Jump to content
Родени в България

Recommended Posts

преди 44 минути, Крякащата тайфа написа:

Здравейте отново,

сега е малко по-ясно. Но вие сте го написали сравнително ясно и в първото си мнение. Изглежда аз не съм достатъчно концентриран, но вече се стегнах и ще ви отговоря каквото знам по този толкова важен и хубав повод.

След раждането на детето от болницата издават един документ - Geburtsanzeige. Във вашият град може да се казва и по друг начин, но целта му е да легализира раждането на детето.

Следващата информация е много важна, така че четете внинателно. Става въпрос за издаването на Geburtsanzeige от болницата:
=> ако имате сключен граждански брак е необходимо да предоставите многоезично извлечение на удостоверението за граждански брак или да датете удостоверението да се преведе от заклет преводач (струва доста по-скъпо) и копия на вашите личните карти или задгранични паспорти

• кажете, ако нямате сключен граждански брак, за да напиша допълнително какво се прави. Сега няма да го пиша, защото ще стане много дълго
  • преди да ви издадат Geburtsanzeige ще ви питат как да бъдат вписани имената на детето. Тук са важни 2 неща - както ги запишете имената на латиница, така че бъдат записани после и в българските документи на латиница. Другото важно нещо е бащинското име. Понеже в Германия няма няма бащинско име, много българи вписват бащинското име след името на детето. После то остава завинаги като двойно име в немските документи на детето, което е неправилно. Хората го правят от незнание, защото се страхуват да не се обърка после нещо с българските документи за самоличност. Няма страшно, по-долу обяснявам как се преодолява този проблем.
  • след като се уреди въпросът с Geburtsanzeige е необходимо да се получи и немския акт за раждане (Geburtsurkunde). При нас това става, акто единият от родителите, който е вписан в Geburtsanzeige отиде в Standesamt. Показва си документа за самоличност, плаща таксата и получава немския акт за раждане на детето.
  • добре е заедно с немския акт за раждане да се поиска и internationale Geburtsurkunde (това е многоезичното извлечение на удостоверението за раждане). То ще вие много полезно в България за издаване на българския акт за раждане.
  • после трябва да издадете или пасаван на бебока (става само с Geburtsurkunde), или задграничен паспорт (необходим е български акт за раждане и още куп документи. Като имате internationale Geburtsurkunde от Германия, някой ваш роднина или доверен човек с пълномощно мож да извади на детето български акт за раждане и да ви го прати).

В Германия актът за раждане (Geburtsurkunde) съдържат само две имена - собствено и фамилно име. По тази причина се случваше децата да получават български акт за раждане само с две имена (без бащино име), защото служителите в общината бяха задължени да препишат чуждестранния документ без изменения.

Със Закон за изменение и допълнение на Закона за гражданската регистрация от 01.11.2017 парламентът прие промени, които ще дадат възможност родителите да поискат внасянето на бащино име в българския документ (още при самото вписване или след това), дори когато такова не е записано в чуждестранния докунент. Внимание - когато първо е издадено чуждестранно удостоверение за раждане, за да бъде вписано бащинското име в българското удостоверение за раждане, е небходимо изрично да се заяви това да стане, защото българските власти не го правят автоматично.

И ще нещо важно, понеже нямате още осем години престой в Германия, детето ви няма да получи автоматично немско гражданство, което от моя гледна точка е добре.

Благодаря ви много за изчерпателната информация. Лека и спокоен ден.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! След адресната регистрация в Германия имам писмо от радио и тв че имам да плащам 120€ но на адреса който живях нямах Mietvertrag.Задължена ли съм да платя тази сума?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи...за да Ви изискват плащане трябва да сте имали адресна регистрация на старият си адрес, а за да сте регистрирана Ви е нужен договор за наем......

Ако някой друг е бил основният наемодател то задължението е негово, а не Ваше. Тоест Вие трябва да им напишете писмо, в което да ги уведомите за другият човек и да посочите неговият Beitragsnummer. По закон данъка за телевизия и радио се плаща само и единствено от един в домакинството, без значение колко човека живеят в жилището.

Това мога да Ви кажа за сега, защото не сте описали по-подробно нещата.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, sabi написа:

Зависи...за да Ви изискват плащане трябва да сте имали адресна регистрация на старият си адрес, а за да сте регистрирана Ви е нужен договор за наем......

Ако някой друг е бил основният наемодател то задължението е негово, а не Ваше. Тоест Вие трябва да им напишете писмо, в което да ги уведомите за другият човек и да посочите неговият Beitragsnummer. По закон данъка за телевизия и радио се плаща само и единствено от един в домакинството, без значение колко човека живеят в жилището.

Това мога да Ви кажа за сега, защото не сте описали по-подробно нещата.

За 4 месеца останахме в Автосервиза на работодателя на моя мъж докато намерим квартира.Затова нямахме договор за наем нямаше и телевизор .И всичко това ми е начислено до март 2020.Но аз от 1.01.2020 съм на нов адрес .Дали е редно да го платим или....

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак питам - Това означава ли, че сте имали адресна регистрация в сервиза?Ако да, сте длъжна да платите. Ако не - периода до 01.01.2020 няма да плащате. Ще започнете да плащате от 01.01.2020 където Ви е официалната регистрация, а за миналият период ще им напишете обяснение.

Дали има или няма телевизор е без значение. Всяко домакинство е длъжно да плати този данък.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване