Jump to content

Пререгистрация/регистрация на автомобил с български номера в Германия


Recommended Posts

Здравейте,

набързо ще споделя опит - пресен при това. Чел съм много по тая тема - може ли да си караме с българските номера тук и вариации. Един казва "Карам от 6 години без проблем", друг "Карам от няколко месеца и вече ме гонят да плащам", трети "прехвърли я на баща ти и карай с пълномощно и си 6" и т.н. Аз лично първоначално бях решил да си купувам от тук, но просто нямам едни от 3000 до 7000 Евро кеш да я платя. Говоря за читав автомобил, не някаква 25-годишна Астра за 300 Евро. И после така стана, че спешно ми трябваше автомобил покрай бременността на жена ми и раждането на малкия. Освен това не съм дошъл тук да се правя на Андешко. В Рим - като римляните.

Също така виждам един основен проблем при карането с български номера - ще трябва да си ходиш всяка година до БГ за ГТП, понеже ако ще си правиш ТЮФ тук, по добре дай още едни пари и я регистрирай.

Та наште докараха автомобила октомври. Първото което трябва да се направи е да се провери дали автомобилът е годен за управление в Германия - демек да мине на преглед, и да му издадат сертификат за вредните емисии( понеже в БГ такона това не го пише). Отидох в местната ДЕКРА. Съвет - когато сте решили да минавате ТЮФ, първо минете през някой малък, независим сервиз, да ви проверят колата, дали може да мине. Теоритични чичката може да ви върне за всичко, но така си намалявате драстично шансовете да ви върнат за нещо . Аз не знаех и ме върнаха да допоправям. И тук, както навсякъде в Германия, ако говорите приличен немски, не се държите нагло и не вдигате скандали, не се заяждат.

Стъпка две - застраховка. Аз направих в ХУК, барабар с Приватхафтплихт и някаква за правна помощ при евентуален инцидент на пътя, заради рабат-а, който ми дадоха.

стъпка 3 - със застраховката, всички бг документи и старите и новите номера отивате в Цуласунгсщеле да я регистрирате. Аз номерата си ги бях поръчал предварително, но и на място го правят за 5 мин. Съвет - вземете си и комплекта пластмасови поставки за номерата, че старите се изпичат от слънцето и при демонтажа на БГ номерата се чупят.

след 5-10 минути вече карате с новите номера. Взимат ви българските талони и номера и ги пращат по служебен път за България. От вас мисля, че само се иска да снимате новия талон и да го пратите в общината, в която си плащате данъка за автомобила в БГ, за да ви отпишат.

Цена:

1. ДЕКРА - 120-140 евро. зависи дали ви върнат. Също така там заедно с Ауфнамето минавате и ТЮф

2. Номера по избор + умвелт плакете - 75 ЕУР

3. Застраховка - с набавени документи( удостоверения от български застрахователи по чл.275 от Кодекса за застраховането (2 бр.) + превод: около 30 EУР) - около 350 ЕУР

4. Регистрация - 40 ЕУР

5. Данък - казаха ми около 120-130 евро годишно, че автомобила ми е ЕВРО клас 2.

И пълните резервоара и карате спокойно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...
  • Отговори 41
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Здравейте на всички, незная дали е подходящо за темата но искам да попитам за Покупка на Автомабил в Германия от Частно лице заплащаме ли ДДС или не? БЛАГОДАРЯ ВИ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Преди 14 часа, cvetij написа:

Здравейте на всички, незная дали е подходящо за темата но искам да попитам за Покупка на Автомабил в Германия от Частно лице заплащаме ли ДДС или не? БЛАГОДАРЯ ВИ

Да, заплащате. Обявяват ДДС заради възможността да си го върнете ако сте фирма и сте регистрирани по ДДС.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 18 часа, cvetij написа:

Здравейте на всички, незная дали е подходящо за темата но искам да попитам за Покупка на Автомабил в Германия от Частно лице заплащаме ли ДДС или не? БЛАГОДАРЯ ВИ

 

Преди 2 часа, cvetij написа:

Благодаря ви за отговора, в случая съм частно лице но предполагам че пак е така. Хубав ден

Здравейте cvetij,

щом купуваш автомобил от частно лице, то в цената непременно е включен и ДДС (Mehrwertsteuer), което не може да си го спестиш.
Понеже ти самата си частно лице, дори и да купиш колата от търговец, ти винаги я плащаш на него бруто (с включен ДДС) и това е.

