, nelsan83 написа:

... интересно ми е дали трябва да уведомя институцията за този кредит

Да уведомите Wohngeldstelle-то за получения кредит ли имате предвид?

Редактирано от Крякащата тайфа

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 9 часа, nelsan83 написа:

Да точно това имам във предвит дали трябва да ги уведомя ако изтегля кредит

В едно такова междинно положение, в което нито кредита е одобрен, нито решението за Wohngeld е излязло, мога да се говори само по принцип. Вариантът с отпускането на кредит при наличие на Wohngeld го обсъдихме вече.

По отношение на получаването на Wohngeld, когато човек (домакинството) притежава и кредит ситуацията е следната - задължително е Wohngeldstelle-то да бъде известено за това. Има формуляр за целта, мисля че е т.нар. Bescheinigung über die Aufnahme von Fremdmitteln (или просто Fremdmittelbescheinigung). Прилага се заедно с останалите документи (ако кредита е наличен в момента на подаване на документите за Wohngeld) или на по-късен етап, ако човек успее да получи кредит при наличие на Wohngeld.

Не трябва да имате притеснения, защото в общия случай наличието на кредит не се разглежда като доход (Einkommen) от Wohngeldstelle, но задължително подайте формуляра.

Успех!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване