Jump to content

Urlaub и Urlaubsgeld


Recommended Posts

 Здравейте,

Отварям тази нова тема,тъй като цял ден , ровейки из форума не попаднах на подобна ,а има въпроси,които ме вълнуват. А може би не само мен.

   Ситуацията е следната: работя на трудов договор на пълен работен ден ,със срок 9 месеца.След като минаха първите 3 изпитателни месеца си направих устата естествено за Урлауб.Менаджърът бързо ме отряза ,че трябвало да направя 6 месеца във фирмата,и тогава мога да взема полагащата ми се почивка,която по закон е 2 дена за работен месец.И ето сега изтече 6-ят ми месец,но мен ме грабнаха други грижи и желания.Накратко ,сменям си местоживеенето и местоработата.Подадох Кундигунг,чийто срок изтича след седмица.Междувременно подписах предварително нов Контракт с новата фирма.При подписването директно зададох въпроса за Урлаб-кога и как мога да го взема. От там ми обясниха,че полагащите ми се годишно 26 дена в моя случай се разделят на 2.Едната половина от първата фирма и втората половина от втората фирма.Но в случая аз няма как да взема тези дни,тъй като ми бяха отказани ,а сега съм в период на Кундигунг. Бъдещата ми работодателка ми обясни,че все пак тези пари за Урлауб трябва да ми се изплатят,без значение дали съм ги ползвала или не.Също така тя не ми поставя никакви условия и срокове за ползването на останалите 13 -сет дена.

 Тъй като мениджърът на сегашната фирма е доста чепат от няколко дена се чудя как да го подхвана.Дали да го подпитам мило,и ако получа отказ да го заплаша със съд или директно и нахално да си поискам парите? Някой попадал ли е в подобна ситуация и ако е така как е излезнал от нея? Не ми се зарязват едни 400 евро ,поради незнание,но не ми се и влиза в излишни конфликти. Благодаря.

Редактирано от 1984
Транслитерация
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 10 часа, Iliana Koceva написа:

 Здравейте,

Отварям тази нова тема,тъй като цял ден , ровейки из форума не попаднах на подобна ,а има въпроси,които ме вълнуват. А може би не само мен.

Ситуацията е следната: работя на трудов договор на пълен работен ден ,със срок 9 месеца.След като минаха първите 3 изпитателни месеца си направих устата естествено за Урлауб.Менаджърът бързо ме отряза ,че трябвало да направя 6 месеца във фирмата,и тогава мога да взема полагащата ми се почивка,която по закон е 2 дена за работен месец.И ето сега изтече 6-ят ми месец,но мен ме грабнаха други грижи и желания.

Здравей,

много интересна тема, по която доста хора нямат почти никакви познания. Преди няколко седмици ми се наложи да разнищвам темата и ще споделя това, което научих. Почти всички отговори по тази тема се намират в Bundesurlaubsgesetz (BUrlG).

Твърдението, че чак след 6 месеца работа имаш право да си вземеш полагащата ти се отпуска е частично вярно. Човек има право да си вземе част от отпуската още след първия цял месец на новото работно място. Колко дни ще му бъдат дадени след този един месец зависи от това колко дни е цялата му годишна отпуска според трудовия договор. На практика почти никой не си взема отпуска, докато е в изпитателен срок (Probezeit), но човек така или иначе има това право.

Правилото за 6-те месеца изчакване (Wartezeit) го има (§ 4 Wartezeit на Bundesurlaubsgesetz), но то гласи, че човек има право да претендира да получи пълния годишен размер на отпуската си едва след като е направил 6 месеца трудов стаж в дадената фирма. Но да си поискаш цялата годишна отпуска (например 25 дни) е нещо различно от това да поискаш 5-6 дни (на които имаш право), след като си направил 3 месеца трудов стаж.

Преди 10 часа, Iliana Koceva написа:

...Накратко ,сменям си местоживеенето и местоработата.Подадох Кундигунг,чийто срок изтича след седмица. Междувременно подписах предварително нов Контракт с новата фирма. При подписването директно зададох въпроса за Урлаб - кога и как мога да го взема. От там ми обясниха,че полагащите ми се годишно 26 дена в моя случай се разделят на 2. Едната половина от първата фирма и втората половина от втората фирма. Но в случая аз няма как да взема тези дни, тъй като ми бяха отказани, а сега съм в период на Кундигунг. Бъдещата ми работодателка ми обясни, че все пак тези пари за Урлауб трябва да ми се изплатят, без значение дали съм ги ползвала или не.Също така тя не ми поставя никакви условия и срокове за ползването на останалите 13 -сет дена.

Тъй като мениджърът на сегашната фирма е доста чепат от няколко дена се чудя как да го подхвана. Дали да го подпитам мило,и ако получа отказ да го заплаша със съд или директно и нахално да си поискам парите? Някой попадал ли е в подобна ситуация и ако е така как е излезнал от нея? Не ми се зарязват едни 400 евро ,поради незнание,но не ми се и влиза в излишни конфликти. Благодаря.

По отношение на полагащите ти се дни отпуска и какво се случва с тях при напускане на работа мога да кажа следното:

  • в посочения по-горе закон е определен минималния размера на годишната отпуска в Германия, която е 4 седмици (24 работни дни). Дали човек е на пълен работен ден (Vollzeit), непълен работен ден (Teilzeit) или Minijob, няма никакво значение. Това е важно, защото при пресмятането на полагащия ти се минимален годишен отпуск (акцентирам на МИНИМАЛЕН), не се взимат часовете работа, а работните дни. Другото важно нещо е, че според въпросния закон работната седмица е 6-дневна. По тази причина, ако човек работи на 5-дневна работна седмица, минималната годишна отпуска, на която има право е 20 дни, а не 24 дни. Но искам да повторя - това е минималната годишна отпуска, на която човек има право. Естествено работодателят може да даде и повече дни, но това трябва да е изрично написано в трудовия договор, както и колко дневна е работната седмица.
     
  • бъдещата ти работодателка ти е обяснила правилно, че щом не си получила полагащата ти се отпуска, имаш право да поискаш парична компенсация. Нарича се Auszahlung des Urlaubsentgelts. Все пак е прието човек да си получи полагащата му се отпуска, вместо да му бъдат изплащани тези пари. Въпросната сума Urlaubsentgelt се изчислява според § 11 Urlaubsentgelt на Bundesurlaubsgesetz на база брутната ти работна заплата за последните 4 месеца (13 седмици) по следния начин:

    (3М-brutto х Resturlaub) / 13KW-Arbeitstage

    където:
    => 3М-brutto = брутна заплата за последните 3 месеца
    => Resturlaub = невзетите дни годишен отпуск
    => 13KW-Arbeitstage = броят работни дни през последните 13 седмици (Quartal)

    Например, ако през последните 3 месеца брутната ти заплата е била 2000 евро/месец, работната ти седмица е била 5-дневна и нямаш допълнителна отпуска от работодателя, а само тази по закон (10 дни за 6 месеца при 5-дневна работна седмица), тогава за тези 10 дни трябва да ти бъдат изплатени:

    (6000 х 10) / (5 х 13) = 923,08 евро (бруто)


Мисля, че успях да представя нещата по разбираем начин. Ако има нещо неясно, питай пак. Накратко - имаш право на отпуска (или парична компенсация) от предишния си работодател. Дай му да разбере, че си наясно с правата си и си готова да си ги потърсиш. След това му заяви готовността си да се кооперираш, а не да се конфронтираш. Надявам се да бъде разбран, а не да се налага да се обяснява пред Arbeitsgericht.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  Много благодаря за изчерпателният отговор. Информацията Ви е изключително полезна и напълно разбираема. Тъй като не исках да правя прекалено дълъг пост, не се впуснах в обяснения , че след 3- тият месечен изпитателен срок просто запитах, кога и как се процедира с полагащите ми се почивни дни, но бях грубо и бързо отразяна. Далеч съм била от идеята ,още от началото да искам пълната си отпуска. Но Вашето подробно пояснение ми е доста полезно за в бъдеще, както и за хора, които тепърва ще попадат в подобна ситуация! Още веднъж, благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
На 2.08.2017 г. at 10:45, Крякащата тайфа написа:

Здравей,

много интересна тема, по която доста хора нямат почти никакви познания. Преди няколко седмици ми се наложи да разнищвам темата и ще споделя това, което научих. Почти всички отговори по тази тема се намират в Bundesurlaubsgesetz (BUrlG).

Твърдението, че чак след 6 месеца работа имаш право да си вземеш полагащата ти се отпуска е частично вярно. Човек има право да си вземе част от отпуската още след първия цял месец на новото работно място. Колко дни ще му бъдат дадени след този един месец зависи от това колко дни е цялата му годишна отпуска според трудовия договор. На практика почти никой не си взема отпуска, докато е в изпитателен срок (Probezeit), но човек така или иначе има това право.

Правилото за 6-те месеца изчакване (Wartezeit) го има (§ 4 Wartezeit на Bundesurlaubsgesetz), но то гласи, че човек има право да претендира да получи пълния годишен размер на отпуската си едва след като е направил 6 месеца трудов стаж в дадената фирма. Но да си поискаш цялата годишна отпуска (например 25 дни) е нещо различно от това да поискаш 5-6 дни (на които имаш право), след като си направил 3 месеца трудов стаж.

 

По отношение на полагащите ти се дни отпуска и какво се случва с тях при напускане на работа мога да кажа следното:

  • в посочения по-горе закон е определен минималния размера на годишната отпуска в Германия, която е 4 седмици (24 работни дни). Дали човек е на пълен работен ден (Vollzeit), непълен работен ден (Teilzeit) или Minijob, няма никакво значение. Това е важно, защото при пресмятането на полагащия ти се минимален годишен отпуск (акцентирам на МИНИМАЛЕН), не се взимат часовете работа, а работните дни. Другото важно нещо е, че според въпросния закон работната седмица е 6-дневна. По тази причина, ако човек работи на 5-дневна работна седмица, минималната годишна отпуска, на която има право е 20 дни, а не 24 дни. Но искам да повторя - това е минималната годишна отпуска, на която човек има право. Естествено работодателят може да даде и повече дни, но това трябва да е изрично написано в трудовия договор, както и колко дневна е работната седмица.
     
  • бъдещата ти работодателка ти е обяснила правилно, че щом не си получила полагащата ти се отпуска, имаш право да поискаш парична компенсация. Нарича се Auszahlung des Urlaubsentgelts. Все пак е прието човек да си получи полагащата му се отпуска, вместо да му бъдат изплащани тези пари. Въпросната сума Urlaubsentgelt се изчислява според § 11 Urlaubsentgelt на Bundesurlaubsgesetz на база брутната ти работна заплата за последните 4 месеца (13 седмици) по следния начин:

    (3М-brutto х Resturlaub) / 13KW-Arbeitstage

    където:
    => 3М-brutto = брутна заплата за последните 3 месеца
    => Resturlaub = невзетите дни годишен отпуск
    => 13KW-Arbeitstage = броят работни дни през последните 13 седмици (Quartal)

    Например, ако през последните 3 месеца брутната ти заплата е била 2000 евро/месец, работната ти седмица е била 5-дневна и нямаш допълнителна отпуска от работодателя, а само тази по закон (10 дни за 6 месеца при 5-дневна работна седмица), тогава за тези 10 дни трябва да ти бъдат изплатени:

    (6000 х 10) / (5 х 13) = 923,08 евро (бруто)


Мисля, че успях да представя нещата по разбираем начин. Ако има нещо неясно, питай пак. Накратко - имаш право на отпуска (или парична компенсация) от предишния си работодател. Дай му да разбере, че си наясно с правата си и си готова да си ги потърсиш. След това му заяви готовността си да се кооперираш, а не да се конфронтираш. Надявам се да бъде разбран, а не да се налага да се обяснява пред Arbeitsgericht.

 

    Здравейте,доста време мина ,откакто отворих темата,но чак сега моят проблем се разви и ще споделя със всички Вас.

Тъкмо бях решила да се обърна към Arbeitgericht,тъй като бях сигурна,че след 2 разговора и устно обещание,че ще ми се изплатят парите(,но това не стана) .Случайно срещнах в моят град българи,които заговорих,макар да нямам тази практика.Та от дума на дума,те ме посъветваха да се обърна към синдикалист ,живеещ във Франкфурт,който винаги се отзовавал на българи и помагал с каквото може,най-вече със правилни съвети. Ще се възползвам от възможността да му направя безплатна реклама.Това е Иван Иванов -тел.ном.00491711055723.Когато звъните се включва гласова поща и там трябва да оставите съобщение ,с което описвате накратко проблема си и въпросите си.И  той се свързва с вас.Понякога отнема известно време,ако е по служебно пътуване или урлауб,но винаги се свързва с вас.Именно той ме посъветва да изпратя в писмена форма предупреждение към старият ми работодател,в който посочвам двуседмичен срок за изплащане на полагащото ми се обезщетение за урлауб., И ако това не стане ще се наложи да се обърна към съд..Дори ми предложи,ако не успея да се справя с текста на писмото, да се срещнем и да ми помогне. .Всичко е АБСОЛЮТНО БЕЗПЛАТНО! Това е задължително действие преди да се отправи жалба към Арбайтгерихт. С това писмо удостоверявам,че съм предупредила работодателят си за действията,които смятам да предприема.Също така и в повечето случаи ,след такова писмо проблема се решава и не се налагат по-сериозни действия  Е ,аз се справих,изпратих с anschrift. и 16 дена след това парите ми бяха преведени.Благодаря на г-н Иванов и на българите,вече мои приятели,които се оказаха истински българи и до ден днешен с тях обменям много полезна информация.Така ,че хора,не всички сме зверове навън,има и светни и добри българи в чужбина!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Здравейте!

Моят казус е следният:

Работя от 01.07.1018 в една фирма. 
От 18.12.2018 до момента съм в болничен. 
На 08.01.2019 предстои с работодателя ми да подпишем т.нар. Aufhebungsvertrag (договор за прекратяване по взаимно съгласие). По трудов договор ми се полагат 20 дни платен годишен отпуск, който до момента не съм използвала. Мога ли в случая да потърся обезщетение за неизползвания си отпуск? И на колко дни се равнява той, след като съм работила шест месеца и една седмица (последните две-три седмици, от които съм прекарала в болничен)?

Ако имам това право, какъв е начинът да изискам обезщетението? В Aufhebungsvertrag има клауза, с която се съгласявам, че нямам повече претенции към този работодател и няма да предявявам никакви искове към него за в бъдеще, ако подпиша. 

Благодаря предварително! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, ronni написа:

Здравейте!

Моят казус е следният:

Работя от 01.07.1018 в една фирма. 
От 18.12.2018 до момента съм в болничен. 
На 08.01.2019 предстои с работодателя ми да подпишем т.нар. Aufhebungsvertrag (договор за прекратяване по взаимно съгласие). По трудов договор ми се полагат 20 дни платен годишен отпуск, който до момента не съм използвала. Мога ли в случая да потърся обезщетение за неизползвания си отпуск? И на колко дни се равнява той, след като съм работила шест месеца и една седмица (последните две-три седмици, от които съм прекарала в болничен)?

Ако имам това право, какъв е начинът да изискам обезщетението? В Aufhebungsvertrag има клауза, с която се съгласявам, че нямам повече претенции към този работодател и няма да предявявам никакви искове към него за в бъдеще, ако подпиша. 

Благодаря предварително! 

В никакъв случай не подписвайте! Няма да се злепоставите ако кажете, че сте си променила мнението или така са ви посъветвали. Вие сте длъжна да защитавате собствените си интереси. Изискайте Кундигунг. Само така може да идете после в Арбайтсамт и да получите обезщетение за безработица, което ви се полага. Удържа ви се застраховка за това. Ако ви откажат или започнат да увъртат заплашете ги с Арбайтсгерихт. Навремето ме измамиха по този начин, уверявайки ме, че това било Кундигунг. Дори да напускате по собствено желание искайте Кундигунг.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, Aleksander написа:

В никакъв случай не подписвайте! Няма да се злепоставите ако кажете, че сте си променила мнението или така са ви посъветвали. Вие сте длъжна да защитавате собствените си интереси. Изискайте Кундигунг. Само така може да идете после в Арбайтсамт и да получите обезщетение за безработица, което ви се полага. Удържа ви се застраховка за това. Ако ви откажат или започнат да увъртат заплашете ги с Арбайтсгерихт. Навремето ме измамиха по този начин, уверявайки ме, че това било Кундигунг. Дори да напускате по собствено желание искайте Кундигунг.

Здравейте!

Благодаря за бързия отговор!

Историята, обаче си има предистория, която води до подписването на Aushebungsvertrag. Нямам претенции за получаването на обезщетение за безработица, просто се интересувах как стои въпроса с неизползвания платен годишен отпуск, дали имам право на такъв и ако да, как се изчислява. 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..