 

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

Пиша в тази тема, за да не отварям нова.

Нуждая се от актуална информация, изисква ли се при регистрация в Германия, сертификат/декларация за съответствие за автомобил, който е с БГ регистрация. До колкото знам в БГ е приета съответната деректива и би трябвало да няма проблем, но все пак. Ако да;

 Каква е процедурата да се получи такъв документ;

 Не става ли едновременно с минаването на техн.преглед;

От къде е по-добре да се търси, от Български дилър на марката, от Германски такъв или от сертифицираща компания/DEKRА, TÜF, KÜS/.

Друг важен въпрос е, с какъв процент приблизително ще бъде по-ниска застраховката, ако на немски застраховател се представи удостоверение по Чл.502 от КЗ в БГ за липса на щети за заден период/gut fahrer

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

EdiMi, преместих мнението ти, понеже тази тема ми се струва по-подходяща. По-горе колегата electrified е отговорил на почти всичките ти въпроси.

По отношение на сертификат за съответствие (CoC) ще трябва сам да прецениш как ти е по-удобно да постъпиш. Ако го поискаш от официален вносител на марката за България, ще ти струва опод 100 лв. Ако го вадиш тук в Германия си приготви 80-100 евро. Преди имаше вариант да се поиска и от КАТ в населеното място, където за пръв път автомобила е регистриран в България. Там цената е направо символична.

  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎3‎/‎2‎/‎2018 at 8:23, 1984 написа:

EdiMi, преместих мнението ти, понеже тази тема ми се струва по-подходяща. По-горе колегата electrified е отговорил на почти всичките ти въпроси.

По отношение на сертификат за съответствие (CoC) ще трябва сам да прецениш как ти е по-удобно да постъпиш. Ако го поискаш от официален вносител на марката за България, ще ти струва опод 100 лв. Ако го вадиш тук в Германия си приготви 80-100 евро. Преди имаше вариант да се поиска и от КАТ в населеното място, където за пръв път автомобила е регистриран в България. Там цената е направо символична.

Благодаря. По-рано не открих тази тема.

По отношение на дилъра в БГ,  иска ми 250+ евро отделно още 55 евро за куриер от Италия, доколкото разбирам. А се е обърнал към италианския пък, защото вероятно според ВИН номера е внесена от там, или му е поддоставчик, не знам.

Ако имам опция за КАТ и се получи , ще трябва да черпя яко. От DEKRA България, така ме отсвириха, че още ми пищят ушите, при условие че, вероятно от DEKRA Deutschlsnd, ще съдействат напълно. От TÜV България ми казаха че, БГ е приела съответната Европейска Директива, но още не било докрай хармонизирано законодателството, та затова все още ни искат допълнително COC. Също и че при преминаване на TÜV техн. преглед или т.нар. AU-HU, би трябвало в издадените документи да е чекнато че има СОС.

Отделно колата е с АГУ/за която има декларация за съответствие/. Та информацията за този СоС, както и неговата изискуемост ми е доста разнопосочна и затова търся актуално инфо. Има и още варианти разбира се, пр. eurococ.eu, но се стремя да оптимизирам разходите.

За да се опитам да бъда полезен, да кажа че, от началото на 2018 година удостоверенията от БГ застраховател се издават по Чл. 502 от КЗ, т.нар.gut fahrer или good driver, защото има промени. Някой от застрахователите искат до 50 кинта, други по малко или ич, различно е.

Застраховката, дори при налично удостоверение, посочена от  electrified, ми се струва ниска. При предварителното ми проучване, за района на Франкфурт, ме ориентираха за суми от порядък на 1000, при липса на удостоверение. Възможно ли е?

Иначе почетох доста и ето полезни линкове в тази връзка.

https://www.autokauf.org/coc-papiere/
https://www.reifen.de/static/de/tipps-tricks/reifentipps/coc-papiere-beantragen
https://www.dekra.de/de-de/faqs-hu/#element33333103
https://www.toptarif.de/kfz-versicherung/wissen/coc-papiere/

При приключване на сагата, разбира се ще дам инфо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, EdiMi написа:

...

За да се опитам да бъда полезен, да кажа че, от началото на 2018 година удостоверенията от БГ застраховател се издават по Чл. 502 от КЗ, т.нар.gut fahrer или good driver, защото има промени. Някой от застрахователите искат до 50 кинта, други по малко или ич, различно е.

Застраховката, дори при налично удостоверение, посочена от  electrified, ми се струва ниска. При предварителното ми проучване, за района на Франкфурт, ме ориентираха за суми от порядък на 1000, при липса на удостоверение. Възможно ли е?

...

Предлагам ти да пуснеш една отделна тема за застраховката "Гражданска отговорност". Копирай там само въпросите си, свързани с тази застраховка, за да не смесваме в темата различни подтеми.

Ако го направиш ти обещавам да ти разкажа тънкости по тази застраховка , които едва ли си ги срещал по форумите.

До скоро ... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здр. Искам да регистрирам колата на баща ми в Берлин на мое име . Колата е бензин и газ с БГ номера .

Випроса ми е < Може ли да извадя транзитни номера от тук и като отида в българия и да я донеса с тях .

Ако е възможно . След това Какви документи ще трябват ,за да сложа берлински номера .

Мерси предварително на всички 

Редактирано от sechy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 10.6.2018 at 13:09, sechy написа:

Здр. Искам да регистрирам колата на баща ми в Берлин на мое име . Колата е бензин и газ с БГ номера .

Випроса ми е < Може ли да извадя транзитни номера от тук и като отида в българия и да я донеса с тях .

Ако е възможно . След това Какви документи ще трябват ,за да сложа берлински номера .

Мерси предварително на всички 

Здравейте sechy,

не съм сигурен, че разбрах правилно и по тази причина питам:
(1) каква е целта да се връща колата с българските си номера до България?
(2) Проверили ли сте дасли изобщо има шанс този автомобил с газова уредба да получи TÜV? Имаш ли например  Einbauhandbuch и Benutzerhandbuch?
(3) За да купите транзитни номера (Ausfuhrkennzeichen), превозното средство, за което ще бъдат издадени трябва да се минало TÜV. Ако успеете да минете проверката, защи просто още сега не регистрирате колата с нормални немски номера, а трябва да купувате временни?

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Крякащата тайфа добре ти е отговорил, аз да ти кажа честно не разбрах идеята на цялата "гимнастика". За какво са ти тези номера? Принципно с документите тук пререгистрираш, явно искаш в България да я прехвърлиш и да я докараш с транзитни номера ли? Но има ли смисъл, в България имаш нотариално прехвърляне,

оценка от застрахователя

и 2 % данък възмездно придобиване

+ проблемът газова уредба.....мога само да ти препоръчам да послушаш Крякащата тайфа и отделно добре да провериш всичко предварително.

Ако все пак направиш всичко, изпращат номерата и документите обратно в България и отписват колата автоматично и в КАТ и в общината по адрес.

Ние отидохме в КАТ в България, чакахме цял преди обяд, затвориха за почивка на обяд, след това, ни изпратиха да платим такса в банката за описване, дадоха ни документ за това и ни изпратиха в общината, където служителката просто ни каза, че колата вече е отписана и не е било нужно нищо да правим.

Редактирано от veronik_veronik
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 11.06.2018 г. at 13:40, Крякащата тайфа написа:

Здравейте sechy,

не съм сигурен, че разбрах правилно и по тази причина питам:
(1) каква е целта да се връща колата с българските си номера до България?
(2) Проверили ли сте дасли изобщо има шанс този автомобил с газова уредба да получи TÜV? Имаш ли например  Einbauhandbuch и Benutzerhandbuch?
(3) За да купите транзитни номера (Ausfuhrkennzeichen), превозното средство, за което ще бъдат издадени трябва да се минало TÜV. Ако успеете да минете проверката, защи просто още сега не регистрирате колата с нормални немски номера, а трябва да купувате временни?

До скоро ...

карах колата тук с пълномощтно до сега , но имах проблеми даже и дело и т.н.  Но реших да сложа немски сега . Колата в момента е в България , а аз в Берлин . Разбрах че немогат да ми издадът транзитни номера от БГ до тук .

Като отида БГ ще прехвърля колата на мое име  и като я донеса във Берлин с БГ номера какво следва ?

Предварително какво и къде трябва да питам за газовата уредба  за да получи TÜV .

незнам нищо за Einbauhandbuch и Benutzerhandbuch

Редактирано от sechy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, sechy написа:

карах колата тук с пълномощтно до сега , но имах проблеми даже и дело и т.н.  Но реших да сложа немски сега . Колата в момента е в България , а аз в Берлин . Разбрах че не могат да ми издадът транзитни номера от БГ до тук .

