Jump to content
Родени в България
Danny

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия

Recommended Posts

На 2.01.2018 г. at 23:59, Miroslava Stoilova написа:

Здравейте...искам да попитам ..живея в Германия от 4 години и получавах детски надбавки децата ми наваршиха 18 но продалжват да учат ние със сапруга ми се разведохме и се наложи да си сменя фамилното име поради тази причина ми спряха детските надбавки понеж децата ми живеят със сапруга ми в България има ли някаква вероятност да направя документи и пак да ги получавам благодаря ви предварително...

преди 6 часа, Роси Драганова написа:

Сред всички случаи тук, не срещнах такъв като моя, а именно,

Има ли право на Kindergeld дете с немско гражданство, на разведени родители съответно майка българка и баща немец, живеещо в България с мен /майката/ ?

Ситуацията, описана в тези две публикации е сходна, така че отговарям общо. Има поне трима потребители, които са поставили този въпрос в темата - Албена, Rosi Doktorova, donvitoff. Макар и да е трудно да се види приликата, схемата е една и съща - разведени родители, единият родител работи в Германия, другият родител живее с децата извън Германия.

Ще се опитам да обясня пак - родителят в България може да получи от 0 до максималния раъмер на Kindergeld. Всичко е в ръцете на другия родител, който е в Германия. Ако той осигурява по някакъв начин издръжката на детето (праща пари и може да го докаже), той има право да получи 1/2 oт размера на Kindergeld. Другата 1/2 я получава родителят в България. Тук идва момента за намиране на компромис между двамата родители. Ако работещият в Германия каже "Не ме занимавайте с глупости", никой няма да получи нищо. Ако обаче има разбирателство, може само единия родител (всеки един от двамата има това право) да получава цялата сума, ако другият му преотстъпи своя дял или двамата да получават по 1/2.

Не съм 100% сигурен, но мисля че родителят в България трябва да подаде молбата като титуляр, а родителят в Германия да даде своите данни и да я подпише. Това е което мога да кажа по темата. Ако молбата трябва да бъде подадена от родителя в Германия, Familienkasse ще се погрижи да ви отговори писмено и да ви обясни подробно как е редно да се случат нещата. Едно е сигурно, ако не се подадат документите, няма как да се задвижи процедурата.

До скоро ...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, служителката от Бг иска да пише адреса ни в Германия във формуляр Е 401 , който искат от мъжа ми от Фамилиенкаса, а в бг регистрите си имаме постоянен адрес, как е правилно- Бг или немския адрес да се пише , Тъй като детето е в Бг, аз смятам, че е редно да се пише бг адреса

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, търся в нета и не мога да намеря формуляра KG 55a-bg в PDF формат (удостоверение за посещаване на училище и висше учебно заведение извън германия). Някой може ли да ми помогне?

Благодаря предварително

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте интересува ме имам ли право на детски в Германия.Разведена съм и синът ми е студент в България.Тук съм от 2 год.работила съм 1 год.на договор но от 1 година съм на Джоб центъра.В момента съм на курс от джоб центъра и през март ще започна работа.Бих искала да зная и какви документи ще са ми необходими.Очаквам вашите отговори на Email borisovamariya980@gmail.com

Благодаря Ви предварително

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, не знам дали тук е правилното място за подаване на въпросите ми, така че моля извинете още от сега ако съм избрал грешната секция. И ние се опитваме да получим Kindergeld от Германия, баща ми работи там, а ние с майка ми и по-голямата ми сестра живеем тук в България. Тази година аз завършвам средно образование, а тя висше и през месец септември 2015г. сме подали документи за Kindergeld. Първоначално от тукашните институции ни казаха, че моите помощи ще бъдат спрени, ако искам да получа Kindergeld, поради факта, че получавам детски (не съм навършил още 18г.) и инвалидна пенсия с решение от ТЕЛК-70% неработоспособност, защото страдам от епилепсия. Въпреки прочетените неща из интернет, че имаме право на надбавяне, ние се отчаяхме и подадохме изискваните документи за сестра ми и по-малко за мен (каквото друго сме можали да съберем до детските). Та миналата година бяха поискали още документи, пратихме им (мисля, че бяха формуляри за училищата, в които учим). Преди около седмица ни пратиха отново писмо, че са им нужни неизпратените първоначално документи за мен и формуляр Е401 за двама ни. Сега се престрашихме отново, поради факта, че детските ми ще бъдат спрени, поради факта, че навършвам 18г., но се оказа, че другият документ, който ни поискаха за детските надбавки тук от България е формуляр Е411 (така ни казаха служителите от "социалното") и ни съобщижа, че то трябва да се прати по служебен път от тях, а бяхме прочели, че тях могат да бъдат отпечатани и тук (???). Впоследствие поискахме да ни дадат нормална бележка за детските, които получавам обаче възникна друг проблем, оказва се че по новата система от януари 2017 (увеличиха средствата на 350лв общо, за които сме благодарни, но мисля че тотално разрушиха реда) детските надбавки, инвалидните пенсии и други помощи са слети в едно и че трябва да запишат тази сума 350 за един период 450лв. за друг, като детски, говорехме с почти всички хора от социалното накрая нищо не се реши и ни записаха тази сума, въпреки, че това не са детските надбавки (по моя логика се оказва, че аз не получавам детски, а слята инвалидна пенсия и се страхувам това да не окаже въздействие върху решението на институциите в Германия), моля помогнете не знам дали има някаква грешка, към кого трябва да се обърнем и какво точно трябва да направим. Благодаря предварително за оказаната помощ. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване