Jump to content

Информация за немските здравни каси


Recommended Posts

Не можах да повярвам, но днес попаднах на страницата на една от най-големите немски здравни каси и видях, че са превели сайта си и на български език. Дано да не излезе като реклама, но давам линк към портала им, защото направеното от тях надминава очакванията ми, макар че лично аз разбирам интеграцията по малко по-различен начин.

Сайтът на AOK на български език

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • Отговори 33
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Здравейте!Аз бих искала да попитам ако аз съм с прекъснати здравни права тук и замина да работя в Германия,какво ще се случи.Ако започна легална работа и ми се внасят осигуровки или си самоусигурявам,ще мога ли там да си извадя здравна карта и детето ми ще има ли проблем за личен лекар и други.при това положение?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
На ‎9‎/‎9‎/‎2016 at 20:50, elkanata написа:

Здравейте!Аз бих искала да попитам ако аз съм с прекъснати здравни права тук и замина да работя в Германия,какво ще се случи.Ако започна легална работа и ми се внасят осигуровки или си самоусигурявам,ще мога ли там да си извадя здравна карта и детето ми ще има ли проблем за личен лекар и други.при това положение?

Здравей elkanata,

ако работата ти и съответно здравното ти осигуряване в Германия започнат веднага с пристигането ти, т.е. от месеца с адресна регистрация, тогава неплатените вноски в България нямат значение.

Проблемите се появяват, ако 1, 2 или 3 месеца стоиш без работа в Германия и през този период не се осигуряваш доброволно в немска здравна каса. След като  започнеш да се осигуряваш ще те питат дали за тези 1, 2 или 3 месеца си била осигурявана в България. Ако не си, ще трябва със задна дата да платиш здравните вноски за тези месеци в Германия като самоосигуряващо се лице (около 150 евро/месец). Другият проблем е, ако се случи нещо и се наложи да използваш по спешност здравна помощ. Тогава при прекъснати здравноосигурителни права в България няма да имаш европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК) и не ми се обяснява какви проблеми могат да последват.

 

В резюме:

  • започнеш ли веднага с пристигането си легална работа (+ здравно осигуряване) в Германия, няма да имаш проблеми поради неплатените в България вноски
  • започнеш ли работа по-късно, тогава трябва да прецениш кое е по-изгодно - да си платиш минималните вноски в България или да плащаш 150 евро/месец доброволно здравно осигуряване в Германия
  • в никакъв случай не те съветвам през месеците без работа да оставаш дори и един ден без здравно осигуряване, било то българско с ЕЗОК или немско.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Здравейте!

Нова съм в сферата на форумите... моля да ме извините, ако допускам грешки!

Радвам се, че някой вече е отворил темата за здравното осигуряване в Германия. От няколко дни опитвам да намеря определена информация. Изчетох много по темата, но само тук намирам точно това, което ме интересува.

Обръщам се конкретно към Крякащата тайфа. Информацията споделена от Вас по-горе, а именно:

  • Цитат

     

    • започнеш ли веднага с пристигането си легална работа (+ здравно осигуряване) в Германия, няма да имаш проблеми поради неплатените в България вноски
    • започнеш ли работа по-късно, тогава трябва да прецениш кое е по-изгодно - да си платиш минималните вноски в България или да плащаш 150 евро/месец доброволно здравно осигуряване в Германия
    • в никакъв случай не те съветвам през месеците без работа да оставаш дори и един ден без здравно осигуряване, било то българско с ЕЗОК или немско.

     

    базирана на личен опит ли е или ако е взаимствана от някой сайт ( да речем) възможно ли е да споделите линк към него?

Нашият казус е следният: аз и годеникът ми сме регистрирани в Германия от почти месец. Той в момента се обучава на работа в немска фирма и до дни се очаква да подпише трудов договор с тях. Аз към момента не работя. Предполагам, че това няма да се промени и за близките месец или два. Преди да напуснем България и двамата работихме на трудов договор и сме се осигурявали там. Към момента продължаваме да плащаме здравни застраховки в България.

В такъв случай задължително ли е да плащаме здравни застраховки и тук? Питам по-скоро за себе си, тъй като се очаква годеникът ми скоро да подпише трудов договор и вече да бъде осигуряван тук в Германия.

Пак уточнявам: регистрирана съм в Германия от скоро; към момента не работя; плащам здравни застраховки в България и те никога не са ми били прекъсвани. 

