Jump to content

Прекъсване на Krankenversicherung и Rentenversicherung


cvetij

Recommended Posts

Здравейте искам да ви попитам за следното :Получих писмо от АОК с което се оказва че дължа около 10 000е за осигуряване /които считам за грешка/ и се нуждая от компетентен отговор който се надявам да намеря тук.През 2015 г. Пристигнах за пръв път тук работих до декември на договор след което се прибрах в Испания като се отписах от адрес в Германия и посочих къде отивам. ПРИСТИГНАХ В Германия август и работя  от ноември. СЕГА СЕ ОКАЗВА ЧЕ ДЪЛЖА огромни суми отделно лихви. Както и да го смятам по 1000 евро осегурвка няма. Предполагам че ще ми трябва адвокат в момента имам само счетовадител. БЛАГОДАРЯ ВИ ЗА ВНИМАНИЕТО

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 9
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Прикрепени снимки

Само мнение. Чувал съм за подобни случаи и всичките те са били разрешени. Т.е. място за огромно притеснение няма ;) Проблемът е, че е трябвало веднага да се отпишете и от касата. Ако успеете да докажете това, което казвате смятам, че проблемът ще се разреши. Според мен не бързайте с адвокати освен ако нямате излишни пари. Най-добре е да отидете на място и да поговорите.  Ако не се намери решение има достатъчно организации, които се занимават с подобни случаи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за отговора,да мога да го докажа имам документи но това е страшно голяма сума и притеснението е огромно. За 8 месеца ме нямало а и мислех че няма да се връщаме но се оказа друго. Ако знаете към кои организации мога да се обърна ще се радвам ако ме насочите.Живеем в Майнц. Благодаря отново!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 13 часа, cvetij написа:

Благодаря ви за отговора,да мога да го докажа имам документи но това е страшно голяма сума и притеснението е огромно. За 8 месеца ме нямало а и мислех че няма да се връщаме но се оказа друго. Ако знаете към кои организации мога да се обърна ще се радвам ако ме насочите.Живеем в Майнц. Благодаря отново!

Здравейте! Съветвам Ви да отидете до АОК с всички документи, които имате. На място е най- добре да се провери. Не са малко случаите, в които се напуска Германия, без да се отпише от здравната каса (това е наше задължение). За това време се начисляват здравни вноски, като самоусигуряващ се, на максималната стойност. Като отидете на място, ще Ви кажат дали това е реалната сума, която им дължите или ще Ви я преизчислят. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 15 часа, cvetij написа:

Благодаря ви за отговора,да мога да го докажа имам документи но това е страшно голяма сума и притеснението е огромно. За 8 месеца ме нямало а и мислех че няма да се връщаме но се оказа друго. Ако знаете към кои организации мога да се обърна ще се радвам ако ме насочите.Живеем в Майнц. Благодаря отново!

Има тема във форума където може да се ориентирате (приблизително) тук: 

Отделно може да направите един разговор с госпожа Зора Петс, тя е консултант за Хамбург, но е много отзивчива и ще ви посъветва. На мен ми помогна много преди време като всичко е безплатно. Проблемът е да се свържете с нея. Обикновено са доста заети и е необходимо да оставите съобщение на секретаря с кратка информация и телефон за връзка. Ще ви върнат обаждане. Контакт тук :

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново на Всички,благодаря ви за отговарите ,за насоките и полезната информация. ДНЕС ЗВЪНЯХ и водих разговор от който стана ясно че ги дължа тези осигоравки/според тях/ за да ги премахнат трябва да докажа къде съм се осигурявала през това време. Та това е за сега ....продъжаваме напред.!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 4.1.2017 at 12:58, cvetij написа:

Здравейте искам да ви попитам за следното :Получих писмо от АОК с което се оказва че дължа около 10 000е за осигуряване /които считам за грешка/ и се нуждая от компетентен отговор който се надявам да намеря тук.През 2015 г. Пристигнах за пръв път тук работих до декември на договор след което се прибрах в Испания като се отписах от адрес в Германия и посочих къде отивам. ПРИСТИГНАХ В Германия август и работя  от ноември. СЕГА СЕ ОКАЗВА ЧЕ ДЪЛЖА огромни суми отделно лихви. Както и да го смятам по 1000 евро осегурвка няма. Предполагам че ще ми трябва адвокат в момента имам само счетовадител. БЛАГОДАРЯ ВИ ЗА ВНИМАНИЕТО

Малко късно видях тази дискусия, но се надявам нещата да не са напреднали в неблагоприятна посока. Ако писмото е действително само от AOK, значи положението не е за адвокат. Нещата стават сложни, когато здравната каса предаде случая на Hauptzollamt и получите иск, с който споменатите пари станат изискуеми.

За да не се стига до Zollamt, непременно влезте в лична комуникация със здравната каса, като говорите на място в техния офис. Преди време помагах на един сънародник в подобна ситуация. Не знаеше, че трябва да уведоми здравната каса при напускане на Германия и от Techniker Krankenkasse му търсиха около 1600 евро за 3-4 месеца, така че сумата от 10.000 евро не ме учудва. Но пък от AOK са разбрани и мисля, че ще можете да се освободите от плащането.

Ето какво трябва да се направи:

  • съдействате на здравната каса на 100%, като винаги отговаряте в срок на писмата им
  • посещавате офис на AOK и молите да бъде обсъдено искането им. Като доказателство за това, че за посочените периоди не е редно да ви търсят за здравно осигуряване, носите Abmeldung, потвърждението от работодателя за прекратяване на трудовия ви договор, формуляри E401 за посочения период с информация за платени здравни осигуровки в друга държава от ЕС (в случая от Испания). Последните не са задължителни, но е добре, ако можете да ги осигурите. Като начало това би трябвало да е достатъчно да ги убеди.
  • непременно трябва да получите писмен документ от AOK, че задълженията ви са заличени.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговор (Редактирано)
На 5.1.2017 at 10:19, ptpetrova написа:

Здравейте! Съветвам Ви да отидете до АОК с всички документи, които имате. На място е най- добре да се провери. Не са малко случаите, в които се напуска Германия, без да се отпише от здравната каса (това е наше задължение). За това време се начисляват здравни вноски, като самоусигуряващ се, на максималната стойност. Като отидете на място, ще Ви кажат дали това е реалната сума, която им дължите или ще Ви я преизчислят. 

Здравейте отново на Всички,благодаря ви за отговарите ,за насоките и полезната информация. ДНЕС ЗВЪНЯХ и водих разговор от който стана ясно че ги дължа тези осигоравки/според тях/ за да ги премахнат трябва да докажа къде съм се осигурявала през това време. Та това е за сега ....продъжаваме напред.!

Ходих до зравната каса и ми казаха за документ Е104,снимаха си отписването от 2015г и сега чакам да ми го изпратят за да го занеса, но става бавно и това малко ме притеснява. Писмото е   от АОК,  но това е огромна сума и все пак надявам се да се оправят нещата. Но сега съм на мини джоб и януари също ще ми бъде празен. За 2016 имам два дни от ноември и целия декември по договор което значи че докато незапочна на друго работно време трябва да плащам аз . Благодаря ви

Редактирано от 1984
Съединяване на последователно публикувани мнения
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 години по-късно...

Здравейте, искам да попитам следното получих  посмо, че дължа 2405,63 евро към здравната каса не знаех че трябва да се отпиша от касата преди да се върна в България. Въпроса ми е трябва ли да взема някакъв документ от България преди да се върна в Германия гр. Хамбург и да се отпиша от здравната каса там. Какво трябва да направя за да се отпиша. БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО 

Screenshot_20191113_011118.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За периода, който е посочен в писмото си внасяне здравните осигуровки в България и изисквате Е 104, представяте го в Германия и за посоченият период ви признават здравните осигуровки. Когато напускате държавата е трябвало да се отпишете и от общината и от здравната каса. При връщане отново се регистрирате.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..