Като отида БГ ще прехвърля колата на мое име  и като я донеса във Берлин с БГ номера какво следва ?

Много е просто ... прочиташ написаното от потребителя electrified още в началото на темата. Човекът е обяснил от А до Я цялата процедура. И непременно прочети написаното от него много внимателно (при това няколко пъти), още преди да си тръгнал за Берлин с българските номера, защото има неща, които трябва е добре да се свършат предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте. Не знам да ли накой преди да е питал или отговорил, не намерих никъде и затова искам да питам. Така, днес си смених българските номера с немски ( Коелн) без проблемно.

Но преди бях прочел, че талоните и номерата ги взимат и ги пращат служебно. Но днес не ми взеха номерата, питах ги няколко пъти - отговора беше нямам идея. Само ми взеха двата талона. 

1. Какво предстои сега да направя с номерата? 

2. Трябва ли в България - КАТ да ги занеса аз или ( можели приятел, познат ) с пълномощно? 

3. Има ли някакъв срок за връщане в КАТ ? 

 

Благодаря предварително ако някой знае повечко ..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 11.8.2018 at 2:04, İsmail Ekrem написа:

Здравейте. Не знам да ли накой преди да е питал или отговорил, не намерих никъде и затова искам да питам. Така, днес си смених българските номера с немски ( Коелн) без проблемно.

Но преди бях прочел, че талоните и номерата ги взимат и ги пращат служебно. Но днес не ми взеха номерата, питах ги няколко пъти - отговора беше нямам идея. Само ми взеха двата талона. 

1. Какво предстои сега да направя с номерата? 

2. Трябва ли в България - КАТ да ги занеса аз или ( можели приятел, познат ) с пълномощно? 

3. Има ли някакъв срок за връщане в КАТ ? 

 

Това малко усложнява нещата, но е нормално. Сега следва ти да отидеш с българските номера и копие на големия немски талон до съответната служба КАТ и да попълниш заявление за отписване на МПС (по образец). Формулярът може да се нарича и по друг начин, но ще го намериш лесно. Важно условие е талоните междувременно да са простигнали. Чувал съм че в някои случаи се бавят 2-3 месеца. Иначе процедурата може да я направи и упълномощен твой представител, който притежава съответното пълномощно. Мисля, че няма срок за отписването, но ти имаш интерес да стане по-скоро, за да спрат да ти търсят данък за колата в България.

След отписването в КАТ следва отписване от данъчната служба в общината по постоянен адрес. То би трябвало вече да се случва автоматично, но все пак е добре да се поинтересуваш дали това се е случило и ако се наложи да задействаш сам процедурата и да пуснеш заявление по образец.

Става ли като си готов да напишеш тук във форума как са се случили нещата, за да имаме актуална информация.

До скоро ...

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Странно на нас ни взеха и номерата и талоните всичко. Бях писала във форума някъде, оказа се са отписали колата и от КАТ и от общината автоматично.

В КАТ не знаеха, че това става автоматично, и ни издадоха някакъв документ, платихме си таксата и отидохме в общината, където ни казаха, че вече е отписан автомобилът. Равносметката повече от половин загубен ден. 

Ако съм на твое място ще се върна и ще гледам да им ги дам да си ги пращат по служебен път. Пълномощни, пращане...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте , предварително се извинявам ако въпросът ми не е зададен на правилното място ( нов съм във форомът , а ми е изключително важно да разреша казусът в най - кратък срок ) . Сега конкретно : имам стар автомобил с българска регистрация намирам се в германия от година и половина ( доста извън позволеният период от 3 месеца по новата наредба) колата е стара и не си струва да дам близо 1000 евро по регистрация застраховка тюв( почти без шанс да мине) та реших да я бракувам и да закупя нов , за целта трябва да приключа със старият автомобил. Ако някой има познания или личен опит бих бил мн благодарен за отговор и помощ( като се има в предвид , че вече съм опитал към пожарната ( имат странично звено за изоставени или претърпели злополука автомобили , но срещнах отказ) както при сметосъбирателните фирми ( по съвет на познати ) но същото )). Благодаря ви предварително и всичко хубаво от мен ! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Christo88 написа:

Здравейте , предварително се извинявам ако въпросът ми не е зададен на правилното място ( нов съм във форомът , а ми е изключително важно да разреша казусът в най - кратък срок ) . Сега конкретно : имам стар автомобил с българска регистрация намирам се в германия от година и половина ( доста извън позволеният период от 3 месеца по новата наредба) колата е стара и не си струва да дам близо 1000 евро по регистрация застраховка тюв( почти без шанс да мине) та реших да я бракувам и да закупя нов , за целта трябва да приключа със старият автомобил. Ако някой има познания или личен опит бих бил мн благодарен за отговор и помощ( като се има в предвид , че вече съм опитал към пожарната ( имат странично звено за изоставени или претърпели злополука автомобили , но срещнах отказ) както при сметосъбирателните фирми ( по съвет на познати ) но същото )). Благодаря ви предварително и всичко хубаво от мен ! 

Предлагам ти друг вариант. Виж фирми, които търсят такива стари коли, които отиват за чужбина.

Така ще си решиш проблемът. Знам за бъргари, които така махнаха старата си кола с български номера. Колата дори не беше в движение и я взеха репатрак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди три години,старата ми кола с БГ номера в добро здраве я взеха в първата автоморга.Закарах я на ход,свалих си номерата,дадоха ми 50€ и документ,че колата е при тях и те така...Само гумите стуваха 120€,но ГТП изтичаше и нямах избор.Прибиране до България излиза много по-скъпо.Откакто си купих кола от тук и имам немски номера съм спокоен.

Можеш да пуснеш обява в местния вестник,че подаряваш кола.Веднага ще се отзове репатрак с полска румънска или българска регистрация...просто идея:)

Редактирано от vwbeetle
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги искам да попитам немските полицай ми взеха регистрационните номера и са ги онищожили колата е с български талони та питам за TÜV ми искат сертификат( СОС) от каде мога да зема такъв сертификат  и каква е процедурата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, Razkoshko написа:

Здравейте колеги искам да попитам немските полицай ми взеха регистрационните номера и са ги онищожили колата е с български талони та питам за TÜV ми искат сертификат( СОС) от каде мога да зема такъв сертификат  и каква е процедурата

Колега, преместих мнението ви във вече съществуващата тема по този въпрос. Има доста неща, писани точно по този въпрос, просто погледнете публикациите по-горе.. Ако сагата на колегата EdiMi е приключила, той също може да даде актуална информация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Привет на всички , 

предстои ми преместване в германия и Ви моля  да ми обясните какви са стъпките и необходимите документи за регистриране на автомобил - втора ръка. 

Благодаря на отзовалите се :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Desy написа:

Привет на всички , 

предстои ми преместване в германия и Ви моля  да ми обясните какви са стъпките и необходимите документи за регистриране на автомобил - втора ръка. 

Благодаря на отзовалите се :)

Здравейте, преместих питането във вече съществуващата тема по този въпрос. Просто погледнете какво пише по-горе :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте ! 

Току що се регистрирах тук и малко ми е объркано, за което ако бъркам нещо моля да бъда извинен.

Ще съм Ви много благодарен, ако някой от Вас ми помогне със съвет относно проблема който имам.

Налага ми се да регистрирам автомобил в Германия, който е закупен от БГ и е с БГ номера, колата е сравнително нова 5г. евро 5, на името на синът ми е, който си живее в БГ.  Моля ви дайте съвет, как трябва да процедирам за да мога да я регистрирам в Германия , какви документи са нужни като цяло, трябва ли да я превърлям на мое име предварително не трябва ли ........ Изобщо ако някой може да ми опише цялата процедура ще съм му много благодарен. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Говорите ли немски? Просто отивате и прехвърляте на Ваше име. Не виждам смисъл от прехвърляне в България на Ваше име и всички съпътстващи неудобства, които всички знаят какви са и колко струва. Отивате на място, ако сте в по-голямо населено място трабва да запишете час предварително. Представяте голям и малък талон, ако ви искат придружаващо писмо за параметрите на колата, обяснявате, че в България такова нещо няма и показвате гърба на големият талон, където са поясненията. Процедурата е бърза и доста ясна. Първо минавате през застраховател заради застраховката, дават ви документ с който отивате и регистрирате.  Може и он лайн. При самото прехвърляне не искат договор, но на мои познати застрахователя им искаше. В крайна сметка заради застрахователя извадиха от нета един стандартен договор подписаха го помежду си, няма нотариални заверки и т.н., подобно на процедурата в България. Препоръчвам Ви да прочетете и темата за застраховките, която е от преди няколко дни. За за платите по-малко застраховка, прочетете тук във форумът вече е писано, за удостоверението за липса на щети от български застраховател, издава се на български и само го превеждате, някои компании го издават на английски или немски директно.  Английският също е ок и не е нужно да се превежда. Може са го направи някой вместо вас в България. Копие по имейла е достатъчно. Ще ви спести пари. Както е важно и да предвидите колко км. ще минавате годишно, защото ако заявите по-малко, а карате повече застраховката няма да ви е валидна. Пишете и споделяйте не само по темата, но и като цяло всичко което би било от полза.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за вниманието Вероник !

