Jump to content

Адресна регистрация (Meldebescheinigung)


Recommended Posts

Това е най-важният документ в Германия. Задължително условие да ви вземат на работа или за откриване на банкова сметка. На практика е необходим за всичко. За новопристигналите това често е голям проблем. Най-вече заради това, че много от наемодателите се възползват от важността на документа и вашето незнание и искат допълнителна сума, обикновено 250 евро, за което нямат никакво право! При нарушения е необходимо да се реагира.  Ако не можете да намерите квартира, на първо време не е лош вариант да си потърсите общежитие, там при поискване се осигурява този документ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 48
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

По принцип би трябвало да става без проблем като се покаже договора за наем. А че искат пари някои хора сега чувам за пръв път.... Това не е нормално

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е, но само при условие,че имате договор за квартирата.Има хора които продават регистрация и то за сумата от около 250 евро,като след това ти искат по 50 евро на месец за да не те отпишат.Де факто, който си купува регистрацията не живее там.

Друг вариант, нашенец наема къща, пуска в нея хора, по 3-4 ма в стая, взема им по 250 евро на легло, по 250 евро на регистрация, но договор не им прави и в същото време те плащат пак по 50 евро за да не ги отпише. Та има и такива " спасители" и те не са малко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

Здравейте, имам няколко въпроса и се надявам да ми отговорите.

1. Относно адресната регистрация в общината - аз не смятам да наемам жилище, а ще живея при мой приятел, т.е. договорът за наем няма да е на мое име. Какво трябва да направя в случая? Мога ли да се регистрирам с този договор?

2. Мога ли да започна да си търся работа преди да имам адресна регистрация или тя е задължителна при кандидатстването?

Благодаря предварително!

Преместено в по-подходяща тема (ред. 1984)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, имам няколко въпроса и се надявам да ми отговорите.

1. Относно адресната регистрация в общината - аз не смятам да наемам жилище, а ще живея при мой приятел, т.е. договорът за наем няма да е на мое име. Какво трябва да направя в случая? Мога ли да се регистрирам с този договор?

2. Мога ли да започна да си търся работа преди да имам адресна регистрация или тя е задължителна при кандидатстването?

Здравейте,

не знам дали тук или в друга тема е подходящото място за дискутиране на вашите въпроси. И все пак ще се опитам да ви отговоря.

1.  Обикновено хазяина казва може или не може да се направи адресна регистрация за съответно жилище предвид това, че има ограничения. Например за нашето жилище ограничението е 4 човека. Според мен опитайте първо в общината. Ако не се лъжа и вашият приятел трябва да присъства.

2. Адресната регистрация е задължителна при подписването на трудов договор, но не и при търсене на работа. При подписване на трудов договор се изисква и банкова сметка, а тя също е обвързана с адресна регистрация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Искам да попитам при отписване на адресната регистрация и напускане на квартирата каква е процедурата. За закриването на адресната регистрация трябва ли да се представя някакъв документ от хазяите на квартирата?Благодаря предварително.

Редактирано от 1984
Преместено във вече съществуваща тема
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 14 часа, valeri написа:

Искам да попитам при отписване на адресната регистрация и напускане на квартирата каква е процедурата. За закриването на адресната регистрация трябва ли да се представя някакъв документ от хазяите на квартирата?Благодаря предварително.

Здравейте valeri,

процедурата за прекратяване на адресна регистрация е различна за различните райони на Германия. Дори някои градове си имат собствени изисквания - на едни места можеш да го направиш онлайн или по пощата, но на други трябва да се явиш лично.

В предишно свое мнение бяхте споменали, че сте в района на Мюнхен, така че ви давам линк към страницата с официалната информация. Там е обяснено точно какво се прави и то не е никак сложно.
München - Wohnsitz Abmelden


ВАЖНО:

  • Когато има смяна на адрес на територията на Германия не се прави прекратяване на адресна регистрация (Wohnsitz Abmelden). Това става автоматично, след като се направи новата адресна регистрация на новия адрес.
  • При смяна на адрес или прекратяване на адресната регистрация в Германия е необходимо човек лично да уведоми всяка една заинтересована страна (работодател, банка, здравна каса, пенсионно осигуряване, застрахователи и т.н.) за настъпилото събитие, защото уведомяването не се случва автоматично

 

 

 

  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • rodenivbg featured this към тема
  • 6 months later...

Въпросът ми е следния.Приятелят ми живее от две години тук в Шверин-Германия.Януари месец взе общинско жилище и при него живееше племенникът му ойто си замина за България и съответно се отрегистрира,но когато приятелят ми е взел жилището е предупредил,че чака и мен и са му обяснили,че като пристигна няма да има проблем за моята регистрация.Да,но се оказа,че не е така.Обадихме се да запишем час за регистрация но сега ни отговориха,че не може да ме регистрират ако нямам покана за работа и банкова сметка.Та нали без регистрация няма работа,няма банкова сметка.Та въпросът ми е;Имат ли право да откажат регистрацията след като договрът за наем е на негово име и какво трябва да направя.Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравей те искам да попитам един въпрос имам направена регистрация но когато се прибрах за българия преди месец съм ги изгубила документите и незнам сега какво да правя ако може някой да ми помогне

Редактирано от Gabriela Atanasova
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 часа, Gabriela Atanasova написа:

Здравей те искам да попитам един въпрос имам направена регистрация но когато се прибрах за българия преди месец съм ги изгубила документите и незнам сега какво да правя ако може някой да ми помогне

Не става ясно къде сте в момента. Ако сте в Германия може лесно да си извадите копия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 months later...

Здравейте ,скоро ще заминавам при съпруга ми в Германия .Искам да питам втзможно ли е да видя формуляра за адресната регистрация но на немски

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Neli Iordanova написа:

Здравейте ,скоро ще заминавам при съпруга ми в Германия .Искам да питам втзможно ли е да видя формуляра за адресната регистрация но на немски

В Германия има 16 провинции. Всяка има собствени формуляри и/или изисквания. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 11.8.2018 at 21:27, Neli Iordanova написа:

Здравейте ,скоро ще заминавам при съпруга ми в Германия .Искам да питам втзможно ли е да видя формуляра за адресната регистрация но на немски

За какво ви да го виждате? При нас дори служителката го попълни директно на компютъра, искаха ни многоезичният акт за раждане на детето и нашият многоезичен акт за граждански брак. 

  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
На 11.8.2018 at 21:27, Neli Iordanova написа:

Здравейте ,скоро ще заминавам при съпруга ми в Германия .Искам да питам втзможно ли е да видя формуляра за адресната регистрация но на немски

Когато се приготвяхме за преместването си в Германия, ние също искахме да видим колкото е възможно повече от формулярите предварително. Причината беше, че езиковите ни познания не бяха никак добри и ни се искаше предварително да знаем как изглеждат нещата. Така че ето един примерен формуляр. Той е за Берлин, но съм виждал и на други населени места, които са почти същите.

Anmeldungsformular (Anmeldung bei der Meldebehörde)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 1/24/2017 at 12:35, Крякащата тайфа написа:

Здравейте valeri,

процедурата за прекратяване на адресна регистрация е различна за различните райони на Германия. Дори някои градове си имат собствени изисквания - на едни места можеш да го направиш онлайн или по пощата, но на други трябва да се явиш лично.

В предишно свое мнение бяхте споменали, че сте в района на Мюнхен, така че ви давам линк към страницата с официалната информация. Там е обяснено точно какво се прави и то не е никак сложно.
München - Wohnsitz Abmelden


ВАЖНО:

  • Когато има смяна на адрес на територията на Германия не се прави прекратяване на адресна регистрация (Wohnsitz Abmelden). Това става автоматично, след като се направи новата адресна регистрация на новия адрес.
  • При смяна на адрес или прекратяване на адресната регистрация в Германия е необходимо човек лично да уведоми всяка една заинтересована страна (работодател, банка, здравна каса, пенсионно осигуряване, застрахователи и т.н.) за настъпилото събитие, защото уведомяването не се случва автоматично

Чрез писмо в свободен текст става ли? Става въпрос за информирането за смяна на адреса!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, koletsa86 написа:

Чрез писмо в свободен текст става ли? Става въпрос за информирането за смяна на адреса!

Ако имате предвид информирането на различните дружества, организации и т.н., то няма универсален начин за уведомяването при промяна на адреса. Вариантите са най-различни - от просто телефонно обаждане (застрахователи, личен лекар и др.) или посещение на най-близкия офис (здравна каса, пенсионно осигуряване), през изпращане на електронно или хартиено писмо (всички места, с които имате размяна на парични средства), до попълване на специален формуляр (GEZ, Familienkasse, училище, също при някои работодатели).

Аз обикновено първо пробвам по телефона. Ако ми кажат, че не става само по телефона, тогава предприемам другите стъпки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При смяна на адресната регистрация, освен уведомяването на различните институции има опция Дойче пост за определен период от вреве, да препраща писмата ви на новият адрес. Незнам каква точно е процедурата, но я има и се заплаща  такса за това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
преди 32 минути, ustankova@abv.bg написа:

Може ли да имам адресна регистрация в Франкфурт на Майн и да работя в Мьонхенгладбах? 

Може, разбира се, стига да не се налага да убедите някой, че всеки ден пътувате до работното място и обратно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Процедурата по адресна регистрация в Германия (die Мeldebescheinigung) в общината (das Rathaus) е задължителна за всички, които пребивават повече от 3 месеца на територията на Германия или започнат работа в Германия. В различните области на Германия срокът, в който трябва да се регистрирате в местната община в Германия на новия си постоянен адрес е от 7 до 14 дни от пристигането си, в случай, че нямате постоянно жилище, например ако сте на хотел, срокът за регистрация е три месеца. Този срок важи независимо от това дали идване от чужбина или се местите в рамките на една и съща община. Самата процедура по регистрация е правно регламентирана в Федералният закон за регистрацията (Bundesmeldegesetz).

https://weknowthelaw.eu/адресна-регистрация-в-германия/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Родих във Германия, Дортмунд. Как се процедира със регистрацията и акта за раждане тук защото си нямаме никаква наидея. Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, nanevi28 написа:

Родих във Германия, Дортмунд. Как се процедира със регистрацията и акта за раждане тук защото си нямаме никаква наидея. Благодаря предварително.

Здравейте nanevi28,

родили сте се в Германия и сте живяли сте в Германия, но не ви е ясно как да си направите адресната регистрация и какво да правите с немския акт за раждане? Правилно ли ви разбирам?

Или може би само сте родена в Германия, после сте живяла извън Германия, а сега искате отново да живеете в Германия? Може ли да поясните какво точно ви е положението?


До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, Крякащата тайфа написа:

Здравейте nanevi28,

родили сте се в Германия и сте живяли сте в Германия, но не ви е ясно как да си направите адресната регистрация и какво да правите с немския акт за раждане? Правилно ли ви разбирам?

Или може би само сте родена в Германия, после сте живяла извън Германия, а сега искате отново да живеете в Германия? Може ли да поясните какво точно ви е положението?


До скоро ...

Преместихме се в Германия да живеем със със съпругами и 1 то ми дете тук от 4 гофини имаме регистрации и здравни осигоровки. Но на 02.02.2020 родих 2 рото си дете и незнаем как да извадим тукашен акт за раждане+регистрацията.

Редактирано от nanevi28
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, nanevi28 написа:

Преместихме се в Германия да живеем със със съпругами и 1 то ми дете тук от 4 гофини имаме регистрации и здравни осигоровки. Но на 02.02.2020 родих 2 рото си дете и незнаем как да извадим тукашен акт за раждане+регистрацията.

Здравейте отново,

сега е малко по-ясно. Но вие сте го написали сравнително ясно и в първото си мнение. Изглежда аз не съм достатъчно концентриран, но вече се стегнах и ще ви отговоря каквото знам по този толкова важен и хубав повод.

След раждането на детето от болницата издават един документ - Geburtsanzeige. Във вашият град може да се казва и по друг начин, но целта му е да легализира раждането на детето.

Следващата информация е много важна, така че четете внинателно. Става въпрос за издаването на Geburtsanzeige от болницата:
=> ако имате сключен граждански брак е необходимо да предоставите многоезично извлечение на удостоверението за граждански брак или да датете удостоверението да се преведе от заклет преводач (струва доста по-скъпо) и копия на вашите личните карти или задгранични паспорти

  • кажете, ако нямате сключен граждански брак, за да напиша допълнително какво се прави. Сега няма да го пиша, защото ще стане много дълго
  • преди да ви издадат Geburtsanzeige ще ви питат как да бъдат вписани имената на детето. Тук са важни 2 неща - както ги запишете имената на латиница, така че бъдат записани после и в българските документи на латиница. Другото важно нещо е бащинското име. Понеже в Германия няма няма бащинско име, много българи вписват бащинското име след името на детето. После то остава завинаги като двойно име в немските документи на детето, което е неправилно. Хората го правят от незнание, защото се страхуват да не се обърка после нещо с българските документи за самоличност. Няма страшно, по-долу обяснявам как се преодолява този проблем.
  • след като се уреди въпросът с Geburtsanzeige е необходимо да се получи и немския акт за раждане (Geburtsurkunde). При нас това става, акто единият от родителите, който е вписан в Geburtsanzeige отиде в Standesamt. Показва си документа за самоличност, плаща таксата и получава немския акт за раждане на детето.
  • добре е заедно с немския акт за раждане да се поиска и internationale Geburtsurkunde (това е многоезичното извлечение на удостоверението за раждане). То ще вие много полезно в България за издаване на българския акт за раждане.
  • после трябва да издадете или пасаван на бебока (става само с Geburtsurkunde), или задграничен паспорт (необходим е български акт за раждане и още куп документи. Като имате internationale Geburtsurkunde от Германия, някой ваш роднина или доверен човек с пълномощно мож да извади на детето български акт за раждане и да ви го прати).


В Германия актът за раждане (Geburtsurkunde) съдържат само две имена - собствено и фамилно име. По тази причина се случваше децата да получават български акт за раждане само с две имена (без бащино име), защото служителите в общината бяха задължени да препишат чуждестранния документ без изменения.

Със Закон за изменение и допълнение на Закона за гражданската регистрация от 01.11.2017 парламентът прие промени, които ще дадат възможност родителите да поискат внасянето на бащино име в българския документ (още при самото вписване или след това), дори когато такова не е записано в чуждестранния докунент. Внимание - когато първо е издадено чуждестранно удостоверение за раждане, за да бъде вписано бащинското име в българското удостоверение за раждане, е небходимо изрично да се заяви това да стане, защото българските власти не го правят автоматично.

И ще нещо важно, понеже нямате още осем години престой в Германия, детето ви няма да получи автоматично немско гражданство, което от моя гледна точка е добре.

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! След адресната регистрация в Германия имам писмо от радио и тв че имам да плащам 120€ но на адреса който живях нямах Mietvertrag.Задължена ли съм да платя тази сума?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи...за да Ви изискват плащане трябва да сте имали адресна регистрация на старият си адрес, а за да сте регистрирана Ви е нужен договор за наем......

Ако някой друг е бил основният наемодател то задължението е негово, а не Ваше. Тоест Вие трябва да им напишете писмо, в което да ги уведомите за другият човек и да посочите неговият Beitragsnummer. По закон данъка за телевизия и радио се плаща само и единствено от един в домакинството, без значение колко човека живеят в жилището.

Това мога да Ви кажа за сега, защото не сте описали по-подробно нещата.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, sabi написа:

Зависи...за да Ви изискват плащане трябва да сте имали адресна регистрация на старият си адрес, а за да сте регистрирана Ви е нужен договор за наем......

Ако някой друг е бил основният наемодател то задължението е негово, а не Ваше. Тоест Вие трябва да им напишете писмо, в което да ги уведомите за другият човек и да посочите неговият Beitragsnummer. По закон данъка за телевизия и радио се плаща само и единствено от един в домакинството, без значение колко човека живеят в жилището.

Това мога да Ви кажа за сега, защото не сте описали по-подробно нещата.

 

За 4 месеца останахме в Автосервиза на работодателя на моя мъж докато намерим квартира.Затова нямахме договор за наем нямаше и телевизор .И всичко това ми е начислено до март 2020.Но аз от 1.01.2020 съм на нов адрес .Дали е редно да го платим или....

 

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак питам - Това означава ли, че сте имали адресна регистрация в сервиза?Ако да, сте длъжна да платите. Ако не - периода до 01.01.2020 няма да плащате. Ще започнете да плащате от 01.01.2020 където Ви е официалната регистрация, а за миналият период ще им напишете обяснение.

Дали има или няма телевизор е без значение. Всяко домакинство е длъжно да плати този данък.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Здравейте,и аз да се включа със бърз въпрос.Работя в Германия във немска фирма със български договор от лайт фирма и съм във тяхната квартира без регистрация и сега от немската фирма искат да работя за тях но нямам анмелдунг за да ми направят договор и как да процедирам според вас?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 20.03.2015 г. at 14:19, Danny написа:

Така е, но само при условие,че имате договор за квартирата.Има хора които продават регистрация и то за сумата от около 250 евро,като след това ти искат по 50 евро на месец за да не те отпишат.Де факто, който си купува регистрацията не живее там.

Друг вариант, нашенец наема къща, пуска в нея хора, по 3-4 ма в стая, взема им по 250 евро на легло, по 250 евро на регистрация, но договор не им прави и в същото време те плащат пак по 50 евро за да не ги отпише. Та има и такива " спасители" и те не са малко.

Интересно те могат да се отчитат сами ,защо някой трябва да ги задържа 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 2/13/2020 at 12:55, sabi написа:

Зависи...за да Ви изискват плащане трябва да сте имали адресна регистрация на старият си адрес, а за да сте регистрирана Ви е нужен договор за наем......

Ако някой друг е бил основният наемодател то задължението е негово, а не Ваше. Тоест Вие трябва да им напишете писмо, в което да ги уведомите за другият човек и да посочите неговият Beitragsnummer.

Аз имам адресна без такъв договор ,за пръв път чувам че трябва,адресна ми прави собственика на жилището и това е 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..