Jump to content

Начално образование в Германия (Primarstufe, Grundschule)


Recommended Posts

Здравейте родители,

понеже немската образователна система е доста по-различна от българската е добре новопристигналите ни сънародници да имат източника за получаване на една първоначална информация за това, което ги очаква, когато записват детето си на училище. Така че ето я и темата и ми се иска в нея да дискутираме по същество следните по-важни въпроси:

  • записване в начално училище
  • видове начални училища
  • учебни предмети
  • учебен процес
  • обучение на деца с увреждания

Давам линк към един много полезен (според мен) материал на български език: Информации за родители на ученици в начално училище. Информацията се отнася за Кьолн, но поне 80% от нея е валидна и за другите райони на Германия. Издадена е от Регионалната служба за подпомагане на деца и младежи от новодошли семейства (Regionalen Arbeitsstelle zur Förderung von Kindern und Jugendlichen aus Zuwandererfamilien). Все пак имате предвид следния важен факт: всяка федерална провинция има собствена образователната политика и има детайли, които могат да бъдат много различни в различните провинции.

Моля ви в тази тема да се придържате към въпросите, свързани единствено и само с началното образование.

За средното образование смятам в скоро време да пусна отделна тема.

Приятно четене и не се притеснявайте да споделите и вашия личен опит по темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • Отговори 13
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Настоящата учебна година в Sachsen приключва през следващата седмица, което означава, че наближава времето за подготовка на децата за следващата.

Ако детето ви вече е посещавало немско начално училище (Grundschule), тогава сте наясно какво и колко е нужно.

По-долу си позволявам да дам някои съвети на родителите, на които предстои да изпратят детето си в първи клас.

Още веднъж напомням, че има неща в системата на образованието, които са специфични за отделните федерални провинции,

така че написаното от мен може да не важи напълно за вашия район.

В Sachsen няма такси за посещение в държавните начални училища (Grundschulen).  Учебниците и работните тетрадки са безплатни.

Учебниците рядко са нови, използват се многократно и в края на учебната година се връщат.

Ако са в добро състояние си остават безплатни. Купува се единствено един училищен речник (около 12 €) и помощните материали като

писец, тетрадки, блокове, акварелни бои, моливи, острилки, картонени папки, подвързии, пособия за геометрия и т.н.

За необходимите помощни материали ще получите специален списък, който трябва да изпълните много точно.

Например - има подвързии с определен размер и точно определен цвят.

Тетрадките за писане също трябва да бъдат с точно определена височина на редовете и големина на квадратчетата.

"Цената" на първолака в немско семейство от Sachsen: 900+ EUR

  • помощни материали (висококачествени): 80+ EUR
  • Zuckertüte + пълнежа (характерна за източните провинции): 100+ EUR
  • парти (10-15 човека): 400+ EUR
  • училищна раница: 100...180 EUR
  • спортни принадлежности - сак (с отделна секция за маратонките), екипи, маратонки за зала със светла подметка ("маркови"): 120...150 EUR
  • учебни помагала за допълнителна работа: 10-20 EUR

"Цената" на нашия първолак: ~ 150 EUR

  • специално парти не сме правили
  • купували сме всички други изброени по-горе неща, но сме харчили разумно. Например употребявана раница в много добро състояние може да се вземе в края на учебната година от eBay на цена от 10-15 €.

Ето и някои снимки за илюстрация:

559630a108440.jpg

Zuckertüte за сладък старт на училищния живот

559631a8ad75e.jpg

Да не сте си и помислили да вземете раница,

която не е по DIN 58124  :)

559634d03a2f1.jpg

В основните училища в Sachsen се използва

задължително писец (Füller, Füllhalter)

  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Здравей,

може ли да изредиш стъпка по стъпка(вкл. и документите, които са необходими) записването на едно дете в първи клас? Смятаме до средата на 2016 да сме в Германия. Малкия сега е 4-та група в градината - предстои му да е първолак и смятам това да се случи в Германия. Какво трябва да направим, за да го запишем на училище? Не е учил немски. Ще съм благодарен и на всякакви съвети.

благодаря!

Нов съм тук, но четох доста преди да пиша. Моля да простите ако съм пропуснал, съществуваща такава тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

може ли да изредиш стъпка по стъпка(вкл. и документите, които са необходими) записването на едно дете в първи клас? Смятаме до средата на 2016 да сме в Германия. Малкия сега е 4-та група в градината - предстои му да е първолак и смятам това да се случи в Германия. Какво трябва да направим, за да го запишем на училище? Не е учил немски. Ще съм благодарен и на всякакви съвети.

благодаря!

Нов съм тук, но четох доста преди да пиша. Моля да простите ако съм пропуснал, съществуваща такава тема.

Здравей electrified,

в тази тема си попаднал на правилното място за твоите въпроси. Ето и отговорите ми, които обаче не се общовалидни, защото обрзователните системи на отделните федерални провинции са автономни и има малки разлики. Приемам, че разглеждаме случая за записване на дете в първи клас, което не е преминало предучилищна подготовка (Vorschule) в Германия, защото при дете на имигранти, преминало през предучилищна подготовка в Германия нещата стоят малко по-различно.

Вие би трябвало да направите следното:

  • след като знаете в кой град/село в Германия ще живеете, започвате да търсите подходящо начално училище (Grundschule) в района. Под "подходящо" разбирам училище, в което има програма за чуждоезикова подготовка, например DaZ (Deutsch als Zweitsprache). Списъкът на училищата може да намерите на сайта на съответния град. Всеки немски град (дори и най-малките) си има собствен сайт и на повечето места информацията е структурирана по сходен начин, на много места я има дори и на чужд език (английски, чешки, френски, руски, полски).
  • отивате на секцията Bildung und Soziales (или нещо подобно) и намирате списъка с началните училища. Най-вероятно всяко едно от тях ще има собствен сайт, който задължително се разглежда в търсене на желаната информация, а имено наличие на клас/група за чуждоезикова подготовка. Информация по този въпрос можете да получите и от регионалната служба, която се занимава с училищата - т.нар. Schulamt, Schulverwaltungsamt или например отдела "Schulen und Sport" към общината.
  • след като изберете училище намирате координатите на директора и когато му дойде времето си записвате час за среща с него. Внимание - има райони, в които децата на имигрантите се приемат с нежелание, особено когато децата изобщо не знаят немски . Просто всички се слагат под общ знаменател. По тази причина е необходимо да спазвате определени правила, за да се представите на първата среща на ниво. Повече по въпроса по-долу.
  • при записването ще са ви нужни със сигурност поне 3 документа - копие на адресната регистрация на детето в Германия, копие на задграничния му паспорт, копие на многоезичното извлечение на удостоверението му за раждане. В допълнение може да ви поискат преведена на немски служебна бележка от детската градина (предучилищната) в България, която се използва и при записване на децата в първи клас в България (поне преди време имаше такава) и имунизационен паспорт. Ако детето има участия в състезания, конкурси, сертификати от езикови курсове (каквото ви хрумне) вземете го и го покажете на срещата.
  • на срещата е много вероятно да ви препоръчат детето да бъде върнато в предучилищна група в Германия. Трудно ми е да дам лично мнение по въпроса. От една страна в първи клас детето ще учи по-интензивно немски език, спрямо обучението в предучилищната. От друга страна, ако не напредне достатъчно може да се наложи да повтори първи клас, което само по себе си не е особена драма, но ще бъде неприятно, че детето ще трябва да прекъсне вече създадени приятелства. Лично аз смятам, че с малка помощ от ваша страна може и да не се наложи детето да повтаря първи клас. От друга страна - ако изобщо няма да имате възможност да се занимавате с него, по-добре го запишете да изкара една година немска предучилищна. Ако не сте сигурни какво решение да вземете в момента, поискайте да ви дадат няколко дни време за размисъл. Няма да ви откажат.

Няколко допълнителни съвета:

  • районирането по местоживеене при нас в Sachsen поне не е задължително. Може би няма да е необходимо жилището ви да бъде в района на училището. Но все пак трябва да се пита дали има такова изискване, защото мисля че има провинции, в които началното училище се посещава по местоживеене, т.е. записвате детето в кварталното училище.
  • ако имате възможност да избирате между няколко училища, изберете такова, в което предлагат интересни допълнителни занимания (Ganztagsangebote), които са безплатни. Там то ще може да бъде по-дълго в немскоезична среда и допълнително да упражнява езика, докато се занимава с нещо интересно.
  • по същата причина е добре да се огледате и за занималня (Hort) в района, в която да има свободни места. Това е малко вероятно, но все пак опитайте. Внимание: занималните обикновено не са към училището, а са самостоятелни организации и са платени.
  • ако работите и двамата и не успеете да уредите място в занималня (това определено си е трудна задача) е добре жилището да е в близост до училището или да има удобен училищен транспорт, за да може детето да се прибира само.

Започвайте още от тази седмица да действате по задачите. Не разчитайте много, много на познати. Не е сигурно, че те ще бъдат точно във вашата житейска ситуация и че ще ви предложат правилните решения.

Желая ви успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за изчерпателният отговор. Честно казано случайно открих този форум, но го намирам за много полезен и информативен. Продължавам да се образовам. Отново благодаря за отделеното време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 months later...

Цена на нашия първолак (so far):

1. Учебници от училището - 68 Е

2. Спорт: анцунг, маратонки, тениски, гащета и др. - около 70 Е. Сак за спорт още не сме купували, но в Декатлон има на цени 10 - 20 Е

3. Раница - 55 Е - секънд хенд барабар с бутилка и два несесера(единият от които съдържа всички моливи, фулмастри, гумички и тн.)

4. "Фунията" за добре дошъл - самата фуния е 7 Е и смятам да я напълня с неща за около 10 - 15 Е

5. Консумативите още не сме ги купували

Оказа се че получихме безплатно място в детската градина и то автоматично "преминава" в безплатно такова в занималнята. Само на госпожата в общината трябва да и свърши отпуската, за да подам нужните документи. Храноден в занималнята струва 2 - 2.5 евро, като може да избираш от меню онлайн и освен типично немските буламачи, които нашия не яде, може да си поръчваш и пица, салата и други, да кажем, "по-интернационални" храни. Малкия от днес ходи на целодневна занималня в училището, до началото на учебната година.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Здравейте,предстои ни преместване в Германия , имам две деца едното от който е в трети клас.Въпроса ми е мога ли да го запиша по-средата на година в училище в Германия ,или ще трябва да изпусне годината.И още един въпрос каква е процедурата с деца който не знаят немски

Редактирано от 1984
Преместено във вече съществуващата тема
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мога да кажа само за процедурата, че по нищо не се различава от тази за другите деца. Просто когато немските деца имат немски, ауслендърите има немски за ауслендъри. При нас е така.

  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мога да кажа само за процедурата, че по нищо не се различава от тази за другите деца. Просто когато немските деца имат немски, ауслендърите има немски за ауслендъри. При нас е така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 години по-късно...
На ‎5‎/‎26‎/‎2015 at 10:02, Крякащата тайфа написа:

Давам линк към един много полезен (според мен) материал на български език: Информации за родители на ученици в начално училище. Информацията се отнася за Кьолн, но поне 80% от нея е валидна и за другите райони на Германия. Издадена е от Регионалната служба за подпомагане на деца и младежи от новодошли семейства (Regionalen Arbeitsstelle zur Förderung von Kindern und Jugendlichen aus Zuwandererfamilien). Все пак имате предвид следния важен факт: всяка федерална провинция има собствена образователната политика и има детайли, които могат да бъдат ...

За съжаление прикачената информация не се отваря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Привет, малко информация и от мен (провинция Bayern). Днес приключих със записването на детето в първи клас като за мен беше важно училището да предлага освен целодневно обучение и възможност за допълнителни занимания за да мога да си осигуря достатъчно време за работа без да се налага да търся занималня. Имах възможност предварително (преди да вземем решение да се преместим) да се срещна с директорката и да поговрим за учебния процес, за езиковата бариера, как възприемат чужденците и т.н. Подходът и отношението ми допаднаха и реших, че училището е подходящо. Оказа се, че за да запиша детето (да бъдат задължени да я приемат) е необходимо да имаме адресна регистрация в населеното място и съотв. при търсенето на жилище това ми беше основният критерий. Като документи достатъчен на първо време се оказа международният пасорт на детето (те си направиха копие) За адресната регистрация- ще си направя такава през август и ще я представя в началото на годината, но искаха да посоча адреса, на който ще живеем. Бях подготвила и имунизационен паспорт, но не проявиха интерес към него, тъй като в Германия ваксинирането не било задължително. Нужно е обаче да представя допълнително удостоверение от лекаря на детето или службата по здравеопазване (Gesundheitsamt) за общото здравословно състояние. Попълних и няколко формуляра. Питаха ме дали искам детето да посещава часове по религия, а като алтернатива предлагат етика. Относно финансовата страна-  очаквам да ми изпратят списък с необходимите пособия като към момента ме информираха, че има такса за училищната каса в началото на годината- около 80 EUR, която покрива някои от материалите. Училището е част от инициативата за обучение през целия ден и до 15.30 понед- четв. и 13.00 петък е безплатно. Допълнителният час занимания струва общо 56 EUR  за месеца.Обядът е 4.50 EUR на ден. Така за месеца се събират около 120-140 EUR и време за работа за мен до 16.10 (15:10 петък).

Вероятно има съществена разлика между училищата в различните провинции (дори тук в района различните училища имат различно работно време и особености) така че при всички случаи е препоръчително човек да се запознае с тях предварително.

 

Редактирано от Elina__
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ви дадат списък в началото на година, какви тетрадки, папки......Що се касае до религията, при нас се разделя на католици и евангелисти, а етиката обхваща останалите религии, като основно са мюсюлманин. В крайна сметка моето дете не посещаваше нито едно от двете. Вече в 8 ми клас ни казаха, че трябва да избере на какво ще ходи. Вече ходи с групата на католиците. Имунизационен паспорт и на нас не са ни искали, от него се интересува личният лекар. Направи нов такъв, както и още няколко ваксини.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Получих списъка- папките преобладават :) За етиката и религията- казаха ми, че е задължително да избера нещо от трите. Забравих да добавя, че са въвели и иновативна според тях система на обучение като първи и втори клас учат заедно. На мен това по- скоро ми напомня на нашите училища където няма достатъчно деца и класовете са смесени, но да видим- може пък да има някакви ползи. Нямаше места в паралелката за целодневни часове (сутрин и следобед без домашни), така че остана вариантът часове само сутрин + домашни в занималнята. По- нататък ще споделя още впечатления.

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎2‎/‎4‎/‎2019 at 10:46, nikolowa9 написа:

За съжаление прикачената информация не се отваря!

Благодаря ви за сигнала. Линкът вече работи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..