Jump to content
Родени в България
Daniela Uzunova

Данъчно облагане и данъчен клас (Steuerklasse) при трудов договор в Германия

Recommended Posts

На ‎12‎/‎13‎/‎2016 at 19:37, galinal написа:

Здравейте на всички, оказа се че в Германия има и обратната версия на това, споделям го защото може да има и други като нас.

Съпругът ми работи на тр.договор от 18.04.2016г, в Гоьотинген Долна Саксония, аз и детето дойдохме на 2.08.2016г.,  един месец бях на мини джоб и от 15.09 съм на тр.договор. През цялото време той беше щоер класа 3, въпреки че аз бях в БГ, т.е горе написаното предположение следва да е вярно, но на мен автоматично ми присъдиха 4 класа с първия фиш (знаете защо) на него също. От фирмата в която работим и двамата ни изпратиха във финанзамт да сменим класите от 4/4 на 3/5. Подадохме на всички известния формуляр в края на м.10 и голямата изненада дойде когато получихме фишовете за м.11 на мъжа ми му бяха сменили щоер класата със задна дата от м.04 от 3-та на 1-ва, до м.08 вкл. т.е когато и аз идвам тук. ШАХ И МАТ с един ход :( 750 евро данък наведнъж му удържаха. Говорихме със счетоводителя и направихме една дебела папка с писмо с искане за корекция + гореописните документи + фишове+ таблици+адересни рег-ии и в Германия на всички и ги пуснах в пощата на Финанзамт на 6.12, днес 13.12 получихме отговор - много са бързи :) той гласи че през 2017 година, двамата трябва да бъдем ТОЙ 3 класа+1 дете, Аз 5 класа без дете и НИТО ДУМИЧКА ЗА 2016 година !?!

Та се чудя, а сега накъде? Да чакаме фишовете за м.12, пак да пишем писмо, да вадя някакви документи за доход от Бг, да подаваме декларация (нея  е задължително да подадем, де)? По горе, прочетох, че надвзет данък се връща само с нея, правилно ли съм разбрала?

Здравейте galinal,

споделеният от вас случай е много интересен и в същото време показателен за хаосът и некомпетентността, които си виреят спокойно в някои администрации. Хубавата новина е,че когато в Германия човек има право и си го потърси, в общия случай получава полагащото му се.

Без да съм специалист в тази област, бих ви посъветвал следното

• изчакайте фишовете за заплатите си за месец декември. В тях трябва непременно да са посочени като данъчни класи 3/5 или 4/4. Вие сами трябва да прецените коя комбинация ви е по-изгодна (обяснено е по-горе). С фишовете трябва да получите и годишна справка (Ausdruck der elektronischen Lohnsteuerbescheinigung 2016) за получените доходи и направените удръжки
  • непременно подавате данъчна декларация за 2016 г., като задължително използвате помощта на данъчен консултант (Steuerberater). Това е важно по две причини - объркването с данъчните класи и това, че имате по-малко от 6 месеца престой за 2016 г. в Германия, което усложнава малко данъчната декларация. Ще платите около 100 евро комисионна, но той би трябвало да оправи цялата каша.

Надвзетия за 2016 г. данък (включително заради обърканите данъчни класи) ще ви бъде върнат около месец след подаване на данъчната декларация. Ако не стане, пускате възражение, като пак ще трябва да прилагате молби, копия на документи и т.н., и т.н. Надявам се да не се стигне дотам.

До скоро ...

Редактирано от Крякащата тайфа

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, от 14.11.2016 работя в Германия и към момента продължавам да се водя Steuerklasse 1. Женен съм с две деца, които са в България. Бих искал да попитам какво трябва да направя за да премина на Steuerklasse 3? Предварително ви благодаря!!!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Искам да отправя благодарности за съветите на всички активни потребители и да си позволя да дам съвет на nikola_g79 . Споделям опит: моят съпруг работи също от ноември 2016 в Берлин, аз и двете ни деца сме в България. След изчитане на всичко в този форум по темата, а имайте предвид, че въобще не знаехме за съществуването на каквито и да е данъчни облекчения, за тях разбрах именнно тук, вчера е получил документ, че е сменен от Steuerklasse 1 на Steuerklasse 3!!! Истината е, че той се задейства доста късно, по простата причина, че не се оправя с езика, а и по цял ден работи. Аз бях подготвила и изпратила : акт за брак и актове за раждане на децата, т.нар. многоезични издадени от нашата община по място на раждане, изпратих и бележка от социалните, че не съм получавала детски през последната година( по принцип никога не съм получавала), която преведох на немски( само превод - без апостил). Оказа се, че има и един формуляр , който трябваше да бъде подписан и от мен, аз го принтирах и подписах (да не ме подписва той) и изпратих по пощата. Всичко това е подал във Finanzamt по място на адресна регистрация. Изчака 10-ина дни за решението, което дойде вчера. Прочетете всичко във форума,има много конкретни съвети и действайте!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, tonceto написа:

Здравейте! Искам да отправя благодарности за съветите на всички активни потребители и да си позволя да дам съвет на nikola_g79 . Споделям опит: моят съпруг работи също от ноември 2016 в Берлин, аз и двете ни деца сме в България. След изчитане на всичко в този форум по темата, а имайте предвид, че въобще не знаехме за съществуването на каквито и да е данъчни облекчения, за тях разбрах именнно тук, вчера е получил документ, че е сменен от Steuerklasse 1 на Steuerklasse 3!!! Истината е, че той се задейства доста късно, по простата причина, че не се оправя с езика, а и по цял ден работи. Аз бях подготвила и изпратила : акт за брак и актове за раждане на децата, т.нар. многоезични издадени от нашата община по място на раждане, изпратих и бележка от социалните, че не съм получавала детски през последната година( по принцип никога не съм получавала), която преведох на немски( само превод - без апостил). Оказа се, че има и един формуляр , който трябваше да бъде подписан и от мен, аз го принтирах и подписах (да не ме подписва той) и изпратих по пощата. Всичко това е подал във Finanzamt по място на адресна регистрация. Изчака 10-ина дни за решението, което дойде вчера. Прочетете всичко във форума,има много конкретни съвети и действайте!

Благодаря ви за бързия и изчерпателен отговор. Повечето от изброените от вас документи имам преведени на немски и мисля да ги занеса лично, но може ли да ми кажете какъв е този формуляр, който съпругата ми трябва да подпише и мога ли да го изтегля отнякъде. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На него му е помогнала колежка и свалила от сайта на Finanzamt. Всъщност са били два формуляра, нещо от работодателя и заявление.

Едното не мога да го отворя е това:

antrag_auf_steuerklassenwechsel_bund_6_11.pdf_star

аз подписах това Steuerklassenwechsel.pdf, което прикачам.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Зададен (Редактирано)

Преди 9 часа, tonceto написа:

Здравейте! Искам да отправя благодарности за съветите на всички активни потребители и да си позволя да дам съвет на nikola_g79 . Споделям опит: моят съпруг работи също от ноември 2016 в Берлин, аз и двете ни деца сме в България. След изчитане на всичко в този форум по темата, а имайте предвид, че въобще не знаехме за съществуването на каквито и да е данъчни облекчения, за тях разбрах именнно тук, вчера е получил документ, че е сменен от Steuerklasse 1 на Steuerklasse 3!!! Истината е, че той се задейства доста късно, по простата причина, че не се оправя с езика, а и по цял ден работи. ...

Здравейте tonenceto,

първо искам да ви благодаря за отделеното време и споделения опит. Точно това е нужно на форума ни.

