Jump to content

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия


Recommended Posts

Здравейте.Мъжа ми работи в Германия и искаме да подадем там документи за детски.Тука не получаваме.Приготвихме всички документи,уж.Той е зле с немския,а и времето му е ограничено,затова ми се искаше да изтегля формулярите,които трябват да се попълнят и да му ги пратя.Хем четох нещата по темата,но не мога да се ориентирам,кои формуляри да изтегля.И ако искаме да подадем за детски със задна дата,дали трябва отделен формуляр.Ще съм много благодарна,ако ми кажете,кои формуляри трябва да изтегля.Извинявам се ако вече е писано за това и не съм видяла.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 771
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Прикрепени снимки

Здравейте. Някои може ли да ми каже как мога да получа информация какво се случва с моите  документите за децките . Мои приятел званя два пъти, но отказват да дадат информация ако не се обадя лично. Аз немога да звънна понеже не знам немски. Някои може ли да помогне и каже какво да направя? Вече почти три месеца съм изпратил документите,но нямам получено писмо какво се случва с децките,получени ли са въобще документите трчбват ли други документи. Нищо не са ми пращали. Моля за помощ !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 6.12.2017 at 15:13, Taib Peltek написа:

Здравейте. Някои може ли да ми каже как мога да получа информация какво се случва с моите  документите за децките . Мои приятел званя два пъти, но отказват да дадат информация ако не се обадя лично. Аз немога да звънна понеже не знам немски. Някои може ли да помогне и каже какво да направя? Вече почти три месеца съм изпратил документите,но нямам получено писмо какво се случва с децките,получени ли са въобще документите трчбват ли други документи. Нищо не са ми пращали. Моля за помощ !

Срока им за отговор е 4 месеца от датата на получаване. Вие с обратна разписка ли сте ги пуснали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎12‎/‎7‎/‎2017 at 18:50, Гери написа:

Срока им за отговор е 4 месеца от датата на получаване. Вие с обратна разписка ли сте ги пуснали?

Да

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, Taib Peltek написа:

Да

Забравих да уточня , че този срок от 4 месеца е ако сте подали документите до Майнц с молба за изплащане на детските със задна дата. Ако обаче сте подали документи за получаване от тук на татък за детски, срока е 1 месец ( тогава се подават до Фанилиенкасе по местоживеене). 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каква е тази молба за изплащане с задна дата? Аз попълних комплекта документи които е посочен тук в саита. Специална молба не съм попълвал за изплащане с задна дата? И ги пратих до амилиенкасе по адрес на местоживеене. Няма ли вариант да пиша емаил да ми дадът информация какво се случва с документите?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обадете се на 08004555530 кажете си кунденомера и датата на раждане.те ще ви кажат какво се случва с вашите докумемти.аз сега ги прехвърлям на мое име и казаха че трябва да изчакам още малко

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,ние също чакахме много време за детските ,докато накрая не се разбра,че документите ни са се изгубили някъде по пътя.Тези документи бяха пратени от фирмата в която работи мъжът ми.И понеже беше изпратил оригинали ,извадихме на ново всичко,плати на хора който му попълниха всичко ,включително и адреса на касата в Майнц и той само си ги пусна по пощата с обратна разписка.След 4 седмици получи парите на куп и писма от касата че е одобрен и до кога ще получава  тези пари.Да уточня само ,че аз и децата сме в България.Беше писал на имейла им ,че мн му се бавят документите и иска да знае на какво се дължи това.Така,че пробвайте и на имейл да им пишете,ншкъде по нагоре в коментарите мисля че имаше кординати на касата в Майнц,но тя е само за деца който не са в Германия.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз незнам немски и немога да звънна. Мои приятел званя на този номер два пти , но му казват ,че трябва лично аз да звънна , а това няма как да стане понеже съм много зле с немския. Някои може ли да ми каже емаил на района в Хейлброн да пробвам да пратя един емаил да видя дали ще ми отговорят какво се случва с документите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Четох доста..и не намерих отговор на въпроса ми..

Мъжът ми (бащата на детето ми, но нямаме брак) е подал документи за детски надбавки от Германия, става дума за взимане със задна дата.Той е в Германия от 01.06.2016 до 01.10.2017г и е попълнил всичко..така де, счетоводителката им е българка и е попълнила всичко и е подала документите началото на м.Септември.

И все още няма нито пари..нито нещо..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 9.12.2017 г. at 9:04, Taib Peltek написа:

Аз незнам немски и немога да звънна. Мои приятел званя на този номер два пти , но му казват ,че трябва лично аз да звънна , а това няма как да стане понеже съм много зле с немския. Някои може ли да ми каже емаил на района в Хейлброн да пробвам да пратя един емаил да видя дали ще ми отговорят какво се случва с документите.

Обаждате по телефона в присъствието на вашият приятел и казвате:

- Гутен таг, Пелтек ист майн наме. Их шпрехе кайн дойч, кьонтен зи бите мит майн долметшер шпрехен? - и подавате слушалката. За тях това е достатъчно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, искам да ви информирам какво става по случая -  родителите нямат брак, бащата живее и работи в Германия.

Свързах се с консултант в Германия, която беше така любезна да ми даде консултация по телефона и ми обясни следното:

Когато родителите нямат брак, трябва да докажат съжителство в България, тоест да имат еднакъв адрес в България, което се доказва с формуляра Е401.

Ако не е така - нямат право на детски и край.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Nachweis über Höhe und Zeitraum bulgarischer Familienleistungen (Kindergeld) von den bulgarischen Behörde, bzw. eine Abgangsbescheinigung.
Sollten Sie keine bulgarischen Familienleistungen für Kinder erhalten oder erhalten haben, muss eine Begründung hierzu ersichtlich sein.

Здравейте!Много важна тема сте подхванали тук )Та и аз да питам)От касата ме питат защо не съм получавала детски в бг,нали?Не знам какво да им отговоря.Пратих им бележки,че и двамата със съпруга ми не сме получавали детски,но в бележките наистина не пише защо.Какво мога да посоча като основание?Че докато съпруга ми работи в германия дохода ни е висок и нямаме право на детски в бг ?За какво им е тази информация?Благодаря предварително за помощта!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎11‎/‎5‎/‎2017 at 10:24, anpopoff67 написа:

Здравейте! Аз съм нов във форума. Приятно впечатление прави това колко са доброжелателно всички участници. Искам да задам няколко въпроса "с повишена сложност". Искам да тръгна за Германия да поработя(за първи път). Въпроса ми е- мога ли да кандидатствам за детски набавки. Децата ми са с Бълг.паспорти и Беларус. паспорти, но са родени и живеят в Беларус.(6и9год.)и там учат. В Бълг. сме идвали само на море. Майка им е беларуска. Адресна РЕГИСТРАЦИЯ в Бълг. имат. Брак нямаме, но можем да подпишем по всяко време. Децата са с моята фамилия. И ако сега замина, предполагам, че това за 4те години назад важи само за тези, които са работили в Германия през това време, или....? И ако е възможно, какви документи да приготвя, докато съм в България. Детски и помощи от Бълг. не сме взимали, но сме получавали от Беларус по белоруските паспорти до 3 годишна възраст. Предварително благодаря! 

Здравейте anpopoff67,

единственото изключително важно условие, за да получавате Kindergeld е вие да имате доходи в Германия. Дали децата са при вас, в страна от ЕС или някъде другаде по света не е от значение. Гражданството на майката също е без значение. В крайна сметка, ако се чудите дали имате право на Kindergeld или не, просто подайте документите и от Familienkasse ще ви отговорят. АКо ви откажат, в писмото с отказа ще бъде обяснено защо нямате право. Тогава може да прецените най-добре дали си струва да продължавате да подавете документи.

Изплащането на пари със задна дата важи за хората, които са работили през този период в Германия, но по някаква причина не са се възползвали от правото да получават Kindergeld.

Документите, които трябва да приготвите, са описани на 1,2 и 3 страница в тази тема. Излишно е да ги описвам пак. Отделете 10 мин. и прегледайте началото на темата.

 

На ‎11‎/‎7‎/‎2017 at 14:31, Shtiliyana Grudova написа:

Здравейте благодаря ви за този форум много е полезен .Имам един въпрос , съпруга ми работи  в Германия от ноември 2016 аз и децата ни сме в България за сега.Подадохме документи за детски  последното което ни поискаха бяха бележки от училищата където учат нашите деца и адресните ни регистрации . Искам да попитам проблем ли е че аз и децата ни сме на различни адресни регистрации от съпруга ми.

Здравейте Стиляна,

не, различните адреси никога не са били причина за отказ от страна на Familienkasse. Може и да поискат някой и друг допълнителен документ, но няма как това да бъде причина за отказ.

 

На ‎11‎/‎8‎/‎2017 at 10:08, fff223 написа:

... Също така някой знае ли сумата за детски добавки  , която е изплатена със задна дата , дали трябва да се декларира в  годишната данъчната декларация . Още веднъж хубав ден на всички!!!:)

Здравей fff223,

изплатените със задна дата пари от Familienkasse се декларират задължително в данъчната декларация за годината, в която са получени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎12‎/‎3‎/‎2017 at 12:59, Mariana Shikova написа:

Здравейте.Мъжа ми работи в Германия и искаме да подадем там документи за детски.Тука не получаваме.Приготвихме всички документи,уж.Той е зле с немския,а и времето му е ограничено,затова ми се искаше да изтегля формулярите,които трябват да се попълнят и да му ги пратя.Хем четох нещата по темата,но не мога да се ориентирам,кои формуляри да изтегля.И ако искаме да подадем за детски със задна дата,дали трябва отделен формуляр.Ще съм много благодарна,ако ми кажете,кои формуляри трябва да изтегля.Извинявам се ако вече е писано за това и не съм видяла.

Здравейте Мариана,

макар че след поставянето на въпроса си не сте посещавали форума, ще ви отговоря.

Документите, които са необходими са описани основно на стр. 1, 2, 3 в тази тема. Все пак ще ги опиша още веднъж, без да имам претенции за изчерпателност. Това е минималният набор от необходими документи за вашия случай (с деца в България):

  • Antrag Kindergeld (KG1)
  • Anlage Kind zum Hauptantrag Kindergeld - отделно за всяко дете
  • Schulbescheinigung zur Vorlage bei der Familienkasse (KG 5a) - ако децата са в училищна възраст
  • Haushaltsbescheinigung zur Vorlage bei der Familienkasse (KG 3a)
  • Lebensbescheinigung zur Vorlage bei der Familienkasse (KG 3b)

Към днешнат дата могат да бъдат изтеглени от този адрес:

https://www.arbeitsagentur.de/familie-und-kinder/downloads-kindergeld-kinderzuschlag

 

На ‎12‎/‎4‎/‎2017 at 13:47, yordanov63 написа:

Здравейте, съпругата ми е получила писмо от Famillienkasse, ето какво са й писали:

...

Bitte teilen Sie uns mit, ob der Kindesvater eine Erwerbstätigkeit ausubt oder eine Lohnersatzleistung bezieht und reichen Sie uns hierüber einen Nachweis ein.

...

От целия текст не можах да разбера подчертания пасаж. Може ли някой да ми помогне, какъв документ трябва да представя в доказателство, че работя (аз работя и съм държавен служител)?

Предварително благодаря. 


Има различни начини това да бъде доказано. Най-простият е да се снимат последните три фиша от работодателя или с Arbeitgeberbescheinigung zur Vorlage bei der Familienkasse (KG 54). По-късно днес ще кача този формуляр във файловата база на форума и ще може да бъде теглен.

 

На ‎12‎/‎5‎/‎2017 at 10:52, Люси написа:

...

Вчера и днес прерових всичко, където е възможно за да изтегля формуляр Е 402 в формат pdf

Имам го изтеглян  във формат уорд ,но в него има пропуски.

МНОГО моля  участниците за помощ, може някой ще ме упъти откъде да го изтегля.


Качих формуляра във файловата база на форума и може да бъде теглен. Леко съм го коригирал, за да изглежда като оригиналния на немски, защото този от сайта на министерството е доста калпав.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎12‎/‎8‎/‎2017 at 13:29, Taib Peltek написа:

Каква е тази молба за изплащане с задна дата? Аз попълних комплекта документи които е посочен тук в саита. Специална молба не съм попълвал за изплащане с задна дата? И ги пратих до амилиенкасе по адрес на местоживеене. Няма ли вариант да пиша емаил да ми дадът информация какво се случва с документите?

Няма специална молба, която да се подава за да ти изплатят Kindergeld със задна дата. Familienkasse сама решава дали има основание на база подадените от теб документи. Ако имаш право, но не ти ги отпуснат, подаваш възражение в законовия срок и следва процедура по проверка.

 

На ‎12‎/‎10‎/‎2017 at 11:24, mihaelakaradzhova написа:

Четох доста..и не намерих отговор на въпроса ми..

Мъжът ми (бащата на детето ми, но нямаме брак) е подал документи за детски надбавки от Германия, става дума за взимане със задна дата.Той е в Германия от 01.06.2016 до 01.10.2017г и е попълнил всичко..така де, счетоводителката им е българка и е попълнила всичко и е подала документите началото на м.Септември.

И все още няма нито пари..нито нещо..

Ако говорим за септември 2017 е нормално до момента да няма отговор, особено когато се касае за плащане със задна дата. Ако до 6 месеца не получите отговор, ще подадете едно писмено искане. т.нар. Untätigkeitseinspruch. В някое следващо мнение ще опиша какво представлява този документ, защото е важен за всички, чиито решения се бавят.

 

На ‎12‎/‎19‎/‎2017 at 14:07, Dasha Georgieva написа:

Nachweis über Höhe und Zeitraum bulgarischer Familienleistungen (Kindergeld) von den bulgarischen Behörde, bzw. eine Abgangsbescheinigung.
Sollten Sie keine bulgarischen Familienleistungen für Kinder erhalten oder erhalten haben, muss eine Begründung hierzu ersichtlich sein.

Здравейте! Много важна тема сте подхванали тук )Та и аз да питам)От касата ме питат защо не съм получавала детски в бг,нали?Не знам какво да им отговоря.Пратих им бележки,че и двамата със съпруга ми не сме получавали детски,но в бележките наистина не пише защо.Какво мога да посоча като основание?Че докато съпруга ми работи в германия дохода ни е висок и нямаме право на детски в бг ?За какво им е тази информация?Благодаря предварително за помощта!


Здравейте Даша,

не мога да повярвам, че след 10 години членство на България в ЕС, все още има служители в немската администрация, които не са наясно с толкова елементарни неща като Kindergeld.

И двете искания са абсурдни - справка по първото искане за Nachweis über Höhe und Zeitraum bulgarischer Familienleistungen се получава по служебен път. Familienkasse е необходимо да посика тази справка директно от България. Коментирали сме го вече поне 10 пъти. Второто искане е още по-абсурдно, защото има вътрешна наредба (DA-KG), която забранява на служители във Familienkasse да ви занимават точно с този въпрос.

Разбирам много добре, че тези мои отговори не ви помагат особено. Ако не приемат отговора, който сте им пратили, ми кажете и ще ви дам примерен текст на писмо, с което да им припомните, че трябва да се придържат към техните разпоредби и да не ви занимават с глупости.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Крякащата тайфа много благодаря за отговора!!

Ще изчакаме да минат 6те месеца и ще напишем писмото, за което споменахте

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте...искам да попитам ..живея в Германия от 4 години и получавах детски надбавки децата ми наваршиха 18 но продалжват да учат ние със сапруга ми се разведохме и се наложи да си сменя фамилното име поради тази причина ми спряха детските надбавки понеж децата ми живеят със сапруга ми в България има ли някаква вероятност да направя документи и пак да ги получавам благодаря ви предварително...

 

Направих си труда да преработя първата ви публикация. Прилагам на вашето внимание извадка от правилата на форума, които сте приела  да спазвате, регистрирайки се в сайта:

5.    Да пише на кирилица. Форумът на “Родени в България” е български и официалният език и писменост на него са българските. Явни демонстрации на нежелание да се улеснява комуникацията във форума ще се смятат за “неуважение към останалите участници”. Мнения на участници, които отказват да пишат на кирилица, ще бъдат редактирани, отстранявани или прехвърляни в категория „Кошче“.

Следваща подобна публикация ще бъде изтривана без предупреждение! Все пак се надявам да не се налага да го правя.

Редактирано от 1984
Транслитерация
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 22.12.2017 г. at 14:02, Крякащата тайфа написа:

Ако говорим за септември 2017 е нормално до момента да няма отговор, особено когато се касае за плащане със задна дата. Ако до 6 месеца не получите отговор, ще подадете едно писмено искане. т.нар. Untätigkeitseinspruch. В някое следващо мнение ще опиша какво представлява този документ, защото е важен за всички, чиито решения се бавят.

   Много бих искала, ако имате време и възможност и аз да се възползвам от това писмо,тъй като моите детски вече се бавят почече от година.Всичко съм набавила и при всяко мое запитване по телефона ,получавам уклончивият отговор- Документите Ви се обработват още. Последно през изминалият декември подадох в областният офис на Фамилиенкасе ,т.н. Рекламацион. Трябва да получа отговор някъде през този месец.Незнам вече какво да очаквам. Ще ми се да действам вече по-настъпателно,че от огромно търпение,полза няма. Благодаря,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Сред всички случаи тук, не срещнах такъв като моя, а именно,

Има ли право на Kindergeld дете с немско гражданство, на разведени родители съответно майка българка и баща немец, живеещо в България с мен /майката/ ?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 2.01.2018 г. at 23:59, Miroslava Stoilova написа:

Здравейте...искам да попитам ..живея в Германия от 4 години и получавах детски надбавки децата ми наваршиха 18 но продалжват да учат ние със сапруга ми се разведохме и се наложи да си сменя фамилното име поради тази причина ми спряха детските надбавки понеж децата ми живеят със сапруга ми в България има ли някаква вероятност да направя документи и пак да ги получавам благодаря ви предварително...

 

преди 6 часа, Роси Драганова написа:

Сред всички случаи тук, не срещнах такъв като моя, а именно,

Има ли право на Kindergeld дете с немско гражданство, на разведени родители съответно майка българка и баща немец, живеещо в България с мен /майката/ ?

 

Ситуацията, описана в тези две публикации е сходна, така че отговарям общо. Има поне трима потребители, които са поставили този въпрос в темата - Албена, Rosi Doktorova, donvitoff. Макар и да е трудно да се види приликата, схемата е една и съща - разведени родители, единият родител работи в Германия, другият родител живее с децата извън Германия.

Ще се опитам да обясня пак - родителят в България може да получи от 0 до максималния раъмер на Kindergeld. Всичко е в ръцете на другия родител, който е в Германия. Ако той осигурява по някакъв начин издръжката на детето (праща пари и може да го докаже), той има право да получи 1/2 oт размера на Kindergeld. Другата 1/2 я получава родителят в България. Тук идва момента за намиране на компромис между двамата родители. Ако работещият в Германия каже "Не ме занимавайте с глупости", никой няма да получи нищо. Ако обаче има разбирателство, може само единия родител (всеки един от двамата има това право) да получава цялата сума, ако другият му преотстъпи своя дял или двамата да получават по 1/2.

Не съм 100% сигурен, но мисля че родителят в България трябва да подаде молбата като титуляр, а родителят в Германия да даде своите данни и да я подпише. Това е което мога да кажа по темата. Ако молбата трябва да бъде подадена от родителя в Германия, Familienkasse ще се погрижи да ви отговори писмено и да ви обясни подробно как е редно да се случат нещата. Едно е сигурно, ако не се подадат документите, няма как да се задвижи процедурата.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Здравейте интересува ме имам ли право на детски в Германия.Разведена съм и синът ми е студент в България.Тук съм от 2 год.работила съм 1 год.на договор но от 1 година съм на Джоб центъра.В момента съм на курс от джоб центъра и през март ще започна работа.Бих искала да зная и какви документи ще са ми необходими.Очаквам вашите отговори на Email borisovamariya980@gmail.com

Благодаря Ви предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте, не знам дали тук е правилното място за подаване на въпросите ми, така че моля извинете още от сега ако съм избрал грешната секция. И ние се опитваме да получим Kindergeld от Германия, баща ми работи там, а ние с майка ми и по-голямата ми сестра живеем тук в България. Тази година аз завършвам средно образование, а тя висше и през месец септември 2015г. сме подали документи за Kindergeld.

Първоначално от тукашните институции ни казаха, че моите помощи ще бъдат спрени, ако искам да получа Kindergeld, поради факта, че получавам детски (не съм навършил още 18г.) и инвалидна пенсия с решение от ТЕЛК-70% неработоспособност, защото страдам от епилепсия. Въпреки прочетените неща из интернет, че имаме право на надбавяне, ние се отчаяхме и подадохме изискваните документи за сестра ми и по-малко за мен (каквото друго сме можали да съберем до детските). Та миналата година бяха поискали още документи, пратихме им (мисля, че бяха формуляри за училищата, в които учим).

Преди около седмица ни пратиха отново писмо, че са им нужни неизпратените първоначално документи за мен и формуляр Е401 за двама ни. Сега се престрашихме отново, поради факта, че детските ми ще бъдат спрени, поради факта, че навършвам 18г., но се оказа, че другият документ, който ни поискаха за детските надбавки тук от България е формуляр Е411 (така ни казаха служителите от "социалното") и ни съобщижа, че то трябва да се прати по служебен път от тях, а бяхме прочели, че тях могат да бъдат отпечатани и тук (???).

Впоследствие поискахме да ни дадат нормална бележка за детските, които получавам обаче възникна друг проблем, оказва се че по новата система от януари 2017 (увеличиха средствата на 350лв общо, за които сме благодарни, но мисля че тотално разрушиха реда) детските надбавки, инвалидните пенсии и други помощи са слети в едно и че трябва да запишат тази сума 350 за един период 450лв. за друг, като детски, говорехме с почти всички хора от социалното накрая нищо не се реши и ни записаха тази сума, въпреки, че това не са детските надбавки (по моя логика се оказва, че аз не получавам детски, а слята инвалидна пенсия и се страхувам това да не окаже въздействие върху решението на институциите в Германия), моля помогнете не знам дали има някаква грешка, към кого трябва да се обърнем и какво точно трябва да направим. Благодаря предварително за оказаната помощ. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎2‎/‎19‎/‎2018 at 19:53, oktay написа:

Здравейте, не знам дали тук е правилното място за подаване на въпросите ми, така че моля извинете още от сега ако съм избрал грешната секция. И ние се опитваме да получим Kindergeld от Германия, баща ми работи там, а ние с майка ми и по-голямата ми сестра живеем тук в България.  ...

Преди около седмица ни пратиха отново писмо, че са им нужни неизпратените първоначално документи за мен и формуляр Е401 за двама ни. Сега се престрашихме отново, поради факта, че детските ми ще бъдат спрени, поради факта, че навършвам 18г., но се оказа, че другият документ, който ни поискаха за детските надбавки тук от България е формуляр Е411 (така ни казаха служителите от "социалното") и ни съобщижа, че то трябва да се прати по служебен път от тях, а бяхме прочели, че тях могат да бъдат отпечатани и тук (???).

Впоследствие поискахме да ни дадат нормална бележка за детските, които получавам обаче възникна друг проблем, оказва се че по новата система от януари 2017 (увеличиха средствата на 350лв общо, за които сме благодарни, но мисля че тотално разрушиха реда) детските надбавки, инвалидните пенсии и други помощи са слети в едно и че трябва да запишат тази сума 350 за един период 450лв. за друг, като детски ...

Здравей Октай,

опитах се да извлека максимално количество информация от публикацията ти. Можe и да не съм разбрал всичко, но ти ще ме поправиш.

Първата и най-важна задача е да бъдат изпратени възможно най-скоро посочените по-долу документи. Тяхното осигуряване е сравнително просто и не би трябвало да отнеме повече от 1-2 седмици:

  1. Lohnsteuerbescheinigung на баща ти за 2017 г. Би трябвало да е получил тази бележка заедно с фиша за заплатата за месец януари 2018.
  2. формуляра Arbeitgeberbescheinigung, който е получен с писмото от Familienkasse. Попълва се от счетоводителя на работодателя за 15 мин.
  3. формуляра Anlage Ausland, който също е бил приложен към писмото от Familienkasse
  4. формуляра Erklärung zu den Verhältnissen eines über 18 Jahren alten Kindes - също получен с писмото

По-сложна е ситуацията със следните две неща (всъщност става въпрос за едно и също нещо). Тяхното осигуряване ще се забави и по тази причина при пращане на отговора до Familienkasse с по-горния набор документи, непременно в приложения въпросник трябва да се напише, че Е-411 ще бъде предоставен по-късно (например след 1 месец). И така, искат още:

  • формуляр Е-411. Ако си успял да проследиш темата си разбрал защо не е твоя работа да се занимаваш с този формуляр. От друга страна в писмото се твърди, че за сестра ти вече е пращан такъв документ, т.е. вече сте минали по този път и знаете към кого да се обърнете. Попълни изцяло раздел "А" на формуляра и го занеси в дирекция "Социално подпомагане", за да ти попълнят раздел "Б", да го подпишат и подпечатат. Необходимо е в т.7 да фигурира като обезщетение само "детски надбавки" и техния месечен размер за периода поне от септември 2015 до датата на навършване на 18 г.
  • Nachweis über die Höhe und Dauer der bulgarischen Familienleistung - това не е отделен документ, а всъщност формуляр Е411, така че ако се уредиш с Е411 ще си осигурил исканото по тази точка доказателство

Не разбрах дали има и друго писмо, защото споменаваш, че са ви искали Е401, а за този формуляр не е описан в сниманото от теб писмо. За някакво друго писмо ли става въпрос?

Другият неясен момент е защо инвалидната пенсия е набъркана в цялата ситуация? Нали тя се изплаща от НОИ, а детските надбавки в България - от дирекция "Социално подпомагане". Какво точно означава "детските надбавки, инвалидните пенсии и други помощи са слети в едно"? Според мен като отидеш в дирекция "Социално подпомагане", във формуляр Е-411 ще ти впишат само размера на детските. Ако има нещо, което не съм разбрал, моля да ми дообясниш.

За момента вниманието на баща ти трябва да се фокусира върху това да прати първия набор документи без да се бави. Твоето внимание трябва да се фокусира единствено към осигуряване на попълнен Е411, което не е лесна задача. Проблемът е, че той отдавна (мисля че от 2010 г.) е заменен с други документи и може да се окаже, че в във вашата служба няма да намериш човек, който да знае как да го попълни. Ако не успееш да уредиш документа, не се притеснявай. Ще напишем писмо на Familienkasse, с което ще им припомним каква е процедурата и защо те сами трябва да си осигурят тази информация. Но това по-натам ...

Чакам да ми отговориш на въпросите ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

здравейте и от мен , и честита първа пролет!!! Ще се радвам ако някой ми подаде линк за да изтегля формуляра за удостоверението за посещаване на висше учебно заведение в България , необходим е за фамилиен кассе. Благодаря предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Първо,искам да благодаря на всички,споделящи и помагащи, за хубавата тема.

Ще разкажа и моята история,може и тя да помогне на някой.

Съпруга ми работи в Германия от 2 години,аз съм тук от няколко месяца. Сагата ни с детските започна преди една година и , благодарение на този форум,има шанс да приключи успешно.Когато съпругът ми пристигна тук,като повечето,не знаеше достатъчно немски и не беше наясно със законите.Затова плати на счетоводител да му подготви документите за детски.Ще спестя мислите си за този човек и ще посоча направо грешките,които направи,дано помогне на някой.

Първо и важно нещо-ако децата са в БГ ,документите се подават в Майнц,нашият счетоводител  ги беше пратил в клона по местоживеене. Второ,беше сбъркал адреса на мъжа ми и отговор нямаше повече от 6 месяца. Откакто се обадихме и коригирахме адреса,получаваме писмата до 3-4 седмици.Така че мой съвет е да се обаждате винаги,когато се забавят повече.

Аз си разпечатах само молбите,другите документи ми ги пращат те и са много коректни дотук.Бележка от училище-взех нормално удостоверение и го преведох-нямаше специален формуляр.За семейното състояние ми съдействаха от община Варна и ми подпечатаха немския формуляр,не знам на други места дали отказват.За бележка от социалните също нямаше проблем,но ми я написаха на български и я изпратих с превод-приеха я.Пазете си фишовете за заплати,на мен ми ги искаха по месеци,нищо че пратих годишно извлечение.За деца над 18-ако не работят,не учат и живеят във вашето домакинство им се полагат детски до 21 години,ако учат-до 25.

Да уточня само,че не знам и дума немски,превеждам с гугъл и никой не ми помага.И въпреки това мисията е възможна,ако отговаряте в срок и изчерпателно.Някои от първите писма бяха леко обидни,но сега тона се смени и ми отговарят изключително корректно.Успех на всички и не губете кураж.На успелите-не забравяйте да почерпите...

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм писал от доста време и преди пак да пиша изчетох всички нови страници.

Преди проблемът ми преди беше "бял кахър". От сумата на немските детски ми удържаха българските, защото никой не ни бил отказал от България да си получаваме 18-те евро. В крайна сметка се пимирих, а и майката, която е в България си пуснала там молба и стана, точно както искаше фамилната каса, от БГ - 18 евро, а остатъка от фамилната каса.

Сега имам голям проблем и съм във фаза, когато трябва да пусна възражение. Ето какво се случи: напуснах работа и се преместих преди 7 месеца грубо и от тогава се водя в арбайтсамта, че търся работа. Знам, че когато съм регистриран, като търсещ работа, не трябва да ми спират детски. Уведомих ги за всичко и ми поискаха да им актуализирам някои документи, което и направих. Отговориха ми, че след като майката в България получава детски и детето живее при нея, на мен ще ми спрат тук детските, а точно те бяха, които по-рано ми казаха разликата да си ги търсим от БГ институцията. Цитират ми закон 64 абз. 1 - че само на 1 човек щяло да се плаща и абз. 2 - че детето живее при майката и този човек е тя.

Налага ми се да оформя много ясно и точно възражение и ще се върна назад в темата да видя за съвети, но мисля да им цитирам информационната брошура за детски надбавки, където се казва:

"Чуждестранни помощи, касаещи деца, изключват правото на получаване на детски надбавки и тогава, когато са по-ниски от германските детски надбавки. Това обаче не се отнася за семейни помощи, които се отпускат от друга държава членка на Европейския съюз"

"Ако детски надбавки са платими от няколко държави на същите основания, винаги е компетентна с предимство държавата, в която живее детето.

Държавата, която е компетентна с предимство първостепенно съгласно правилата за предимство предоставя детски надбавки в пълен размер. Във второстепенно компетентната държава обаче претенцията за изплащане на детски надбавки се спират до размера на сумата, предвидена сългасно законодателството на държавата, която е компетентна с предимство."

Крякаща тайфа, не съм задал конкретен въпрос, но ако имаш съвет или коментар, винаги е добре дошъл, благодаря ти!

Ще ги попитам, след като само един човек трябва да получава детски, как така аз когато получавах, те никога не са ми изплащаха пълния размер.

Редактирано от mancheff
добавка
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте отново на всички!

Четох доста..виждам, че и на някои от Вас искат справката, че не взимате детски, на мен също ми я поискаха, макар че знам, че това е тяхно задължение да си я изискват по служебен път..

Но след обикаляне и молене..накрая събрах необходимото, което искаха и го изпратих с писмо с обратна разписа до Майнц.

Писмото е получено от тях още на 23.03.18г.Естествено бях сканирала и изпратила всички документи и в електронен вариянт до  тях, за да не би да стане грешка и писмото да се изгуби някъде по пощата..Все още нямам отговор нито в електронен вариант, нито на хартиен носител, нито пари в банковата сметка..

Не знам даже дали трябва да получа писмо при отказ/одобрение за детските надбавки...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎3‎/‎23‎/‎2018 at 14:49, Dasha Georgieva написа:

Здравейте.

Първо,искам да благодаря на всички,споделящи и помагащи, за хубавата тема.

Ще разкажа и моята история,може и тя да помогне на някой.

Съпруга ми работи в Германия от 2 години,аз съм тук от няколко месяца. Сагата ни с детските започна преди една година и , благодарение на този форум,има шанс да приключи успешно.Когато съпругът ми пристигна тук,като повечето,не знаеше достатъчно немски и не беше наясно със законите.Затова плати на счетоводител да му подготви документите за детски.Ще спестя мислите си за този човек и ще посоча направо грешките,които направи,дано помогне на някой.

Първо и важно нещо-ако децата са в БГ ,документите се подават в Майнц,нашият счетоводител  ги беше пратил в клона по местоживеене. Второ,беше сбъркал адреса на мъжа ми и отговор нямаше повече от 6 месяца. Откакто се обадихме и коригирахме адреса,получаваме писмата до 3-4 седмици.Така че мой съвет е да се обаждате винаги,когато се забавят повече.

...

Абсолютно в същата ситуация съм, като вашата. Децата ми са в България, съпругът ми също.Вече година и четири месеца чакам детски надбавки. Като Вас, набавила съм всичко в срок, без проблеми. Комуникарам с Майнц. Но системата им е толкова тромава , чак дразнеща.Отговорят ми на 2-3 месеца .   Все нещо им липсва, всички документи, които могат и трябва да изискат по служебен път, ги изискват от мен .Реагирам бързо и всичко набавям до 3-4 дни. Сега  комуникацията ни навлезна във фаза  да набавям “ старите” документи отново.Тъй като срокът им от миналата година е изтекъл.Притеснява ме това, че съм започнала от януари , миналата година- не в средата , не в края, а точно от началото на годината!!!Не се “ натуткаха”... сега “пеем същата песен,”, но с нови дати. Тя, годината  пак ще си мине- пари няма , отказ също.На седмица по веднъж звъня на националният телефон и отговорът е винаги един и същ- документите се обработват още.Допитах се до    компетентно мнение- съветът беше, че не е необходимо да се обръщам към адвокат, защото все пак имаме някаква комуникация с Фамилиенкасе, което означава, че те все пак извършат някаква работа. Да, звучи логично, но не  ми топли сърцето.Наистина , незнам как да постъпя,  добрият ми тон и търпението ми са на границата! 

  Така и не разбрах, Вие успяхте ли да си вземете детските надбавки, и от колко време продължава Вашето отношение с Фамилиенкасе?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..