Jump to content

Документи, необходими на вас и децата ви, преди да тръгнете за Германия


Recommended Posts

На 27.7.2018 at 23:41, Galabina Gabeva написа:

Здравейте ако взема за препознаване  на детето ще мога ли с него да и направя регистрация и да мога да я запиша на училище(или и още др.)

Независимо дали става въпрос за припознаване на ваше или чуждо дете, след приключване на процедурата вие имате същите права и задължения, както и към собственото си дете, защото ще бъдете вписана в неговия акт за раждане като родител. Но след като изобщо говорите за припознаване, би трябвало да ви е известна процедурата, както и следващите от нея права и задължения.

Разбира се има и варианти, при които следва отказ или заличаване на припознаването и съответно завъртане на колелото в обратна посока.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравейте! 

Имам дете от първи брак, с което ще заминаваме в Германия. Интересува ме какви документи е необходимо да подготвя? Имам съдебно решение за развод, в което пише, че родителските права са присъдени на мен, имам пълномощно за пътуване в чужбина. Необходим ли е друг документ от бащата, някакво съгласие или декларация, че е съгласен детето да живее в Германия...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, HUGG написа:

Здравейте! 

Имам дете от първи брак, с което ще заминаваме в Германия. Интересува ме какви документи е необходимо да подготвя? Имам съдебно решение за развод, в което пише, че родителските права са присъдени на мен, имам пълномощно за пътуване в чужбина. Необходим ли е друг документ от бащата, някакво съгласие или декларация, че е съгласен детето да живее в Германия...

Здравейте HUGG,

първото и най-важно нещо е детето да има издаден документ за самоличност. Споменавам го, защото за издаването на първия документ за самоличност (както за лична карта, така и за задграничен паспорт) е нужно присъствието и на двамата родители, освен ако няма друго специално съдебно решение по въпроса.

Явно родителските права на бащата не са отнети, що споменавате за пълномощно за пътуване в чужбина. Предполагам обаче, че имате предвид Декларация-съгласие за пътуване на дете в чужбина. Ако имате друг документ, то непременно трябва да се направи и тази декларация. Има си особености при изготвянето на този документ и ако ви трябва повече информация, просто кажете.

Ако имате вече тази декларация от бащата е необходимо да си направите няколко копия. При всяко излизане от България ще ви искат да оставяте копие на документа на границата.

Имайте предвид, че ако някога възникнат спорове между вас и бившия ви съпруг, той може да реши да оттегли съгласието си, дори и без да ви уведоми. Това ще го разберете едва когато сте на границата с детето на път за чужбина. Естествено има процедура, която да ви върне контрола върху детето, но това значи образуване на съдебно дело по ваша молба, насрочване на съдебно заседание, прилагане на доказателства относно фактите и обстоятелствата. Съдът преценява дали е в интерес на детето то да живее в чужбина или не, дали детето се е адаптирало към средата и условията на живот в чужбина, при какви битови условия живее то там и т.н., и .т.н. А като  си знаем състоянието на правораздавателната система, картинката може да се окаже доста нелицеприятна.

С написаното не искам да ви тревожа излишно. Няма място и за параноя, но е добре предварително да си опечете работата. Например - щом вие имате родителските права, то съдът би трябвало да е определил режим, при който бащата да има право на лични контакти с детето. Стандартният режим от две срещи месечно месечно е трудно осъществим. Дали не е добре това да се обмисли предварително и да се разпореди от съда друг режим, при който личните контакти ще се осъществяват по-рядко, но за по-продължителен период от време?


До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Краякащата тайфа, благодаря за бързия отговор. Имам декларация, с която той дава съгласието си дъщеря му да пътува сама или с придружител майка си (т.е. с мен) в чужбина безсрочно. Дъщеря ми е почти на 16 г. и има лична карта (при изваждането на която не искаха другия родител да присъства, което ми се стори странно, но факт!), с която пътува. Сега се сещам и друго, пътували сме само в Гърция и на връщане не гледат декларацията, което значи ли, че тя е само за пред българските власти? 

Връщам се към първия ми пост... Необходимо ли е документирано съгласие от другия родител, че е съгласен детето да живее и учи в чужбина? Търсих във форума подобен случай, но не открих нищо.

Относно режима за лични контакти - стандартен е, два пъти в месеца, но всъщност реално се виждат 3-4 пъти в годината. 

Не искам да се занимавам със съдилища, все се надявам всичко да мине цивилизовано, но знам ли...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази декларация я изискват само при излизане от страна. Когато пътувате из Европа, от държава в държава никой не иска тази декларация, затова тя ви е нужна само на български. Добре е в декларацията да е отбелязано, че може да пътува и сама.  Това го разбрахме ние впоследствие. Така че е добре да направите и такава декларация за да може при нужда детето ви да пътува и само. Вече писах, за тези които са пропуснали да го направят в България, но и двамата родители са в Германия, може да се отиде в общината и да оформят такъв документ, той е на немски, английски и френски и е безплатен. Но вашият случай не е такъв. Дъщеря ви е на 16, така че тя също има думата при решаването с кого и как да живее, така че не мисля, че може да имате проблеми от страна на бившия ви съпруг.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 veronik_veronik, благодаря за отговора. 

Другото, което искам да попитам е за Удостоверение по член 39 по съдебните решения  или нещо подобно. Четох във форума, но не успях да намеря отговор или подобна ситуация като моята. Разведена съм от 2006 г., но през 2011 отново сключих брак. Имам две деца, едно от първия брак и едно от втория. Съпругът ми работи и живее в Германия от известно време, а ние с децата ще пристигнем до няколко месеца. В момента той не получава детски, но когато пристигнем и ние, ще подаде документите за kindergeld. Той ще получава ли детски за двете деца, при положение, че голямото е от първия ми брак? И дали ще е здравноосигурено от неговия работодател (доколкото знам щом съпругът ми работи, а аз не поне в началото, ще осигурява здравно  семейството си)? Аз ще направя превод и легализация на съдебното решение за развода ми, но дали ще го признаят в Германия или трябва да си извадя това Удостоверение по чл. 39? 

Извинявам се, за многото въпроси, но не намирам информация. Ако има някъде писано, моля препратете ме! 

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изчетете добре темата за детските, дано някъде да има още информацията по въпросът. Мои познат беше в подобна ситуация и получаваше детски и за детето на което той не е биологичен баща и е от първият брак на настоящата му съпруга, като той не го беше осиновил. Живее в неговото домакинство и той издържа всички съответно.

Не отлагайте подаването на документите за детски, нещата се променят постоянно, срокът за изплащане със задна дата също доколкото знам е намален. Вече не следя активно нещата, надявам се и Крякащата тайфа да се включи.

Мисля, че съдебното решение е достатъчно.

Със сигурност ще имате фамилна осигуровка Вие и общото ви дете, за другото дете попитайте какъв е редът в здравната каса. В момента в който имате адресна регистрация, веднага задействайте в касата фамилната осигуровка. 

Няма да пиша за пореден път какви документи да подготвите, отделете време и изчетете форума много детайлно, дори и теми, които ви се струва, че не ви касаят. 

Успех!

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..