Jump to content
Родени в България
Iliana Koceva

Прехвърляне на обезщетение за безработица между страни в ЕС

Recommended Posts

Преди 1 час, IvelinaR написа:

Здравейте,

И аз пиша със следния въпрос. Работих тук 6 месеца като стажант, без да съм обвързана с университет и т.н. Тоест беше доброволен стаж. Договорът ми изтича на 14 май. Питам се дали мога да се запиша като безработна и дали имам право на някакви помощи. Не съм спирала да работя през последните 3 години, може би 4, но другият ми трудов стаж е в България. В Германия съм плащала абсолютно всички данъци и съм здравно осигурена. Имам и необходимата адресна регистрация. Планирам да се завърна в Б-я за няколко месеца. 

Не забравяй да се отпишеш тук от здравната каса, ком ще си няколко месеца в България и да си вземеш Е 104, който да представиш в България. А помощи от България не чакай, щом си работила доброволно незнам дали имаш право на обезщетение за безработица.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 1 час, veronik_veronik написа:

Не забравяй да се отпишеш тук от здравната каса, ком ще си няколко месеца в България и да си вземеш Е 104, който да представиш в България. А помощи от България не чакай, щом си работила доброволно незнам дали имаш право на обезщетение за безработица.

Благодаря много за бързия отговор. Можете ли да ми кажете от къде трябва да взема този формуляр? 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От Здравната каса. След това ако през това време в което си в България и се връщаш отново в Германия, взимаш същият формуляр от българската здравна каса, като си платиш там осигуровките. Незнам защо не го правят автоматично.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 6.5.2018 at 15:02, IvelinaR написа:

Здравейте,

И аз пиша със следния въпрос. Работих тук 6 месеца като стажант, без да съм обвързана с университет и т.н. Тоест беше доброволен стаж. Договорът ми изтича на 14 май. Питам се дали мога да се запиша като безработна и дали имам право на някакви помощи. Не съм спирала да работя през последните 3 години, може би 4, но другият ми трудов стаж е в България. В Германия съм плащала абсолютно всички данъци и съм здравно осигурена. Имам и необходимата адресна регистрация. Планирам да се завърна в Б-я за няколко месеца. 

Практики, които не са задължителни, т.е. не се изискват в рамките на изучаването на една професия и се заплащат важи нормалното социално осигуряване, § 5 I Nr. 1 SGB V. Не ми е ясно в коя държава искате да се запишете безработна. По принцип в Германия регистрацията като търсещ работа трябва да се направи 3 месеца преди да Ви свърши договора, ако е срочен. По принцип би трябвало да я имате тази клауза в договора. Регистрацията може да стане и по телефона.

Поздрави

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, AdvokatBG написа:

Практики, които не са задължителни, т.е. не се изискват в рамките на изучаването на една професия и се заплащат важи нормалното социално осигуряване, § 5 I Nr. 1 SGB V. Не ми е ясно в коя държава искате да се запишете безработна. По принцип в Германия регистрацията като търсещ работа трябва да се направи 3 месеца преди да Ви свърши договора, ако е срочен. По принцип би трябвало да я имате тази клауза в договора. Регистрацията може да стане и по телефона.

Поздрави

Да, точно така. Практиката ми беше 6 месеца и съм се осигурявала от работодателя. Всичко си е плащано както му е редът. Понеже договорът ми е срочен и не беше подновен, той просто изтече. Прибирам се в Б-я и искам да се запиша на борсата за няколко месеца. Имам ли право да се запиша като безработна в Б-я след като съм работила 2 год непрекъснато в Б-я и 6 месеца тук в Германия. имам ли право на помощи и какви документи са ми нужни. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Зададен (Редактирано)

https://con.arbeitsagentur.de/prod/apok/ct/dam/download/documents/dok_ba013155.pdf

Актуалната брошура на Agentur für Arbeit, която ще Ви отговори на всички въпроси. Ако не се отваря горния линк, ще намерите брошурата в гугъл като дадете Merkblatt 20 Agentur für Arbeit.

Редактирано от AdvokatBG

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,обръщам се към Вас с молба за съвет.Съпругът ми работи в Бавария от януари 2018 , още е на изпитателен срок,но с добра перспектива.Има хубава квартира и в името на семейството решихме ние да отидем при него.Имаме сключен граждански брак. Понеже дъщеря ни е на 6 год.  трябва да започне първи клас в Германия.Не владеем немски език,справяме се с английски език.

Аз работя като конструктор-моделиер на CAD/CAM  system LECTRA в България.Помолих работодалят  ми да работя от Германия за българската ми заплата,но все още мисли, което ме навежда на мисълта,че няма да се съгласи.И ми трябва план Б.Имам 7 години стаж в тази фирма.Общият ми стаж в България е 20 години.

Ако се запиша на борсата в България мога ли да да си получавам обезщетението в Германия?Не бих могла да започна веднага работа в Германия,защото училището е до обяд и трябва да се грижа и за детето.Какво бихте ме посъветвали?

Поздрави Елена

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, искам да ви попитам някои неща относно работата на трудов договор в Германия и как стоят нещата с обезщетенията там. Брат ми от април месец, тази година работи в немска фирма,но живее в Холандия. Ще може ли след като направи една година стаж в тази фирма да ползва обезщетението след като няма адресна регистрация там?И какви документи ще са необходими затова?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, Цвета написа:

Здравейте, искам да ви попитам някои неща относно работата на трудов договор в Германия и как стоят нещата с обезщетенията там. Брат ми от април месец, тази година работи в немска фирма,но живее в Холандия. Ще може ли след като направи една година стаж в тази фирма да ползва обезщетението след като няма адресна регистрация там?И какви документи ще са необходими затова?

Здравейте, вашият брат смята след евентуалното напускане на работа да се премести да живее в Германия, така ли? Или си остава в Нидерландия?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Цвета написа:

Предполагам, че предвид, че местонахождението на фирмата е в Холандия, договорът е съгласно холандското законодателство, той не е назначен в Германия и командирован нали така? Така че по-скоро трябва на място да търси какви права има за обезщетение.

Ако все пак не съм ви разбрала правилно, брат ви да влезе в сайта на немското бюро по труда, там има координатори по области, пише и какви езици владеят. Може да се обади и да получи информация какви права има. Ако напусне сам, т.е. не е съкратен от фирмата 3 месеца не получава обезщетение, но има осигуровки. Ако договорът е срочен, 3 месеца преди изтичането му трабва да се регистрира в Арбайтс амт. 

Споделите после какво стана.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване