Jump to content

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия


Recommended Posts

Какво трябва да направя,за да ми бъде изплатена разликата от спирането на детските надбавки в България,което е от януари 2017 и до юли ги получавам с намелен размер,а от август в пълен размер.Моля за малко разяснения.Благодаря предварително на всички отзпвали се!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 771
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Прикрепени снимки

преди 2 часа, Venelin Atanasov написа:

А това че имам брак със майка му не ми ли дава право на детски-Kindergeld? Във една от бланките където се попълват данните на детето е написано каква родствена връзка има със декларатора (със мен)дали е биолологично дете, или  осиновен,или прието дете.според мен имам право да получавам детски нищо че не съм го осиновил.Вие как мислите.

Това,че имате брак с майката не Ви дава правото да получавате детски и то със задна дата,след като детето не е препознато,осиновено или Ваше общо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Venelin Atanasov написа:

А това че имам брак със майка му не ми ли дава право на детски-Kindergeld? Във една от бланките където се попълват данните на детето е написано каква родствена връзка има със декларатора (със мен)дали е биолологично дете, или  осиновен,или прието дете.според мен имам право да получавам детски нищо че не съм го осиновил.Вие как мислите.

Разбирам Ви,имам син от първия си брак Вашата ситуация  е като моята.Работи съпругът ми ,ние обаче имаме своя дъщеря,родена 2 г след сключване на брака ни.

Фактът ,че сте сключили брак с майката за жалост не ви прави законово обвързан с детето.Ако тя работи ще взема но не е със задна дата.Иначе ние получихме за 2 г назад .

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 38 минути, Margoto74 написа:

Какво трябва да направя,за да ми бъде изплатена разликата от спирането на детските надбавки в България,което е от януари 2017 и до юли ги получавам с намелен размер,а от август в пълен размер.Моля за малко разяснения.Благодаря предварително на всички отзпвали се!

Марго привет,ще ти кажа какво ми казаха.И при нас ни порязаха.Извади си бележка официален документ от БГ от АСП ,например декларирай ,че ти или съпруг работят тук и им поискаш документ в,който да пише ,че нямаш там право на детски.После го преведи

и напиши възражение докато не е минал срока и ще ти ги изплатят.Да има дати от кои периоди е.

Редактирано от morningstar1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
преди 10 минути, Minka Raikova написа:

Zdraveite , iskam da popitam ako decata gi nqma vav germaniq imamli pravo na decki nadbavki .Blagodarq vi predvaritelno.

 

Здравейте Минка,

има пълна и изчерпателна информация по този въпрос в темата. Разгледайте и ще се уверите. 

Основно правило във форума е да се пише на кирилица, моля спазвайте го. Регистрирайки се тук вие сте се съгласилас това. Повече информация

Поздрави и успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.Да попитам след попълване на документите къде се подават.

Имам и още един вапрос съпруга ми е от март в Германия а дъщеря ни е студентка трета година в БГ и е на 21г.Може ли да вземе за миналите години д.надбавки.Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
На 9/25/2017 at 14:40, Venelin Atanasov написа:

А това че имам брак със майка му не ми ли дава право на детски-Kindergeld? Във една от бланките където се попълват данните на детето е написано каква родствена връзка има със декларатора (със мен)дали е биолологично дете, или  осиновен,или прието дете.според мен имам право да получавам детски нищо че не съм го осиновил.Вие как мислите.

Здравейте, според мен за Фамилиенкасе е важно кой полага грижи за  детето. Ако то живее с вас, може да стане. 
Аз мисля, че не пречи да пробвате. Само че не зная, и в този случай, както и в моя, кой трябва да подаде молбата- вие или майката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, съпругата ми работи от близо две години в Германия, а аз работя в България. До преди месец и половина децата бяха в БГ при мен, а сега са при нея. Подадохме документи в Германия и тя получава детски за двете деца, но в намален размер. Когато подаваше документи в Германия, бяхме подали и за това че не получаваме детски тук в БГ (на практика никога не сме получавали детски в БГ). Децата са регистрирани на адреса на съпругата ми, копия от адресните регистрации са изпратени в Майнц, но до момента детските са в намален размер. Какво трябва да направим, за да разрешим този проблем?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,нова съм в групата.Привет от мен.

Mоже ли имейл адрес на касата в Маинц,където да се поинтересувам за нашите документи,дали се обработват и т.н

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 10/10/2017 at 10:08, yordanov63 написа:

Здравейте, съпругата ми работи от близо две години в Германия, а аз работя в България. До преди месец и половина децата бяха в БГ при мен, а сега са при нея. Подадохме документи в Германия и тя получава детски за двете деца, но в намален размер. Когато подаваше документи в Германия, бяхме подали и за това че не получаваме детски тук в БГ (на практика никога не сме получавали детски в БГ). Децата са регистрирани на адреса на съпругата ми, копия от адресните регистрации са изпратени в Майнц, но до момента детските са в намален размер. Какво трябва да направим, за да разрешим този проблем?

Здравейте  yordanov63,

колко време е минало от получаването на решението от Familienkasse за отпускане на Kindergeld  в намален размер?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Крякащата тайфа написа:

Здравейте  yordanov63,

колко време е минало от получаването на решението от Familienkasse за отпускане на Kindergeld  в намален размер?

От юни или юли 2016 година.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, yordanov63 написа:

От юни или юли 2016 година.

Твърде търпеливо сте чакали. Една година е била достатъчна, за да обработят документите ви. В общия случай всичко става автоматично и не се подава специална молба.

Задължително е съпругата ви да се обади на сервизния телефон на Familienkasse и да пита дали има документи по нейния Kindergeld-Nr., които да са евентуално все още в процес на обработка, т.е. все още се проверява нещо, преди да ви изплатят разликата.

Въведете текста задна дата в полето за търсене горе и ще намерите коментарите и на други потребители по този въпрос. Мисля, че само на един потребител все още не са изплатили разликата. Всички други си я получават рано или късно. Но все пак е жажно да се говори с  Familienkasse и да се разбере какво става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, rodenivbg написа:

Тук не е група, а интернет форум. Не винаги е удачно да използвате копи/пейст функция.

 

Касата на кое?!?

Интересуваме,имейл адрес на касата в Майнц,където можем да проверим дали се обработват нашите документи за детски надбавки и воообще дали са подадени .Ние сме ги подали до работодателя,но незнаем дали той ги е  подал към касата за обреботване.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, plamentkk написа:

Интересуваме,имейл адрес на касата в Майнц,където можем да проверим дали се обработват нашите документи за детски надбавки и воообще дали са подадени .Ние сме ги подали до работодателя,но незнаем дали той ги е  подал към касата за обреботване.

 

 

Това е мейла на фамилиенкасе в Майнц. Familienkasse-Rheinland-Pfalz-Saarland.F12@arbeitsagentur.de, и Телефон: 0800 4 5555 30.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Някои знае ли дали е вярно.чевсяка година трябва да се подават документите за детските? Има ли такова нещо или само слухове?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 В решението за детските пише до кога са отпуснати до коя година.Не се подава всяка година, а само ако има някаква промяна

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да зна,че е така но ми казаха че от следжащата година трябва всяка година да се подават наново документите. Което за мен е глупаво,но така се говори

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента съпругата ми е получила въпросник, за проверка на правото за получаване на детски надбавки, заради новата регистрация на децата в Германия. И все едно кандидатстваме отново за детски, като изискват и още един документ от социалните в БГ (Kopie des Ablehnungsbescheides über die beantragten Rentenleistungen des Rententrägers in Ihrem Heimatland - копие от отказа за получаване на детски във Вашата страна. Поне така си го преведох). Ако е тази служебна бележка за която си мисля, то тука я издават лично срещу лична карта. От къде мога да си изтегля формуляра KG 71-bg в PDF формат за да го попълня?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎10‎/‎21‎/‎2017 at 23:16, Taib Peltek написа:

Някои знае ли дали е вярно.чевсяка година трябва да се подават документите за детските? Има ли такова нещо или само слухове?

Няма да се изненадам, ако направят такива промени за определени категории получатели. Немската администрация непрекъснато бива изненадвана от хитростта на голяма част от имигрантите и желанието им непременно да изработят системата. За щастие системата реагира адекватно и сравнително бързо. Когато излезе новият Merkblatt Kindergeld 2018 ще стане ясно дали ще има подобни промени.

 

преди 22 часа, yordanov63 написа:

В момента съпругата ми е получила въпросник, за проверка на правото за получаване на детски надбавки, заради новата регистрация на децата в Германия. И все едно кандидатстваме отново за детски, като изискват и още един документ от социалните в БГ (Kopie des Ablehnungsbescheides über die beantragten Rentenleistungen des Rententrägers in Ihrem Heimatland - копие от отказа за получаване на детски във Вашата страна. Поне така си го преведох). Ако е тази служебна бележка за която си мисля, то тука я издават лично срещу лична карта. От къде мога да си изтегля формуляра KG 71-bg в PDF формат за да го попълня?

"Kopie des Ablehnungsbescheides über die beantragten Rentenleistungen des Rententrägers" in Ihrem Heimatland не е "копие от отказа за получаване на детски", а документ за неполучаване на пенсия и други свътзани с нея добавки. Това е нещо ново и нямам представа как изглежда и защо го искат, но така или иначе всички подобни документи би трябвало да се изискват от Familienkasse по служебен път от съответните институции в България.

Актуалният формуляр (както и всички други актуални формуляри за Kindergeld) се изтеглят от сайта на Bundesagentur für Arbeit. В полето за търсене се пише Formulare Kindergeld и като резултат от търсенето излизат няколко неща, включително Die wichtigsten Merkblätter und Formulare der Familienkasse (това е списъкът с актуалните формуляри, като за голяма част от тях има и секции "In anderen Sprachen" с преведени версии). Нарочно не давам директния линк, защото сайта на Bundesagentur für Arbeit търпи непрекъснати промени и още утре моят линк може да бъде невалиден.


Аз погледнах списъка с актуалните формуляри, но не намерих там KG 71. За какво се отнася този формуляр?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е формуляр за Fragebogen zur Prüfung des Anspruchs auf Kindergeld - Въпросник за проверка правото за получаване на детски надбавки. Също така получиха и решение, че със задна дата (но от датата на адресна регистрация на децата в Германия) ще получи детските, т.е. за около 2 месеца.

Begründung:

Ihre Kinder leben seit dem 21.08.2017 in Deutschland. Anspruch auf volles Kindergelde besteht ab dem Folgemonat der Einreise. Die Bescheinigung der bulgarischen Behörde über die Nicht-Zahlung des Kindergeldes wegen mangelnder Antragstellung ist nicht ausreichend für den Anspruch auf volles deutsches Kindergeld (es muss eine aussagekräftige Begründung vorliegen, weshalb kein Anspruch auf bulgarisches Kindergeld besteht, z.B. Anspruchsvorrang von Deutschland nach EU-Verordnung, oder Überschreiten der bulgarischen Einkommensgrenze).

Причина:

Вашите деца живеят в Германия от 21.08.2017. Правото на пълна надбавка за дете съществува към момента на вписването. Сертификатът на българските власти за неплащане на издръжка на дете поради липса на заявление не е достатъчно (за придобиване на право на пълни немски детски надбавки, той трябва да бъде със съдържателно обяснение, защо нямате право на български издръжка на дете например, претенция за приоритет от Германия нормативните разпоредби на ЕС или надхвърлящо границата на доходите в България). Тук превода е мой.

А наистина не знам защо изискват такъв документ за неполучаване на пенсия, и двамата сме в работоспообна възраст.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 13.3.2015 at 20:32, Daniela Uzunova написа:

...

Ако познанията ви по немски език са слаби или никакви, може да отидете с приятел, който говори езика до Familienkasse и да си вземете формуляр, който е на български език, в него са посочени документите които трябва да представите. Не е толкова страшно колкото изглежда. Ако разчитате на новоизлюпените "фирми" за съдействие, там ще ви вземат поне по 150 евро на дете, като крайният резултат не е ясен. В много институции са дадени и  указания на руски език, така че алтернатива винаги има.

...

Здравейте,Прегледах формуляра но не разбрах,трябва ли да представя документ  в уверение на това,че съпругата ми няма доходи в България,тъй като счетоводителката ми каза,че е необходим такъв документ!

Благодаря !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здравейте , и хубава събота и неделя!!!

да попитам и аз чува се , че от догодина 2018 детските ще се връщат само за 6 месеца назад , някой ,може ли да ми покаже в коя разпоредба е написано това. Също така , имал ли е някой случай за получаване на детски за дете над 18 г , учи в БГ университет , плащат ли за месеците когато е ваканция . благодаря Ви предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 26.10.2017 г. at 11:12, yordanov63 написа:

Това е формуляр за Fragebogen zur Prüfung des Anspruchs auf Kindergeld - Въпросник за проверка правото за получаване на детски надбавки.

...

А наистина не знам защо изискват такъв документ за неполучаване на пенсия, и двамата сме в работоспообна възраст.

Според мен изискват подобни неща, първо защото има различни закони,  по които се получава право на Kindergeld (по единия от тях получаването на песния играе роля) и второ - защото човек може по някаква причина да получава пенсия и преди навършване на пенсионна възраст.

 

На 28.10.2017 г. at 14:37, Naiden Iliev написа:

Здравейте,Прегледах формуляра но не разбрах,трябва ли да представя документ  в уверение на това,че съпругата ми няма доходи в България,тъй като счетоводителката ми каза,че е необходим такъв документ!

Благодаря !!!

Наличието или липсата на доходи за съпругата ви няма отношение към правото за получаване на Kindergeld. Не мога да се сетя като приложение към кой точно формуляр за Kindergeld е необходимо да се прикрепи този документ от България. Може ли да попитате счетоводителката си?

 

преди 1 час, fff223 написа:

... да попитам и аз чува се , че от догодина 2018 детските ще се връщат само за 6 месеца назад , някой ,може ли да ми покаже в коя разпоредба е написано това. Също така , имал ли е някой случай за получаване на детски за дете над 18 г , учи в БГ университет , плащат ли за месеците когато е ваканция . благодаря Ви предварително

Законът се казва Steuerumgehungsbekämpfungsgesetz (StUmgBG). Чрез него се правят корекции в различни закони, вкл. § 66 Absatz 3 Einkommensteuergesetz (EStG).

По отношение на детските след 18 г. е писано вече в темата. Просто използвайте функцията за търсене :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Аз съм нов във форума. Приятно впечатление прави това колко са доброжелателно всички участници. Искам да задам няколко въпроса "с повишена сложност". Искам да тръгна за Германия да поработя(за първи път). Въпроса ми е- мога ли да кандидатствам за детски набавки. Децата ми са с Бълг.паспорти и Беларус. паспорти, но са родени и живеят в Беларус.(6и9год.)и там учат. В Бълг. сме идвали само на море. Майка им е беларуска. Адресна РЕГИСТРАЦИЯ в Бълг. имат. Брак нямаме, но можем да подпишем по всяко време. Децата са с моята фамилия. И ако сега замина, предполагам, че това за 4те години назад важи само за тези, които са работили в Германия през това време, или....? И ако е възможно, какви документи да приготвя, докато съм в България. Детски и помощи от Бълг. не сме взимали, но сме получавали от Беларус по белоруските паспорти до 3 годишна възраст. Предварително благодаря! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, някой дали е имал такъв проблем с детцки документи.. вчера получих писмо и пише ей това.

bitte lassen sie eine schlüssige bescheinigung zukommen aus der hervorgeht wieviel Familienleistungen sie bekamen..

преди това бях пратил удаствориплние от социяла  в кои периоди и какви помащи сме получавали..


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здравейте отново и хубава неделя!Благодаря на крякаща тайфа за отговора , имам и още едно питане .Знае ли някой , ако върнат детските със задна дата , трябва ли да се декларира ли получената сума за минали години в данъчната декларация за 2017 , която се подава през 2018 година.Благодаря:)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте благодаря ви за този форум много е полезен .Имам един въпрос , съпруга ми работи  в Германия от ноември 2016 аз и децата ни сме в България за сега.Подадохме документи за детски  последното което ни поискаха бяха бележки от училищата където учат нашите деца и адресните ни регистрации . Искам да попитам проблем ли е че аз и децата ни сме на различни адресни регистрации от съпруга ми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добър и спорен ден! Прочетох за промените в закона за изплащане на семейни добавки със задна дата , но доколкото схванах , тези промени касаят молбите , подадени след 01.01 2018 , а правилото за 6 месеца назад влиза в сила от 01.11.2019 г. Моля ако някой е прочел  тези изменения и е разбрал друго , да отговори , предварително благодаря. Също така някой знае ли сумата за детски добавки  , която е изплатена със задна дата , дали трябва да се декларира в  годишната данъчната декларация . Още веднъж хубав ден на всички!!!:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, fff223 написа:

Добър и спорен ден! Прочетох за промените в закона за изплащане на семейни добавки със задна дата , но доколкото схванах , тези промени касаят молбите , подадени след 01.01 2018 , а правилото за 6 месеца назад влиза в сила от 01.11.2019 г. Моля ако някой е прочел  тези изменения и е разбрал друго , да отговори , предварително благодаря. Също така някой знае ли сумата за детски добавки  , която е изплатена със задна дата , дали трябва да се декларира в  годишната данъчната декларация . Още веднъж хубав ден на всички!!!:)

Промените в сроковете за кандидатстване

За да получат помощ от деца, родителите трябва да подадат заявление в семейния фонд. Прилагат се сроковете за кандидатстване. Съгласно настоящото определение, обезщетението може да бъде поискано със задна дата в срок от четири години (§ 169 AO). По-конкретно, това означава, че доходите за деца все още могат да се прилагат с обратна сила за 2013 г. до края на 2017 г.

От следващата година обаче този период ще бъде значително съкратен. От началото на 2018 г. се прилага максимален срок от шест месеца, в който се отпускат обезщетения за деца със задна дата. Ако в момента имате обезщетения за деца от последните няколко години, трябва да действате спешно до края на тази година.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте и от мен.Нова съм във форума и искам за поздравя всички, които споделят своите знания и опит по тази тема. От няколко дни чета и получих много полезна информация, но не намирам отговор на въпроса, който ме вълнува.Ще се опитам накратко да изложа ситуацията при нас. Бащата на детето ни(наричам го така, защото нямаме сключен граждански брак, но живеем заедно) работи от 2015 год. с трудов договор в Германия.Ние с детето живеем в България в неговото жилище.Детето е с адресна регистрация в жилището на баща си ,но моят постоянен и настоящ адрес се различава от този на детето и бащата.Та въпросът ми е при положение ,че детето се води на адреса на баща си в България, а аз на друг адрес, би ли било това проблем т.е. може ли да ни откажат детски от Германия.Само искам да спомена ,че на този етап не мога да си сменя адресната регистрация за да сме на един адрес, тъй като трябва декларация от бащата ,че е съгласен да се регистрирам на този адрес, а той е в Германия.

P.S Все още не сме подали документи за детски .След като преди няколко дни прочетох, че от 2018 ще могат да се изплащат само 6 месеца назад започнах да събирам документите.

Ще съм много благодарна, ако някой ме посъветва възможно най скоро дали това ще  е проблем.

Благодаря предварително.

Хубав и спорен ден!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте, нуждая се от помощ! Това писмо получи съпруга ми, който работи в Германия и е подал още лятото документи за детски. Аз с двете ни деца живеем в България. Тъй като съпруга ми не разполага с време и не знае немски даде на един счетоводител да му подготви документите и уж всичко беше наред. Сега доколкото разбирам му искат пак документи /адресна регистрация в Германия, служебна бележка от работодателя му в Германия и удостоверение от Социалните в България, че не взема детски/. Притеснява ме, че тези документи вече сме ги изготвяли и подавали. Дали искат просто някаква актуализация! И дали удостоверението от Социалните трябва да е някакво по специфично?

IMG-5b788d37937385390e5a47dc5bb04161-V.jpgIMG-a51d46f19adbcd10045005f08418d489-V.jpg

IMG-b04df251039cfd3246327e8389a89745-V.jpgIMG-da0685d8aa0c14ce7822342483cf55fc-V.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..