Jump to content

Особености на немското здравеопазване


Recommended Posts

Страшно са неприятни тези термини, които понякога ги насрочват след месеци. Имтересно ми е, ако човек има някакво сериозно заболяване и въпреки това му запишат термин след месеци какво става? Заради това, че сме чужденци ли така безхаберно се отнасят към здравословните ни проблеми или те са си такива непокисти? 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 16
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

преди 20 минути, ptpetrova написа:

Страшно са неприятни тези термини, които понякога ги насрочват след месеци. Имтересно ми е, ако човек има някакво сериозно заболяване и въпреки това му запишат термин след месеци какво става? Заради това, че сме чужденци ли така безхаберно се отнасят към здравословните ни проблеми или те са си такива непокисти? 

Предполагам, че имаш предвид прегледите при специалисти в Германия. Ами непукисти са си - казват ти, че щом часа за след 4 месеца не те устройва, тогава ходи при друг лекар. От една страна няма никакъв проблем да получиш направление от личния лекар. Дори можеш да отидеш при специалист, без да имаш направление. От друга страна има специалности, за които ти предлагат час за след 3 или дори 6 месеца. Това е така не само за нас. Немците имат същия проблем.

От опит мога да препоръчам следното:

  1. ако човек се нуждае от преглед/консултация при специалст в кратки срокове, тогава търси такъв, които в определен ден от седмицата/месеца работи с часове (Sprechstunden). В такива дни просто се отива и се чака да ти дойде реда. Проблемът е, че подобни специалисти са единици.
  2. когато човек се обади за първи път за преглед и разберат, че не е посещавал все още даден лекар, много вероятно е да му дадат час (Termin) за след няколко месеца. Съвсем друга е ситуацията, когато вече си посещавал веднъж даден кабинет. Тогава се водиш вече техен пациент и отношението е друго. По тази причина препоръчвам дари и да няма особена нужда, да се посети по веднъж очен лекар, ортопед, хирург, УНГ... Това са едни от специалистите, за които се чака дълго за час. По този начин, след като вече си регистриран там, при бъдеща необходимост ще се получи по-лесно час.


Преди всичко, бъдете здрави!
До скоро ...

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Крякащата тайфа написа:

Предполагам, че имаш предвид прегледите при специалисти в Германия. Ами непукисти са си - казват ти, че щом часа за след 4 месеца не те устройва, тогава ходи при друг лекар. От една страна няма никакъв проблем да получиш направление от личния лекар. Дори можеш да отидеш при специалист, без да имаш направление. От друга страна има специалности, за които ти предлагат час за след 3 или дори 6 месеца. Това е така не само за нас. Немците имат същия проблем.

От опит мога да препоръчам следното:

  1. ако човек се нуждае от преглед/консултация при специалст в кратки срокове, тогава търси такъв, които в определен ден от седмицата/месеца работи с часове (Sprechstunden). В такива дни просто се отива и се чака да ти дойде реда. Проблемът е, че подобни специалисти са единици.
  2. когато човек се обади за първи път за преглед и разберат, че не е посещавал все още даден лекар, много вероятно е да му дадат час (Termin) за след няколко месеца. Съвсем друга е ситуацията, когато вече си посещавал веднъж даден кабинет. Тогава се водиш вече техен пациент и отношението е друго. По тази причина препоръчвам дари и да няма особена нужда, да се посети по веднъж очен лекар, ортопед, хирург, УНГ... Това са едни от специалистите, за които се чака дълго за час. По този начин, след като вече си регистриран там, при бъдеща необходимост ще се получи по-лесно час.


Преди всичко, бъдете здрави!
До скоро ...

Най- добре е да сме здрави и да не ни се налага да ходим по доктори. 

Как става смяната на семейния лекар? Не сме доволни от нашия семеен лекар и ни се иска да го сменим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, ptpetrova написа:

Най- добре е да сме здрави и да не ни се налага да ходим по доктори. 

Как става смяната на семейния лекар? Не сме доволни от нашия семеен лекар и ни се иска да го сменим.

Няма такова нещо като смяна на семеен лекар. В момента, в който решиш, просто отиваш при друг. След 2-3 посещения, като го видиш какво представлява, можеш да се върнеш при предишния или да отидеш при трети. Не знам да има ограничения, за броя на лични лекари/зъболекари, които да посетиш. Това естествено има своите неудобства и не го препоръчвам. Добре е човек да намери в даден момент подходящия лекар. Но задачата не е никак лесна ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, Крякащата тайфа написа:

Няма такова нещо като смяна на семеен лекар. В момента, в който решиш, просто отиваш при друг. След 2-3 посещения, като го видиш какво представлява, можеш да се върнеш при предишния или да отидеш при трети. Не знам да има ограничения, за броя на лични лекари/зъболекари, които да посетиш. Това естествено има своите неудобства и не го препоръчвам. Добре е човек да намери в даден момент подходящия лекар. Но задачата не е никак лесна ...

Моят съпруг се прибра много разочарован. Миналата седмица се наложи да отиде в кабинета на лекаря ни, но за късмет- в отпуска той. За втори път отиде при замесника му, от който е много доволен( разбира си човекът от работата). Днес трябваше да отиде отново за преглед. Сестрата го върнала, защото нашият доктор вече не е в отпуска. Та как може да му е казал докторът, че няма проблеми да се преместим при него(да отиде днес на преглед отново), а като отиде онази го върна?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Извинете .но от месец съм тук.

Как става записването при личен лекар.

Аз съм тук от 45 дни,а съпругът ми от близо 2 години, но поради неуредици скоро си получи здравната карта ,иначе си има плащани здравни осигуровки ,мен като негова съпруга ме регистрираха към неговата застраховка .

Предстои идването и на 4 годишното ни дете , казаха ни да идем пак до там Билефелд ,Техникер кранкенкассе ,а ние сме в Бюнде ,Северна Вестфалия ,как се намира лекар за дете и каква е процедурата?От аптеките може ли да се закупят елементарни неща без рецепти като сиропи за кашлица ,някакъв антибиотик ,по -цлаб или всичко става с рецепти?

Благодаря за отделеното време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 23.1.2017 at 10:59, morningstar1 написа:

Как става записването при личен лекар.

Всъщност няма установена процедура. Когато ние си търсехме личен лекар (тук в Хамбург) попаднахме на българка и я питахме.Тя каза, че просто трябва да й кажем, че е наш предпочитан лекар и това е. Т.е. ако се налагат направления за специалист тя може да издава, а може и сами да ходите на такъв без да ви пращат. Просто в първият случай лекарят, който сте нарочили за личен ще води някаква история на леченията ви. Всъщност не знам дали описвам правилно ситуацията, просто споделям нашият опит.

 

На 23.1.2017 at 10:59, morningstar1 написа:

,как се намира лекар за дете и каква е процедурата?

По същият начин, както по-горе. Аз написах в гугъл педиатър и избрах според това да ми е удобен транспорта.

На 23.1.2017 at 10:59, morningstar1 написа:

От аптеките може ли да се закупят елементарни неща без рецепти като сиропи за кашлица ,някакъв антибиотик ,по -цлаб или всичко става с рецепти?

Аптекарите са винаги много отзивчиви.  Английски език ще ви свърши работа. Сиропи и т.н. да, но антибиотик без рецепта забравете. В началото много се дразнех на това, че, според мен, лечението, което предисват докторите е недостатъчно, и едва ли не за всичко предписват парацетамол, но все повече се убеждавам, че медицината тук е много по-добра от нашата. Не знам какво трябва да стане, че да изпишат антибиотик.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте!

Кандидатствах във фирма за мини джоб - гледане на деца. За нуждите на работата с деца от фирмата ми дадоха документ, който е необходимо да бъде попълнен от личен лекар- Ärztlische Attest für die Betreuung von Kindern. За целта си избрах личен лекар и отидох с документа при него. Той отказа да го попълни  с аргумента, че не е запознат със здравния ми статус - психо, УНГ, очи ..,предполагам това е като мед. свидетелство за работа в БГ. Предложи  личният ми лекар в БГ да напише за моя здравен статус (нещо като Етапна епикриза си го представям) и да го изпрати по факс тук, след което лекарят ми тук да попълни бланката за Ärztlische Attest für die Betreuung von Kindern, което ще ми струвало 10 евро. Да, но струва ми се, че ще имам разход и за превод на документа от БГ. И защо лекарят ми тук ще се доверява на лекарят ми  в Бг, възможно е постфактум да съм отключила заболяване, не е ли редно немското ми джи пи да ме прегледа, да ми направи и изследвания и да попълни бланката. Джи пи-то ми в БГ вече не ми е личен лекар, т. като там там нямам здравна осигуровка. Имам такава тук в Германия. Благодаря ви!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Няма причина да Ви се отказва ,щом имате личен лекар значи имате здравна осигуровка,и се плаща нали така?

Защо ще Ви разиграват ?Щом ще гледате деца значи знаете немски език,аз владея 3 езика ,учител съм и не мога да си намеря работа дори като детегледачка ,тук няма американски семейства,добре ,че не сме опряли  до това сега ,но никога не се знае.

От 3 месеца съм тук и с помощта на прекрасните хора тук в сайта ,си намерих и личен лекар.

Човекът говори и английски и италиански,и това ,което каза бе идвайте винаги и за каквото имате нужда ,чистокръвен немец.

Според световната здравна организация вече преценките и критериите за отключване на психични заболявания е на всеки 2 години ,може и да са ми стари данните ,а по отношение на общото физическо състояние,този лекар е длъжен да Ви издаде актуално медицинско удостоверение.

Тук не е като България няма записване и отписване ,това разбрах от сайта тук пак и можете да намерите лекар на който да имате доверие ,ние първоначално бяхме избрали друга лекарка жена ,но сестрата и почна да мрънка ,имали много пациенти ...бла ,бла и аз казах дотук мерси.Имаме късмет ,че живеем на 10 мин от голям медицински център ,попитахме учтиво за друг и ни насочиха и ето ни ,дано не ни се налага.

Но тия аргументи не бил запознат бла ,бла ,няма такива филми ,ако имахте някакви хронични сериозни заболявания щяхте да имате документи за тях.

Желая успех ,съжалявам ,че не мога по-конкретно да помогна ,а това ,че не плащате здравни осигуровки в бг ,не означава ,че нямате право на издаване на документи и преглед от лекар.Моята лична лекарка там ми го каза. Имате права като човек на това ,друг е въпроса със диспансеризиране и лечение ,но никой не може да Ви откаже преглед и изписване на рецепти.

 

Редактирано от morningstar1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

morningstar1, благодаря за своевременния отговор!

 Въпросният не ми отказа да попълни бланката, но каза, че ще го направи след като получи информация за мен от джи пи-то ми в БГ. С личният лекар в БГ знам, че няма да имам  проблеми, имаме приятелски отношения, пък   и съм запозната с правата си там. Въпросът беше за цялото това размотаване, не е ли по-лесно да бъда прегледана тук, хем и здравният ми статус ще бъде по-актуален. Явно трябва да търся друг лекар. Много благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
На ‎2‎/‎15‎/‎2017 at 12:49, eli_00 написа:

Здравейте!

Кандидатствах във фирма за мини джоб - гледане на деца. За нуждите на работата с деца от фирмата ми дадоха документ, който е необходимо да бъде попълнен от личен лекар - Ärztliches Attest für die Betreuung von Kindern. За целта си избрах личен лекар и отидох с документа при него. Той отказа да го попълни  с аргумента, че не е запознат със здравния ми статус - психо, УНГ, очи ..,предполагам това е като мед. свидетелство за работа в БГ. Предложи  личният ми лекар в БГ да напише за моя здравен статус (нещо като Етапна епикриза си го представям) и да го изпрати по факс тук, след което лекарят ми тук да попълни бланката за Ärztlische Attest für die Betreuung von Kindern, което ще ми струвало 10 евро. Да, но струва ми се, че ще имам разход и за превод на документа от БГ. И защо лекарят ми тук ще се доверява на лекарят ми  в Бг, възможно е постфактум да съм отключила заболяване, не е ли редно немското ми джи пи да ме прегледа, да ми направи и изследвания и да попълни бланката. Джи пи-то ми в БГ вече не ми е личен лекар, т. като там там нямам здравна осигуровка. Имам такава тук в Германия. Благодаря ви!

Здравейте eli_00,

според мен въпросният немски лекар е постъпил абсолютно професионално, макар и да изглежда, че се престарава. Напълно нормално е да откаже да попълни документа, защото няма как да декларира с подписа си, че всичко при вас е наред, без да познава историята на заболяванията ви поне 1-2 години назад. Някои неща могат да бъдат установени по време на преглед, други - чрез изследвания, но има и такива, които могат да останат скрити. Но смятам, че вие самата сте наясно с това.

Напълно нормално и във ваш интерес е да предоставите документация от България. Вие си решете дали да я давате за превод или просто да потърсите български лекар, който няма да им затруднения с нея. Има няколко общопрактикуващи лекари в близост до Mannheim. Адресите им ще намерите в темата Лекари и зъболекари с български език в Германия (провинция Baden-Württemberg).

Кажете ни някой път какво е станало :)

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте!

Пиша веднага след развръзката с избор на личен лекар в Германия по повод на така необходимият ми документ Ärztlische Attest für die Betreuung von Kindern / необходим за работа - почасово гледане на деца/. Благодарение на  rodenivbg.com и Крякащата тайфа открих в раздел Лекари и зъболекари с български език в Германия (провинция Baden-Württemberg) Д-р Снежа Иванова. С получената етапна епикриза от личният ми лекар в България отидох при Д-р Иванова. Срещу сумата от 10 евро Д-р Иванова попълни необходимият ми за работа документ Ärztlische Attest für die Betreuung von Kindern. Отивайки при български лекар не се наложи превод на етапната епикриза, издадена от личния ми лекар в България. Извинете ме за забавения отговор, но Д-р Иванова беше в дълъг отпуск и нещата се развиха едва сега.

Благодаря на rodenivbg.com , Крякащата тайфа и всички, които се включват по всякакви въпроси. За мен форумът е изключително полезен!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

   Здравейте,имам запитване и ако някой е компетентен, да се включи. Искам да консултирам и евентуално да оперирам дъщеря си тук в Германия.Аз се осигурявам в здравна каса,не съм на Миниджоб,нито в Джобцентър или на други помощи. Дъщеря ми е на осемнадесет,живее и учи в България и тъй като е още ученичка се води в моето домакинство. Та въпросът ми е мога ли по някакъв начин да я прикача към моите осигуровки и ако да ,как става това? Синът ми живее с мен тук в Германия и автоматично получи здравна карта чрез моите осигуровки. Значи ли ,че ако регистрирам дори и временно дъщеря си тук ,ще мога и на нея да изкарам такава ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Преди 15 часа, Iliana Koceva написа:

   Здравейте,имам запитване и ако някой е компетентен, да се включи. Искам да консултирам и евентуално да оперирам дъщеря си тук в Германия.Аз се осигурявам в здравна каса,не съм на Миниджоб,нито в Джобцентър или на други помощи. Дъщеря ми е на осемнадесет,живее и учи в България и тъй като е още ученичка се води в моето домакинство. Та въпросът ми е мога ли по някакъв начин да я прикача към моите осигуровки и ако да ,как става това? Синът ми живее с мен тук в Германия и автоматично получи здравна карта чрез моите осигуровки. Значи ли ,че ако регистрирам дори и временно дъщеря си тук ,ще мога и на нея да изкарам такава ?

Да, със сигурност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 години по-късно...

Здравейте! Не знам дали е тук мястото за запитването ми - моля да ме извините, ако бъркам :) Надявам се да има някой запознат, искам да попитам следното - здравноосигурена съм към баща ми, имам АОК карта от около 2-3 години към него, но преди 2 месеца сключих брак и със съпруга ми чакаме бебенце :wub: Въпроса ми е - задължена ли съм като безработна да се прехвърля като здравноосигурена към съпруга ми като представим брак (той започна работа тук едва преди 2-3 седмици) или мога да остана със същата здравна карта, която е към баща ми, на която също съм със старата ми фамилия (по лична карта вече нося фамилията на съпруга си). Да допълня, че водя бременноста си тук и никъде не са ми правили проблем за здравната карта, за съжаление се наложи да изкарам един престой в болница, също нямаше проблем със здравните. Много бих се радвала, ако има някой запознат :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...
На 15.4.2020 at 23:54, Octaviaxx написа:

... здравноосигурена съм към баща ми, имам АОК карта от около 2-3 години към него, но преди 2 месеца сключих брак и със съпруга ми чакаме бебенце :wub: Въпроса ми е - задължена ли съм като безработна да се прехвърля като здравноосигурена към съпруга ми като представим брак (той започна работа тук едва преди 2-3 седмици) или мога да остана със същата здравна карта, която е към баща ми, на която също съм със старата ми фамилия (по лична карта вече нося фамилията на съпруга си).

Здравейте Octaviaxx,

променихте ли нещо по вашата здравна застраховка? Ако не, струва си да коментираме вашия случай, защото е много интересен, но има и много "ако".

Бихте ли ни казали също така дали съпругът ви има gesetzliche Krankenversicherung?


До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..