Jump to content
Родени в България
Danny

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия

Recommended Posts

Здравейте, благодаря Ви много,  приложих отново последното писмо от Фамилиенкасе, мисля че сега се вижда по-добре. Ще очаквам вашите коментари  съвети. Благодаря Ви още веднъж!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здравейте,искам и аз да попитам за детските-аз съм на миниджоб от 12.11.2016 год,но съм в Германия от 03.10.2016,та се чудя искат е411,но ми отказват от Бг да ми го издадат,какво да направя да кажа на Familienkasse,че ми отказват ли?По отношение на документите,имам многоезични актове на децата,които все още живеят в Бг,учат-трябва ли служебна бележка от училище и какви док.още ще са нужни за представяне

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,искам да ви помоля ако някой може да ми помогне ще съм ви много благодарна.Става въпрос за детски със задна дата.Съпругът ми работи в Германия от 27 .06.2016.  А ние с детето дойдохме септември.Той е на трудов договор.Подадохме документи за детски и ни удобриха но за периода от когато сме тук с детето т.е от септември.Моля ви да ми кажете какво трябва да направя и изпратя на фамилиенкасата за да ми ги изплатят от както съпругът ми работи тук.Звънях на фамилиенкасата и една леко ядосана жена ми обясни че няма как да ги получавам със задна дата,за което знам че не е права.Благодаря ви предварително.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисия Киндергелд 2 изпълнена. За второто дете искаха само набора документи + копието от акт за раждане, дадено ни от общината. Естествено трябваше да изчакаме с подаването две-три три седмици докато получим данъчният номер на малкия. Отне 1 минута. Даже не поиска да погледне писмото с Щойер номера. Всичко друго го знаели от документите за първото дете.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!Много изчетох по темата и съвсем се обърках.Аз и съпруга ми живеем и работим на трудови договори в Германия.Сега сме си в България и се опитвам да си набавя необходимите документи за детски надбавки и промяна на данъчната група,защото ни водят първа,но ние имаме сключен граждански брак.Във фирмата,в която работим в Германия има назначен български преводач,но имам чувството,че нещо ме мотае.Преди да тръгнем за България ми даде Е401 и Е411 с думите-В съответните служби ще ти ги попълнят.Да,ама не.От социално подпомагане ми казаха,че тези формуляри се попълват в Германия и от там ги препращат в България и т.н.Молбата ми е да ми кажете какво наистина да направя и къде да отида.Имаме едно дете на 14 години,което за сега остава в България.Ако някой иска може да се свърже с мен на телефони +359877601685 и +4915212326535

Редактирано от Maya Kanewa

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 11.07.2015 г. at 20:51, ptpetrova написа:

Здравейте! Поводът да пиша отново толкова скоро е, че днес се получи финалното писмо от Familienkasse, с което отпускат тези прословути детски надбавки със задната дата. Решението дойде много бързо и определено не очаквахме веднага да отпуснат сумата, а да ни мотаят с документи.

На всички, които рано или късно им предстои да минат по моя път, им пожелавам успех.

На Крякащта тайфа съм му много БЛАГОДАРНА, както аз, така и моят съпруг, защото благодарение на него се стигна до този положителен за нас резултат.

Благодарна съм и на модераторите, че от мое име качват снимков материал, че аз нещо не успявам.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здравейте ,

някой може ли да покаже как изглеждат попълнени вече от службите Е401 и Е411, ако може някой да ми помогне като напише какво точно се попълва в Е формулярите и от кого.

Благодаря

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

най после след година чакане и на нашата улица изгря слънце.Прословутите детски със задна дата

ни бяха одобрени.Получих потвърдителното писмо,чакано от 11.15  на 29.12.16 и на 03.01.17 направиха превода.

На всички които продължават да се борят за тях ще кажа само едно,никакво отказване,упоритост и

търпение.

Изказвам Благодарност на хората създали този форум и специялно на Крякаща тайфа за точното и

навременно съдейстие.С общи усилия крайната цел беше постигната.

Окуражавам всички да не униват и да имат търпение.Това е бяла държава,забавят но не забравят.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здравейте chukche , радвам се за вашия успех. 