Също така, предполагам на съпруга ви му е известно, че тази година непременно трябва да подаде данъчна декларация в Германия, за да си получи обратно надвзетия данък. Той няма да му бъде върнат автоматично, нищо че данъчната му класа вече е оправена. Ако все още се оправя трудно с немския, нека потърси данъчен съветник (Steuerberater) в населеното място, в което живее и при това нека намери такъв още тази седмица, защото крайният срок наближава и тези Steuerberater-и са много натоварени. Макар че ще плати 150-200 евро комисионна, все пак предполагам, че ще останат пари и за вас.

Преди 9 часа, nikola_g79 написа:

Благодаря ви за бързия и изчерпателен отговор. Повечето от изброените от вас документи имам преведени на немски и мисля да ги занеса лично, но може ли да ми кажете какъв е този формуляр, който съпругата ми трябва да подпише и мога ли да го изтегля отнякъде. 

Здравейте nikola_79,

документът, който ви трябва, ви е посочен от  tonenceto, а имено Antrag auf Steuerklassewechsel. Погледнете още веднъж и мненията на предишната страница в тази тема, за да приключите по-бързо с тази задача.

Успех!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, nikola_g79 , искам да направя една корекция - бележката от социалните не е нужна за Steuerklasse!! Аз Ви обърках, защото я изпратих с подписания формуляр. Тя ще трябва за Kindergeld - при нас това предстои тепърва. Така че без нея за Steuerklasse.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, Крякащата тайфа !  Може ли да ми поясните, добре ли съм разбрала:

1. Ако съпругът ми не подаде данъчна декларация няма да му върнат надвзетия данък, но от месеца, за който има решение за Steuerklasse 3, ще му удържат по- малко, нали? Значи за това не е нужна данъчна декларация, а те автоматично почват да му удържат по-малка сума? 

2. Попълване на данъчна декларация е нужно само за надвзетия данък за предишни месеци?

И ако е така, 3.къде подава въпросната данъчна декларация и 4.къде може да намери този съветник Steuerberater? 

Благодаря предварително за разяснението!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Зададен (Редактирано)

Тончето, ще си позволя да отговоря на някои въпроси,

1.Подаването на ДД за класа 1 не е задължително, Само при условие, ако математиката налага, ако мога така да се изразя. Да си погледне фишовете от 11 и 12 месец - графа Lohnsteuer - сумата колко е. Вие си направете сметка.Примерно - ако сумата е 200 евро. Просто няма нужда, при положение, че бератера е около 200 евро. Но този бератер трябва да даде фактура, която ще му послужи за ДД за 2017 - ако си прави ДД за която и година. Ако Сумата е примерно около 500 евро, То след плащане на бератер - ще му останат около 300 евро. Всъщност, чрез ДД за 2016, мъжът Ви си връща в пълен размер данъка, ако брутото за двата му работни месеца е под около 8300 евро. Точно не ми се търси. Сборът от Платеният данък през 11 и 12 месец   минус  таксата за бератера, която предварително ще плати - около 200 е    равно на    чистата сума, която му идва в джоба. Казано по-цветно.

Ако съпругът ми не подаде данъчна декларация няма да му върнат надвзетия данък,  Отговор - да

но от месеца, за който има решение за Steuerklasse 3, ще му удържат по- малко, Отговор - да

Значи за това не е нужна данъчна декларация, а те автоматично почват да му удържат по-малка сума?   Отговор - да

Потърсете brutto netto rechner 2017. Примерно 

https://www.gehalt.de/einkommen/brutto-netto-rechner?gclid=Cj0KEQjwofHHBRDS0Pnhpef89ucBEiQASEp6LOx4UlcfKWfCcUg-LrDwoMdb9Tq5CFH5RSqeNXkEgRIaAvds8P8HAQ

2,  Попълване на данъчна декларация е нужно само за надвзетия данък за предишни месеци? - не само за надвзетия данък за предишни месеци, За 11 12 месец - писах. За 1,2 и 3 месец 2017 - като си подаде ДД за 2017, За класа 3, подаването на ДД е задължително. Няма не искам. Soll.

3.къде подава въпросната данъчна декларация - Данъчна служба - Finanzamt по местоживеене.

4.къде може да намери този съветник Steuerberater? Отговор -навсякъде в града, по интернет.

Това знам аз. Всеки може да ме поправи, ако някъде съм дала грешно инфо или да ме добави, акосъм пропуснала нещо. Това е от мой личен опит.

И само да вметна, че в някои случаи класа 3 доплащат данък. Това си е наука, за която се учи, Не, че не можеш и сам. Въпрос на избор, Има готови програми - те питат - ти отговаряш, но си има тънкости.

Редактирано от raza68

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здравейте , мога ли да попитам ако продам апартамент в България и посоча това в българска годишна данъчна декларация , трябва ли задължително да подам и данъчна декларация във финанцамт , независимо от резултата от продажбата.

благодаря предварително , лек и спорен ден

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 22 часа, fff223 написа:

здравейте , мога ли да попитам ако продам апартамент в България и посоча това в българска годишна данъчна декларация , трябва ли задължително да подам и данъчна декларация във финанцамт , независимо от резултата от продажбата.

благодаря предварително , лек и спорен ден

Здравейте,

за съжаление не мога да дам компетентен отговор, но мога да споделя, че преди време зададох, по съвсем друг повод, подобен въпрос в една институция. Отговориха ми, че имат значение само доходи и имоти в Германия. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря Ви , бяхте много любезен. Очаквам и от други мнения по  този въпрос, аз също ще споделя , ако имам някаква информация. Хубав ден на всички!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!Имам един проблем.Пристигнах в Германия на 27.03.2017 г. Започнах работа на 1 април.През месец май ми пристигна първия фиш за заплата за месец май.В него са ми начислени огромни удръжки.Във фиша се водя steuerklasse 6,пък аз съм 1(неомъжена живееща на семейни начала,с едно дете).Питах шефа ми защо е така и той каза ,че от другия месец ще съм 1.Въпроса ми е кой ще ми върне надвнесения данък и какво трябва да направя.Благодаря предварително на всички които могат да ми помогнат.Хубав и успешен ден Ви желая.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 3 часа, cveki написа:

Здравейте!Имам един проблем.Пристигнах в Германия на 27.03.2017 г. Започнах работа на 1 април.През месец май ми пристигна първия фиш за заплата за месец май.В него са ми начислени огромни удръжки.Във фиша се водя steuerklasse 6,пък аз съм 1(неомъжена живееща на семейни начала,с едно дете).Питах шефа ми защо е така и той каза ,че от другия месец ще съм 1.Въпроса ми е кой ще ми върне надвнесения данък и какво трябва да направя.Благодаря предварително на всички които могат да ми помогнат.Хубав и успешен ден Ви желая.

Аз преди десет дни имах същият проблем и отговора беше зе тези пари които са ми надвзети за първите два месеца от началото на годината, че няма кой да ми ги върне.Хващаш един счетоводител плащаш му към 100 евро и той направи неоходимото за да ти ги върнат.Но преди това отиди в финанзамт и си смени лично щоер класа. Вземи си в теб акта за раждане на детето многоезичен формуляр който си издава от България с оригинален подпис и печат там ще ти дадът една бланка да попълнеш ще ти помогнат ако не знаеш езика ще ти снимат акта за раждане на детето и ще ти дадът една бланка с подпис и пачат с новият ти щоер клас.Така се случи при мен смяната ми отне точно 10 минути.Надявам се да бях полезен.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, DinkoDinev написа:

Аз преди десет дни имах същият проблем и отговора беше зе тези пари които са ми надвзети за първите два месеца от началото на годината, че няма кой да ми ги върне.Хващаш един счетоводител плащаш му към 100 евро и той направи неоходимото за да ти ги върнат.Но преди това отиди в финанзамт и си смени лично щоер класа. Вземи си в теб акта за раждане на детето многоезичен формуляр който си издава от България с оригинален подпис и печат там ще ти дадът една бланка да попълнеш ще ти помогнат ако не знаеш езика ще ти снимат акта за раждане на детето и ще ти дадът една бланка с подпис и пачат с новият ти щоер клас.Така се случи при мен смяната ми отне точно 10 минути.Надявам се да бях полезен.

Да, всъщност за детето дават плюс една половинка. Така беше при нас преди да сключим брак. Моят щоер клас беше 1,5. Процедурата наистина отнема 10 мин.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво означава -  за детето дават плюс една половинка. Ако има значение - аз съм -  класа 1, получавам детски надбавки, но детето ми е на 23 г., все още е студент. Знам, че това е свързано с облагане на получаването на заплата с данъци. Но точно не ми е ясно. Възможно ли е моя случай да се възползвам...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така днес бях изненадат когато получих абрехнунга си за месец април,чудих се защо имам повече пари преведени и сега видях че има една графа в която пише корекция за февруари попитах какво означава това а шефа ми ми обясни че това са разликата между клас 1 и клас 3 за февруари така и следващият месец ще има и за март за да може да се наваксат нещата.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте от мен! Аз живея на семейни начала с приятеля ми в Германия. Работим на едно място, доходите ни са еднакви, имаме настоящ адрес от 01.03.17г.Понеже нямаме сключен брак, нямаме деца искам да попитам има ли някакво значение ако сключим граждански брак за данъците, които ни удържат от заплатата? Сега сме към категория 1, ако сключим брак към коя категория ще причислим. Да ли има смисъл да си сменяме статуса или не, ще се отрази ли благоприятно или не върху нашето социално положение? Благодаря предварително!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 4 часа, Lazarinkaaa написа:

Здравейте от мен! Аз живея на семейни начала с приятеля ми в Германия. Работим на едно място, доходите ни са еднакви, имаме настоящ адрес от 01.03.17г.Понеже нямаме сключен брак, нямаме деца искам да попитам има ли някакво значение ако сключим граждански брак за данъците, които ни удържат от заплатата? Сега сме към категория 1, ако сключим брак към коя категория ще причислим. Да ли има смисъл да си сменяме статуса или не, ще се отрази ли благоприятно или не върху нашето социално положение? Благодаря предварително!

При сключен брак без деца ще бъдете щоер клас 2 и ще има разлика у удръжките.Но брак не се сключва току така заради някъкви пари първо трябва да го искате и двамата и тогава.Да сключиш брак за да минеш в друг щоер клас е пълно безумие :) Малко по нагоре в темата има даден линк където може да видите каква ще бъде разликата в сумата която ще получавате нето.15181185_10155532376534897_6271383533716450385_n.jpg.b0cbd9e5830efd412e103ffe176b4a1a.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте имам такъв въпрос . От два и половина месеца съм в Германия, водят ме щоер кл.1 въпреки че,предоставих на работодателя си още при пристигането документ за скючен брак.Явно нещо не им е изгодно да сме на по нисък клас заради данъка който им приспадат в края на годината ,/така си мисля аз/ .Жена ми дойде преди 10 дни и ще започва също работа. Прочетох всичко изписано по темата и се пробвах на калкулатора който е посочен в темата но единият който има възможност да изчислиш доходите на двамата в семейството не тръгва .А другия изчеслява по единично данните ,и не виждам абсолютно никаква разлика между различните класове. Моята заплата е около 2100 st.kl.1 удръжки 653E на st.kl.3 удр. 450Е .На жена ми 1600 st.kl.1 удр. 434Е ,на st.kl.5 удр. 629Е .Или ако останем на кл.1 -1087Е или ако сменим на 3/5 -1080Е ,на кл.4/4 положението беше още по зле. Въпроса ми е такъв дали грешката е в мен ,че не можах да използвам калкулатор който изчеслява заплатите на двамата като семейство или нещата стоят така.И още синът ни е студент последна година завършва след месец ,когато и навършва 23/юли/

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте ! Да се включа и аз в темата с една "хвалба" и едно  въпросче.

Започнах работа януари ,тази година , с данъчно облаганане клас 1.През март подадох документи за промяна на този клас в клас 3. Омъжена съм ,съпругът ми работи тук в Германия,но в българска фирма и няма адресна регистрация тук.Едното ни дете живее с нас ,другото е в България.Пиша това подробно,за да разберете Миш-Маша ,който сме забъркали.Макар ,че ние българите лесно разбираме такива ситуации,но за германците са непонятни и ми се наложи да извадя какви ли не документи от България,включително и актуално състояние на брака ми към тази година,адресна регистрация на детето ми в България,и с кого живее там..Та успях! Без никакви сложни проблеми,без откази и разкатаване,освен превода на поне 10-на документа.Сега съм клас 3. Разликата във фиша на заплатата ми е радостно за мен огромна.Смятам сега да пусна и данъчна декларация ,за да ми преизчислят предните 5 месеца.Някъде из форумите четох ,че това мога да направя и сега в средата на годината.Та въпросчето ми е....знае ли някой дали това е така или трябва да чакам краят на годината.Трудовият ми договор е в срок до ноември месец и не съм сигурна дали ще го продължа. Та пак няма да дочакам евентуално краят на годината.Ще бъда благодарна на някои с опит. Благодаря!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте

попаднах на един форум от миналата година за заплати бруто и нетол.не намерих отговор на това което ме интересува и затова ви притеснявам,за което моля за извинение!

Въпросът ми е има ли къде да изчисля заплатата си според моята ситуалция?

Благодаря!!!

P.S. Намерих калкулатора,но забелязах че в един от фишовете за заплата като щоеркласа пише p2,а аз съм омъжена и с дете, Мъжът ми е ЩК.3. Не разбирам какво става?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На ‎9‎/‎8‎/‎2017 at 15:54, Yankova Petya написа:

Здравейте

попаднах на един форум от миналата година за заплати бруто и нетол.не намерих отговор на това което ме интересува и затова ви притеснявам,за което моля за извинение!

Въпросът ми е има ли къде да изчисля заплатата си според моята ситуалция?

Благодаря!!!

P.S. Намерих калкулатора,но забелязах че в един от фишовете за заплата като щоеркласа пише p2,а аз съм омъжена и с дете, Мъжът ми е ЩК.3. Не разбирам какво става?

Здравейте Петя,

предполагам, че сте се справили с данъчния калкулатор. Ако ли пък не, пишете пак.

По отношение на данъчния клас, към който са ви закачили е добре да знаете, че е възникнало някакво недоразумение. Брачните партньори могат да бъдат или Steuerklasse 3, или Steuerklasse 5. По някаква причина вас са ви поставили в Steuerklasse 2 и в момента ви се удържа грешен размер на данъка. Дали ви се удържа повече или по-малко така или иначе не е добре за вас и трябва да направите нещо.

Нaй-добре погледнете началото на темата и ще разберете какви стъпки е необходимо да предприемете, за да ви бъде коригиран данъчния клас.

Дo скоро ...

На ‎7‎/‎8‎/‎2017 at 13:26, Iliana Koceva написа:

Здравейте ! Да се включа и аз в темата с една "хвалба" и едно  въпросче.

Започнах работа януари ,тази година , с данъчно облаганане клас 1.През март подадох документи за промяна на този клас в клас 3. ... Сега съм клас 3. Разликата във фиша на заплатата ми е радостно за мен огромна. Смятам сега да пусна и данъчна декларация ,за да ми преизчислят предните 5 месеца.Някъде из форумите четох ,че това мога да направя и сега в средата на годината.Та въпросчето ми е....знае ли някой дали това е така или трябва да чакам краят на годината.Трудовият ми договор е в срок до ноември месец и не съм сигурна дали ще го продължа. Та пак няма да дочакам евентуално краят на годината.Ще бъда благодарна на някои с опит. Благодаря!

Здравей Илиана,

изравняването, т.е. връщането на надвзетия данък става с подаване на данъчна декларация за съответната година. Понеже става въпрос за пари, удържани през данъчната 2017 г., това означава, че връщането им ще стане, като се подаде декларацията за 2017 г. Тази декларация за частни лица се подава през месеците януари и февруари 2018 г. По-рано няма как да стане. Продължаването на договора или прекъсването му няма отношение към тази работа.

До скоро ...

На ‎6‎/‎5‎/‎2017 at 15:34, milko67 написа:

Здравейте имам такъв въпрос . От два и половина месеца съм в Германия, водят ме щоер кл.1 въпреки че,предоставих на работодателя си още при пристигането документ за скючен брак.Явно нещо не им е изгодно да сме на по нисък клас заради данъка който им приспадат в края на годината ,/така си мисля аз/ .Жена ми дойде преди 10 дни и ще започва също работа. Прочетох всичко изписано по темата и се пробвах на калкулатора който е посочен в темата но единият който има възможност да изчислиш доходите на двамата в семейството не тръгва .А другия изчеслява по единично данните ,и не виждам абсолютно никаква разлика между различните класове. Моята заплата е около 2100 st.kl.1 удръжки 653E на st.kl.3 удр. 450Е .На жена ми 1600 st.kl.1 удр. 434Е ,на st.kl.5 удр. 629Е .Или ако останем на кл.1 -1087Е или ако сменим на 3/5 -1080Е ,на кл.4/4 положението беше още по зле. Въпроса ми е такъв дали грешката е в мен ,че не можах да използвам калкулатор който изчеслява заплатите на двамата като семейство или нещата стоят така.И още синът ни е студент последна година завършва след месец ,когато и навършва 23/юли/

Здравейте Милко,

отговарям ви с малко закъснение, но мисля, че не е фатално. Накратко - във вашата житейска ситуация няма как да останете в друг данъчен клас, освен 3/5 или 4/4. Дори и да не искате, един ден нещата ще си дойдат на мястото, системата ще ги намести.

Според мен обаче правите някаква грешка (). Ето какви изчисления направих аз. Изрично посочвам, че резултатите зависят от много фактори, повечето от които са неизвестни. По тази причина числата по-долу са приблизителни. Впрочем линковете с калкулаторите си работят, но ако имате проблеми, просто потърсете в мрежата "Steuerklassenrechner 2017" и ще намерите десетки други подобни калкулатори, които казват коя комбинация е най-добра за вашите доходи.

Комбинация 3 (вие) / 5 (съпругата ви)
- месечно удържан данък за вас: 23,83 €
- месечно удържан данък за вашата съпруга: 287,50 €
  общо годишно: 3735,96 €

Комбинация 4 (вие) / 4 (съпругата ви)
- месечно удържан данък за вас: 213,00 €
- месечно удържан данък за вашата съпруга: 104,00 €
  общо годишно: 3804,00 €

Ако нямахте граждански брак данъците ви биха били (като не отчитам детето ви):

Комбинация 1 (вие) / 1 (съпругата ви)
- месечно удържан данък за вас: 213,58 €
- месечно удържан данък за вашата съпруга: 104,00 €
  общо годишно: 3810,96 €

Не искам да коментирам резултата, само ще спомена, че каквото и да прави индивида, големият печеливш е държавата.
Ако човек започне и допълнителна работа, тогава нещата не просто се влошават, а стават безнадеждни.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет на всички! Ще бъда благодарна ако някой сподели:

1) Ако например през Юли 2017г, е извършена промяна в данъчния клас, може ли през Януари 2018г, да се направи следващата промяна?

2) В какъв срок трябва да се уведоми Finanzamt и да се пусне молба за промяна в щоер клас, когато единият от съпрузите ist abgemeldet?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване