Jump to content

Minijob и здравно осигуряване


Recommended Posts

Здравейте, В момента на мен ми се случва този месец да съм без здравно тук а и незнам как да направя плащането на здравна осигуравка тук работя от този месец на мини джоб а съм с малко дете. Бихте ли ме посйветвали как да платя? БЛАГОДАРЯ ВИ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Отговор (Редактирано)

Здравейте отново, пак поставям темата за плащането на здравни осигуровки в Германия, когато работиш на minijob и нямаш платени от работодателя. И този път се надявам някой да ми отговори за което предварително благодяря. Къде  да заплатя здарвната си осигуровка? Mоята здрaвна каса е АОК и попълват ли се предварително някакви документи.  Благодаря ви.

Редактирано от 1984
Транслитерация
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте cvetij,

за да получи питането ви по-конкретен отговор е необходимо да дадете допълнителна информация, защото здравжното осигуряване при Minijob има няколко разновидности. Ще се опитам да поясня, а вие кажете кой е вашия случай:

  • работата на Minijob е допълнителна заетост (Nebenjob): в този случай работещият на Minijob е здравноосигурен чрез основната си трудова заетост и не плаща допълнителни здравни осигуровки
  • работата на Minijob е единствената трудова заетост, но човек е семеен и брачният му партньор има gesetzliche Krankenversicherung: тогава работещият на Minijob може да бъде включен към неговата здравна застраховка под формата на Familienversicherung.
  • работа на Minijob е единствената трудова заетост, но работещият Minijob вече е пенсионер: плащането на здравната застраховка се става чрез пенсионното осигуряване и не се плаща нищо допълнително
  • работата на Minijob е единствената трудова заетост и той няма възможност за Familienversicherung: може да се подадат документи за ALG II и при одобрение плащането на здравната застраховка се поема от Jobcenter
  • работата на Minijob е единствената трудова заетост. Работещият не получава ALG II и няма възможност за Familienversicherung: единственият вариант пред такъв човек е да сключи доброволно здравно осигуряване (freiwillige gesetzliche Krankenversicherung) или private Krankenversicherung, като заплаща сам изцяло вноските си.

Вероятно вашият случай е последния, но това е само едно предположение и моля за пояснение.

Иначе няма нищо сложно, когато се прави доброволно здравно осигуряване (самоосигуряване). Намират се сайтове, които правят сравнения между отделните здравни каси. Важни са размера на вноската и получаваните услуги и се преценява дали да се направи freiwillige gesetzliche Krankenversicherung или private Krankenversicherung. Проблемът е, че ако човек е само на Minijob около 25-30% от доходите му отиват за здравно осигуряване, което не значи, че човек може да си позволи да не се осигурява здравно. Не съветвам никой да си помисля дори да си го спести, защото понякога се стига до ужасни житейски ситуации с катастрофални последици. По-скоро трябва да се помисли как да се премине към някой от другите варианти.

С въпроса ви за свързани и темите:

Minijob - права, задължения, основни понятия

Хвърлихте ли им вече едно око?


До скоро ...

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте и благодаря за отделеното време, моят казус е последнит. 2015 Г работех ,затова имам АОК каса..след това до ноември 2016 не,имам ноември и декември здравно бях на не пълно работно време , сега от януари съм на мини джоб/ с дете 1 ви клас и не мога да имам фамилна осигуровка /нямам брак/. Тоест спешно трябва да си платя... Не ни одобряват за джоб център защото приятелят ми е с висок доход и хиляди измислици но аз ходих октомври и се чудя сега пак дали да не пробвам но с новия  закон незнам дали си заслужава. За това питам къде и при какви условия се плаща. Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте,

Имам въпрос, на който не можах да намеря информация никъде в нета или поне не на български.

В Германия съм от края на януари 2017, регистрирана съм от началото на декември 2016. Намерих си работа, имам всички необходими документи без здравна карта. Тук не съм се осигурявала здравно. В България съм с непрекъснати ЗОП имам и ЕЗОК. Имат ли право да ми откажат да ми приемат документите без тяхна здравна карта, а с формуляр по европейски регламент за непрекъснати права от нашата ЗК?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Мария Христова-Цанкова написа:

Здравейте,

Имам въпрос, на който не можах да намеря информация никъде в нета или поне не на български.

В Германия съм от края на януари 2017, регистрирана съм от началото на декември 2016. Намерих си работа, имам всички необходими документи без здравна карта. Тук не съм се осигурявала здравно. В България съм с непрекъснати ЗОП имам и ЕЗОК. Имат ли право да ми откажат да ми приемат документите без тяхна здравна карта, а с формуляр по европейски регламент за непрекъснати права от нашата ЗК?

Здравейте Мария,

от въпроса ви разбирам, че до момента сте разчитали на българската ЕЗОК, което за тези няколко месеца престой без работа е напълно в реда на нещата. Сега искате да започнете работа и се чудите дали ще имате проблеми, поради липсата на немска здравна карта.

Ако правилно съм разбрал въпроса ви, тогава отговорът е - не, няма да имате проблеми, но ще се наложи от момента на започване на работа да бъдете записана към някоя немска здравна каса. Няма да имате право да продължите с българската ЕЗОК, независимо от вида на трудова заетост. До започване на трудовите взаимоотношения се опитайте да поддържате здравноосигурителните си права в България непрекъснати, така че да получите безпроблемно Е104 и да не се налага да плащате вноски към немска здравна каса със задна дата.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много за отговора, правилно сте ме разбрали!

Работодателя иска точно това, договор с немска здравна каса. Как да го сключа и колко струва? Разбрах, че това са между 170 Е и 300 Е на месец, пари които към момента не мога да си позволя да отделя за осигуровки. Прегледах сайта на АОК и не знам в кои казуси попадам? Наети, самонаети лица?! По закон ли се осигурявам или доброволно?

Работодателя не иска да ме осигури, защото е мини джоб и иска да му представя в набора от документи и здравна карта. Аз нямам. Съответно, ако цената е горната и не мога да представя документи и не мога сключа договор. Параграф 22.

Наистина не знам в момента как да постъпя. Преодолях предходния параграф 22 с адресната регистрация, тук обаче не ми се получава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, Мария Христова-Цанкова написа:

Благодаря много за отговора, правилно сте ме разбрали!

Работодателя иска точно това, договор с немска здравна каса. Как да го сключа и колко струва? Разбрах, че това са между 170 Е и 300 Е на месец, пари които към момента не мога да си позволя да отделя за осигуровки. Прегледах сайта на АОК и не знам в кои казуси попадам? Наети, самонаети лица?! По закон ли се осигурявам или доброволно?

Работодателя не иска да ме осигури, защото е мини джоб и иска да му представя в набора от документи и здравна карта. Аз нямам. Съответно, ако цената е горната и не мога да представя документи и не мога сключа договор. Параграф 22.

Наистина не знам в момента как да постъпя. Преодолях предходния параграф 22 с адресната регистрация, тук обаче не ми се получава.


Здравейте отново,

след направеното от вас пояснением нещата са по-ясни. Няма Параграф 22, но за да не дублирам информацията, най-добре прегледайте темата Minijob - права, задължения, основни понятия.
Там вече сме обсъждали подобна ситуация. Ако все пак прецените, че отговорите не са достатъчно ясни, пишете пак и ще коментираме допълнително :)

 
Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никога не съм се чувствала толкова объркана! Самотна майка с две деца съм и няма кой да ме осигурява. Разчитах след започване на работа да ме осигурява джобс центъра. Не мога да си представя на месец на плащам по 200 евро на този етап. По-късно може би, но не сега. Работодателя не ще и да чуе дори да ми даде неподписан договор, който да представя в джобс центра, с което да удостоверя, че имам на 100 % намерена работа.

Какво мога да направя:

1. Вариант 1 - осигурявам се сама доброволно и плащам сума!

2. Вариант 2 - осигурявам се за по-малка сума при частен осигурител!

Този път аз правилно ли съм разбрала?

А, още нещо се сетих: важи ли като доказателство за осигуровка:

формуляр, издаден съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност (напр. А1, Е 101, ЕЗОК, Е 104, Е 106 или аналогичните документи по Регламент (ЕО) № 883/2004 и др.)

Копирано от в. Български новини

 

Редактирано от Мария Христова-Цанкова
забравих да добавя нещо
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, Мария Христова-Цанкова написа:

Никога не съм се чувствала толкова объркана! Самотна майка с две деца съм и няма кой да ме осигурява. Разчитах след започване на работа да ме осигурява джобс центъра. Не мога да си представя на месец на плащам по 200 евро на този етап. По-късно може би, но не сега. Работодателя не ще и да чуе дори да ми даде неподписан договор, който да представя в джобс центра, с което да удостоверя, че имам на 100 % намерена работа.

Аз ще бъда малко груб. Никой не ви е длъжен с нищо. Има законови положения и условия, на които трябва да отговаряте за да получавате помощи. Тръгвате от позицията, че сте самотна майка и за това си търсите работа, която да е малка и лесна. Грешна изходна позиция. Това, че сте с две деца не ви пречи да работите по 6 часа на ден, при което автоматично няма да сте на миниджоб, а на тайлцайт, което от своя страна ви гарантира здравни осигуровки. Услилията, които влагате в момента, търсейки някакви "права" са далеч повече от тези, които бихтте вложили за да направите нещата по правилният начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Александър Узунов написа:

... Тръгвате от позицията, че сте самотна майка и за това си търсите работа, която да е малка и лесна. Грешна изходна позиция. Това, че сте с две деца не ви пречи да работите по 6 часа на ден, при което автоматично няма да сте на миниджоб, а на тайлцайт, което от своя страна ви гарантира здравни осигуровки. Услилията, които влагате в момента, търсейки някакви "права" са далеч повече от тези, които бихтте вложили за да направите нещата по правилният начин.

Предполагам, че ситуацията с намиране на "нормална" за самотна майка с две деца е доста сложна. Малко са тези майки, дори и с много добра квалификация и езикова подготовка, които ще успеят за няколко месеца да намерят подходяща работа с платени осигуровки. Тъжната истина е, че жените в Германия все още са дискриминирани в това отношение, дори и самите германки. А какво остава за българка, при това самотна майка с две деца.

Но както и да е ... Ще бъде добре да помогнем на Мария да си стъпи на краката. Важното е човек да получи шанса да започне отнякъде. В нейната ситуация това е почти невъзможно да стане без помощ от държавата (не говоря за Hartz IV).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

преди 32 минути, Крякащата тайфа написа:

Ще бъде добре да помогнем на Мария да си стъпи на краката. Важното е човек да получи шанса да започне отнякъде. В нейната ситуация това е почти невъзможно да стане без помощ от държавата (не говоря за Hartz IV)

Предполагам, че не си ме разбрал правилно или съм бил прекалено груб. Смятам, че най-добрата помощ е да й помогнем да си намери работа. Нека тя сама да каже. 
Ето вариант: https://de.indeed.com/Jobs?q=teilzeit+reinigung&l=nürnberg

Редактирано от Александър Узунов
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте на Всички във форума, относно темата за здравните осигуровки аз бях в подобна ситуация защото нямам брак и съм с дете и нямах осигуровки. Но аз преди това съм била регистрирана от работодател и сега се наложи да направя доброволно осигуряване което в АОК ми казаха че независимо от дохода немажело да бйде по малко от 180 е месечно.И сега 3 месеца ще плащам така от май съм на друго рабтно време и ще бъде различно. Аз мога да помагам за района на Майнц за работа. Ако Мария в момента е на миниджоб може да си вземе Е 104 с платени осигуровки  и ЕЗК може да ги ползва тук. ПОЗДРАВИ 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговор (Редактирано)
Преди 3 часа, Мария Христова-Цанкова написа:

Никога не съм се чувствала толкова объркана! Самотна майка с две деца съм и няма кой да ме осигурява. Разчитах след започване на работа да ме осигурява джобс центъра. Не мога да си представя на месец на плащам по 200 евро на този етап. По-късно може би, но не сега. Работодателя не ще и да чуе дори да ми даде неподписан договор, който да представя в джобс центра, с което да удостоверя, че имам на 100 % намерена работа.

Какво мога да направя:

1. Вариант 1 - осигурявам се сама доброволно и плащам сума!

2. Вариант 2 - осигурявам се за по-малка сума при частен осигурител!

Този път аз правилно ли съм разбрала?

А, още нещо се сетих: важи ли като доказателство за осигуровка:

формуляр, издаден съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност (напр. А1, Е 101, ЕЗОК, Е 104, Е 106 или аналогичните документи по Регламент (ЕО) № 883/2004 и др.)

Копирано от в. Български новини

 

Здравейте Мария ,изход винаги има точно в момента съм в подобна ситуация. ТАКА: варината ви е за направите добровално здравно  осигуряване и да се разберете на разсрочно плащане защото за момента неможете да плащате на куп. В Джоб центъра ще ви искат предполагам поне  един абрешнунг от заплата за да ви финансират. НА МЕН В Майнц така ми казаха. 175 е ми е за мен и детето. Извадете си Е104 но трябва да е и със сегашните месеци. Може да ви го пратят по е майл от Бг за да не хярчите излишни пари на мен ми го признаха. АМИ РАБОТОДАТЕЛЯ СЪЩО МОЖЕ ДА ВИ ПЛАЩА НИЩО ЧЕ СТЕ НА МИНИ ДЖОБ НО СЕ ПРАВЯТ НА ЛУДИ. ПРИ МЕН Е СЪЩОТО. НО АЗ ОТ МАЙ СЪМ НА ТАЙЛЦАЙТ И автоматично се прекъсва добровалното. Не зная къде живеете но ако ви излезе работа на тайлцайт я взимайте без Здрвно със децата не оставайте....Аз З месеца се разправях със здрвната каса. Ако имаш нужда от нещо пиши ми ще ти кажа каквото знам. ЗА КИНДЕРГЕЛД ПОДАДЕЛИ ДОКУМЕНТИ?

Редактирано от 1984
Сливане на последователно публикувани мнения
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, Александър Узунов написа:

 

Предполагам, че не си ме разбрал правилно или съм бил прекалено груб. Смятам, че най-добрата помощ е да й помогнем да си намери работа. Нека тя сама да каже. 
Ето вариант: https://de.indeed.com/Jobs?q=teilzeit+reinigung&l=nürnberg

Ами не беше прекалено груб, по-скоро отрезвяващо груб ;)

Най-добре ще бъде, ако действително Мария успее да намери работа със социално и здравно осигуряване. Но според мен тя е щастливка, че изобщо е намерила някаква работа. Ако прибавим към сложната й житейска ситуацияи и евентуалната необходимост от посещение на интеграционен курс, тогава действително възможностите се свиват неимоверно.

 

Преди 2 часа, cvetij написа:

Здравейте на Всички във форума, относно темата за здравните осигуровки аз бях в подобна ситуация защото нямам брак и съм с дете и нямах осигуровки. Но аз преди това съм била регистрирана от работодател и сега се наложи да направя доброволно осигуряване което в АОК ми казаха че независимо от дохода немажело да бйде по малко от 180 е месечно.И сега 3 месеца ще плащам така от май съм на друго рабтно време и ще бъде различно. Аз мога да помагам за района на Майнц за работа. Ако Мария в момента е на миниджоб може да си вземе Е 104 с платени осигуровки  и ЕЗК може да ги ползва тук. ПОЗДРАВИ 

След започване на работата с Minijob, Мария ще има достъп до държавни средства, които ще й дадат възможност да отглежда нормално децата си. За момента според мен най-важното е да се фокусира върху грижите за децата (които през първите месеци престой тук не са никак малко) и да напредне с немския, ако има такава необходимост. След някой и друг месец (живот и здраве), след като премине първата вълнá от проблеми, ще има време и енергия да мисли за нещо повече.

Остава единствено отворен въпроса за нейното здравно осигуряване - самоосигуряване при gesetzliche Krankenkasse или private Krankenkasse. При private Krankenkasse вноските са по-малки, но пък последващото преминаване към gesetzliche Krankenkasse е доста трудно. Освен това няма как с private Krankenversicherung да осигурява и децата си. За тях ще са нужни отделни застраховки.


За мен варианта е:

  • изобщо да не се занимава с Jobcenter, защото ще си загуби времето, както и възможността да получава Kinderzuschlag, Wohngeld, Unterhaltsvorschuss. Зациклянето на едно място също е гарантирано.
  • да посети офис на някоя от големите здравни каси (TK, AOK) и да подаде заявление за freiwillige Krankenversicherung, като по този начин чрез нея ще бъдат осигурени и децата й
  • да подаде заявления за Kinderzuschlag, Wohngeld, Unterhaltsvorschuss, така че да могат да се осигурят необходимите на първо време средства, от които всеки един се нуждае.

 

Това е в общи линии ...

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 18 часа, cvetij написа:

Здравейте Мария ,изход винаги има точно в момента съм в подобна ситуация. ТАКА: варината ви е за направите добровално здравно  осигуряване и да се разберете на разсрочно плащане защото за момента неможете да плащате на куп. В Джоб центъра ще ви искат предполагам поне  един абрешнунг от заплата за да ви финансират. НА МЕН В Майнц така ми казаха. 175 е ми е за мен и детето. Извадете си Е104 но трябва да е и със сегашните месеци. Може да ви го пратят по е майл от Бг за да не хярчите излишни пари на мен ми го признаха. АМИ РАБОТОДАТЕЛЯ СЪЩО МОЖЕ ДА ВИ ПЛАЩА НИЩО ЧЕ СТЕ НА МИНИ ДЖОБ НО СЕ ПРАВЯТ НА ЛУДИ. ПРИ МЕН Е СЪЩОТО. НО АЗ ОТ МАЙ СЪМ НА ТАЙЛЦАЙТ И автоматично се прекъсва добровалното. Не зная къде живеете но ако ви излезе работа на тайлцайт я взимайте без Здрвно със децата не оставайте....Аз З месеца се разправях със здрвната каса. Ако имаш нужда от нещо пиши ми ще ти кажа каквото знам. ЗА КИНДЕРГЕЛД ПОДАДЕЛИ ДОКУМЕНТИ?

Здравей Цвети, благодаря за помощта ти! В Нюрнберг съм и случайно намерих тази работа, хубавото е, че има българка и няма да ми е толкова трудно с език в началото, за това предпочитам да се преборя с осигуровките, отколкото да търся друго...Мисля, че има доста време докато стигна до джобса :)

Е 104 се представя само за да се докаже, че не съм с прекъснати права, нали така? Сам по себе си този формуляр не може да играе ролята на доказателство за наличие на здравно осигуряване тук? И трябва да имам Е 104 и да отида да направя доброволна застраховка? Правилно ли разбрах?

Мога ли да ползвам само Е104 като докалателство, че съм осигурена? Защото в такъв случай ще се получи двойно осигуряване и тук, и там?

За работодателя го знам, обаче те не искат да се занимават и тук вече нищо не мога да направя. Ако не ми харесва да си търся другаде ....

Ако мина на тайлцайт на 6 часа и ходя на курс по 4 часа на ден, кога точно да обърна внимание на децата ми? Вечер за 1/2 час докато заспиват... Трябва да мина немски до В1, а за това трябва време. За това съм избрала минималния вариант към момента.

Киндергелд имам вече. Това стана най-бързо и лесно.

Благодаря ти, отново!

Забравих да добавя, че имам ЕЗК, но не я искат във фирмата.

Редактирано от Мария Христова-Цанкова
забравих да добавя нещо
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 17 часа, Крякащата тайфа написа:

Ами не беше прекалено груб, по-скоро отрезвяващо груб ;)

Най-добре ще бъде, ако действително Мария успее да намери работа със социално и здравно осигуряване. Но според мен тя е щастливка, че изобщо е намерила някаква работа. Ако прибавим към сложната й житейска ситуацияи и евентуалната необходимост от посещение на интеграционен курс, тогава действително възможностите се свиват неимоверно.

 

След започване на работата с Minijob, Мария ще има достъп до държавни средства, които ще й дадат възможност да отглежда нормално децата си. За момента според мен най-важното е да се фокусира върху грижите за децата (които през първите месеци престой тук не са никак малко) и да напредне с немския, ако има такава необходимост. След някой и друг месец (живот и здраве), след като премине първата вълнá от проблеми, ще има време и енергия да мисли за нещо повече.

Остава единствено отворен въпроса за нейното здравно осигуряване - самоосигуряване при gesetzliche Krankenkasse или private Krankenkasse. При private Krankenkasse вноските са по-малки, но пък последващото преминаване към gesetzliche Krankenkasse е доста трудно. Освен това няма как с private Krankenversicherung да осигурява и децата си. За тях ще са нужни отделни застраховки.


За мен варианта е:

  • изобщо да не се занимава с Jobcenter, защото ще си загуби времето, както и възможността да получава Kinderzuschlag, Wohngeld, Unterhaltsvorschuss. Зациклянето на едно място също е гарантирано.
  • да посети офис на някоя от големите здравни каси (TK, AOK) и да подаде заявление за freiwillige Krankenversicherung, като по този начин чрез нея ще бъдат осигурени и децата й
  • да подаде заявления за Kinderzuschlag, Wohngeld, Unterhaltsvorschuss, така че да могат да се осигурят необходимите на първо време средства, от които всеки един се нуждае.

 

Това е в общи линии ...

Благодаря и на вас, абсолютно сте прав, че е късмет да намеря тази работа без немски! И да, имам документ от интеграционните и чакам момента, в който ще започна работа, за да се запиша на курса, наясно съм, че немския ми е жизнено необходим!

Относно вариантите:

1. Предпочитам Jobcenter, защото наистина биха ми помогнали сега в този момент, когато имам нужда. Работейки на 4 часа, курса ми също ще поемат и ще изравнят доходите ми до соц. минимум, доход с който ще мога да се справя. Но трябва да имам трудов договор!

2. Това са държавни застрахователи, нали? Там осигуровките ще струват пъ-скъпо, както Цвети е описала по-горе?

3. Kinderzuschlag - се полагат на родители с доходи минимум 600 Е, Wohngeld - също е необходимо наличие на трудов договор, Unterhaltsvorschuss - това на мен не ми се полага, защото съм вдовица, а това е издръжка поради изчезнал баща, нещо като издръжка от държавата, която жив и съществуващ баща не заплаща на детето. Децата ми получават малки наследствени пенсии от баща си от България.

От казаното до тук, в случай, че Е 104 не означава автоматично, че съм осигурена, за мен извода е да си направя малка застраховка при частен застраховател, в случай, че искам точно тази работа!

Благодаря на всички отново!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Мария Христова-Цанкова написа:

Благодаря и на вас, абсолютно сте прав, че е късмет да намеря тази работа без немски! И да, имам документ от интеграционните и чакам момента, в който ще започна работа, за да се запиша на курса, наясно съм, че немския ми е жизнено необходим!

Относно вариантите:

1. Предпочитам Jobcenter, защото наистина биха ми помогнали сега в този момент, когато имам нужда. Работейки на 4 часа, курса ми също ще поемат и ще изравнят доходите ми до соц. минимум, доход с който ще мога да се справя. Но трябва да имам трудов договор!

2. Това са държавни застрахователи, нали? Там осигуровките ще струват пъ-скъпо, както Цвети е описала по-горе?

3. Kinderzuschlag - се полагат на родители с доходи минимум 600 Е, Wohngeld - също е необходимо наличие на трудов договор, Unterhaltsvorschuss - това на мен не ми се полага, защото съм вдовица, а това е издръжка поради изчезнал баща, нещо като издръжка от държавата, която жив и съществуващ баща не заплаща на детето. Децата ми получават малки наследствени пенсии от баща си от България.

От казаното до тук, в случай, че Е 104 не означава автоматично, че съм осигурена, за мен извода е да си направя малка застраховка при частен застраховател, в случай, че искам точно тази работа!

Благодаря на всички отново!

 

Здравей Мария,

предлагам да продължим на "ти".


И така:

  1.  Наистина те съветвам да не се захващаш с Jobcenter. Ще ти струва много нерви, стрес и унижения. Таксата за курса може да бъде намалена или изцяло поета от BAMF и в крайна сметка ти пак да не плащаш нищо. Хвърли едно око на темата Упътване за интеграционния курс (прочетете го внимателно) и по-специално на мнението ми от 19.05.2016. На сайта на BAMF ще намериш основната информация на български език и цялата необходима информация освен на несмки, така и на английски и руски език. Направи си среща и с хората, които могат да ти дадат актуална информация ---> виж точка 4.
     
  2. Това са две то най-големите частни застрахователни дружества, които предлагат задължителното здравно осигуряване (gesetzliche Krankenversicherung / GKV). Според мен застраховката там в крайна сметка ще ти излезе по-евтина, защото само с една застраховка от 140-180 евро ще бъдеш застрахована както ти, така и децата ти. При частно здравно осигуряване (private Krankenversicherung / PKV) ще трябва да сключиш три отделни здравни застраховки х 60-80 евро (най-малко). Няма вариант само ти да си направиш частно здравно осигуряване (private Krankenversicherung), а децата да останат само на българските ЕЗОК. В един момент ще те потърсят да им доплатиш немските здравни осигуровки със задна дата. Ако имс някакъв друг начин, който е на ръба на закона, аз не го знам, а и не го препоръчвам.
     
  3. Не съм сигурен, че има такава минимална граница за доход от  600 €, която се изисква, за да ти отпуснат Kinderzuschlag. Непременно потърси мнението на хора, които могат да ти дадат актуална информация ---> виж т.4. За Wohngeld е ясно, ще му дойде времето, когато започнеш работа. Вариантът Kinderzuschlag + Wohngeld + Bildung&Teilhabe е хиляди пъти по-добър от Arbeitslosengeld II (Hartz 4), а парите са почти същите.
     
  4. Не подценявай възможността за помощ по отношение на интеграционния курс и Kinderzuschlag, която могат да ти окажат безплатно (при това на български език) консултантите от Beratungszentrum für Integration und Migration AWO (Nürnberg). Адресът им в Нюрнберг ще намериш в темата Безплатни консултации на български език по въпроси от ежедневието на имигрантите.

 

Ако в крайна сметка се спреш на варианта Kinderzuschlag + Wohngeld + Bildung&Teilhabe, сподели тук, защото има някой важни неща при попълването на заявленията, които е добре да се знаят преди подаването им.

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте на Всички и на Мария също, Е 104 екземпляр ми послужи да докажа тук че в период от 8 месеца съм осигурявана в БГ,бях останала без осигуровки защото не се бях отписала от АОК и ми дойде огромна сума задължение. Представих този екземпляр и ми оправиха всичко на мига но за месеците от февруари до април се принудих да сключа добровлно осигуряване на стойност за мен и детето 175.03 е, за месец. ТОВА БЕШЕ ВАРИАНТ ПО - ДОБЪР защото после ще дойде много по -голяма сума. АЗ СЪМ НА МИНИДЖОБ В МОМЕНТА. Успех на всички.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 17.03.2017 г. at 10:41, Крякащата тайфа написа:

Здравей Мария,

предлагам да продължим на "ти".


И така:

  1.  Наистина те съветвам да не се захващаш с Jobcenter. Ще ти струва много нерви, стрес и унижения. Таксата за курса може да бъде намалена или изцяло поета от BAMF и в крайна сметка ти пак да не плащаш нищо. Хвърли едно око на темата Упътване за интеграционния курс (прочетете го внимателно) и по-специално на мнението ми от 19.05.2016. На сайта на BAMF ще намериш основната информация на български език и цялата необходима информация освен на несмки, така и на английски и руски език. Направи си среща и с хората, които могат да ти дадат актуална информация ---> виж точка 4.
     
  2. Това са две то най-големите частни застрахователни дружества, които предлагат задължителното здравно осигуряване (gesetzliche Krankenversicherung / GKV). Според мен застраховката там в крайна сметка ще ти излезе по-евтина, защото само с една застраховка от 140-180 евро ще бъдеш застрахована както ти, така и децата ти. При частно здравно осигуряване (private Krankenversicherung / PKV) ще трябва да сключиш три отделни здравни застраховки х 60-80 евро (най-малко). Няма вариант само ти да си направиш частно здравно осигуряване (private Krankenversicherung), а децата да останат само на българските ЕЗОК. В един момент ще те потърсят да им доплатиш немските здравни осигуровки със задна дата. Ако имс някакъв друг начин, който е на ръба на закона, аз не го знам, а и не го препоръчвам.
     
  3. Не съм сигурен, че има такава минимална граница за доход от  600 €, която се изисква, за да ти отпуснат Kinderzuschlag. Непременно потърси мнението на хора, които могат да ти дадат актуална информация ---> виж т.4. За Wohngeld е ясно, ще му дойде времето, когато започнеш работа. Вариантът Kinderzuschlag + Wohngeld + Bildung&Teilhabe е хиляди пъти по-добър от Arbeitslosengeld II (Hartz 4), а парите са почти същите.
     
  4. Не подценявай възможността за помощ по отношение на интеграционния курс и Kinderzuschlag, която могат да ти окажат безплатно (при това на български език) консултантите от Beratungszentrum für Integration und Migration AWO (Nürnberg). Адресът им в Нюрнберг ще намериш в темата Безплатни консултации на български език по въпроси от ежедневието на имигрантите.

 

Ако в крайна сметка се спреш на варианта Kinderzuschlag + Wohngeld + Bildung&Teilhabe, сподели тук, защото има някой важни неща при попълването на заявленията, които е добре да се знаят преди подаването им.

Здравей,

Пиша само за да кажа, че на 24-ти ще ми прекарат интернет и едва тогава ще мога да сканирам и пусна тук писмата, които получих от BAMF, за Kinderzuschlag  и Wohngeld, където пише, че 1. дължа по 1,95 Е на час, плаща се всеки месец по 195 Е и при наличие на Kinderzuschlag, Wohngeld или Jobcenter ми е безплатен; 2. Минимален доход от 600 Е и 3. Отсвирване, тъй като не работя по трудов договор.

В AWO вече ме познават :) )))) до тук стигнах и благодарение на тях! Нищо кой знае колко повече, като информация не получих от там. По-голямата част я събрах сама с 2 и 2!

В момента ползвам обществен нет, бавен, труден и даже не знам даи ще у спея да изпратя това ....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте отново,

Пиша за да споделя развитието на нещата при мен. Както ме бяха предупредили в началото, че в Германия нещата се случват бавно, така се и оказа. Интернета ми дойде, не на 24.03, а на 24.04. Изчаках пристигането на Е 104, сключих здравна застраховка към НЕК в средата на април, а от началото на май си намерих работа на минимум 120 часа месечно, предимно нощни смени.

До тук добре, но не знам кога ще уча.

Ще се опитам да ви приложа копията, които обещах за Kinderzuschlag.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..