понеже и аз се интересувам за детските със задна дата , мога ли да помоля да ми обясните по подробно формулярите е 401 и е 411 , какво, как , къде се попълва ,къде се представят за заверка в България , колко време отнема... предполагам сте се сблъсквали с тях. Предварително благодаря

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте fff223,

При мен нещата се развиха по различен начин.Аз не съм изпращал тези формуляри в БГ. Когато аз подавах документи за текущите детски децата ни вече бяха в Германия . Единствения документ който сме вадили от БГ, освен разбира се актовете за раждане, беше удостоверение от соц.грижи,че децата не са получавали детски за периода за който са и детските със задна дата в Германия.Когато получихме потвърждение за текущите детски, във същото писмо бяхме уведомени , че ще получим друго писмо свързано с миналия период.и така една година чакане звънене , питане.Един месец преди пристигането на решението за тези със задна дата, дойде друго писмо с три въпроса на които трябваше да отговорим, като на два от тях отговорихме писмено, а третия изискваха отново удостоверение за неполучаване на детски в БГ за периода отнасящ се тези в Германия със задна дата.Тъй като ние вече го имахме от първоначалното подаване, просто им го изпратихме още веднъж, като ги помолихме след като го получат да си направят копие и да ни върнат оригинала.разбира се те го върнаха и това беше всичко.звънях още два пъти, на което ми отговориха, че остават три седмици до отговора,и не излъгаха.

Но съм сигурен, че вашият случай е различен, защото семейните положения към подаване на документите са различни и се подхожда по различен начин.

желая ви успех и търпение.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря за отговора и Ви желая успехи и здраве , ще помоля някой от форума да ми пише със случай когато децата са в България при другия родител.Спорен ден на всички!!! 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, от 9 месеца работя в Германия, децата и съпругата ми живеят в България. Спряха ни детските надбавки в България, защото доходът ми е висок. Интересувам се дали мога да ги взема от Германия. Моля Ви кажете ми към кого да се обърна за информация за детските надбавки в Германия. Благодаря ви предварително! :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно Е401 и Е411, когато детето е в БГ. При мен - получих ги празни от Фамилиенкассе, в  смисъл за попълване от БГ. Пратих ги по мой познат в БГ в Социални грижи в града, от който съм. Знам, че от там ги изпращат в министерството на труда и соц. политика в София. От там в Нюрнберг. Така, че това как изглеждат попълнени - това няма значение за нас. Колко време отнема - не зная. Вероятно месец или месеци. Чела съм, че това не е правилно - ние да се занимаваме и да осигуряваме попълването, а трябвало по служебен път да се прави между институциите в БГ и ДЕ.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря raza68 , аз продължавам с питането и ще се радвам ако някой ми пише по точно кое име е в част А и кое в част Б , както и за какъв период...искам да бъдат попълнени правилно. Спорна седмица на всички!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 6.05.2016 г. at 11:25, zico75rs написа:

Здравейте.Попьлних е 411 и е 401 и ги изпратих в София.Сега 4акам да се вьрнат документите.Посо4их  2 адреса за евентуално полу4аване 1 в БГ И 1 в DE.

Като има някакво развитие ще пиша пак.НЕ сьм подавал пьрвона4ална молба за отпускане на детските.

Дали сьм постьпил правилно?

здравейте , прочетох , че сте попълвали формулярите е 401 и е 411 . Бихте ли ми написали по конкретно попълнихте в раздели а на двата формуляра. Предварително благодаря!!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, дъщеря ми получава детски надбавки от Германия, които ми ги препраща баща й. В момента той е безработен и твърди, че от 2 септември 2016 в Германия е приет закон, според който няма да се изплащат детски надбавки на деца, живеещи извън Германия, ако родителят, живеещ там е безработен.Търсих в интернет информация, но без резултат. Някой има ли идея откъде мога да прочета нещо по въпроса и доколко е достоверна тази информация.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте имам следния казус. Мъжът ми заминава за Германия другия месец в момента е на обучение, но вече подписа немския договор и му дадоха един куп документи за детските там. Въпроса ми е в графата какво съм работила аз през последните 5 години какво трябва да се пише, защото съм сменила около 5 фирми и незнам кое точно да напиша и мога ли да го оставя празно, проблем ли ще е? Благодаря!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 2.11.2016 at 17:19, veronic написа:

Мъжът ми се води -разведен с дете от предишният брак и още едно от мен,като ние не сме женени.В удостоверението за Гражданско състояние му излиза,:Разведен,а отдолу пише имената на 2те му деца. 

На мен ми излиза- Неомъжена и мойто дете отдолу.Той не потдържа никакви отношения с предишната си съпруга и дете!!!Въпросът ми е...трябва ли да пише името на това дете,някъде във формулярите,и ако„ Да”,къде и дали няма да имаме главоболия след това с представяне на документи и за него?

Как да постъпя?,защото при превода на това удостоверение ще се вижда ,че е с 2 деца а ние кандидатстваме само за мойто момиче?

Притеснявам се да не объркам нещо,защото във формуляра видях някъде,че има подобен въпрос?

Здравей veronic,

ситуацията по отношение на Kindergeld изобщо не е чак толкова сложна, щом твоя човек не поддържа взаимоотношения с бившата си съпруга и другото си дете. Дори в тази ситуация той няма право да претендира за тези пари.

Никой от Familienkasse няма да ви постави въпроса защо пускате документи за Kindergeld само за едното дете. Просто се пуска само едно приложение "Дете" за вашето дете и толкова. Никой не е длъжен да подава документи за Kibdergeld за детето/децата си.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Зададен (Редактирано)
На 29.11.2016 at 17:35, Liuba Dimova написа:

Здравйте моля за помощ, получих  формуляри Е401 и Е411 ,незнам как точно трябва да се попълнят ,празни са и единственото което има са номерата от службата в Германия .Ако е възможно .От социални ми каза ,че трябва да ги попълня сама . Благодаря ви предварително .

Здравейте Liuba Dimova,

справихте ли се с попълването на формуляри Е401 и Е411? Ако има все още нещо неясно, не се притеснявайте да попитате пак.

На 5.12.2016 at 22:04, Margoto74 написа:

здравейте,искам и аз да попитам за детските-аз съм на миниджоб от 12.11.2016 год,но съм в Германия от 03.10.2016,та се чудя искат е411,но ми отказват от Бг да ми го издадат,какво да направя да кажа на Familienkasse,че ми отказват ли?По отношение на документите,имам многоезични актове на децата,които все още живеят в Бг,учат-трябва ли служебна бележка от училище и какви док.още ще са нужни за представяне

Здравейте Margoto74,

работа на Minijob е доста разтегливо понятие. По мое мнение обаче, ако доходите ви са общо до 450 eвро на месец (от едно или повече работни места), вие на плащате данъка Lohnsteuer и съответно нямате право да претендирате за Kindergeld. Но това е моето непрофесионално мнени и може да не съм прав. Ако имате информация, че притежавате това право, тогава просто прочетете началото на темата (първите 2-3 страници) и ще ви стане ясно какво да правите с Е411, служебните бележки от училище и т.н.

На 19.12.2016 at 9:03, Tedina написа:

Здравейте,искам да ви помоля ако някой може да ми помогне ще съм ви много благодарна.Става въпрос за детски със задна дата.Съпругът ми работи в Германия от 27 .06.2016.  А ние с детето дойдохме септември.Той е на трудов договор.Подадохме документи за детски и ни удобриха но за периода от когато сме тук с детето т.е от септември.Моля ви да ми кажете какво трябва да направя и изпратя на фамилиенкасата за да ми ги изплатят от както съпругът ми работи тук.Звънях на фамилиенкасата и една леко ядосана жена ми обясни че няма как да ги получавам със задна дата,за което знам че не е права.Благодаря ви предварително.

Здравейте Tedina,

при подаване на молбата със закъснение има два варианта:

• детето е пристигнало в Германия заедно с пристигането на родителя, подаващ молбата за Kindergeld и е адресно регистрирано по същото време. Тогава не се прави нищо специално и Kindergeld за миналия период се получава автоматично.
  • детето не е пристигнало в Германия заедно родителя, който подава молбата за Kindergeld, а е живяло изжън Германия и е дошло по-късно. Това е вашият случай. При тази ситуация заедно с основната молба за Kindergeld трябва да се подаде и формуляр Anlage Ausland zum Antrag auf deutsches Kindergeld (Приложение Чужбина към молба-декларация за германски детски надбавки), което предполагам не сте направили. Няма особен проблем, може да го подадете и сега. Неприятното е, че Familienkasse не обичат подобни заплетени случай, които трябва да бъдат решавани извън стандартната процедура и сигурно ще протакат нещата. Но вие си подайте молбата ...

Редактирано от Крякащата тайфа

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 28.12.2016 at 7:05, Maya Kanewa написа:

Здравейте!Много изчетох по темата и съвсем се обърках.Аз и съпруга ми живеем и работим на трудови договори в Германия.Сега сме си в България и се опитвам да си набавя необходимите документи за детски надбавки и промяна на данъчната група,защото ни водят първа,но ние имаме сключен граждански брак.Във фирмата,в която работим в Германия има назначен български преводач,но имам чувството,че нещо ме мотае.Преди да тръгнем за България ми даде Е401 и Е411 с думите-В съответните служби ще ти ги попълнят.Да,ама не.От социално подпомагане ми казаха,че тези формуляри се попълват в Германия и от там ги препращат в България и т.н.Молбата ми е да ми кажете какво наистина да направя и къде да отида.Имаме едно дете на 14 години,което за сега остава в България.Ако някой иска може да се свърже с мен на телефони +359877601685 и +4915212326535

Здравейте Maya Kanewa,

понеже идеята на форумите като този е да се обменя информацията така, че да е достъпна и за другите, ви предлагам да се опитаме да изясним проблема ви тук, а не по телефона :)

Надявам се да не ви объркам допълнително, но фактите са следните:

• формуляри Е401 и Е411 (и подобните на тях) от много години са изведени от употреба и са заменени с т.нар. СЕД.
  • Familienkasse много си обича Е401 и Е411 и все още ги изпраща за попълване по служебен път до България
  • некомпетентността в някои офиси на Familienkasse е толкова потресаваща, че си позволяват да карат хората сами да разнасят някакви хартийки между България и Германия

Какво да правите в тази ситуация? Описал съм два варианта ( "со кротко, со благо" и "со малце кьотек" ) в мненито си от 8 юли 2016 г. на страница 9 в тази тема. Вие решете ка да постъпите. По мое мнение е време повече сънародници да преминат към варианта "со малце кьотек", защото безобразието с Е401 и Е411 преминава всякакви граници.

На 14.1.2017 at 17:58, Iiliqn Dimov написа:

Здравейте, от 9 месеца работя в Германия, децата и съпругата ми живеят в България. Спряха ни детските надбавки в България, защото доходът ми е висок. Интересувам се дали мога да ги взема от Германия. Моля Ви кажете ми към кого да се обърна за информация за детските надбавки в Германия. Благодаря ви предварително! :)

Здравей liliqn Dimitrov,

не е много ясно какво и за колко пари работиш в Германия, но ако имаш официални доходи и плащаш данъци, токава може и да претендираш за немските детски надбавки. Подават се документи, като вариантите са три:

• прочиташ първите 2-3 страници от тази тема и разбираш какво и как се прави. Ако има нещо неясно, прочиташ и останалите мнения в темата
  • ако нямаш време да четеш, намираш познат, които да ти попълни документите безплатно или срещу услуга
  • ако нямаш време да четеш информацията в тази тема или нямаш познат, който да ти даде едно рамо, тогава намираш фирми, които срещу 200-250 евро ще ти попълнят документите. Техните адреси ще трябва да си намериш сам в интернет. Аз не мисля да им правя реклама, като публикувам техните координати тук.

Успех!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 11.01.2017 г. at 22:28, chukche написа:

Здравейте,

най после след година чакане и на нашата улица изгря слънце.Прословутите детски със задна дата

ни бяха одобрени.Получих потвърдителното писмо,чакано от 11.15  на 29.12.16 и на 03.01.17 направиха превода.

На всички които продължават да се борят за тях ще кажа само едно,никакво отказване,упоритост и

търпение.

Изказвам Благодарност на хората създали този форум и специялно на Крякаща тайфа за точното и

навременно съдейстие.С общи усилия крайната цел беше постигната.

Окуражавам всички да не униват и да имат търпение.Това е бяла държава,забавят но не забравят.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления  chukche  !!!

Нашето семейство е едно от тези на които предстои тепърва да започва битката за детски надбавки със задна дата .

За период от септември 2015 до февруари 2017.

Детето ни ще пристигне февруари,четохме и сме подготвили за детските ,които ще отпуснат от момента на регистрация на детето тук.

Четох много за предимствата на това детето да е тук за настоящите детски,но като чета какво са написали хората всички по минимум 6месеца до 1 година ,а ние искаме да заминем за Ирландия юли,но не искаме да оставим тези пари ей така ,особено това са данъчни облекчения и сумата не е никак малка близо 3000 евра.

Дали не бихме могли да упълномощим някой от наше име да преговаря с касата и да получава кореспонденцията ,при положение ,че ние ще прекратим регистрацията си тука?

Има ли случаи на семейства ,при които мъжа е тук в Германия ,а има деца и майката и те са в бг и да е получил такива детски със задна дата?

Прочетох какво тичане и ръчкане е с Фамилиенкасе,ние сме подготвили и удостоверение за колко сме получили в бг и ,че не получаваме.

Има ли някой получил детски със задна дата в по -кратък срок от 1 година ?Благодаря за отделеното време?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Преди половин година изчетох доста полезна информация за детските надбавки в Германия!Сега нещо не можах да се ориентирам в сайта и за това си позволявам да пиша тук.Та ,накратко.С бащата на детето ни сме разведени(но в перфектни отношения)Той живее повече от 15 години в германия,а аз и детето в България.Останах с убеждението,че той може да получава детските надбавки там(МОЖЕ БИ И НЕ СЪМ РАЗБРАЛА ПРАВИЛНО).Съответно той подаде документи и му беше отказано защото родителските права са предоставени на мен.Бяхме приложили и документ,че не получавам такива надбавки и предоставям възможността на него.След консултация с немски адвокат ,той му е отговорил,че аз трябва да подам документите в Германия.Така ли е в действителност?Аз мога ли да подам документи за детски след като нито аз,нито детето живеем там,не плащам данъци там и нямам съответно и сметка.Детски не получавам доста отдавна тук в България,защото надхвърлям прага.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 19 часа, Албена написа:

Здравейте! Преди половин година изчетох доста полезна информация за детските надбавки в Германия!Сега нещо не можах да се ориентирам в сайта и за това си позволявам да пиша тук.Та ,накратко.С бащата на детето ни сме разведени(но в перфектни отношения)Той живее повече от 15 години в германия,а аз и детето в България.Останах с убеждението,че той може да получава детските надбавки там(МОЖЕ БИ И НЕ СЪМ РАЗБРАЛА ПРАВИЛНО).Съответно той подаде документи и му беше отказано защото родителските права са предоставени на мен.Бяхме приложили и документ,че не получавам такива надбавки и предоставям възможността на него.След консултация с немски адвокат ,той му е отговорил,че аз трябва да подам документите в Германия.Така ли е в действителност?Аз мога ли да подам документи за детски след като нито аз,нито детето живеем там,не плащам данъци там и нямам съответно и сметка.Детски не получавам доста отдавна тук в България,защото надхвърлям прага.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Крякащата тайфа и много хора тук са помогнали с информация и с действия .

Не съм юрист ,но разведени или не той е баща на детето си,от Крякащата тайфа и изчетеното съм разбрала ,че и при хора с граждански брак като нас ,правоимащият на киндергелд се явява ,този,който работи  в Германия и плаща данъци тук ,тъй като се явяват данъчни облекчения .

Ако тръгнете сама да подавате тук молби ,ще ви връткат по пързалки ,които Крякащата тайфа много точно и с познание е описал ,хиляди благодарности на тази личност ,голям човек ,който познава нещата тук и ни спестява много стрес и объркване.

За да подавате тук ,трябва адресна регистрация ,и на детето ,на нас ни бяха казали ,че можело и от бг ,но сега искат немска адресна регистрация ,после излиза един номер на детето след 10 дни ,и най-добре бащата и непременно с немски адвокат консултация и то добър ,защото системата на фамилиенкассе е да те мотаят и ако не бе опита на хора тук ,имали търпението и помощта на наши сънародници оттук да се борят докрай, и чакат година  не бих се наела ,но за 1 г и 4,5 месеца назад са много пари ,няма да ги оставим ,когато съпругът ми се е изгърбил на скапана работа ,нито му е на образованието и е търпял лишения и унижения .

Не се отказвайте!!!

Успех!

Редактирано от morningstar1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване