Jump to content

Данъчно облагане и данъчен клас (Steuerklasse) при трудов договор в Германия


Recommended Posts

Здравейте, Крякащата тайфа !  Може ли да ми поясните, добре ли съм разбрала:

1. Ако съпругът ми не подаде данъчна декларация няма да му върнат надвзетия данък, но от месеца, за който има решение за Steuerklasse 3, ще му удържат по- малко, нали? Значи за това не е нужна данъчна декларация, а те автоматично почват да му удържат по-малка сума? 

2. Попълване на данъчна декларация е нужно само за надвзетия данък за предишни месеци?

И ако е така, 3.къде подава въпросната данъчна декларация и 4.къде може да намери този съветник Steuerberater? 

Благодаря предварително за разяснението!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 94
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Прикрепени снимки

Тончето, ще си позволя да отговоря на някои въпроси,

1.Подаването на ДД за класа 1 не е задължително, Само при условие, ако математиката налага, ако мога така да се изразя. Да си погледне фишовете от 11 и 12 месец - графа Lohnsteuer - сумата колко е. Вие си направете сметка.Примерно - ако сумата е 200 евро. Просто няма нужда, при положение, че бератера е около 200 евро. Но този бератер трябва да даде фактура, която ще му послужи за ДД за 2017 - ако си прави ДД за която и година. Ако Сумата е примерно около 500 евро, То след плащане на бератер - ще му останат около 300 евро. Всъщност, чрез ДД за 2016, мъжът Ви си връща в пълен размер данъка, ако брутото за двата му работни месеца е под около 8300 евро. Точно не ми се търси. Сборът от Платеният данък през 11 и 12 месец   минус  таксата за бератера, която предварително ще плати - около 200 е    равно на    чистата сума, която му идва в джоба. Казано по-цветно.

Ако съпругът ми не подаде данъчна декларация няма да му върнат надвзетия данък,  Отговор - да

но от месеца, за който има решение за Steuerklasse 3, ще му удържат по- малко, Отговор - да

Значи за това не е нужна данъчна декларация, а те автоматично почват да му удържат по-малка сума?   Отговор - да

Потърсете brutto netto rechner 2017. Примерно 

https://www.gehalt.de/einkommen/brutto-netto-rechner?gclid=Cj0KEQjwofHHBRDS0Pnhpef89ucBEiQASEp6LOx4UlcfKWfCcUg-LrDwoMdb9Tq5CFH5RSqeNXkEgRIaAvds8P8HAQ

2,  Попълване на данъчна декларация е нужно само за надвзетия данък за предишни месеци? - не само за надвзетия данък за предишни месеци, За 11 12 месец - писах. За 1,2 и 3 месец 2017 - като си подаде ДД за 2017, За класа 3, подаването на ДД е задължително. Няма не искам. Soll.

3.къде подава въпросната данъчна декларация - Данъчна служба - Finanzamt по местоживеене.

4.къде може да намери този съветник Steuerberater? Отговор -навсякъде в града, по интернет.

Това знам аз. Всеки може да ме поправи, ако някъде съм дала грешно инфо или да ме добави, акосъм пропуснала нещо. Това е от мой личен опит.

И само да вметна, че в някои случаи класа 3 доплащат данък. Това си е наука, за която се учи, Не, че не можеш и сам. Въпрос на избор, Има готови програми - те питат - ти отговаряш, но си има тънкости.

 

Редактирано от raza68
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здравейте , мога ли да попитам ако продам апартамент в България и посоча това в българска годишна данъчна декларация , трябва ли задължително да подам и данъчна декларация във финанцамт , независимо от резултата от продажбата.

благодаря предварително , лек и спорен ден

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 22 часа, fff223 написа:

здравейте , мога ли да попитам ако продам апартамент в България и посоча това в българска годишна данъчна декларация , трябва ли задължително да подам и данъчна декларация във финанцамт , независимо от резултата от продажбата.

благодаря предварително , лек и спорен ден

Здравейте,

за съжаление не мога да дам компетентен отговор, но мога да споделя, че преди време зададох, по съвсем друг повод, подобен въпрос в една институция. Отговориха ми, че имат значение само доходи и имоти в Германия. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря Ви , бяхте много любезен. Очаквам и от други мнения по  този въпрос, аз също ще споделя , ако имам някаква информация. Хубав ден на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте!Имам един проблем.Пристигнах в Германия на 27.03.2017 г. Започнах работа на 1 април.През месец май ми пристигна първия фиш за заплата за месец май.В него са ми начислени огромни удръжки.Във фиша се водя steuerklasse 6,пък аз съм 1(неомъжена живееща на семейни начала,с едно дете).Питах шефа ми защо е така и той каза ,че от другия месец ще съм 1.Въпроса ми е кой ще ми върне надвнесения данък и какво трябва да направя.Благодаря предварително на всички които могат да ми помогнат.Хубав и успешен ден Ви желая.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, cveki написа:

Здравейте!Имам един проблем.Пристигнах в Германия на 27.03.2017 г. Започнах работа на 1 април.През месец май ми пристигна първия фиш за заплата за месец май.В него са ми начислени огромни удръжки.Във фиша се водя steuerklasse 6,пък аз съм 1(неомъжена живееща на семейни начала,с едно дете).Питах шефа ми защо е така и той каза ,че от другия месец ще съм 1.Въпроса ми е кой ще ми върне надвнесения данък и какво трябва да направя.Благодаря предварително на всички които могат да ми помогнат.Хубав и успешен ден Ви желая.

 

Аз преди десет дни имах същият проблем и отговора беше зе тези пари които са ми надвзети за първите два месеца от началото на годината, че няма кой да ми ги върне.Хващаш един счетоводител плащаш му към 100 евро и той направи неоходимото за да ти ги върнат.Но преди това отиди в финанзамт и си смени лично щоер класа. Вземи си в теб акта за раждане на детето многоезичен формуляр който си издава от България с оригинален подпис и печат там ще ти дадът една бланка да попълнеш ще ти помогнат ако не знаеш езика ще ти снимат акта за раждане на детето и ще ти дадът една бланка с подпис и пачат с новият ти щоер клас.Така се случи при мен смяната ми отне точно 10 минути.Надявам се да бях полезен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
преди 6 минути, DinkoDinev написа:

Аз преди десет дни имах същият проблем и отговора беше зе тези пари които са ми надвзети за първите два месеца от началото на годината, че няма кой да ми ги върне.Хващаш един счетоводител плащаш му към 100 евро и той направи неоходимото за да ти ги върнат.Но преди това отиди в финанзамт и си смени лично щоер класа. Вземи си в теб акта за раждане на детето многоезичен формуляр който си издава от България с оригинален подпис и печат там ще ти дадът една бланка да попълнеш ще ти помогнат ако не знаеш езика ще ти снимат акта за раждане на детето и ще ти дадът една бланка с подпис и пачат с новият ти щоер клас.Така се случи при мен смяната ми отне точно 10 минути.Надявам се да бях полезен.

Да, всъщност за детето дават плюс една половинка. Така беше при нас преди да сключим брак. Моят щоер клас беше 1,5. Процедурата наистина отнема 10 мин.

  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво означава -  за детето дават плюс една половинка. Ако има значение - аз съм -  класа 1, получавам детски надбавки, но детето ми е на 23 г., все още е студент. Знам, че това е свързано с облагане на получаването на заплата с данъци. Но точно не ми е ясно. Възможно ли е моя случай да се възползвам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така днес бях изненадат когато получих абрехнунга си за месец април,чудих се защо имам повече пари преведени и сега видях че има една графа в която пише корекция за февруари попитах какво означава това а шефа ми ми обясни че това са разликата между клас 1 и клас 3 за февруари така и следващият месец ще има и за март за да може да се наваксат нещата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте от мен! Аз живея на семейни начала с приятеля ми в Германия. Работим на едно място, доходите ни са еднакви, имаме настоящ адрес от 01.03.17г.Понеже нямаме сключен брак, нямаме деца искам да попитам има ли някакво значение ако сключим граждански брак за данъците, които ни удържат от заплатата? Сега сме към категория 1, ако сключим брак към коя категория ще причислим. Да ли има смисъл да си сменяме статуса или не, ще се отрази ли благоприятно или не върху нашето социално положение? Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎5‎/‎17‎/‎2017 at 12:21, Lazarinkaaa написа:

Здравейте от мен! Аз живея на семейни начала с приятеля ми в Германия. Работим на едно място, доходите ни са еднакви, имаме настоящ адрес от 01.03.17г.Понеже нямаме сключен брак, нямаме деца искам да попитам има ли някакво значение ако сключим граждански брак за данъците, които ни удържат от заплатата? Сега сме към категория 1, ако сключим брак към коя категория ще причислим. Да ли има смисъл да си сменяме статуса или не, ще се отрази ли благоприятно или не върху нашето социално положение? Благодаря предварително!

При сключен брак без деца ще бъдете щоер клас 2 и ще има разлика у удръжките.Но брак не се сключва току така заради някъкви пари първо трябва да го искате и двамата и тогава.Да сключиш брак за да минеш в друг щоер клас е пълно безумие :) Малко по нагоре в темата има даден линк където може да видите каква ще бъде разликата в сумата която ще получавате нето.

15181185_10155532376534897_6271383533716450385_n.jpg.b0cbd9e5830efd412e103ffe176b4a1a.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте имам такъв въпрос . От два и половина месеца съм в Германия, водят ме щоер кл.1 въпреки че,предоставих на работодателя си още при пристигането документ за скючен брак.Явно нещо не им е изгодно да сме на по нисък клас заради данъка който им приспадат в края на годината ,/така си мисля аз/ .Жена ми дойде преди 10 дни и ще започва също работа. Прочетох всичко изписано по темата и се пробвах на калкулатора който е посочен в темата но единият който има възможност да изчислиш доходите на двамата в семейството не тръгва .А другия изчеслява по единично данните ,и не виждам абсолютно никаква разлика между различните класове. Моята заплата е около 2100 st.kl.1 удръжки 653E на st.kl.3 удр. 450Е .На жена ми 1600 st.kl.1 удр. 434Е ,на st.kl.5 удр. 629Е .Или ако останем на кл.1 -1087Е или ако сменим на 3/5 -1080Е ,на кл.4/4 положението беше още по зле. Въпроса ми е такъв дали грешката е в мен ,че не можах да използвам калкулатор който изчеслява заплатите на двамата като семейство или нещата стоят така.И още синът ни е студент последна година завършва след месец ,когато и навършва 23/юли/

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

       Здравейте ! Да се включа и аз в темата с една "хвалба" и едно  въпросче.

  Започнах работа януари ,тази година , с данъчно облаганане клас 1.През март подадох документи за промяна на този клас в клас 3. Омъжена съм ,съпругът ми работи тук в Германия,но в българска фирма и няма адресна регистрация тук.Едното ни дете живее с нас ,другото е в България.Пиша това подробно,за да разберете Миш-Маша ,който сме забъркали.Макар ,че ние българите лесно разбираме такива ситуации,но за германците са непонятни и ми се наложи да извадя какви ли не документи от България,включително и актуално състояние на брака ми към тази година,адресна регистрация на детето ми в България,и с кого живее там..Та успях! Без никакви сложни проблеми,без откази и разкатаване,освен превода на поне 10-на документа.Сега съм клас 3. Разликата във фиша на заплатата ми е радостно за мен огромна.Смятам сега да пусна и данъчна декларация ,за да ми преизчислят предните 5 месеца.Някъде из форумите четох ,че това мога да направя и сега в средата на годината.Та въпросчето ми е....знае ли някой дали това е така или трябва да чакам краят на годината.Трудовият ми договор е в срок до ноември месец и не съм сигурна дали ще го продължа. Та пак няма да дочакам евентуално краят на годината.Ще бъда благодарна на някои с опит. Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Здравейте

попаднах на един форум от миналата година за заплати бруто и нетол.не намерих отговор на това което ме интересува и затова ви притеснявам,за което моля за извинение!

Въпросът ми е има ли къде да изчисля заплатата си според моята ситуалция?

Благодаря!!!


P.S. Намерих калкулатора,но забелязах че в един от фишовете за заплата като щоеркласа пише p2,а аз съм омъжена и с дете, Мъжът ми е ЩК.3. Не разбирам какво става?
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎9‎/‎8‎/‎2017 at 15:54, Yankova Petya написа:

Здравейте

попаднах на един форум от миналата година за заплати бруто и нетол.не намерих отговор на това което ме интересува и затова ви притеснявам,за което моля за извинение!

Въпросът ми е има ли къде да изчисля заплатата си според моята ситуалция?

Благодаря!!!


P.S. Намерих калкулатора,но забелязах че в един от фишовете за заплата като щоеркласа пише p2,а аз съм омъжена и с дете, Мъжът ми е ЩК.3. Не разбирам какво става?


Здравейте Петя,

предполагам, че сте се справили с данъчния калкулатор. Ако ли пък не, пишете пак.

По отношение на данъчния клас, към който са ви закачили е добре да знаете, че е възникнало някакво недоразумение. Брачните партньори могат да бъдат или Steuerklasse 3, или Steuerklasse 5. По някаква причина вас са ви поставили в Steuerklasse 2 и в момента ви се удържа грешен размер на данъка. Дали ви се удържа повече или по-малко така или иначе не е добре за вас и трябва да направите нещо.

Нaй-добре погледнете началото на темата и ще разберете какви стъпки е необходимо да предприемете, за да ви бъде коригиран данъчния клас.


Дo скоро ...

 

На ‎7‎/‎8‎/‎2017 at 13:26, Iliana Koceva написа:

       Здравейте ! Да се включа и аз в темата с една "хвалба" и едно  въпросче.

  Започнах работа януари ,тази година , с данъчно облаганане клас 1.През март подадох документи за промяна на този клас в клас 3. ... Сега съм клас 3. Разликата във фиша на заплатата ми е радостно за мен огромна. Смятам сега да пусна и данъчна декларация ,за да ми преизчислят предните 5 месеца.Някъде из форумите четох ,че това мога да направя и сега в средата на годината.Та въпросчето ми е....знае ли някой дали това е така или трябва да чакам краят на годината.Трудовият ми договор е в срок до ноември месец и не съм сигурна дали ще го продължа. Та пак няма да дочакам евентуално краят на годината.Ще бъда благодарна на някои с опит. Благодаря!

Здравей Илиана,

изравняването, т.е. връщането на надвзетия данък става с подаване на данъчна декларация за съответната година. Понеже става въпрос за пари, удържани през данъчната 2017 г., това означава, че връщането им ще стане, като се подаде декларацията за 2017 г. Тази декларация за частни лица се подава през месеците януари и февруари 2018 г. По-рано няма как да стане. Продължаването на договора или прекъсването му няма отношение към тази работа.

До скоро ...

 

На ‎6‎/‎5‎/‎2017 at 15:34, milko67 написа:

Здравейте имам такъв въпрос . От два и половина месеца съм в Германия, водят ме щоер кл.1 въпреки че,предоставих на работодателя си още при пристигането документ за скючен брак.Явно нещо не им е изгодно да сме на по нисък клас заради данъка който им приспадат в края на годината ,/така си мисля аз/ .Жена ми дойде преди 10 дни и ще започва също работа. Прочетох всичко изписано по темата и се пробвах на калкулатора който е посочен в темата но единият който има възможност да изчислиш доходите на двамата в семейството не тръгва .А другия изчеслява по единично данните ,и не виждам абсолютно никаква разлика между различните класове. Моята заплата е около 2100 st.kl.1 удръжки 653E на st.kl.3 удр. 450Е .На жена ми 1600 st.kl.1 удр. 434Е ,на st.kl.5 удр. 629Е .Или ако останем на кл.1 -1087Е или ако сменим на 3/5 -1080Е ,на кл.4/4 положението беше още по зле. Въпроса ми е такъв дали грешката е в мен ,че не можах да използвам калкулатор който изчеслява заплатите на двамата като семейство или нещата стоят така.И още синът ни е студент последна година завършва след месец ,когато и навършва 23/юли/

 


Здравейте Милко,

отговарям ви с малко закъснение, но мисля, че не е фатално. Накратко - във вашата житейска ситуация няма как да останете в друг данъчен клас, освен 3/5 или 4/4. Дори и да не искате, един ден нещата ще си дойдат на мястото, системата ще ги намести.

Според мен обаче правите някаква грешка (). Ето какви изчисления направих аз. Изрично посочвам, че резултатите зависят от много фактори, повечето от които са неизвестни. По тази причина числата по-долу са приблизителни. Впрочем линковете с калкулаторите си работят, но ако имате проблеми, просто потърсете в мрежата "Steuerklassenrechner 2017" и ще намерите десетки други подобни калкулатори, които казват коя комбинация е най-добра за вашите доходи.


Комбинация 3 (вие) / 5 (съпругата ви)
- месечно удържан данък за вас: 23,83 €
- месечно удържан данък за вашата съпруга: 287,50 €
  общо годишно: 3735,96 €


Комбинация 4 (вие) / 4 (съпругата ви)
- месечно удържан данък за вас: 213,00 €
- месечно удържан данък за вашата съпруга: 104,00 €
  общо годишно: 3804,00 €

Ако нямахте граждански брак данъците ви биха били (като не отчитам детето ви):

Комбинация 1 (вие) / 1 (съпругата ви)
- месечно удържан данък за вас: 213,58 €
- месечно удържан данък за вашата съпруга: 104,00 €
  общо годишно: 3810,96 €

Не искам да коментирам резултата, само ще спомена, че каквото и да прави индивида, големият печеливш е държавата.
Ако човек започне и допълнителна работа, тогава нещата не просто се влошават, а стават безнадеждни.

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Привет на всички! Ще бъда благодарна ако някой сподели:

1) Ако например през Юли 2017г, е извършена промяна в данъчния клас, може ли през Януари 2018г, да се направи следващата промяна?

2) В какъв срок трябва да се уведоми Finanzamt и да се пусне молба за промяна в щоер клас, когато единият от съпрузите ist abgemeldet?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
На 14.09.2017 г. at 16:19, Крякащата тайфа написа:

Не искам да коментирам резултата, само ще спомена, че каквото и да прави индивида, големият печеливш е държавата.
Ако човек започне и допълнителна работа, тогава нещата не просто се влошават, а стават безнадеждни.

Здравейте отново,

надявам се ,че това което ще попитам интересува и други сънародници.

Какво имате в предвид с това изказване?

Бях чувала от българите,че и на 5 места да работиш разликата ще е малка ако работиш и на едно.

Може ли да внесете светлина по този въпрос?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравйте бих искала да попитам за нещо, с което се сблъскавам в момента.Съпруга ми е в Германия и работи на трудов договор от 1 месец и се опитва да се регистрира в общината като женен-3 категория, защото аз не съм там.Той ходи в общината и представи мнодоезичен акт за граждански брак, а от там го връщат като му искат документ за гражданско състояние.Въпросът ми е това не е ли един и същ документ и те умишлено го връщата.

Ще Ви бъда благодарна да ми отговорите!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

     Здравейте,отговарям Ви от личен опит.В същата ситуация бях и аз, ДА -трябва Ви Удостоверение за семейно положение и НЕ- не е едно и също с Удостоверението за брак. Удостоверението Ви за брак е от самото събитие,т.е. от датата на сключване на брака Ви и удостоверява ,че сте омъжена за .....(съпругът Ви) Дори да е препис ,той пак е с дата на събитието.Удостоверението за семейно положение се издава с дата на поискването му и удостоверява ,че към този момент Вие сте омъжена за .....(съпругът Ви) и ако имате деца ,те също се вписват в това удостоверение. Изкарва се от общината по местоживеене. Това Ви трябва задължително преведено.,но не се изисква апостил. Незнам дали разбрах правилно,но ако Вие не сте в Германия,следващият документ,който ще Ви поискат е Вашата адресна регистрация и тази/тези на детето /децата Ви в България ,също преведени на немски.Така ,че пригответе всичко в комплект и изпращайте на съпруга си. Иначе с всички документи промяна на щоеркласата става бързо.Това е .Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора!До колкото разбрах от форума, документи преведе в България не се признават в Германия.Въпросът ми е това все още ли е така и всеки един документ ли трябва да бъде преведен в Германия

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Германия се признават преводи от България без проблем, стига да носят печат от оторизирана фирма за легални преводи.Т.е. Нормално е навсякъде да не се признават " домашни преводи" За да си спестите някои преводи, може да си изкарате триезични преписи от актовете за раждане и от свидетелството Ви за сключен брак. Това става в общината по местоживеене .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
На ‎4‎/‎28‎/‎2017 at 12:05, fff223 написа:

здравейте , мога ли да попитам ако продам апартамент в България и посоча това в българска годишна данъчна декларация , трябва ли задължително да подам и данъчна декларация във финанцамт , независимо от резултата от продажбата.

благодаря предварително , лек и спорен ден

Данъчна декларация се подава само в една от държавите, при това не по избор, а според правилото за "център на жизнените интереси". Иам си си съответна спогодба за избягване на двойното данъчно облагане между България и Германия.

Ако в годината на продажбата на апартамента сте живяли повече от 183 дни в България, тогава се подава данъчна декларация в България, към която се попълва приложение и за доходи от чужбина (в случая Германия).

Ако обаче в годината на продажбата на апартамента сте живяли повече от 183 дни в Германия, вашият "център на жизнените интереси" се е преместил и вие сте длъжен да подадете данъчна декларация единствено и само в Германия. За тази година не подавате данъчна декларация в България. Към немската данъчна декларация също има съответното приложение, в което да впишете продажбата на апартамента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря още веднъж , а това означава ли според Вас , че трябва да преведа и на немски нотариалните актове , доста страници са....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Здравейте по настоящем съм Steuerklasse 1 но съм омъжена имам преведено удостоверението за граждански брак. Съпруга ми работи в Белгия и не сме в добри отношения. Ако предприема да променя Steuerklasse 3, свързано ли е с данъчна декларация в която трябва да се предоставят данни за доходите му.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 21.12.2017 г. at 16:42, fff223 написа:

Благодаря още веднъж , а това означава ли според Вас , че трябва да преведа и на немски нотариалните актове , доста страници са....

Вие сам избирате начина, по който да обявите пред Finanzamt дохода от продажбата. Това може да стане например чрез прилагане на договора за покупко продажба или някакъв платежен документ. Finanzamt е в правото си да приеме този документ или да поиска друго доказателство. Ако се стигне до второто, тогава се захващайте да превеждате на немски разни обемисти документи.

 

преди 4 часа, stanimira написа:

Здравейте по настоящем съм Steuerklasse 1 но съм омъжена имам преведено удостоверението за граждански брак. Съпруга ми работи в Белгия и не сме в добри отношения. Ако предприема да променя Steuerklasse 3, свързано ли е с данъчна декларация в която трябва да се предоставят данни за доходите му.

Брачните партньори могат да избират дали да подават обща данъчна декларация (Zusammenveranlagung) или отделни данъчни декларации (Einzelveranlagung). Когато изберете да подадете своя собствена данъчна декларация, доходите на съпруга ви не са от значение. Недостатъка е, че в много случаи подаването на отделни данъчни декларации води до малко по-високо сумарно данъчно облагане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте моля за съвет,  работя и живея в Германия вече 6месеца и всеки месец съм Steuerklasse 6 а трябва да съм 4 получавам 1500 ев. бруто а нето 600ев. Вече незнам как да се разправям със шефовите ми дали има възожност да ми върнат вички пари до сека които са ми отдържали или къде мога да подам жалба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Kisheva Titka написа:

Здравейте моля за съвет,  работя и живея в Германия вече 6месеца и всеки месец съм Steuerklasse 6 а трябва да съм 4 получавам 1500 ев. бруто а нето 600ев. Вече незнам как да се разправям със шефовите ми дали има възожност да ми върнат вички пари до сека които са ми отдържали или къде мога да подам жалба.

Здравейте,

Steuerklasse 6 е много специална и е голям пропуск на данъчните, ако са ви поставили там по невнимание. На две места ли работите в момента? И защо мислите, че е правилно да ви сложат точно в Steuerklasse 4?

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само на едно място работя и двамата със мажът ми работим заедно..От никадарност и невнимание кото започна мъжът ми работа изришно казахме на шефа си че сме 4/4  той каза ок.и ето вече 6 месеца едно и също се повтаря.мъжът ми само първият месец беше също Steuerklasse6 вдигнахме скандал и на другия месец си го направиха 4 и му върнаха парите от предния месец заради грешката.а аз съм си все така.вече ми писна незнам каде точно да отида и какво да направя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Здравейте,

Съпругата ми си е подала данъчна декларация за 2016 г. (по-точно счетоводителката) още декекмври 2017 г., но вече 6 месеца няма отоговор от финанцамта. Питала счетоводителката колко ще чака, тя и казала да чака. За колко време трябва дойде отговор от службата, и както в случая се бавят какво може да се направи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 8.6.2018 at 14:33, yordanov63 написа:

Здравейте,

Съпругата ми си е подала данъчна декларация за 2016 г. (по-точно счетоводителката) още декекмври 2017 г., но вече 6 месеца няма отоговор от финанцамта. Питала счетоводителката колко ще чака, тя и казала да чака. За колко време трябва дойде отговор от службата, и както в случая се бавят какво може да се направи?

Явно става въпрос за незадължителна данъчна декларация, щом е подадена с такова закъснение. Те не се обработват с приоритет, особено след като е подадена паралелно с новите задължителни данъчни декларации, които се подават в началото на годината. Като обработят задължителните до към края на юни, ще дойде ред и на вашата. Ако имате късмет, ще стане преди т.нар. Sommerloch през юли/август.

Аз лично бих се обадил все пак да попитам любезно дали има проблем с документите ми илуи просто не им достига капацитет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..