Ще съм искрено благодарна на тези от Вас, които споделят достоверна информация или пък личен опит!

Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 5.7.2018 at 11:35, ronni написа:

...

Нашият казус е следният: аз и годеникът ми сме регистрирани в Германия от почти месец. Той в момента се обучава на работа в немска фирма и до дни се очаква да подпише трудов договор с тях. Аз към момента не работя. Предполагам, че това няма да се промени и за близките месец или два. Преди да напуснем България и двамата работихме на трудов договор и сме се осигурявали там. Към момента продължаваме да плащаме здравни застраховки в България.

В такъв случай задължително ли е да плащаме здравни застраховки и тук? Питам по-скоро за себе си, тъй като се очаква годеникът ми скоро да подпише трудов договор и вече да бъде осигуряван тук в Германия.

Пак уточнявам: регистрирана съм в Германия от скоро; към момента не работя; плащам здравни застраховки в България и те никога не са ми били прекъсвани.

...

Здравейте ronni,

не се занимавам професионално с тази материя, но покрай помощта, която оказвам на други сънародници съм натрупал известен опит. В следващите дни няма да намеря време, за да ви посоча конкретните европески директиви, координиращи процесите на социална сигурност (вкл. и здравното осигуряване). Ако нещата при вас се усложнят и се наложи да се запознаете по задълбочено с нормативната база, тогава ще търся. Вие също може да потърсите материали на официалния сайт на Европейския съюз.

 

Аз виждам нещата така:

  • в момента, в който сте направили адресна регистрация в Германия, вие сте се отказали от статута на туристи който ви дава право да не плащате здравни осигуровки
     
  • когато изтекат три месеца от адресната ви регистрация и все още не сте се включили по някакъв начин в немската социалноосигурителна система (вкл. и здравното осигуряване) ще получите писмо от Zollamt, с което учтиво ще ви напомнят, че тримесечния гратисен период е минал и ще ви попитат какво смятате да правите
     
  • ако приемем, че годеникът ви подпише договор преди да минат тези три месеца, тогава от бъдещата му немска здравна каса ще му поискат доказателство, че за периода от адресната си регистрация до момента на сключване на договора за работа е внасял здравни осигуровки в друга страна-членка. Доказването става с формуляр Е-104 от НЗОК.
     
  • ако нещата при годеника ви се проточат, след третия месец ще се наложи да започне да се самоосигурява към някоя немска здравна каса. За първите три месеца вероятно ще му опростят вноските, ако предостави Е104 от България
     
  • ако приемем, че вие не започнете работа преди края на въпросните три месеца сте изправени пред следните възможности - или да сключите брак с годеника си, за да получи той право на Familienversicherung, която ще покрива също и вашето здравно осигуряване. Другият вариант е да започнете да се самоосигурявате (обяснил съм в предишните си мнения какво означава това).
     
  • независимо дали от даден момент ще Familienversicherung или ще се самоосигурявате, немска здравна каса вероятно ще поиска и за вас доказателство, че за периода от адресната ви регистрация до момента на сключване на Familienversicherung (или стартиране на самоосигуряване) вие също сте внасяли здравни осигуровки в друга страна-членка. Както споменах, доказването става с формуляр Е-104 от НЗОК.

 

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравейте отново!

Благодаря за отговора!

Писах веднага след като го получих, но сега виждам, че съобщението ми не се е публикувало, така че пиша пак. Дано опитът ми бъде полезен за някой в подобна ситуация. 

Годеникът ми подписа договор. Не са му изисквали да представя никакъв формуляр, а си го изискаха по служебен път от България... много ни улесниха. 

Вариантът, който избрах за себе си бе да се самоосигурявам. Не съм изчаквала повиквателна, а след почти три месеца сама се заех да си уредя нещата. Спрях се на Techniker Krankenkasse. Минималната база на осигуряване е върху сума около 1080€. Това прави по около 180€ на месец. Сам определяш датата, от която да те осигуряват. Те разбира се, ти предлагат да е от момента на регистрацията ти. Моите осигуровки за първите три месеца вече бяха платени в България, така че предпочетох да им докажа това с формуляр Е104. Трябва да знаете, че в този случай, ще си почакате доста, първо за получаването на формуляра от бг институцията и после за обработката на документите от ТК. В края на крайщата, се получи така че от чакане минаха нови три месеца, които сега трябва да бъдат платени накуп. 

И просто за информация... попитах и в ТК и в АОК как стои въпросът ако с приятелят ми нямаме брак, но имаме дете. Бяха категорични, че тогава здравната застраховка на бащата покрива и тази на детето, но не и на майката. До колкото разбрах, тези промени са нови.... така, че имайте го предвид. 

Още веднъж благодаря за отделеното време! Дано и моят опит е от полза. 

До нови срещи! 

Редактирано от ronni
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

 

Отскоро съм във форума. Моят случай е следният: В момента живея в Германия с приятелката ми и детето ни и нямаме брак. Тя работи в Германия от 2 години, аз и детето ми живеем тук вече 7 месеца (0т 14 Март 2018). Аз все още не работя и прочетох информацията за здравното осигуряване. Тъй като съм изпуснал тези 3 месеца срок в който трябва да се регистрирам за здравни осигуровки въпросът ми е какво следва оттук нататък. Трябва да плащам за всичките месеци назад ли? Или какво трябва да направя? Моля за съвет? 

 

Благодаря предварително.

 

Поздрави!

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 26.10.2018 at 1:24, jopeto75 написа:

Здравейте!

 

Отскоро съм във форума. Моят случай е следният: В момента живея в Германия с приятелката ми и детето ни и нямаме брак. Тя работи в Германия от 2 години, аз и детето ми живеем тук вече 7 месеца (0т 14 Март 2018). Аз все още не работя и прочетох информацията за здравното осигуряване. Тъй като съм изпуснал тези 3 месеца срок в който трябва да се регистрирам за здравни осигуровки въпросът ми е какво следва оттук нататък. Трябва да плащам за всичките месеци назад ли? Или какво трябва да направя? Моля за съвет? 

 

Благодаря предварително.

 

Поздрави!

 

 

 

Крякащата тайфа добре е обяснил как стоят по принцип нещата. Надявам се да сте прочел вече.

Вие не работи в момента. Според мен е добре да започнете работа и от момента на започването, работодателя да задейства нещата.

Мой познат беше същият случай, като Вас и когато започна работа, работодателя /цайт фирма/, направи необходимото. Не е получавал писма за предходни периоди от момента на регистрацията или за периоди на осигуряване в България. 

Друго семейство, бяха с регистрация от около 6 месеца и не работеха още. Бях с тях в здравната каса, искаха да имат здравна осигуровка и да си плащат сами, докато започнат работа. Попълнихме необходимите документи, първоначално искаха Е 104 от България, те там бяха също с не пълни осигуровки, обясних, че няма кой да го вземе този формуляр от България и в крайна сметка не го изискаха. Цял месец след срещата в здравната каса не се получи писмо, оказа се, че попълнените документи са ги загубили някъде, междувременно започнаха работа и от момента на започването в крайна сметка имаха здравна осигуровка и отново не са искали плащане със задна дата. Но това не означава, че и при вас ще е така. Според мен има значение къде сте и на какъв чиновник ще попаднете.

В Германия бракът има своите предимства, едно от които е именно това, че сега щяхме да бъдете към здравната осигуровка на партньорката ви.

Имате и вариант, както вече беше написано, ако изискат да платите за тези месеци, да платите в България и да представите Е 104, че сте осигуряван в България. 

При всички положение най-добре е да започнете работа и от тук нататък да имате осигуровка. Освен момента с плащането на здравните вноски, в живота на човек може да се случи всичко, да живеете в Германия трайно и да не сте осигурен е доста рисково. При необходимост от неотложна помощ, да не ви се налага, но какво ще правите?

Проверете и дали имате право да се регистрирате в Бюрото по труда /Арбайтс амт/, съответно стаж от други страни членки на ЕС т.е. България също се признава и ви дава при определени условия право на обезщетение и съответно за този период имате и осигуровки. Законите постоянно се променят, информацията остарява, затова не влизам в повече детайли как беше при мен преди около 2 години. Просто ви давам насоки къде да проверите и че имате алтертативи да ви съдействат в търсенето на работа, езиков курс ако не владеете езикът....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте!Баща ми е болен,в България казаха,че операцията е сложна и няма гаранция,че ще се излекува напълно.Аз съм в Германия,искам и тук да се прегледа,даже да се лекува.Той има платени осигуровки в България до момента.Въпроса ми е възможно ли е да се регистрира тук,да си плати сам осигуровка без трудов договор,и да ходи по лекари?Рових се в интернет и нищо конкретно не открих.Ако някой има информация,ще съм много благодарна!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 37 минути, ispehpurg написа:

Здравейте!Баща ми е болен,в България казаха,че операцията е сложна и няма гаранция,че ще се излекува напълно.Аз съм в Германия,искам и тук да се прегледа,даже да се лекува.Той има платени осигуровки в България до момента.Въпроса ми е възможно ли е да се регистрира тук,да си плати сам осигуровка без трудов договор,и да ходи по лекари?Рових се в интернет и нищо конкретно не открих.Ако някой има информация,ще съм много благодарна!

Здравейте ispehpurg,

баща ви пенсионер ли е? За пенсионерите има отделна процедура. Ако не е, тогава просто трябва да му направите адресна регистрация и да започне да се самоосигурява към някоя здравна каса. Какъв вид застраховка е по-удачна не мога да кажа. Дойде ли му картата, започвайте необходимите изследвания.

Проблемът е, че около 3 месеца след адресната регистрация от Zollamt най-вероятно ще го попитат какво смята да прави в Германия. Така че ако е работоспособен е добре да му намерите да прави нещо за 2-3 часа седмично. Така ще си спестите много други неудобни въпроси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност има една вратичка и тя е, че родител може да мине към семейната застраховка. За целта трябва да има адресна регистрация в Германия. Процедурата отнема време, но работи. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, Aleksander написа:

Всъщност има една вратичка и тя е, че родител може да мине към семейната застраховка. За целта трябва да има адресна регистрация в Германия. Процедурата отнема време, но работи. 

Аз знам, че описаният от теб вариант работи, само когато родителят е пенсиониран по възраст или болест и ако човек не е с частна осигуровка. Ако е трудоспособен, няма как да го включиш към семейната застраховка.

Как мислич, дали ispehpurg ще се появи още веднъж, за да внесе малко яснота по въпроса? Или темата ще си остане една от многото теми-еднодневки?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не,баща ми не е пенсионер.Крякащата тайфа и Aleksander,благодаря ви.Разбирам,че е възможно без да работи да се лекува с платена осигуровка.Но няма ли някой да каже той нарочно е дошъл тук да се лекува само и да го отхвърлят?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте,

Изключителни благодарности на всички в този форум за полезната информация!

Приятелката ми заминава за Германия след 2 седмици и си приготвя необходимите документи.

Днес получи и формулярът Е104 от НЗОК. За мое голямо учудване обаче - формулярът е на български!
Само имената са написани на латиница, и държавата за която се издава! На гишето са казали, че не е необходимо да се превежда на немски.
Моля за отговор това така ли е? Много се съмнявам да приемат формуляр на кирилица..
Благодаря предварително. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, за в момента живеем с приятелят ми при родителите ни. Той работи но към американска компания и няма немски договор.

Аз съм по майчинство и няма как да работя в момента. А с приятеля ми нямаме брак, така че за в момента не съм осигурена. 

Въпросът ми е....След като нямаме брак, но живеем на един адрес и имаме общо дете, можем ли да си изкараме някакъв документ за това, че живеем на семейни начала и той да си направи здравна застраховка, за да можем и аз и детето да сме към него?!

Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да имате фамилна здравна осигуровка трябва да сте семейни. Иначи всеки се осигурява самостоятелно. Детето е към един от двамата осигурено без проблем. Прочетете във форумът, възможно е да получите писмо с което властите ви питат какво правите и как се издържате в Германия.

Детето може да се прикачи и към застраховката на бабата и дядото, поне това направете за начало. 

Да стоите без здравни осигуровки в Германия е доста рисково. Проверете в здравната каса как стоят нещата, като вие сте по майчинство в България и сте осигурена, да се прехвърли здравната осигуровка и да имате немска здравна карта. Знам за такъв случай, при прехвърлянето на обезщетението за безработица от България в Германия. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, Kalina написа:

Въпросът ми е....След като нямаме брак, но живеем на един адрес и имаме общо дете, можем ли да си изкараме някакъв документ за това, че живеем на семейни начала и той да си направи здравна застраховка, за да можем и аз и детето да сме към него?!

Не съм много подготвен по темата, но съм почти 100% сигурен, че можете да обявите, че живеете на семейни начала, т.е. това да ви се признае и да минете към фамилната застраховка на приятелят си. Просто идете в касата. Разговора щще ви отнеме 15 мин. На място приятелят ви ще сключи договор, който ще важи веднага, т.е. преди да получите картите си. Разговора може да се проведе и на английски. Ако трябваше днес да избирам, отново бих избрал Techniker Krankenkasse.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес бях в Techniker Krankenkasse и AOK и на двете места ми казаха, че не мога да бъда към застраховката на приятеля ми щом нямаме брак, единствено детето ни може да мине към него. 

Също така попитах дали аз мога да си прехвърля майчинството тук и те ми казаха, че може но процедурата е много дълга и че не са наясно какви документи точно ми трябват.

Ще помоля, ако някой се е сблъсквал с този проблем, да сподели каква е процедурата по прехвърлянето на майчинството от България в Германия и след като нямаме брак с бащата на детето, но в Германия живеем на един адрес, дали ще му изискат доходите за една година назад.

Благодаря отново.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам дали въобще може да се прехвърли майчинство, просто ще си го получавате докато имате право от България, но както ви писах имате право да си прехвърлите здравните осигуровки и да имате немска здравна карта.

Незнам дали сте попитали за това, бях ви писала вече. Освен, че нямате право ако не сте семейство да имате фамилна застраховка, могат да ви откажат на вас да си направите такава, защото в Германия не работите. Това е и причината българите да предпочетат да сключват брак, защото тук в Германия това има своите предимства. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
На 1/15/2019 at 18:44, Yordanov.Y написа:

Здравейте,

Изключителни благодарности на всички в този форум за полезната информация!

Приятелката ми заминава за Германия след 2 седмици и си приготвя необходимите документи.

Днес получи и формулярът Е104 от НЗОК. За мое голямо учудване обаче - формулярът е на български!
Само имената са написани на латиница, и държавата за която се издава! На гишето са казали, че не е необходимо да се превежда на немски.
Моля за отговор това така ли е? Много се съмнявам да приемат формуляр на кирилица..
Благодаря предварително. 

Здравейте!

Когато аз получих този формуляр също бях доста изненадана, но не се тревожете. Няма проблем! Приемат го. 

Поздрави

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Здравейте, на всички! Интересува ме следното: Живея със съпруга си и двете ни деца в Германия Grenzach-Wyhlen ,аз и децата от два месеца,а съпруга ми от 10месеца.Той работи с немски договор ,а аз още нямам работа.Имаме квартира и адресна регистрация,децата започнаха училище ,въпросът ми обаче е - аз трябва ли да се записвам отделно в здравната каса или можем да ползваме аз и децата неговото осигуряване и въобще как трябва да постъпим в този случай и  също ще съм много благодарна,ако ме посъветвате и какво да направя за да си намеря по скоро работа.Въобще всеки съвет ще ми е от полза!

Предварително Благодаря,на всеки ,който ме посъветва какъв е реда и как е най-удачно да постъпим!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, mimile написа:

Здравейте, на всички! Интересува ме следното: Живея със съпруга си и двете ни деца в Германия Grenzach-Wyhlen ,аз и децата от два месеца,а съпруга ми от 10месеца.Той работи с немски договор ,а аз още нямам работа.Имаме квартира и адресна регистрация,децата започнаха училище ,въпросът ми обаче е - аз трябва ли да се записвам отделно в здравната каса или можем да ползваме аз и децата неговото осигуряване и въобще как трябва да постъпим в този случай и  също ще съм много благодарна,ако ме посъветвате и какво да направя за да си намеря по скоро работа.Въобще всеки съвет ще ми е от полза!

Предварително Благодаря,на всеки ,който ме посъветва какъв е реда и как е най-удачно да постъпим!

 

Вече е писано по този въпрос във форума. Ще ви спестя търсенето. Да, вие и децата имате право да сте застраховани в обща фамилнна застраховка на името на съпруга ви при това безплатно. Идете всички на място в касата и питайте какво е необходимо. Не отлагайте, защото всяка една медицинска процедура е скъпа ако нямате застраховка.

Редактирано от Aleksander
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Здравейте!

Имам следния въпрос и се надявам да можете да ми помогнете.Живея в България,но се налага лечение в Германия в клиника в Майнц,става дума за детето ми ,което е на 3 г.Сумата ,която е необходима е ужасно голяма за нашето семейство и искам да ви попитам дали има опция единия от родителите (дали аз или моят партньор-нямаме брак) да имаме адресна регистрация (да се водим в квартирата на познати,която е в района на клиниката) и да имаме здравна осигуровка,от която да се възползва детето. Да се води на работа 1 от двама ни отново във фирма на познати.Реално ако е постижимо всичко това,колко месеца назад трябва да бъде осигурен родителя за да се възползва детето от осигуровката. и най-важното да отбележа,че всичко ще е по документи,реално няма да сме в Германия.

надявам се да ме разберете правилно,има много "ако" в цялата ситуация,но тука в нашата България е пълно безхаберие,макар и да си здравноосигурен. ще очаквам вашият отговор!Благодаря ви предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, Milena_rad написа:

Здравейте!

Имам следния въпрос и се надявам да можете да ми помогнете.Живея в България,но се налага лечение в Германия в клиника в Майнц,става дума за детето ми ,което е на 3 г.Сумата ,която е необходима е ужасно голяма за нашето семейство и искам да ви попитам дали има опция единия от родителите (дали аз или моят партньор-нямаме брак) да имаме адресна регистрация (да се водим в квартирата на познати,която е в района на клиниката) и да имаме здравна осигуровка,от която да се възползва детето. Да се води на работа 1 от двама ни отново във фирма на познати.Реално ако е постижимо всичко това,колко месеца назад трябва да бъде осигурен родителя за да се възползва детето от осигуровката. и най-важното да отбележа,че всичко ще е по документи,реално няма да сме в Германия.

надявам се да ме разберете правилно,има много "ако" в цялата ситуация,но тука в нашата България е пълно безхаберие,макар и да си здравноосигурен. ще очаквам вашият отговор!Благодаря ви предварително!

Можете да се възползвате от застраховката веднага след сключването й. Много, много внимавайте! Ако ви заподозрят в измама ще има големи последствия. Консултирайте се внимателно. "Българските" схеми няма да сработят. 

Успех, 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравейте, имам следния въпрос :

Съпруга ми живее и работи в Германия близо година. От месец аз и детето сме тук при него. Той вече има договор, съответно и здравна застраховка.Поискахме аз и детето да се включим към неговата застраховка,та въпроса ми кога и ние ще имаме право на прегледи, ще получа ли и аз отделна карта или ще ползвам неговата(която всъщност още не е дошла) последно изпратихме снимка за картата. Някой сблъсква ли се е с такъв казус. Понеже ми предстои преглед и искам да съм запозната дали трябва да си платя или ще мога  вече да ползвам  здравната застраховка. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 часа, Mariqivanova_hs написа:

Съпруга ми живее и работи в Германия близо година. От месец аз и детето сме тук при него. Той вече има договор, съответно и здравна застраховка.Поискахме аз и детето да се включим към неговата застраховка,та въпроса ми кога и ние ще имаме право на прегледи, ще получа ли и аз отделна карта или ще ползвам неговата(която всъщност още не е дошла) последно изпратихме снимка за картата. Някой сблъсква ли се е с такъв казус. Понеже ми предстои преглед и искам да съм запозната дали трябва да си платя или ще мога  вече да ползвам  здравната застраховка. 

Здравейте Mariqivanova_hs,

не сте го споменали, но явно съпругът ви има т.нар. задължителното здравно осигуряване (GKV), а вие предполагам или не работите, или доходите ви не надхвърлят 450€/месец. Това са важни изисквания, защото само тогава можете вие и детето ви можете да бъдете включени в неговата здравна застраховка. Но предполагам, че ако не отговаряте на някои от тези или други по-маловажни условия, би трябвало вече да са ви го казали.

След посещението си в здравната каса би трябвало да сте получили копие на един формуляр, който се попълва, когато заявявате семейна здравна застраховка. С този формуляр имате пълните права, които има и всеки един друг здравноосигурен в Германия. При моята здравна каса получаването на здравната карта става след около 2 седмици, но както вече казах, това не ви пречи да получавате безплатни здравни грижи, ако избраните от вас лекари работят с осигурени по GKV, разбира се.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моля за помощ по темата със здравното осигуряване, имайки предвид следните факти:

- съпругът ми е с регистрация от около година - не е плащал досега нищо, тъй като плаща в БГ като собственик на ЕООД;

- аз и детето сме с регистрация от м.юни т.г. - без работа съм, в БГ ми свършва едномесечния неплатен отпуск на 15.07., т.е. след тази дата съм без здравни там;

- искаме държавна осигуровка (АОК), но не зная може ли за безработен - самоосигуряващ се със семейна;

- аз и детето имаме ЕЗОК, което доказва, че сме осигурени в БГ (ако е необходимо ще извадя Е104).

Бързо трябва да се ориентирам, за да не остана без здравни и в БГ. Но кой от нас двамата трябва да се осигури при тези обстоятелства - съпругът ми или аз? Ако съм аз: Може ли безработен без доходи към момента на подаването на документите и при какъв доход (как ще го доказвам)? Ако е съпругът ми: Трябва ли да доказва съществуващи здравни в БГ, които ще продължат да се внасят, и какъв доход ще му гледат?  Печалбата на фирмата е висока и е възможно да ни насочат към приват. Да казваме, че няма доходи и той, е най-малкото невярна информация и ние не желаем това.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 9.07.2019 г. at 17:20, Крякащата тайфа написа:

Здравейте Mariqivanova_hs,

не сте го споменали, но явно съпругът ви има т.нар. задължителното здравно осигуряване (GKV), а вие предполагам или не работите, или доходите ви не надхвърлят 450€/месец. Това са важни изисквания, защото само тогава можете вие и детето ви можете да бъдете включени в неговата здравна застраховка. Но предполагам, че ако не отговаряте на някои от тези или други по-маловажни условия, би трябвало вече да са ви го казали.

След посещението си в здравната каса би трябвало да сте получили копие на един формуляр, който се попълва, когато заявявате семейна здравна застраховка. С този формуляр имате пълните права, които има и всеки един друг здравноосигурен в Германия. При моята здравна каса получаването на здравната карта става след около 2 седмици, но както вече казах, това не ви пречи да получавате безплатни здравни грижи, ако избраните от вас лекари работят с осигурени по GKV, разбира се.

До скоро ...

Крякаща тайфа, благодаря за отговора. Всичко е точно както сте го описали, но имах проблем с прегледа, без тази здравна карта ме върнаха. Наложи се да се свържем със здравната ни каса и те да им изпратят факс, в който потвърждават, че съм вкл в застраховката на съпруга ми(без работна съм и съм бременна) от там ни се извини ха, че не са реагирал на време с моите документи, казаха че вината е тяхна и още същия ден получих писмо, в което искаха да им изпратя снимка за картата. В крайна сметка преглед беше направен. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте! Дъщеря ми е студентка в Германия- Бремен. От унито й предлагат работа  почасова за около 350 евро на месец, като това я устройва поради факта, че е много натоварена. Има ли възможност да работи без да й се удържа здравна осигуровка, т.к в БГ е осигурена? Има издадена ЕЗОК.

Редактирано от terzieva76
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Здравейте! Моя казус е следният:

Бременна съм във втория месец, но тук в Германия нямам осигуровки( в България са ми платени). От тукашната информация прочетох, че ще ми бъде необходим Е 104 от НЗОК. Въпросът ми е след издаване на Е 104 ще мога ли тук да ми се прехвърлят осигуровките и също така ще мога ли да ползвам всички прегледи и консултации с лекари и пр., които се полагат на здравноосигурените тук. Другия вариант който ми предложиха е тук да се самоосигурявам, но понеже за момента не работя трябва да докажа, че има кой да ме "издържа", в случая това е приятелят ми, но и той няма осигуровки тук, тъй като в България притежаваме фирма. Какъв съвет бихте ми дали вие. Четох всички те въпроси, но точно като моя случай не успях да намеря. 

Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приятелят ви работи ли в Германия на трудов договор? Фирмата в България, мисля, че няма общо с неговият статут, като физическо лице в Германия. 

Имате няколко варианта:,

1. Да прехвърлите осигуровките от  България и тук ще ви се издаде  карта от съответната здравна каса. Знам за такъв случай, но беше с прехвърлено обезщетение за безработица. Най-добре да получите  директно от касата този вариант.

2. Сключвате брак, съпругът ви работи на договор и осигурява вас и детето ви. В Германия брака има своите предимства, като данъчен клас примерно.

3. Самоосигуряване 150 Евро на месец.

Може да получите писмо от властите и да трябва да доказвате  как се издържате в Германия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..