Jump to content

Jobcenter или Wohngeld


trevor_bg

Recommended Posts

Здравейте група! Радвам се да съм сред вас, тук има много компетентни и отзивчиви хора. Проблемът ми е, че не мога да реша за какво да кандидатствам-за Вонгелд или да отида на Джоб центъра, чувам всякакви разнопосочни мнения от познати и приятели- едно, от които е, че няма да мога да получа немско гражданство един ден ако съм получавал помощи от Джоб център....дали това е вярно?!!!! Ако може да ми дадете плюсове и минуси на едното и другото....Аз съм от два месеца в Германия с жена си и двете си деца. Аз работя до 20 часа седмично и получавам бруто 750 евро, нето към 530 евро...жена ми е на миниджоб, съответно на 450 евро. Децата учат тук и получаваме детски. Наема на жилището ни е 630 евро с небенкостен.Ще бъда много щастлив и благодарен да разреша този казус тук..... Хиляди благодарности!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 26
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Здравейте,

предполагам, че не това очаквате да получите като отговор, но няма друг начин. И така, понеже тук е форум, а не фейсбук-група, няма как едни и същи въпроси да се поставят многократно и многократно да се дават едни и същи отговори.

И понеже точно поставеният от вас въпрос е дискутиран многократно, а и темата е много актуална, ще отделя малко време да обясня как да действате занапред (както вие, така и други потребители на ваше място).

  1. Преди да отворим нова тема, първо проверяваме с търсачката дали не съществуват вече подобни теми! Търсачката се намира в горната дясна част на страницата.
  2. След като намерим сходна тема/теми, прочитаме написаното от първата до последната страница. Ако въпреки това не намерим отговорите на въпросите си, задаваме новите въпроси във вече съществуващата тема.
  3. Някои теми са дълги, но в такъв случай може да използваме отново търсачката за филтриране на информацията.

Така че опитайте с търсачката и ще останете приятно изненадани от резултатите.
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Здравейте искам да попитам дали можем да се запишем на джоб център- само мъжът ми работи,баткото ходи на училище,а ние с малката се гледаме в къщи.Получаваме детски,квартирни и сега сме на финала да получим и помощи за децата!Имаме ли някакъв шанс с този джоб център изобщо и дали ще ни одобрят?Мъжът ми е от миналата година ноември тук,а ние дойдохме тази година февруари!Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, Galina91 написа:

Здравейте искам да попитам дали можем да се запишем на джоб център- само мъжът ми работи,баткото ходи на училище,а ние с малката се гледаме в къщи.Получаваме детски,квартирни и сега сме на финала да получим и помощи за децата!Имаме ли някакъв шанс с този джоб център изобщо и дали ще ни одобрят?Мъжът ми е от миналата година ноември тук,а ние дойдохме тази година февруари!Благодаря предварително!

Здравейте Galina91, преместих мнението ви във вече съществуваща подобна тема. В нея за съжаление няма да намерите отговор на въпроса си, но за сметка на това ви давам жокер - погледнете двете теми, които съм дал по-долу и ще разберете защо е все едно дали ще получавате допълнителни пари от Jobcenter (Arbeitslosengeld 2) или от тяхната алтернатива Wohngeld (помощ за жилище) + Kinderzuschlag (допълнителни детски надбавки). Ще разберете също така защо не можете да получавате пари от всички места едновременно.

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, Galina91 написа:

Здравейте искам да попитам дали можем да се запишем на джоб център- само мъжът ми работи,баткото ходи на училище,а ние с малката се гледаме в къщи.Получаваме детски,квартирни и сега сме на финала да получим и помощи за децата!Имаме ли някакъв шанс с този джоб център изобщо и дали ще ни одобрят?Мъжът ми е от миналата година ноември тук,а ние дойдохме тази година февруари!Благодаря предварително!

Благодаря значи да разбирам от това,че няма смисъл да ходя до джоб център изобщо защото няма да ме одобрят.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 53 минути, Galina91 написа:

Благодаря значи да разбирам от това,че няма смисъл да ходя до джоб център изобщо защото няма да ме одобрят.

 

По-соро ще ви кажат да изберете какво искате да получавате Arbeitslosengeld 2 или Wohngeld + Kinderzuschlag. Може да се отпишете от Wohngeld + Kinderzuschlag и после да подадете докуметите за Arbeitslosengeld 2 в Jobcenter. Но това ми се вижда безсмислено.


