Jump to content
Родени в България
veronik_veronik

Български акт за раждане на дете, родено в Германия (процедурата в България)

Recommended Posts

Ето и малко актуално инфо. как се издава акт за раждане на бебе родено в Германия. След като вече имате многоезичният акт за раждане на детето в Германия, може да го изпратите на някой близък, заедно с копие на личните карти на родителите за да ке задвижи процедурата. Ако е само за подаване на документите, не е нужно да има пълномощно. Пълномощно със сигурност ще ви трябва обаче ако искате да получи някой друг акта за раждане.

Подаването става не в общината, а в ритуалната зала към съответната община, да това е странно но е така. Проверих го в 2 общини в София. Ако и двамата родители са българи, по последен адрес на майката е водещото.

Там трябва да подадете:

• Многоезичтият акт за раждане трябва да бъде преведен и легализиран. БЕЗ АПОСТИЛ. Абсурдно е да се превежда многоезичен акт, но това е заради начина на изписване на имената на български език .
  • Копие на двете лични карти.
  • Заявлението се попълва на място.

Актът е готов за 1 седмица и се получава вече от общината. 

Вторник и четвъртък от мястото на подаване в ритуалните зали, подават документите към съответната община. 

Ако ще заверявате пълномощно в Германия, достатъчно е заверката само на един подпис. 

Аз се обадих първоначално в ЕСГРОН в общината, от където не ми дадоха на 100 % вярна информация. Дадоха ми номерът на ритуалната зала и там говорих със служителката. Голямо улеснение е липсата на пълномощно според мен.

Така може след като сте България лично са си вземете Акта да раждане и да извадите паспорт.

Името на детето се записва така както е записано на немският акт, така че прочете внимателно нещата преди да запишете името още в немският акт за раждане. После изменения не могат да се правят освен по съдебен път. Бащиното име може да се запише към основното име.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече може да се вписва бащино име допълнително в българските актовете за раждане. До сега това беше невъзможно и пораждаше неудобства.

Дарик е авторитетна медия, прилагам линка, но в Интернет ще намерите и още информация. 

https://dariknews.bg/novini/bylgariia/bashtinoto-ime-veche-mozhe-da-se-vpisva-v-akta-za-razhdane-na-bylgarche-rodeno-v-chuzhbina-2058205

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ние добавихме бащиното име в немския акт за раждане. Имаше такава графа. Съответно нямахме проблеми при издаването на българския акт с трите имена, но сега цирка е в Германия. Оказва се, че във всички официални документи на малкия се използват малко и бащино име взети заедно. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бях в България и дадох за превод и заверка на подписът на преводача многоезичният немският акт за раждане на бебенце родено преди няколко месеца, излезе почти 150 лв. за 3 дни поръчка. Преди това се обадих в общината, да я наречем Х и говорих със служителката. Тъй като както писах вече, в някои общини няма пречка за се задвижи процедурата без пълномощно, а за получаването родителите ще го получат лично, но ще спестят доста време през което трябва да са в България иначе. Служителката, каза НЕ. Добре, ще ми подготвят родителите пълномощно и заедно с преведеният акт за раждане, копие на двете лични карти и заявлението ще го изпратя по Еконт. Пак не. Защо, не може да ми обясни. Значи можеш да кандидатстваш за обществена поръчка за 100 млн. и да изпратиш документите по куриер, но не може да задвижиш процедурата за издаване на акт за раждане. И така ако сте от малко населено място, акта да раждане след превод и заверки, се изпраща в по-голямата община, от там се връща и след това могат да издават паспорт или 1 месец всичко. Чудя се и защо трябва да се превежда Акта за раждане, като спокойно може да се попълни едно заявление с желанието на родителите, как да се изписва името на български език и тогава какъв е смисълът на Многоезичният акт за раждане.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване