Jump to content
Родени в България
Danny

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия

Recommended Posts

Здравейте, благодаря на модераторите и на участниците за отзивчивостта и пожелавам на този форум успех! 

Изчетох и тази тема, и на други места, но не успях да намеря отговор на моя казус, затова задавам въпрос тук.

Първо да кажа, че се запознах с това ръководство, което е на български и касае трансграничните случаи и го препоръчвам. От него, например, ще разберете защо документите вече се насочват към Майнц:
https://www3.arbeitsagentur.de/web/wcm/idc/groups/public/documents/webdatei/mdaw/mtc3/~edisp/egov-content446615.pdf?_ba.sid=EGOV-CONTENT446624

В него има някакво витиевато описание на моя случай., но не го разборам, дано да има някой в практиката си да го е минал.

Ние с бащата на детето ми нямаме брак, но имаме акт за раждане, в който фигурират имената и на двамата като родители. Той работи в Германия от 6 години, а аз и детето сме в България. Със сигурност щом той се осигурява и има всички регистрации, трябва да има право на детски. Въпросът е кой да подаде молбата - аз или той.

Според мен трябва да я подаде той, но някъде четох за получени откази, ако детето не се отглежда в домакинството на родителите.

В примера в ръководството, на г-н Мюлер жена му живее във Франция, а той - в Германия, обаче работи в Австрия и в даден момент молбата трябва да се подаде от нея. Ама...  това ми изглежда много невероятно.

Никак не ми се иска да чакаме 1 година и да получим отказ, още повече, че имаме право и за години назад, което с чакането ще се изгуби.

Ако аз подам молбата изобщо не си представям как ще водя кореспонденция с касата от България, струва ми се невъзможно.

Благодаря!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На ‎9‎/‎5‎/‎2017 at 2:02, Даниела Николова написа:

... Ние с бащата на детето ми нямаме брак, но имаме акт за раждане, в който фигурират имената и на двамата като родители. Той работи в Германия от 6 години, а аз и детето сме в България. Със сигурност щом той се осигурява и има всички регистрации, трябва да има право на детски. Въпросът е кой да подаде молбата - аз или той.

Според мен трябва да я подаде той, но някъде четох за получени откази, ако детето не се отглежда в домакинството на родителите.

Здравейте Даниела,

след толкова години споделяне на информация по тази тема, на мен лично все още не ми е ясно как точно е правилно да се постъпи в случаи като вашия. И двата описани от вас варианта са пробвани, и двата варинта работят. Все пак може би е по-добре вие да подадете документите, макар че това е свързано с големи неудобства, поради несигурността на пощенските пратки между България и Германия.

След като подадете първоначалния комплект документи може да се опитате да прехвърлите с немско пълномощно последващата кореспонденция на бащата, ако му се занимава разбира се. Така ще има по-голяма сигурност и експедитивност в комуникацията.

И не се бавете дълго с първоначалната молба, защото ако не пристигне във Familienkasse до края на декември 2017 г., след това ще ви бъдат изплатени парите само за 6 месеца назад.

Преди 23 часа, Taib Peltek написа:

Някои знае ли дали е вярно, че от 01,01,2018г. ще се изплащат за минал период само 6 месеца назад?

Така е. Действително по всички постъпили след 01.01.2018 г. във Familienkasse молби за Kindergeld ще могат да се връщат пари само за 6 месеца назад. Важна е датата на постъпване на молбата за Kindergeld, а не датата, на която излиза решението.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някои може ли да окаже съдеиствие за попълването на документите за детските? Има ли попълнение формуляри някъде ? И трябва ли и на немски и на български да се попълнят или става само на български?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 8 часа, Крякащата тайфа написа:

Здравейте Даниела,

след толкова години споделяне на информация по тази тема, на мен лично все още не ми е ясно как точно е правилно да се постъпи в случаи като вашия. И двата описани от вас варианта са пробвани, и двата варинта работят. Все пак може би е по-добре вие да подадете документите, макар че това е свързано с големи неудобства, поради несигурността на пощенските пратки между България и Германия.

След като подадете първоначалния комплект документи може да се опитате да прехвърлите с немско пълномощно последващата кореспонденция на бащата, ако му се занимава разбира се. Така ще има по-голяма сигурност и експедитивност в комуникацията.

И не се бавете дълго с първоначалната молба, защото ако не пристигне във Familienkasse до края на декември 2017 г., след това ще ви бъдат изплатени парите само за 6 месеца назад.

Така е. Действително по всички постъпили след 01.01.2018 г. във Familienkasse молби за Kindergeld ще могат да се връщат пари само за 6 месеца назад. Важна е датата на постъпване на молбата за Kindergeld, а не датата, на която излиза решението.

Това не е ли в разрез със закона им,на чието правно основание могат да бъдат изплащани 4 години назад?Закона ли

как ще стане за немци ще може а за ауслендери не.ДА ЖИВЕЯТ ЕВРОПЕЙСКИТЕ ЦЕННОСТИ!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 13 часа, morningstar1 написа:

Това не е ли в разрез със закона им,на чието правно основание могат да бъдат изплащани 4 години назад?

Не.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да изразя благодарността си към създателите  на сайта,към всички потребители,П.Петрова,Маргото74,крякаща тайфа,от сърце ви благодаря за помощта,подкрепата,безценната информация относно нелеката задача за изплащане на киндергелд за 2 години назад.

Днес в контото ми бяха преведени 3445 евра.Около 3 месеца и половина след подаването им.Разбира се много ми помогна с попълването служител на Фаре мобилитат,отделно ме посъветва превантивно да подготвя и удостоверенията за постоянен адрес.Аз в бг съм вземала детски само 2015 4 месеца и 2 до февруари 2016,и документ има и тези обаче вместо да си удържат по 25 евра за тия 6 месеца,са тръгнали и за цялата 2016 и 2017 удържали по 25 на месец ,трябва да платят още към 500 евра.. 

Но това е бял кахър...

Благодаря ви скъпи сънародници, хубаво е,да знаеш,че собствения ти народ,подаде ръка в труден момент. 

Всичко това ме кара да вярвам,че ние българите можем да променим нещата заедно. 

Редактирано от morningstar1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.Въпросът  ми е следният .Със съпругата ми сключихме брак преди седмица.тя има дете на 6 г.от предният си брак.Имам ли право да получавам детски и имам ли право да ги взема за  минали те години.Във германия работя от 2008.И тъй като до преди бракът съм бил щоер клас 1 кое е първото което трябва да направя да сменя щоера и после детските?

Редактирано от Venelin Atanasov

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля,че лично Вие не.Но ако съпругата Ви работи да има право.Първото,които научих тук от крякаща тайфа е,че детските надбавки са данъчни облекчения. Ако вие имате дете, независимо или осиновено да.Досега бе за 4 години назад.Тук постъпи информация ,че от 1.08.2018 ще изплащат само за 6 месеца.Иначе има хора,които са се взели накуп със задна дата за4 години назад.Не съм експерт ако греша ,моля да ме поправят.Желая Ви много семейно щастие!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, morningstar1 написа:

Мисля,че лично Вие не.Но ако съпругата Ви работи да има право.Първото,които научих тук от крякаща тайфа е,че детските надбавки са данъчни облекчения. Ако вие имате дете, независимо или осиновено да.Досега бе за 4 години назад.Тук постъпи информация ,че от 1.08.2018 ще изплащат само за 6 месеца.Иначе има хора,които са се взели накуп със задна дата за4 години назад.Не съм експерт ако греша ,моля да ме поправят.Желая Ви много семейно щастие!

Въпросът ми е имам ли право да получавам kindergeld  и ако да ще мога ли да ги получа за предходните миналите години

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нима не разбрахте ,че хората искат акт за раждане,ако имате свое дете и работите и плащате данъци отговорът е да можехте да вземете за 4 г назад близо 8000 евро,но след като детето не е ваше няма как.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, morningstar1 написа:

Нима не разбрахте ,че хората искат акт за раждане,ако имате свое дете и работите и плащате данъци отговорът е да можехте да вземете за 4 г назад близо 8000 евро,но след като детето не е ваше няма как.

А това че имам брак със майка му не ми ли дава право на детски-Kindergeld? Във една от бланките където се попълват данните на детето е написано каква родствена връзка има със декларатора (със мен)дали е биолологично дете, или  осиновен,или прието дете.според мен имам право да получавам детски нищо че не съм го осиновил.Вие как мислите.

Редактирано от Venelin Atanasov

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво трябва да направя,за да ми бъде изплатена разликата от спирането на детските надбавки в България,което е от януари 2017 и до юли ги получавам с намелен размер,а от август в пълен размер.Моля за малко разяснения.Благодаря предварително на всички отзпвали се!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Venelin Atanasov написа:

А това че имам брак със майка му не ми ли дава право на детски-Kindergeld? Във една от бланките където се попълват данните на детето е написано каква родствена връзка има със декларатора (със мен)дали е биолологично дете, или  осиновен,или прието дете.според мен имам право да получавам детски нищо че не съм го осиновил.Вие как мислите.

Това,че имате брак с майката не Ви дава правото да получавате детски и то със задна дата,след като детето не е препознато,осиновено или Ваше общо

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Venelin Atanasov написа:

Разбирам Ви,имам син от първия си брак Вашата ситуация  е като моята.Работи съпругът ми ,ние обаче имаме своя дъщеря,родена 2 г след сключване на брака ни.

Фактът ,че сте сключили брак с майката за жалост не ви прави законово обвързан с детето.Ако тя работи ще взема но не е със задна дата.Иначе ние получихме за 2 г назад .

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, Margoto74 написа:

Какво трябва да направя,за да ми бъде изплатена разликата от спирането на детските надбавки в България,което е от януари 2017 и до юли ги получавам с намелен размер,а от август в пълен размер.Моля за малко разяснения.Благодаря предварително на всички отзпвали се!

Марго привет,ще ти кажа какво ми казаха.И при нас ни порязаха.Извади си бележка официален документ от БГ от АСП ,например декларирай ,че ти или съпруг работят тук и им поискаш документ в,който да пише ,че нямаш там право на детски.После го преведи

и напиши възражение докато не е минал срока и ще ти ги изплатят.Да има дати от кои периоди е.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Minka Raikova написа:

Zdraveite , iskam da popitam ako decata gi nqma vav germaniq imamli pravo na decki nadbavki .Blagodarq vi predvaritelno.

Здравейте Минка,

има пълна и изчерпателна информация по този въпрос в темата. Разгледайте и ще се уверите. 

Основно правило във форума е да се пише на кирилица, моля спазвайте го. Регистрирайки се тук вие сте се съгласилас това. Повече информация

Поздрави и успех!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Eni    0

Имам и още един вапрос съпруга ми е от март в Германия а дъщеря ни е студентка трета година в БГ и е на 21г.Може ли да вземе за миналите години д.надбавки.Благодаря.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, имам въпрос относното двата формуляра Е 401 и Е 411. Тъй като са на бг език, и се попълват на такъв, трябва ли да ги превеждам на немски и изисква ли се апостил. Благодаря Ви предварително за отговорите.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване