Jump to content

Емиграцията от България в границите на Европейския съюз


Recommended Posts

Здравейте!

Казвам се Габриела Петкова и сега завършвам магистратурата си - European studies and public administration към Bulgarian-Romanian Interuniversity Europe Center (BRIE) в Русенски университет "Ангел Кънчев", България.

Темата на дипломната ми работа е:  "Abandoning Bulgaria: Reasons why and consequences". Исках да направя представително и реално проучване по тази тема. За целта, изготвих анкета в Google Drive и я разпространих в следните групи из Facebook (с българи, емигрирали в чужбина, в пределите на Европейския съюз): Bulgarians in UKBulgarians in LondonBulgarians in PortsmouthБЪЛГАРИТЕ В ИСПАНИЯБългари в ИспанияБългари в Италия ( Bulgari in Italia ), Група за взаимопомощ на българите в Германия, Българи в МюнхенБЪЛГАРИ ВЪВ ФРАНКФУРТ И РЕГИОНА, Българи във ФранцияБългари в ЧехияBULGARI V CHEHIAБЪЛГАРИ В ГЪРЦИЯ-ПРОФЕСИИ РАЗЛИЧНИ-ОБЩИ ИНТЕРЕСИ и Bulgarii din România Българи в Румъния. 

Накратко: 14 групи, от които 2 000 БЪЛГАРИ, които се отзоваха на молбата ми и попълниха тази анкета в рамките на 10 дни... 

Правя настоящата публикация, за да споделя анкетата (http://goo.gl/forms/3iD8ozwgH5DNPqkA3) и резултатите от нея, тъй като много от вас ме помолиха за това.

Благодаря на всички, които ме подкрепиха като участваха в моето неформално проучване и на всички, които ми изписаха невероятни пожелания в коментари и лични съобщения!

Искрено желая на всички ни - здраве и възход за България, за да може НИЕ, които все още сме тук - да останем, а ВИЕ, които сте някъде там - да се върнете!

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

07.jpg

08.jpg

09.jpg

10.jpg

Емиграцията от България в границите на Европейския съюз (отговори).ods

Емиграцията от България в границите на Европейския съюз (отговори).xlsx

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 16 часа, EuropeanStudiesBG написа:

Искрено желая на всички ни - здраве и възход за България, за да може НИЕ, които все още сме тук - да останем, а ВИЕ, които сте някъде там - да се върнете!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 години по-късно...

Приблизително 42 % от тези 2000 човека са с образователна степен магистър или бакалавър. На пръв поглед изглежда добре и в унисон с твърденията, че се наблюдава голямо изтичане на мозъци от България. Ако се замисли човек обаче, че от всички хора които са видели въпросната анкета е по-вероятно човек с висше образование да обърне внимание и изобщо да я попълни.
Според мен хората с висше образование реално са наполовина от представеното...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Висше образование в България, не значи обезателно, голям капацитет и мозък. Много е относителна темата, зависи от гледната точка.

А и в чужбина на никой не му пука за нашите дипломи, освен ако не е в областта на медицината. Сещам се българин на мениджърска позиция в чужбина, с диплома от български университет и дори не му я поискаха, но причината да е на тази позиция е опита му в България в топ компания и обучението и сертификати, които има от там. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вярно е, че повечето икономически дипломи от България, в Германия нямат никаква стойност. Освен за областта на медицината, мога да кажа и от личен опит, че дипломи от областта на строителството също имат някаква тежест. Не голяма, но все пак някаква :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..