В крайна сметка парите, които се получават от едното и другото място са едни и същи по размер. Само че цялата процедура в Jobcenter е малко по-неприятна, унизителна и свързана с повече разправии.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте, идвам отново с въпрос. Подадахме документи за джоб центъра. Минахме през първите термини. Мъжа ми работи и за него казаха, че няма да го търсят и няма как да почне курс за език, но аз ще запиша. Вече посети един, но ми искат Bescheid, въпроса ми е как и кога ще получа този документ и трябва ли сама да го изискам. Благодаря. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не става ясно какво питате. За какво и за къде ви искат този документ. За курс може да чакате и 2 години, защото нямат капацитета да поемат всички. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, veronik_veronik написа:

Не става ясно какво питате. За какво и за къде ви искат този документ. За курс може да чакате и 2 години, защото нямат капацитета да поемат всички. 

За курс става въпрос, вече се свързах с един и ми казаха да нося Bescheid, лична карта и Anmeldung  и ще ме запишат веднага. От втория курс ми отговориха същото, той започва на 15. 08,но понеже нямам въпросния документ сигурно ще се забавя със започването. Въпроса ми е кога трябва да ми го издадат(от джоб центъра) или каква е процедурата? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Здравейте!

От няколко месеца живея в Германия при моя приятел.. не работя, обаче имам желание да уча немски език. Незнам къде точно да попитам за безплатни курсове или за социални помощи? 

Благодаря предварително! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Не разчитайте само на курсът, той е само насока. Интернета е пълен с видеа, материали, ако имате желание започнете сама.

Препоръчвам Ви да се обърнете към VHS където има курсове по немски. Цената не е висока. Може да прочетете в нета. За да получавате социални помощи трябва да сте работили поне няколко месеца в Германия. Писано е доста по въпросът и за курсове и за соц. помощи, бюрото по труда и т.н. Търсете си по-добре работа, много хора работят без език, и работят в крайна сметка. Да не е лесно, но се справят и учат всеки ден.

Редактирано от veronik_veronik
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Здравейте! 

Ние с мъжа ми работим на непълно работно време децата са в БГ и учат имаме ли право на Wohngeld и при условие че сме подали документи за Kindergeld но нямаме все още отговор от Фамилната каса.Благодаря предварително

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте, не съм сигурен дали това е подходящата тема, но искам да попитам по време на по-дълъг болничен, може ли да се направи запитване за помощ относно наем на жилище?Около700- 800 евро ще изплаща здравната каса на месец, по време на болничния, тоест това са  70-80 процента  от заплатата, но ако се плати и квартира от тях, остават минимални средства. Има ли вариант за помощ за наем, по време на болничен?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Добър вечер! Живея с приятеля ми, които работи очакваме бебе през октомври, но нямаме брак. Възможно ли е джобс центъра да ми плаща квартирата или поне част от нея?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предпоставка за допълнителна помощ е доходът му. Вие с какъв статут сте в момента, осигурена ли сте? Отново ви препоръчвам търсачката. 

Хубаво е да описвате детайлно вашата ситуация, за да може да ви се даде и по-точен отговор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте да осигурена съм до 22.07.21 ми е договора за работа, но след това няма да ми го подновят. А приятелят ми работи дохода му е над 3000 бруто, нето взема около 2000.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, Taneva написа:

Здравейте да осигурена съм до 22.07.21 ми е договора за работа, но след това няма да ми го подновят. А приятелят ми работи дохода му е над 3000 бруто, нето взема около 2000.

При този доход, вие също ще получавате от бюрото по труда, после и детски около 200 Евро месечно, по-скоро не биха ви подпомагали. Може ли да кажете при вашата ситуация, какво се случва с майчинството ви, ще имате ли право или ще взимате Elterngeld.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравей  те имам един въпрос в jobcentara съм с моето семейство съпруга ми работи на 660е искам и аз да почна работа на минижоб ще има ли проблем в jobcentar .

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знам, че правят някакви калкулации и могат да ви приспаднат част от дохода, които получавате  от мини джоба. Трябва да попитате на място.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте,

За първи път пиша тук. Мъжът ми е в Германия от 5-6години и работи на постоянен договор, а аз и синът ми дойдохме едва преди 2 месеца. Не говоря немски, но имам висше икономическо образование и опит в България. Започна да става трудно финансово пък и аз искам да науча езика и да се развивам в тази област. Четох, че ако кандидатствам за джоб център ще ме пратят безплатно на немски и ще ми помогнат с наема или нещо такова. Въпросът е имам ли право след като нямам и ден стаж в Германия нищо че мъжът ми е тук и работи? Какво бихте ме посъветвали, за да бъда максимално полезна на семейството си и да си стъпим пак на краката?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 часа, Stanislava1707 написа:

Здравейте,

За първи път пиша тук. Мъжът ми е в Германия от 5-6години и работи на постоянен договор, а аз и синът ми дойдохме едва преди 2 месеца. Не говоря немски, но имам висше икономическо образование и опит в България. Започна да става трудно финансово пък и аз искам да науча езика и да се развивам в тази област. Четох, че ако кандидатствам за джоб център ще ме пратят безплатно на немски и ще ми помогнат с наема или нещо такова...

Здравейте Stanislava1707,

бих ви посъветвал да зарежете Jobcenter и да кандидатствате за Wohngeld. Имаме си поне 2-3 теми по въпроса. Използвайте търсачката и ги прегледайте. Отделна тема е дали имате право на Jobcenter или не. Не мисля да я дискутирам, защото на никого не препоръчвам да се захваща с Jobcenter.

Намаление на цената за езиковия курс може да се уреди и по друг начин. Това също сме го коментирали в темата за интеграционните курсове.

На каква възраст е синът ви?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Синът ми е на 5години. Съжалявам, но не намерих актуална информация по темата. Може да не съм търсила като хората. Още разглеждам темите тук. 

Благодаря за бързият отговор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, Stanislava1707 написа:

Синът ми е на 5години. Съжалявам, но не намерих актуална информация по темата. Може да не съм търсила като хората. Още разглеждам темите тук. 

Благодаря за бързият отговор.

Необходимо е да се отдели време, но съм сигурен, че ще намерите отговори на въпросите си в нашия форум. Тези теми са дискутирани многократно във форума ни, така че просто продължете да се самоинформирате.

Знам, че много от новите потребители не обичат да чуват неща лато "Писали сме вече за това", "Защо не четете?", "Защо не си потърсите сам/а в темите?". Но за разлика от фейсбук-групите, форумите функционират по различен начин и ако човек се разрови по темите, ще се изненада колко много полезна информация може да се намери.

Предлагам ви да започнете по следния начин - използвате полето горе вдясно и там пускате последователно търсене за:

  • Wohngeld
  • Integrationskurs
  • Kinderzuschlag

После си харесайте някой тема и четете наред, дори още от първото мнение. Предполагам, че докато се запознавате с наличната информация, ще възникнат и нови въпроси. Ако не намирате отговор на тях, пишете пак.

А по отношение на вашата житейска ситуация смятам, че вместо Jobcenter е по-добре да се ориентирате направо към  равностойното по размер подпомагане от държавата под формата на Wohngeld + Kinderzuschlag.


До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Синът ми е на 5години. Съжалявам, но не намерих актуална информация по темата. Може да не съм търсила като хората. Още разглеждам темите тук. 

Благодаря за бързият отговор.

преди 5 часа, Крякащата тайфа написа:

Необходимо е да се отдели време, но съм сигурен, че ще намерите отговори на въпросите си в нашия форум. Тези теми са дискутирани многократно във форума ни, така че просто продължете да се самоинформирате....

Благодаря Ви. Явно не съм намирала нищо конкретно, защото използвах терминология на български, както вече споменах тепърва ще уча немски. Благодаря за насоките и градивната критика. Разбирам когато нещо е дискутирано и се отваря нова тема за това, но не знаех как да ги намеря (и затова също Ви благодаря) сега ще търся пак.

Желая Ви прекрасен и усмихнат ден ☺️

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 часа, Stanislava1707 написа:

Не говоря немски, но имам висше икономическо образование и опит в България.

Нашето образование няма кой знае каква стойност, по-скоро опита е важен, но без език или с малко познания не очаквайте работа на бюро. Освен това в Германия трудовия пазар е много по-различен от България. Друго важно е добре да разберете, че курса е само насока, не очаквайте, че като прочетете урока и си напишете домашното ще научите. Ученето е постоянен процес и ако искате да живеете добре и да се интегрирате учене с години и развитие на езика. Подобно на Крякащата тайфа ви препоръчвам да изчетете целия форум, дори и това, което смятате, че не е важно. Да си търсите работа и паралелно да учите усилено езика, за да сте сред хора и да не се затворите и това да ви повлияе психически, особено в началото не е никак лесно.

Сещам се за случай, като вашия, тя е 5 години вече извън България и не може да се примири, че няма да работи административна работа, както в България. Напредва трудно с езика и нивото й е далеч от това, което тя иска, за да заема такава длъжност, друга не иска и естествено тази изолация рефлектира върху семейството й. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, бременна съм в 9 месец, подадох си документите от юли месец в джоб центъра за вонгелд. Искаха ми много документи за квартирата ток, вода, лонг апрехнунг на мъжът ми и т.н. И последно преди 3 дни ми върнаха всички оригинални документи, но нищо не стана ясно ще ми дават ли или не. Също така до юли месец бях на работо и бях осигурена, а сега незнам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..