Jump to content

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия


Recommended Posts

На 2/18/2017 at 12:31, mancheff написа:

Хора, кажете какво да направя, за да ми плащат пълния размер на детските, евентуално да ми изплатят и за минал срок разликата.

Казаха ми по телефона, че след като не ми е отказано от Българските институции да получавам и от там детски, трябвало майката да подаде молба там да си получава остатъка. Никога не сме получавали детски от България и наистина не сме подавали молба там.

После Крякаща тайфа се обади от мое име и на него му казали, че до края на януари имали срок да решат дали ще ми плащат пълния размер.

...

Morningstar по-горе пишеш за някаква жена, която помагала, може ли телефона й?

В понеделник ще се срещна с нея ,на 160 км е от мен.Уж и плащали да се занимава с такива като нас ама явно ще иска допълнително стимулация ,няма проблем ,ще и платя стига да е в рамките на нормалното и да свърши работа.

С нейно позволение ако разреши мога да ти дама контакти на лични.Бъди благодарен ,че вземаш нещо.Ние нито в бг нито тук получаваме нещо, иначе са много бързи немците ,когато те искат да ти вземат нещо.

Ще помогна с каквото мога ,само да имам резултат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 771
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Прикрепени снимки

Здравейте на  всички :)

Не съм писала дълго време тъй като нямах отговор от familienkasse до вчера ... 

На "кратко" ще разкажа моята сотуация -или поне ще се постарая да е кратка 

В Германия съм от ноември 2015 .         Една година по-късно взимам сина си при мен (преди това той е бил с таткото в Бг ) Когато го взех реших да подам документи за детските,когато ги подавах таткото беше в България .   Точно тогава разбрах и за този форум и , че всъщност съм имала право на детски дори детето да не е било при мен ,следователно отидох и предоставих трудовия си договор .       Само да вметна че ние никога не сме получавали детски надбавки в Бг.

Един път ми върнаха документите тъй като искаха подпис от таткото и да поссочим кога той ше дойде при нас за постоянно.

Върнах им отговор и след 2 месеца получих още едно писмо - вчерашното в което пише че искат подпис на таткото ,справка за периода ноември 2015 до днес относно детските , удостоверение че детето посещава училище (той посещава още детска градина ,записан е и е приет на училище от септември ) т.е тази бележка която ми искат от евентуално бъдещото училище да я извадя или от детската градина и от училището ? 

Май започнах с въпросите                 Другото което получих е частично попълнени Е401 и Е411.   Много неща изчетох и тотално се обърках . При условие че подавам документи за детските когато детето вече е при мен ,защо ми пращат тези формуляри , а относно за минал период би следвало само тези бележки от соц получавали ли сме нещо въобще или не . Та въпроса ми е какво да ги правя тези формуляри в България ли да ги пращам за попълване ,ако да ,но ми откажат мога ли да ги задължа в писмен вид да получа отказа им за попълване ,който да предоставя пред фамилиенкаса и те вече да си ги търсят по служебен ред .... макар ,че ми беше обяснено ,че всички документи, които съм им донесла са абсолютно достатъчни ,че те разполагат със всичко неибходимо и  евентуално ако им трябва нещо, те щели да си го набавят по служебен път. Кажете моля как да постъпя .

Благодаря предварително, хубав и усмихнат ден ви желая ...и много се извинявам за "краткия "ми пост :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 2/22/2017 at 10:11, Radeva написа:

Здравейте на  всички :)

Не съм писала дълго време тъй като нямах отговор от familienkasse до вчера ... 

На "кратко" ще разкажа моята сотуация -или поне ще се постарая да е кратка 

...

Май започнах с въпросите                 Другото което получих е частично попълнени Е401 и Е411.   Много неща изчетох и тотално се обърках . При условие че подавам документи за детските когато детето вече е при мен ,защо ми пращат тези формуляри , а относно за минал период би следвало само тези бележки от соц получавали ли сме нещо въобще или не . Та въпроса ми е какво да ги правя тези формуляри в България ли да ги пращам за попълване ,ако да ,но ми откажат мога ли да ги задължа в писмен вид да получа отказа им за попълване ,който да предоставя пред фамилиенкаса и те вече да си ги търсят по служебен ред .... макар ,че ми беше обяснено ,че всички документи, които съм им донесла са абсолютно достатъчни ,че те разполагат със всичко неибходимо и  евентуално ако им трябва нещо, те щели да си го набавят по служебен път. Кажете моля как да постъпя .

Благодаря предварително, хубав и усмихнат ден ви желая ...и много се извинявам за "краткия "ми пост :)

 

Е401 и Е411 им трябват, за да отпуснат детските с минала дата, трябва сами да си ги набяват, но не го правят, обяснявахме им с един германец по телефона и въпреки законите, които им цитирахме казаха, че аз трябва да им ги попълня. Не само по телефона, официално с писма пак не стана, само ме забавиха. Аз ги занесох в България лично до институциите да ми попълнят полетата, които са предназначени за тях, а останалото, което е за попълване от фамилната каса предварително аз лично го попълних. Накрая ми отпуснаха детските, но удържат 18 евро, въпреки че в България не сме получавали никога и продължават да ми превеждат по-малко.

Още чакам някой от форума, ако знае какво да правя да каже или да ме свърже с някой, който знае.

  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жена ти и детето са в бг нали , ако е така  ....евентуално тя докато е в България да не би да подаде документи и там  ...и пак само предположения... когато дойдат тук вече наново вадите тези бележки от социалните че и двамата никога не сте получавали и тогава биха ви върнали тези 18 € със задна дата ..... не знам вече понякога не мога да им схвана логиката, както на мен не само подписа на мъжа ми искаха, а и адресна регистрация и да посоча на коя дата той ще дойде окончателно при нас. И не знам ,но си мисля ,че ще мина май по твоите пътеки :)  и сигурно и на мен ще ми ги спрат тези 18 € 

Надявам се мъжа ми с пълномощно да може да задейства нещата, аз няма как да отскачам ,абсурд поне до лято няма как .. 

Тези формуляри са ужасно тъпо направени !!! И не че искам да обидя някого,но ми е интересно тези от малцинствата как се оправят ,кой ги просветлява ... кой им отваря очите?  

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте група. Отдавна не съм писала, тъй като нямаше развитие. Но миналата седмица преведоха парите на всички,  на които помогнах с документите. Изплатено им е всичко и за минали периоди. 

Благодаря на всички от форума. 

На тези , които тепърва се сблъскват, искам да им кажа, че информацията тук е напълно достатъчна да се справите. 

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, Morningstar1!

Чета от време на време, това което пишете, похвално е желанието да споделяте опита си тук, лошо няма. Не ми харесва тона ви с който описвате немците, смея да ви обърна внимание на факта, че никой не ви е канил в Германия и държавата е на немците, а не на българите. Оставам с впечатлението, че сайта се превръща в обща плювалня срещу немските закони и колко сме онеправдани. Тоз овъртал, оня овъртал, все някой за нещо ви е длъжен, все сме прекарани...много сме за окайване:). Хора, ние сме длъжните тук, да работим, учим немски език и да го говорим. Сайта е за да се научим да живеем тук, а не как да доим държавата, все някога и безплатния обяд ще спре...Не желая да се срамувам от факта, че съм българка. Госпожо, защо все пак не си намерите работа и не се запишете на курс, като всички нормални хора? Ще си улесните живота, вашия и на вашето семейство, а може би и ще видите, че с малко напън от ваша страна всичко ще е много по- добре. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

    Здравейте,

   Включвам се и аз във темата.Моята ситуация е следната: аз съм в Германия от началото на януари,тази година.Съпругът ми вече втора година работи и живее тук в Германия,но с договор с Българска фирма,съответно си плаща български осигуровки и данъци.Аз и едното ни дете сме регистрирани по адрес в Германия от 18.януари,тази година.Другото ни дете остана в България до завършване на средното си образование.Т.е до другата година.Аз започнах работа на трудов договор веднага.Но почти след месец прекратих договора с първата фирма и сега съм назначена в друга,пак на трудов договор.Т.е в рамките на месец февруари имам трудови отношения и с двете фирми.Подадох искане за немски детски надбавки почти веднага  след адресната ми регистрация.Благоразумно си подготвих всички необходими документи още от България ,и то с превод, Спрях си детските надбавки в България и на двете деца от месец ноември 2016 г. Естествено имам документ за това,също преведен. След попадането ми в този форум ,тази вечер разбрах ,че двумесечното ми чакане за някакъв отговор от Familienkasse e нещо нормално.Та добре,че намерих време миналата седмица да намина и да се поинтересувам за моите документи,че и аз  да получа заветните декларации на български език.Попълних си всичко коректно.Да потвърдя от първа ръка,поискаха ми нова бележка от училището на моята дъщеря в България,тъй като след 2 месеца тя ще навърши 18 години и в представената от мен бележка е описано началото на учебната година,но не и кога е краят. Но такива са нашите стандартни български уч.бележки-пише учебна година 2016/2017г.-без конкретна дата.И ДА БЛАГОДАРЯ НА  Familienkasse,че поиска бележка от немско училище на синът ми,който живее с мен в Германия ,та да се задействат Интеграционните им колеги и да намерят място в училище ,след 3 месечно чакане и 100 000 термина и моления за мерак за училище.Навсякъде ме гледаха с изумление-как така искам веднага детето ми да започне да учи, Не са свикнали хората на такава молба и то най-вече от българи!Да ме извинява Госпожата с поста преди мен!,Нямам нищо против немците и тяхната държава.Икономически тя е рай за нас и не намирам германците за студени хора-напротив! Малкото , които срещам са тези,които ми обръщат внимание и ме изслушват.Всички останали -второ,та и трето поколение имигранти,родени вече тук "германци" създават хаоса ,който цари във всичките им институции......Та ,заради исканата бележка от училище ,синът ми от другата седмица реално ще почне училище.А бях уговорила с директорката в училището му в България завръщането му,за да не изпусне детето учебната година.Нейсе!

   Извинявам се за отклонението,та имам един ,два въпроса,който е компетентен да помага? Подготвих се вече психически за ожесточена борба за пустите немски детски,очаквам да ми върнат документите поне още веднъж,но искам да знам,откога ще ми бъдат изплатени (АКО) 

- от дата ,от която съм спряла да взимам детски в България? т.е. от декември 2016?

-от датата ни на регистрация в Германия? -едното ми дете няма такава

- от датата ми на назначаване на трудов договор?-в една от декларациите попълвах поле с данни за "понастоящем" назначена на трудов договор ,-но понастоящем съм във втората фирма,т.е.от 16 февруари.2017.Но имам платени осигуровки и данъци и за месец януари ,та и половината февруари.от първата си месторабота.Има ли кой да провери това във Familienkasse или по-добре да приложа и двата си трудови договора? Макар,че никой не ми иска дори един???

  .Благодаря предварително за отговорите и искам да се извиня също предварително,ако някой се е засегнал от лекия ми сарказъм.

Редактирано от Iliana Koceva
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

от датата ни на регистрация в Германия

по-добре да приложа и двата си трудови договора

Редактирано от raza68
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте,и аз да попитам нещо за въпросните детски надбавки.От 03.10.2016 год.съм в Германия,през ноември започнах работа,но ми прекратиха договора на 31.12.2016,защото работодателя ми не работи през зимния период.Междувременно подадох за детски надбавки,получих сега писмо след 3 месеца чакане,в което искаха да отговоря на няколко въпроса и да го върна.Сега,като съм безработна,но с вече подадени документи ще имам ли право на детски,или ще са само за периода в който съм работила.Децата ми все още са в Бг.и ако имам право на детски,то от кога ще се считат със задна дата-от дата на регистрацията или от дата на договора.Благодаря предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте Марго,

Всичко ,което знам за киндергелд е от този форум и от роднини тук.

От информацията в сайта ,споделена от "Крякаща тайфа" смятам ,че детските надбавки не са социални помощи а данъчни облекчения ,правоимащ е човек ,който работи в Германия.

В този ред на мисли без да съм експерт по тези въпроси мисля ,че имате право на тези месеци от началото на трудовоправните Ви отношения до прекратяването.

Освен това тук е изписано доста за това какво се случва когато децата са в България ,и също че дори да са там имате право ,но ако някой в БГ получава детски а тях това трябва да се удостовери и да се преведе на немски език и да се представи,не знам защо толкова размотаване сигурно защото децата не са тук..Но това са мои догадки .

От друга страна приятел на съпруга ми ,който има дъщеря студентка във Франция получи вече решение за детските си а 8 месеца назад само а месец и половина помагат му някакви български консултанти ,които работят на заплата ,именно а да подпомагат имигранти.

И нещо ,което разбрах от дама на позиция във Фамилиенкасе,имало направено предписание към касата в Нюрнберг ,относно транграничните детски и тези със задна дата ,досега отнемало година ,година и половина ,сега им било наредено да работят по-бързо и да приключват одисеята до 6 месеца .Колко е вярно това ми предстои да разбера тепърва.Ще подавам и за двата варианта но с дете ,което е тук,с немска адресна регистрация.

Желая успех и дано поне малко да съм помогнала.

 

С поздрав!

Зорница Велева

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте!

След четене напред-назад из темата, не ми стана ясно имам ли изобщо право на Kindergeld.
Работя в Германия от 11.2014; от 04.2017 с безсрочен договор.
До 09.2016 бях със статус разведен, след което сключих брак повторно. Имам дете от първия си брак, което живее при майка си в България.
Втората ми жена също има дете от първи брак - и двамата в момента живеят в България.
Въпросът ми е имам ли право да получавам детски за моето собствено дете? И евентуално имам ли право да получавам детски за доведеното си дете, разбира се след датата на сключване на брак?
:unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Ако работите по трудов договор ще имате право и то със задна дата ,разведен или не Вие сте баща на детето си,на Вашето дете от първия си брак.При Фамилиенкасе тези неща се доказват със документи акт за раждане ,документ за родителски права ,но важното тук е дали бившата Ви съпруга получава детски надбавки  в България ,онези 35 лв на месец ,ако сте били в трудовоправни отношения от ноември 2014 можете и със задна дата да си вземете детски до днес това е много сериозна сума близо 7500 евра ,но за целта жена Ви трябва да се откаже от онези велики детски в България ,и ще се приспаднат по 35 лв ,тоест 17 евра на месец минус от общата сума.

Отива се в дирекция "Социално подпомагане "и се иска удостоверение за получени детски надбавки и да се напише там ,че майката няма да получава такива ,превеждате на немски език.

Акт за раждане на детето да се направи от новите европейски формат от общината 10 лв ,

Удостоверение ,че учи ако е ученик/ученичка.Също се превежда .

Документи за киндергелд ,

фишовете ви за заплати за всички тия месеци назад от работодателя .

Не съм експерт но трябва да се попита .За доведени деца и то в България и дума да не става.В акта за раждане на това дете си пишат неговите родители не Вие,то си има родители а както виждам майката е в България ,право на киндергелд има само човек ,който работив Германия .Друг е и въпросът ,че детето по постоянен адрес живее при майката и трябва молбата да се подаде от нейно име ,доста е сложно.Но Вие питайте и тази съма хич не е малка ,може да се инвестира в образовнаие на Вашето дете,или каквото желаете.Съжалявам но само това знам .

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте. Относно детските в Германия .. искам да попитам , ако детето е в България и ходи на детска градина предучилищна възраст, трябва ли бележка от там, че посещава? Реално ангажимента на градината към детето е до 31,05 и после чак на 15 септември вече училище. И другото.. понеже мъжа ми сега ще заминава да  работи за първи път в Германия, предложиха му трудов договор, но му казаха, че ще му плащат на ръка. Като чета темата и разбирам, че трябва извлечение от банковата сметка, за да се види заплатата. Задължително ли е да му превеждат заплатата по сметка или и на ръка не е проблем? Много благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, deysi написа:

предложиха му трудов договор, но му казаха, че ще му плащат на ръка. Като чета темата и разбирам, че трябва извлечение от банковата сметка, за да се види заплатата. Задължително ли е да му превеждат заплатата по сметка или и на ръка не е проблем?

Ако позволите един съвет, тази работа мирише. Ще си спестите много проблеми ако преосмисллите заминаването. 1) В Германия няма такова понятие като плащане на ръка. Банковата сметка е всичко. 2) Трудовият договор има особено значение и сила и ако е придружен с обещания или уговорки за плащане а ръка, значи е лъжа и/или измама. Проблемът е, че при една проверка, когато лъснат нещата, съпругът ви носи много сериозна отговорност, а тук незнанието не е оправдание. Поразровете из форума, има доста информация или отворете нова ттема.

Редактирано от Александър Узунов
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря! Ще го премислим. ЯВно наистина има нещо гнило.. Значи казвате е задължително парите да се превеждат по сметка? Тези , които са по трудов договор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички :)

Бих искала да Благодаря на целия екип за прекрасния сайт !
Дългоочакваното писмо за детските дойде :) даже ще ми бъдат изплатени и за минал период :)
Бих искала да споделя накратко през какво минахме :
Бяхме стигнали до въпросните формуляри Е401 и е411 -попълват се без проблем от нашите институции и без никакъв отказ -бях си направила труда да ги попълня на латиница за тяхно улеснение ,но се оказа ,че бе ненужно .
Другото бе ,че за периода в който подавах документите за детските бях преместена в друг град на работа и съответно им пратих новия си трудов договор  ,така че отново ми върнаха отговор ,че им трябват абрехнунгите от последния месец в старата фирма и за месец март от новия договор .... т.е аз нямах прекъсване ,а само преместване .
и вече след това последно писмо и 7 месеца ходене по мъките  получихме положителния отговор :)

Още веднъж БЛАГОДАРЯ ВИ !!!
На всички останали ,които тепърва започват да събират документи ...въоръжете се с търпение  ,нещата тук се случват малко бавно ,но се случват :))))
Хубав и усмихнат ден на всички !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

    Здравейте!

От доста дълго време имам регистрация във прекрасния Ви сайт за взаимопомощ, но ( къде от неудобство, къде от нямане на какво ново да добавя към вече описаните неща ) само съм търсила интересуваща ме информация  :) .

Сега обаче бих искала да допълня нещо от собствен опит, и може би написаното от мен би било полезно за някого.

Съпругът ми работи в Германия от април 2015 г., а ние с дъщеря ни пристигнахме в края на септември. Подадохме документи за детски, и при получения отговор ни стана ясно, че всъщност за периода април-септември, не пише нищо. Решихме, че просто са отказали, или че ще има друго писмо за периода. Доста дълго време нищо не пристигна, а и ние нищо не предприехме, просто ги бяхме отписали тези пари.  По късно обаче една моя приятелка пристигна в Германия с децата си, и ме пита ЗАЩО!!! И реших да пробвам , да заявим все пак по някакъв начин претенции. Та използвах съвета на Крякащата тайфа към някого, и изпратих имейл до Familienkasse. Разбира се, с почти никакви очаквания. За моя най-голяма изненада, получих писмо, в което беше посочен адреса в Нюрнберг, казваше се. че документите ни са прехвърлени там, и да отговорим на всичките им въпроси. Отново поизчаках известно време, защото не разбрах дали аз да пиша писмо, или оттам да чакам... :wacko: . Такова обаче не дойде. Та изпратих аз писмо със същото съдържание както в имейла, и , след около седмица получих отговор, с искане само за копия от фишовете на съпруга ми за периода. Днес изпратих исканото, и сега пак ще чакаме...Надявам се на някакъв положителен резултат   :rolleyes:.

 Искам да изразя огромното си възхищение към всички онези трудолюбиви хора, които така изчерпателно и търпеливо отговарят на понякога нелеки въпроси, засягащи живота на всички ни в тази страна!!!

   БЛАГОДАРЯ!!

   Поздрави   :wub:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До skorpio 777 

Здравейте понеже до "оня ден "се занимавах с фамилиенкасе бих искала да ви кажа какво да си приготвите още като документи :)

Тъй като и аз си търсих детските със задна дата при нас ситуацията беше ,че аз тръгнах първа и след около година дойде сина ми който беше все още на 5 годинки  получих по пощата формулярите Е401 и Е411 ,също така поискаха документ от социалните дали сме получавали някога такива -ние не сме получавали никога . Аз вече бях им предоставяла такава бележка ,но този път поискаха такава и от таткото ,че през периода когато е бил с детето в бг до обявената от тях дата дали е получавал такива ,поискаха отново удостоверение за брак ,а понеже детето тази година вече навърши 6 поискаха бележка от училището ,но понеже той още не посещава такова им пратих от детската градина която посещава.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 5/1/2017 at 8:38, morningstar1 написа:

Здравейте,

Ако работите по трудов договор ще имате право и то със задна дата ,разведен или не Вие сте баща на детето си,на Вашето дете от първия си брак.При Фамилиенкасе тези неща се доказват със документи акт за раждане ,документ за родителски права ,но важното тук е дали бившата Ви съпруга получава детски надбавки  в България ,онези 35 лв на месец ,ако сте били в трудовоправни отношения от ноември 2014 можете и със задна дата да си вземете детски до днес това е много сериозна сума близо 7500 евра ,но за целта жена Ви трябва да се откаже от онези велики детски в България ,и ще се приспаднат по 35 лв ,тоест 17 евра на месец минус от общата сума.

Отива се в дирекция "Социално подпомагане "и се иска удостоверение за получени детски надбавки и да се напише там ,че майката няма да получава такива ,превеждате на немски език.
Акт за раждане на детето да се направи от новите европейски формат от общината 10 лв ,
Удостоверение ,че учи ако е ученик/ученичка.Също се превежда .
Документи за киндергелд ,
фишовете ви за заплати за всички тия месеци назад от работодателя .

Не съм експерт но трябва да се попита .За доведени деца и то в България и дума да не става.В акта за раждане на това дете си пишат неговите родители не Вие,то си има родители а както виждам майката е в България ,право на киндергелд има само човек ,който работив Германия .Друг е и въпросът ,че детето по постоянен адрес живее при майката и трябва молбата да се подаде от нейно име ,доста е сложно.Но Вие питайте и тази съма хич не е малка ,може да се инвестира в образовнаие на Вашето дете,или каквото желаете.Съжалявам но само това знам .

Успех!

Здравейте,

В този отговор откривам много неясноти:
1. Какво означава "документ за родителски права"? Такъв документ няма! Има съдебно решение от развода, в което родителските права са присъдени (по взаимно съгласие) на майката (бившата ми съпруга).
2. Категорично не е вярно, че майката трябва да се откаже от въпросните 35лв. На много места срещнах, че тези пари се приспадат от сумата, която дава ФамилиенКасе.
3. Дирекция "Соц. подпомагане"... просто не искам да ги коментирам. От 9 кладенеца водя носят, за да обяснят как "не може да се взимат детски от две места", "не могат да издадат служебна бележка, че такива се получават в момента", "трябвало да се прекратят, за да дадат бележка", "нямал съм право да получавам тук, щото видите ли!!! можел съм да злоупотребя"...

Та така - имам ли право на детски за собственото си дете или нямам? Моля за компетентно мнение! Ако да, добре, ако не - защо не?
Разглеждайки "Antrag auf Kindergeld", единствено ми стана ясно, че трябва да подам данни и за двете деца - моето и на втората ми съпруга.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  Привет!

Благодаря Ви, Radeva, за включването!

  За радост при нас нещата съвсем не бяха така сложни. Нито при подаването първия път, нито сега, са ни изисквали свидетелството за граждански брак ( но, разбира се, го носех със себе си    :) ), нито пък формулярите Е401 и Е411 ...(може би зависи от  Bundesland -да, ние сме в Niedersachsen ),а относно бележката от социалните, обяснихме, че сме нямали право, и това беше .

И така, след имейла, а после и писмото, които написах, и изпратените фишове от заплатата за периода, получихме едно писмо за смяна на обслужващата ни каса, което ни наведе на мисълта, че ще има размотаване...Днес обаче получихме писмо с решението, в най-скоро време сумата ще бъде преведена по сметката...

Явно не винаги е толкова сложна процедурата, и има надежда и за по- лесно преминаване през бюрокрацията    :rolleyes:.

  На всеки, сблъскал се с подобен казус, желая безпроблемно решаване!

    Успешна седмица!

  

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎2‎/‎18‎/‎2017 at 12:31, mancheff написа:

Хора, кажете какво да направя, за да ми плащат пълния размер на детските, евентуално да ми изплатят и за минал срок разликата.

Казаха ми по телефона, че след като не ми е отказано от Българските институции да получавам и от там детски, трябвало майката да подаде молба там да си получава остатъка. Никога не сме получавали детски от България и наистина не сме подавали молба там.

После Крякаща тайфа се обади от мое име и на него му казали, че до края на януари имали срок да решат дали ще ми плащат пълния размер. Този месец (февруари) пак получих по-малко.

...

mancheff, има ли нещо ново при теб или продължаваш да получаваш парите в намален размер? Дай някаква актуална информация.

 

На ‎2‎/‎12‎/‎2017 at 13:02, eli_00 написа:

Здравейте!

Вчера попаднах на форума и след регистрация тук изчетох доста полезни неща, особено страница 1! Благодаря на модератора и активните потребители! Имам следният въпрос: Съпругът ми е с адресна регистрация и немски трудов договор от 23.08.2016 г. Аз пристигнах на 03.01.2017 г. Към настоящият момент не работя, децата ни са на 14 и 6 г. и живеят в България, родителите ми се грижат за тях. Плановете ни са намиране на  по-голямо жилище, записване на децата в училище и през лятото вече да бъдат при нас. Моля за съвет - кога е добре да подам молба за Kindergeld, сега или когато децата пристигнат тук? Междувременно големият ми син е с ТЕЛК, който изтича през октомври и няма да се подновява. Ситуацията с ТЕЛК-а ще утежни ли процедурата по подаване на молбата за  Kindergeld? Благодаря ви!

Здравейте eli_00,

ако до следващите няколко месеца планирате да вземете децата при вас, по-добре подайте документите едва тогава. Тогава ще бъдат разглеждани от регионалната ви Familienkasse и срокът за отговор ще бъде 1 месец. Ако подадете сега документите, докато децата са в България, случаят ви ще бъде препратен в централата за трансгранични случаи в Нюрнбер, а там нещата се случват много бавно и случаят ви може да се влачи повече от година.

Наличието или липса на ТЕЛК нямат отношение към времето за обработка на документите за детски надбавки в Германия.

 

На ‎3‎/‎27‎/‎2017 at 0:32, Iliana Koceva написа:

Здравейте,

Включвам се и аз във темата.Моята ситуация е следната: аз съм в Германия от началото на януари,тази година.Съпругът ми вече втора година работи и живее тук в Германия,но с договор с Българска фирма,съответно си плаща български осигуровки и данъци. Аз и едното ни дете сме регистрирани по адрес в Германия от 18.януари,тази година.Другото ни дете остана в България до завършване на средното си образование.Т.е до другата година. Аз започнах работа на трудов договор веднага.Но почти след месец прекратих договора с първата фирма и сега съм назначена в друга,пак на трудов договор.Т.е в рамките на месец февруари имам трудови отношения и с двете фирми.Подадох искане за немски детски надбавки почти веднага  след адресната ми регистрация....

Подготвих се вече психически за ожесточена борба за пустите немски детски,очаквам да ми върнат документите поне още веднъж,но искам да знам,откога ще ми бъдат изплатени (АКО):

- от дата ,от която съм спряла да взимам детски в България? т.е. от декември 2016?
- от датата ни на регистрация в Германия? -едното ми дете няма такава
- от датата ми на назначаване на трудов договор?

Здравейте Iliana Koceva,

отговорът е кратък и мисля, че няма две мнения по въпроса - имате право на претенции за Kindergeld от началната дата на вашите трудови правоотношения в Германия. Казусът с двата паралелни трудови договора е безинтересен за  Familienkasse.

Надявам се да се срещнем пак в този форум, въпреки прехвърчелите преди време искри :)

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎4‎/‎15‎/‎2017 at 2:05, Маргарита Дръндарова написа:

Здравейте,и аз да попитам нещо за въпросните детски надбавки.От 03.10.2016 год.съм в Германия,през ноември започнах работа,но ми прекратиха договора на 31.12.2016,защото работодателя ми не работи през зимния период.Междувременно подадох за детски надбавки,получих сега писмо след 3 месеца чакане,в което искаха да отговоря на няколко въпроса и да го върна.Сега,като съм безработна,но с вече подадени документи ще имам ли право на детски,или ще са само за периода в който съм работила.Децата ми все още са в Бг.и ако имам право на детски,то от кога ще се считат със задна дата-от дата на регистрацията или от дата на договора.Благодаря предварително

Здравейте Маргарита Дръндарова,

сезонните работници също имат право на Kindergeld. Необходимо е обаче своевременно да уведомяват Familienkasse за прекратяването на прекъсването в трудовите правоотношения, чрез съответния документ (посочил съм го в началото на темата). Право на Kindergeld имате от началната дата на трудовия договор.

 

На ‎5‎/‎1‎/‎2017 at 3:30, donvitoff написа:

Здравейте!

След четене напред-назад из темата, не ми стана ясно имам ли изобщо право на Kindergeld.
Работя в Германия от 11.2014; от 04.2017 с безсрочен договор.
До 09.2016 бях със статус разведен, след което сключих брак повторно. Имам дете от първия си брак, което живее при майка си в България.
Втората ми жена също има дете от първи брак - и двамата в момента живеят в България.
Въпросът ми е имам ли право да получавам детски за моето собствено дете? И евентуално имам ли право да получавам детски за доведеното си дете, разбира се след датата на сключване на брак?
:unsure:

Здравейте отново donvitoff,

ето и моето мнение по въпроса:

  • за периода след 09.2016 до настоящия момент имате право на Kindergeld за дете на втората ви жена, което сте приели в семейството си, ако то отговаря и на другите условия (например възраст и т.н.)
  • за периода от 11.2014 до момента може да получите евентуално половината от размера на Kindergeld, ако са изпълнени определени условия. Едно от тях е да дължите издръжка на детето си. Другото е да можете да докажете с платежни документи, че определената сума се превежда редовно на майката. Дори мисля, че при някои видове парично подпомагане, ако имате съгласието на майката, може да изискате изплащане на пълния размер Kindergeld. Този случай обаче е особен и не мога да дам по-детайлна информация какво и как да се направи.

Съветът ми за момента е просто да подадете молбата за Kindergeld, приложението "Чужбина", две приложения за двете деца и съответните копия на документи. Там периоди не се пишат, а всичко се изяснява на база приложените документи. И пак да кажа - само ако плащате издръжка на собственото си детете и можете да го докажете, тогава го впишете и него. Когато излезе решението на Familienkasse и има отказ за даден период или дете, ще мислим на база на отказа какво да правим.

До скоро ...

 

На ‎5‎/‎3‎/‎2017 at 8:20, deysi написа:

Здравейте. Относно детските в Германия .. искам да попитам , ако детето е в България и ходи на детска градина предучилищна възраст, трябва ли бележка от там, че посещава? Реално ангажимента на градината към детето е до 31,05 и после чак на 15 септември вече училище. И другото.. понеже мъжа ми сега ще заминава да  работи за първи път в Германия, предложиха му трудов договор, но му казаха, че ще му плащат на ръка. Като чета темата и разбирам, че трябва извлечение от банковата сметка, за да се види заплатата. Задължително ли е да му превеждат заплатата по сметка или и на ръка не е проблем? Много благодаря!

Здравейте deysi,

понеже възрастта на детето е преходна (например на 6 г. едни са още в предучилищна, а други на училище) е добре да извадите тази бележка. Може и да не я превеждате. Във Familienkasse си имат преводачи за тази работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Крякаща тайфа, да продължавам да получавам 173 евро и вчера след като не можах да се свържа по телефона със съветниците в дортмунд, писах имейл на госпожата - Валентина Димовска.

С фамилната каса не мога да се разбера, последно ако си спомняш ни дадоха нов срок за решение. На официални писма не ми отговярят, а по телефона на мен последно ми казаха да си търся от БГ разликата, ако не ми я дадат тогава те ще ми плащат пълния размер.

Успях да се свържа с г-жа Димовска. Каза ми, че не "помагат" на гора, които не са от Дортмунд и да намеря сайта на AWO Siegen. Намерих го, но не мисля, че се занимават с проблеми от този сорт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Птоверих и мисля, че от фамилната каса са прави да ми удържат размера на българските детски и го правят според закона:

Ако детски надбавки са платими от няколко държави на същите основания, винаги е компетентна с предимство държавата, в която живее детето. Примери.

- Майката упражнява дейност като заето лице в държава А. Бащата упражнява дейност в държава Б. Детето живее в държава А, която поради това е компетентна с предимство.

Държавата, която е компетентна с предимство първостепенно съгласно правилата за предимство предоставя детски надбавки в пълен размер. Във второстепенно компетентната държава обаче претенцията за изплащане на детски надбавки се спират до размера на сумата, предвидена сългасно законодателството на държавата, която е компетентна с предимство.

 

Ето и целия документ: file:///C:/Users/DowJones/Desktop/egov-content446615.pdf

Крякаща тайфа, потвърди моля и да пускам молба и в България.

 

Изникна ми нов въпрос обаче. Когато си получа Lohnabrehnung-a, там в графа деца пише 0. Разбрах, че трябвало да пише 0.5 защото детето все пак не живее в Германия. Когато отидох във Финанцамта ми казаха, че за България не можели да попълнят 0,5 и можело, ако искам да си попълня данъчна декларация и така евентуално да получа обратно, това което съм платил в повече. Проверих и пак важи правилото за 4 години назад. Някой да знае нещо по въпроса? Мога ли и от тук да взема някакви добавки/облекчения, след като вече взимам и от Фамилната каса?

Редактирано от mancheff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте! Тази тема ще вълнува винаги. Мъжът ми работи в Германия от януари тази година в провинция Баден-Вюртемберг. Преди два месеца е подал документи за детски надбавки във Familienkasse лично. Въпросът ми е: Към този момент някой има ли представа за срока на някакъв отговор от страна на тази институция? Той се опасява, че документите му са "потънали" някъде. 

Благодаря предварително за отговор.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,аз също съм в състояние чакаща от близо 6 месеца.Нo ще Ви отговоря от страна на моя опит за тези 6 месеца.Като Вас,от датата на подаването на документите във Familienkasse,2 месеца нямах никакъв отговор,а нормално по закон трябва да отговорят в рамките на 2 до 4 седмици.Потърсих в официалният им сайт информация ,как да следя статуса си онлайн,но за регистрация ми трябваше потребителско номерче,което също нямах.От питане на питане ,разбрах ,че този номер го получаваш с писмо от Familienkasse, в което най-вероятно те уведомяват за решението си.Та реших да се обадя на националния телефон,който пак взех от сайта. Там с потвърждение ЛИЧНО от мен на адреса ,рождената ми дата,имената на децата ми и техните рождени дати, ми продиктуваха номерчето.Пиша ЛИЧНО,защото помолих мой познат да говори вместо мен от страх ,че няма да разбера нещо.Но служителката изиска лично аз да си продиктувам данните.Та с този номер вече,отново се обадих и разбрах ,че трябва да попълня тези декларации 401 и 411. Никой не беше ме уведомил по никакъв начин ,че трябва да попълвам още документи. Намерих ги в офиса на Familienkasse в нашият град. Та исках с две думи да Ви кажа,че ако не се бях обадила и потърсила сама ,как се предвиждат документите,щях да си чакам още .Не ,че сега не чакам отново,но през 2 седмици звъня ,за да се интересувам как се предвижват нещата и от там ми отговарят,че още се работи по тях.Просто интересувайте се ,непрекъснато звъннете  или ако имате възможност ходете на място.За да се реагира веднага на документи,които Ви липсват евентуално.Защото и набавянето на нови и нови "папири" също изисква време.08004555530-това е националният номер на Familienkasse.Дори и да използвате някой за преводач,пригответе се лично да си продиктувате данните. Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на Iliana Koseva и Margoto 74.

Явно нещата стават все по-трудно и бавно. Ще използвам съветите ви и ще пиша как вървят нещата при нас.

Не ни остава нищо друго освен на дерзайм, "ръчкаме" и чакаме.

Хубав ден на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така ето и новото писмо от фамилиенкасе с което ме информират,че документите ми вече са в Нюрнберг,които отговарят за детските.Сега ще чакам пак писмо евентуално за решение или документи още да предоставя.И така вече 8 месеца

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, искам да попитам коя молба трябва да се подаде, за възстановяване на детски надбавки със задна дата? И какви допълнителни документи се прилагат към нея, освен бележка от "Социалните" в Б-я, че не сме получавали детски? И може ли двете молби (молба за получаване на детски и молба за възстановяване на детски със задна дата) да се подадат в един и същ момент ?

Благодаря за вниманието 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, Гери написа:

Здравейте, искам да попитам коя молба трябва да се подаде, за възстановяване на детски надбавки със задна дата? И какви допълнителни документи се прилагат към нея, освен бележка от "Социалните" в Б-я, че не сме получавали детски? И може ли двете молби (молба за получаване на детски и молба за възстановяване на детски със задна дата) да се подадат в един и същ момент ?

Благодаря за вниманието 

Здравейте Гери, надявам се, че написаното от мен в следващите редове няма да ви засегне по някакъв начин. Просто използвам вашият въпрос като повод да припомня и на останалите потребителите нещо важно.

Приятели, това е интернет-форум, а не фейсбук-група. Тук обикновено даден въпрос по някаква тема се задава еднократно. Във фейсбук-групите почти никой не чете предишните въпроси и едни и същи въпроси се публикуват до припадък.

Преди новите потребители на този форум да зададат своите въпроси е добре да проверят дали някой друг вече не е питал за същото нещо и ако е питал дали е получен конкретен отговор. Моля да бъда разбран правилно - няма как в един интернет-форум да си задаваме непрекъснато едни и същи въпроси. Колкото и търпеливи да са част от участниците, в един момен ще им писне и просто ще спрат да отговарят на неща, които вече са коментирани

Гери, специално по въпроса "Детски надбавки със задна дата" сме говорили поне 5 пъти. Препоръчвам ви да отидете в горната дясна част на началната страница и в полето за търсене да напишете задна дата. Ще излязат три страници с мнения на потребители, в които тези думи са използвани. Много от мненията са точно в темата за Kindergeld. Ако имате проблеми с ползването на търсачката, пишете ми и ще ви обясня.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Преди два месеца подадох документи за детски и получих от Фамилиен касе  писмо с искане да попълня удостоверение за семейно положение и една анкета може би,незная и да им го върна. Искам да питам ако някой е попълвал такова удостоверение ,ако може да ми каже какви документи се прикачват към него и дали се подпечетва от общината по местоживеене.Аз и бащата на детето ми нямаме брак,но живеем на един и същ постоянен адрес.Благодаря Ви предварително ако някой може да ми каже.Лека вечер на всички.

19125486_1593683903999363_363294149_o.jpg19197518_1593638344003919_817880762_o.jpg19125304_1593638017337285_706573158_o.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎6‎/‎19‎/‎2017 at 9:48, Margoto74 написа:

Така ето и новото писмо от фамилиенкасе с което ме информират,че документите ми вече са в Нюрнберг,които отговарят за детските.Сега ще чакам пак писмо евентуално за решение или документи още да предоставя.И така вече 8 месеца,но дали някой знае колко време още ще отнеме

20170619_094109.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..