С риск да прозвуча глупаво , бих искал да запитам още нещо....

Наш сънародник, който живее в съседен град ми каза, че след проверка от ZOOL, са му казали да си заплати пътен данък или нещо подобно след което няма да има проблем да шофира с БГ регистрация. Той си е платил, даже една година назад и в момента си кара така. Не съм на ясно възможно ли е това ? Благодаря Ви прдварително и моля да бъда извинен ако звуча глупаво .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не не звучи глупаво, има такова нещо наистина. И аз знам за такива случай. Незнам доколко това е ок, ако се живее постоянно за дълго в Германия или просто сте тук примерно с договор за 1 година,  дано някой по-запознат да даде повече информация. Тогава е ясно, че смисъл от пререгистрация няма.

Изчетох доста по темата, когато и мен това ме касаеше, изчетох доста мнения за "безпроблемно" каране в Германия с бг номера, само че реалността е друга. Мои познат го глобиха заради кола с български номера на негово име с която беше едва от няколко дни в Германия, но той е с адресна регистрация в Германия от години. 

Не ви препоръчвам да чакате да ви спре Цол и да платите със задна дата, така звучи лесно, но всъщност май ви е спестил колко е платил. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
На 3.12.2018 г. at 20:18, g.petrov69 написа:

Благодаря за вниманието Вероник !

С риск да прозвуча глупаво , бих искал да запитам още нещо....

Наш сънародник, който живее в съседен град ми каза, че след проверка от ZOOL, са му казали да си заплати пътен данък или нещо подобно след което няма да има проблем да шофира с БГ регистрация. Той си е платил, даже една година назад и в момента си кара така. Не съм на ясно възможно ли е това ? Благодаря Ви прдварително и моля да бъда извинен ако звуча глупаво .

Здравейте всички, мой познат живее в Нюрнберг, колата е с български номера дизел Евро 3, 318 евро на година е данъка. При обявяването, че автомобилът няма да се кара вече в Германия се връщат парите в зависимост от оставащото време. Информацията е от вчера. 

Редактирано от stelcam
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 14.8.2018 at 15:00, Крякащата тайфа написа:

Това малко усложнява нещата, но е нормално. Сега следва ти да отидеш с българските номера и копие на големия немски талон до съответната служба КАТ и да попълниш заявление за отписване на МПС (по образец). Формулярът може да се нарича и по друг начин, но ще го намериш лесно. Важно условие е талоните междувременно да са простигнали. Чувал съм че в някои случаи се бавят 2-3 месеца. Иначе процедурата може да я направи и упълномощен твой представител, който притежава съответното пълномощно. Мисля, че няма срок за отписването, но ти имаш интерес да стане по-скоро, за да спрат да ти търсят данък за колата в България.

След отписването в КАТ следва отписване от данъчната служба в общината по постоянен адрес. То би трябвало вече да се случва автоматично, но все пак е добре да се поинтересуваш дали това се е случило и ако се наложи да задействаш сам процедурата и да пуснеш заявление по образец.

Става ли като си готов да напишеш тук във форума как са се случили нещата, за да имаме актуална информация.

До скоро ...

Здравейте

Малко късно стана, но исках въпреки това да пиша и как се случиха нещата с нас. 

Приятел с пълномощно отиде в КАТ за отписване - попълнил формуляр и е получил удостоверение, че е отписал колата - удостоверението струвало около 10 лв. След което отишъл в данъчното също за отписване - но са му казали, че колата е отписан при тях автоматично ( данъчното) от както е регистриран в Германия. 

Така че след като си регистрирате колата в Германия - плащате само за куриер до родината за изпращане на българските регистрационни номер и копие от немските талони ☺️. Няма някакъв краен срок. 

Хубав ден на всички

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..