Jump to content
Родени в България
Danny

Документи, необходими на вас и децата ви, преди да тръгнете за Германия

Recommended Posts

Зададен (Редактирано)

Здравей,

скоро съм минал по административната процедура. Само да уточниш някои неща.

1. Работил/а ли си досега и какъв е статута ти към момента/безработен, съкратен, собствена дейност

2.Семеен/ ли си

3.Имаш ли деца.

- Ако си работил и особено ако си съкратен и/или безработен, вадиш един образец PD/U1 от НОИ

- От НЗОК подаваш заявление за прехвърляне на права към Германия

- В клон на ДСК подаваш заявление за издаване на здравна карта Е104

- Документ от кметството за гражданско състояние

- Документ от социалните за внасяни/получавани детски надбавки

- от НОИ и НАП се вадиш ПИК

-Акт за раждане

Отделно с търсачката можеш да потърсиш, описани са някои спесифични образци/понякога е индивидуално/. Почти всички европейски форми на образци са публикувани в нет-а. Ето пример - https://europa.eu/youreurope/citizens/work/social-security-forms/index_bg.htm

Голяма част от образците, които се вадят от институции, можеш да поискаш издадени на чужд език, за да не се превеждат. Чиновниците са длъжни, на основание на приета от БГ директива.

Образци има качени и в секциата на форума - Файлове.

Успех!

Редактирано от EdiMi

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей едими! благодаря за бързият отговор. 

да в момента работя  но мисля да замина за Германия там ми предлагат работа с договор и адрес

на семейни начела съм с малко дете и на по-късен етап мисля да взема и семейството си зависи от това как ще се развият нещата за мен.

за въпросния ПИК номер го имам но за другите документи не съм подготвен все още , и мисълта ми е такава че като замина за чужбина после да не се чудя и вайкам какви документи ще ми трябват   и как да ги изкарам. един вид искам да съм с крачка по-напред от това което ме очаква . 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, fishbone написа:

... за другите документи не съм подготвен все още , и мисълта ми е такава че като замина за чужбина после да не се чудя и вайкам какви документи ще ми трябват   и как да ги изкарам. един вид искам да съм с крачка по-напред от това което ме очаква . 

fishbone, за да не се чудиш повече от необходимото и да не губиш излишно време, непременно се запознай с тази тема от форума, в която току-що прехвърлих мнението ти. Тя ще ти даде поне 90% от необходимата информация.

Прегледай и други вече съществуващи подобни теми във форума ни. Чете ли например мненията в тази тема?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте Група ! искам да попитам,тези които вече  живеят и работят в Германия.

Можели  ако имам трудов договор с немско законодателство   в  Германия  да получавам трудовото възнаграждение на рака ? 

Защото  ми обещават договор но парите се изплащат на рака ... което малко ми е съмнително.

Благодаря предварително

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, fishbone написа:

Здравейте Група ! искам да попитам,тези които вече  живеят и работят в Германия.

Можели  ако имам трудов договор с немско законодателство   в  Германия  да получавам трудовото възнаграждение на рака ? 

Защото  ми обещават договор но парите се изплащат на рака ... което малко ми е съмнително.

Благодаря предварително

Тук не е фейсбук група, а форум. Моля, избягвайте копи/пейст публикации. 

Поздрави, 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 56 минути, fishbone написа:

Благодаря предварително

Доста е необичайно, но все пак е възможно. Работодателят не е задължен да ти превежда непременно заплатата по банков път. Все пак, ако със споменаването на "плащане в брой", трябва да ти светнат не една, ами няколко червени лампички. Има два основни проблема: да се намери надежден начин за доказване на извършеното плащане и усложнената процедура по получаване на неизплатените трудови възнаграждения.

Вторият проблем има силно правен характер. Тук имаме адвокат във форума, ако той има възможност, нека коментира. По първия проблем е добре да имаш предвид следното:

• задължително е да получаваш всеки месец фиш на хартия (Lohnabrechnung, Gehaltsabrechnung), където да се съдъръжа пълната информация за бруто/нето заплащането, направените удръжки, болнични, отпуска и още 10-20 неща
  • задължително е при получаване на парите да внимаваш, дали върху документа, който подписваш (например Quitung), са вписани следните важни атрибути:
    => размера на получената в брой сума (Gehaltshöhe)
    => за какво е получена сумата (Verwendungszweck)
    => твоето име
    => името на този, който ти дава парите
    => датата
  • ако откажат да ти дадат документ и ти предложат даването на парите да стане пред свидетел, не се съгласявай, защото при проблеми нещата стават много мътни и кървави

Ти изобщо виждал ли си бъдещия си договор или всичко това е само говорено между вас? Ако не си получил още договор, за да му хвърлиш един предварителен поглед, задължително поискай такъв. Напълно нормална практика е и ако работодателят ти е сериозен, няма да се прави на ударен.

До скоро ...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване