Jump to content

Разходи, които се признават при данъчно облагане и трудов договор


Recommended Posts

Здравейте, тези разходи живо ме интересуват. Кои разходи се признават при положение. че съм на трудов договор. Доста хаотично тук-таме срещам информация. Предлагам да я систематизираме.

При Трудов договор

1. Пари. изпратени на децата ни.

2. Самолетни билети, квитанции за гориво = при пътуване до България, до 2 пъти годишно.

3. Карти за транспорт до работното място,

Имам питанка - относно - фактури за ваучери за телефон. зъболекар, интеграционен курс...

 

 

 

  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎8‎/‎29‎/‎2016 at 8:02, raza68 написа:

1. Пари. изпратени на децата ни.

2. Самолетни билети, квитанции за гориво = при пътуване до България, до 2 пъти годишно.

3. Карти за транспорт до работното място

Чудесна тема, raza68!

Първо - имам питане относно първите две точки:
=> по т.1 мисля, че от данъците се приспадат средствата за издръжка на някои роднини, които са социално слаби. Пари за децата могат да бъдат приспаднати, само ако става въпрос за издръжка, определена със съдебно решение. Ти какви пари за децата има предвид? Вписвала ли си такива в твоята данъчна декларация?

=> по т. 2 също ми е интересно къде в данъчната декларация могат да бъдат вписани тези средства. Кажи малко повече, ако имаш някаква сигурна информация.

Имам и допълнение по т.3 - пари за транспорт до работното място (билети, карти, бележки за гориво) има смисъл да се събират, само ако годишните разходи надхвърлят 1000 евро (това беше сумата за 2015 г.). Ако са по-малко, те автоматично се приспадат и не е необходимо да ги доказваш с документи. Достатъчно е да посочиш разстоянието между жилището и работното място в приложение N, секция "Wege zwischen Wohnung und ..."


Ето и допълнение от мен - в общия случай разходите, които се приспадат на хората с трудов договор, са подсказани в Anlage N на данъчната декларация. Аз се сещам още за следните неща:

4. Членски внос към професионални дружества, профсъюзи

5. Абонаменти за специализирани списания и/или покупка на специализирана литература, които са свързани с упражняваната професия

6. Разходите за счетоводител, който подготвя от твое име годишната ти данъчна декларация

7. Работно облекло и/или инструменти/оборудване, които човек е закупил с лични средства, но ги използва в работата

8. Средства за обзавеждане на офис, ако работата му изисква да работи определено време вкъщи

9. Разходите (пътни, храна, спане) за служебни пътувания, ако не са поети от работодателя

10. Разходите за доплащане на лекарства по рецепта, специализирана храна (купувана по лекарско предписание), болничен престой

11. Разходи за поддръжка на двойно домакинство (второ жилище), но само ако е свързано с работата. Не става въпрос за ваканционно жилище на морето

12. Разходи за преместване в ново жилище (но мисля, че става въпрос за преместването, свързано с работата)

13. Такси за детска градина / занималня (таксите за извънкласни дейности не могат да се приспаднат)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 12 часа, Крякащата тайфа написа:

Първо - имам питане относно първите две точки:
=> по т.1 мисля, че от данъците се приспадат средствата за издръжка на някои роднини, които са социално слаби. Пари за децата могат да бъдат приспаднати, само ако става въпрос за издръжка, определена със съдебно решение. Ти какви пари за децата има предвид? Вписвала ли си такива в твоята данъчна декларация?

Не съм много запознат с темата, но знам, че пари изпращани в Бг с Western Union, да речем, се признават за разход. Това се доказва като се пазят квитанциите. Това, което не знам е дали тези разходи имат отношение при попълване на данъчна декларация когато си на трудов договор. При мен се признаваха и приспадаха когато работех с Gewerbe.

Редактирано от Александър Узунов
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте и благодаря за отговорите.

Аз съм правила 2 ДД за сега = 2014 и 2015 г. Първата ми я прави моя позната и тя ми каза за парите, които се изпращат на деца.Колко е вярно не зная. Аз не съм имала Гевербе никога. Само на трудов договор работя. Но 2014 г. съм работила от юли до декември. И тогава Брутото ми беше 6 300 евро. Lohnsteuer- 312 евро, и ми го върнаха целия от Финанцзама. Тя какво е писала - не зная, само се разписах. Тогава всичко ми беше мъгла.

Тази година отидох при уж Steuerberatеr. И Финанцзама ме разсипа от писма, защтото той писал неща, които не мога да докажа. И затова се интересувам сега- кое е разход и кое -не.

т.1. Детето е студент. Не работи. няма доходи.

т.2. Tова е в Anlage N, на трета страница - ред 74 - einfache Entfegrnun ohne Flugstrecken, km -2158. Anzahl - 2.

Да разбирам ли. че отговора за

*Имам питанка - относно - фактури за ваучери за телефон. зъболекар, интеграционен курс...* е НЕ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 години по-късно...
преди 8 часа, arenzo написа:

Привет на всички!Интересува ме парите,които изпращам на близки в Бг.,могат ли да бъдат данъчно облекчение в Германия?

Да, приспадат се от данъците. Ако пращата пари през Western Union онлайн там има опция за чекване, предназначение на превода, която гласи нещо от рода на пари за семейството. Разпечатвате бележките и ги давате на счетоводителя. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора.Само чрез WU  ли може?Аз изпращам пари през Шпаркасе.Има ли възможност превода да минава за данъчно облекчение?

 

Редактирано от arenzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 24.12.2019 at 12:37, arenzo написа:

Благодаря за отговора.Само чрез WU  ли може?Аз изпращам пари през Шпаркасе.Има ли възможност превода да минава за данъчно облекчение?

 

Ако изпращате на близки с ниски доходи, пенсионери да. За целта трябва удостоверие доказващо, че получателят е примерно пенсионер с еди какъв си доход. Попитайте вашият данъчен консултант или се разровете за повече информация в Интернет. Мисля, че и тук във форума е писано. Няма значение как ги изпращате.

Редактирано от veronik_veronik
д
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..