Jump to content

Работа без осигуровки - нуждаем се от съвет


Plamen Toni

Recommended Posts

Здравейте на всички искам да разкажа нещо и да ме посъветвате какво да направя преди 4месеца аз и приятелят ми дойдохме в Германия да работим в един ресторант работим уж на договор който е на мини джоб,но и така не сме виждали работим по 12 часа и ни заплащат по 500 евро на месец и квартира до сега добре но този месец разбрах че съм бременна и трябва да се осигурявам а работодателя не е съгласен и ще се наложи да напуснем, но не знаем към кого и как да се обърнем защото искаме да останем тук в Германия но не сме много наясно иначе знаем език т.е елементарни неща аз също мога да говоря английски но не знам как да си намерим квартира защото разбрах че на такъв договор не може да си наем квартира и много моля ако някой тук е запознат с това как може дасе оправим и на къде да се упътим моля да ми пише много е трудно когато не познаваш никой!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За кой град става дума? По принцип закона е на ваша страна. Добре е да се обърнете към някоя социална организация като Дякони, Аво и т.н. Във форума има доста адреси, може допълнително да потърсим. Видно е, че работодателят е в нарушение. Ако можете да си го позволите не напускайте преди да се консултирате със специалист.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами ние се намираме в село, иначе най-близкия град ние (Mannheim) работодателят ние българин, а можели ли да ми дадете някакъв линк който е свързан с тези организации :) благодаря ви много!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎9‎/‎1‎/‎2017 at 16:33, Plamen Toni написа:

Здравейте на всички искам да разкажа нещо и да ме посъветвате какво да направя преди 4месеца аз и приятелят ми дойдохме в Германия да работим в един ресторант работим уж на договор който е на мини джоб,но и така не сме виждали работим по 12 часа и ни заплащат по 500 евро на месец и квартира до сега добре но този месец разбрах че съм бременна и трябва да се осигурявам а работодателя не е съгласен и ще се наложи да напуснем, но не знаем към кого и как да се обърнем защото искаме да останем тук в Германия но не сме много наясно иначе знаем език т.е елементарни неща аз също мога да говоря английски но не знам как да си намерим квартира защото разбрах че на такъв договор не може да си наем квартира и много моля ако някой тук е запознат с това как може дасе оправим и на къде да се упътим моля да ми пише много е трудно когато не познаваш никой!


Просто не знам откъде да започна. Споделеното от вас ме натъжава стращно много. От една страна ме хваща яд, че хората се оставят да бъдат доведени до подобна ситуация. От друга страна мога да ви разбера, защото живота ме е срещал с доста хора във вашето положение, които нито са глупава, нито наивни. Просто ситуацията в България ги е накарала да оставят разума и да се хвърлят неподготвени в неизвестното. После вместо да се наслаждават на спокоен живот и приятна работа, се чудят как да излязат от едно или друго положение.

С написаното по-горе не ви упреквам. Напротив, чудя се как бих могъл да ви помогна, но не се сещам за кой знае какви полезни варианти. Всъщност когато става въпрос за оставане в Германия, като че ли има само един вариант и това е Пламен да си намери някаква работа (каквато и да е), която да не е Minijob. По този начин ще имате всички немско здравно осигуряване и когато дойде време да се роди бебето, няма да имате проблеми. С такава работа Пламен ще може после да подаде документи за различни парични добавки, така че да водите нормален живот. Вероятно няма да можете известно време да спестявате, но няма и нищо да ви липсва.

Работа в Германия има колкото искаш. Дори сегашното ниско ниво на безработица означава, че има недостиг на работна ръка. Въпросът е как Пламен да намери такава работа? Няма начин да се получи, ако не използва немски език на едно прилично ниво (поне говоримо). Сънародниците ни без език все попадат на разни работодатели-разбойници, които се възползват максимално от това тяхно незнание. И ги дерат здраво - с удръжки от заплатата, с многократно завишен наем на осигурената от тях квартира и какво ли още не. Подобно съществуване е много жалко.

За социални помощи не мога да ви кажа нищо. Според мен нямате право на такива. Така че Пламен да сяда и да мисли какво иска и какво може да прави. После да го напише в едно тема, за да е малко по-ясно каква работа може да му се предложи, пък после ще видим какво ще излезе ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля, че тази ситуация освен тълкуване си има и съвсем конкретни проблеми, който трябва да намерят решение. Става дума за това, че се работи по 12 часа срещу 500 евро намесец и това, че жената е бремена и това се оказало проблем за работодателя.

Намерих консултации на български език в Манхайм към Каритас. За незнаещите това е голяма организация, която се занимава и с помощ при проблеми на емигрантите. Това е линк към сайта https://www.caritas-mannheim.de/hilfe-und-beratung/fluechtlinge-und-migranten/migrationsberatung/migrationsberatung Обадете се и опишете ситуацията. Долу в дясно са изброени контакти и си пише кой отговаря и на български. Ако се притеснявате от първоначалният контакт кажете, ще се обадим.

Поздрави и успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..