Jump to content

Самотни работещи родители в Германия


Recommended Posts

Здравейте !

Живея сам с двамата ми сина на 15 и 17 които от скоро започнаха интеграционен курс в една гимназия

Аз работя с трудов договор чрез цайт фирма 8 часа на 11.00€ бруто 

Освен за Kinderzuschlag и Wohngeld,имам ли право на някакви обезщетения като самотен родител ?

Искам да отбележа че не съм разведен и получавам Kindergeld

Ще съм благодарен за отговор

 

Редактирано от alexbont
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново.След дълго размотаване за детските и аз получих писмо,в което пише ,че ми отказват детски надбавки,но тъй като майка ми се грижи за децата в Бг.а двамата родители сме в Германия ми дадоха да попълбя документите от нейно име,за да ги изплащат на нея.Тя е пенсионер в Бг.Сега ще подадем и ще чакаме пак писма и нови искания на документи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговор (Редактирано)
На 27.05.2017 г. at 20:43, vwbeetle написа:

Проверка полза на детето

Родителите с малък доход да се определи дали едно твърдение може да се настоява за обезщетение на децата им в няколко стъпки. Въз основа на няколко информация за личното състояние, доходите и приходите на друг член на домакинството, разходите за живот и евентуални допълнителни изисквания са детето да се възползват провери оценка на това дали позицията на заявление в семейния бюджет може да бъде обещаващ....

 

Нищо не схванах

бихте ли обяснила моля ?

благодаря

Редактирано от alexbont
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Здравейте !

Виждам че доста са прочели моята тема за самотни родители,но никой не взема участие.

От Jobcenter ми казаха,че трябва да се обърна към Jugendamt.

Някой ще сподели ли нещо ?

Благодаря !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте, имам въпрос специално към вас alexbont. Аз имам син на 16 години, ще се мести през септември при баща му, който работи почти година в Берлин. Много неизвестни имаме относно училище. Видях, че Вашите деца са на тази възраст. Как ги записахте за училище? Размотаваха ли ви? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 години по-късно...

Здравейте, от линковете предоставени по- горе от @vwbeetle , намерих следния "туул", който доста нагледно показва какви облекчения/помощи можете да получите в зависимост от житейската ви ситуация. От тук разбрах например за съществуването на "Steuerliche  Berücksichtigung der Kinderbetreuungskosten"-  в  бъдещата ми данъчна декларация ще отбележа (надявам се успешно) допълнителния час занимания, които се предлагат от училището като част от инициативата за обучение през целия ден (Gebundener Ganztagszweig), но са срещу заплащане.

Имам все още известни колебания обаче дали да подам документи за "Unterhaltsvorschuss", което, до колкото разбирам, е помощ от Jugendsamt в случай, че другият родител не плаща издръжка. Отговарям на условията към момента,  но не ми е съвсем ясно какви са последиците за другия родител когато той не живее ( и никога не е живял и съотв. не се е регистрирал) в Германия. Може ли някой, който има опит или повече информация, да сподели нещо повече по темата? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Здравейте на всички и от мен.

Имам следния казус и моля за съвети.

  Предстои ми заминаване в Германия и започване на работа. Разведен съм и имам две деца , които живеят при съпругата ми тук в България. До колкото съм запознат ще се водя данъчен клас 1 в Германия но при това положение ще имам ли право на детски за да знам какви документи да подготвя преди да замина? Тук не получаваме детски надбавки.

Благодаря на всички , които биха се ангажирали с инфо и съвети и предварително се извинявам за некомпетентността си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, tonito написа:

Здравейте на всички и от мен.

Имам следния казус и моля за съвети.

 Предстои ми заминаване в Германия и започване на работа. Разведен съм и имам две деца , които живеят при съпругата ми тук в България. До колкото съм запознат ще се водя данъчен клас 1 в Германия но при това положение ще имам ли право на детски за да знам какви документи да подготвя преди да замина? Тук не получаваме детски надбавки.

Благодаря на всички , които биха се ангажирали с инфо и съвети и предварително се извинявам за некомпетентността си.

Да..!!

При условие че имаш трудов договор в Германия,имаш право на детски надбавки..
От социалните си изкарай удостоверение за детските надбавки в България. 

За удостоверението се прави заявление и се чака около 10 дни.
Детски могат да се получават и в България,като разликата до 194€ ще получаваш ти.

Удостоверението трябва да е преведено и легализирано.
От общината ще искаш многоезично извлечение за всяко дете по отделно.
Всяко струва около 10 лева.

Ще искаш многоезично извлечение за семейно положение за теб.
От интернет си изтегли формулярите Е411 и Е401

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А многоезичното извлечение от общината за актовете за раждане на децата ли става въпрос и трябва ли и те да са легализирани заедно с моето извлечение за семейно положение?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, tonito написа:

А многоезичното извлечение от общината за актовете за раждане на децата ли става въпрос и трябва ли и те да са легализирани заедно с моето извлечение за семейно положение?

 

Не..!!

Многоезичните извлечения,нито се превеждат защото те фактически са преведени,нито се легализират.

От превод и легализация се нуждае единствено удостоверението от социалните,за което споменах че се прави заявление.

Като дойдеш тук и започнеш работа ще правиш още документи които се теглят от сайта на институцията Familienkasse.

Формулярите Е411 и Е401 ги има тук в този сайт

  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, alexbont написа:

Не..!!

Многоезичните извлечения,нито се превеждат защото те фактически са преведени,нито се легализират.

От превод и легализация се нуждае единствено удостоверението от социалните,за което споменах че се прави заявление.

Като дойдеш тук и започнеш работа ще правиш още документи които се теглят от сайта на институцията Familienkasse.

Формулярите Е411 и Е401 ги има тук в този сайт

Благодаря ти много alexbont. Може ли да се допитвам до теб и за в бъдеще докато приключи процедурата ми по първоначално устройване в Германия?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..