Jump to content

Книги - 100 неща които трябва да знаем за ИСТОРИЯТА на БЪЛГАРИЯ – вековете на османското робство - Пламен Павлов


Recommended Posts

100 неща които трябва да знаем за ИСТОРИЯТА на БЪЛГАРИЯ – вековете на османското робство - Пламен Павлов


Па­да­не­то на Бъл­га­рия под ос­манс­ка власт пре­къс­ва нейното е с­тес­тве­нополитичес­ко, с топанс­ко и кул­турно раз­витие. Българите са изолира­ни от грандиозните на­учни, тех­нологичес­кии ге­ограф­с­ки открития, довели до революционни промени в Западна Европа.

При османското завоевание бъл­гарското общество търпи изкл ючител­но тежки загу­би – не само като конкретен израз, а и в дългосрочна перспектива. България, огнището на многовековна кул тура, изпада в позицията на изоставаща страна в рамките на една тиранична ретроградна империя. Унищожени, асимилирани или маргинализирани са водещи обществени сили – аристокрацията, интелигенцията, раждащото се градско съсловие... Още в хода на завоеванието българите понасят чувствителен демографски удар – хиляди загиват, други емигрират или стават „човешка стока“ по робските тържища на Средиземноморието (Крит, Кипър, Малта и др.). Като наказателна мярка новата власт преселва групи българи далече от родните им места – типичен е примерът със столицата Търново още през 1394 г.

Теорията за „демографския колапс“ (според някои оценки при завоеванието са унищожени близо 40 на сто от тогавашните българи!) обаче не се потвърждава от историческите извори. Въпреки несъмнено тежките загуби българите остават доминиращ елемент в своите изконни земи – Добруджа, Мизия, Тракия и Македония, в съседните страни съществуват или се създават нови български общности. Османската империя се изгражда като поредния вариант на ислямска деспотия, опираща се на политическото наследство на Иконийския (Селджукския) султанат от Мала Азия, черпейки и от наследството на по-старите ислямски империи, включително Арабския халифат и наследилите го държави в Близкия изток и Персия. Чувства се и известна приемственост със заварените традиции на покорените християнски държави Византия, България, Сърбия и др. Векове наред в империята доминират тоталната централизация, милитаризацията на управлението и обществения живот при безалтернативното господство на религиозната доктрина на исляма. Икономическа основа на сул танския абсолютизъм е държавната собственост върху земята, която гарантира действието на военните и административните органи и структури.


 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 0
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни дни

Най-активни в темата

Най-активни дни

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..