Jump to content

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия


Recommended Posts

преди 19 часа, Zlateva написа:

... Та по повод това имам няколко въпроса,защо ми искат това Приложение Чужбина след като детето е тук в Германия ,дори ходи на училище?И къде в Бг трябва да го заверя,тъй като се обадих в Дирекция социално подпомагане и от там ми казаха ,че не заверяват такива приложения,правели заверка само на формуляри F401,411.Благодаря предварително и се извинявам, ако се повтарям,но изчетох много по темата за Kindergeld и  никуде не намерих отговор на моите въпроси.Публикувам и писмото от Familienkasse.

 

Това е документ явно от пакета документи,които и ние попълнихме,но не сме го заверявали.

 

преди 35 минути, natusikbg написа:

Здравейте, видях че сте в подобна ситуация както нашата, искам да ви питам, за Е401 от чие име беше подадено от вас или от името на жена ви. Т. К. Във Варна ми казаха че трябвало от името на бившия ми мъж, а счетоводителката му каза че от моето име. После в соц. Служба във Варна все пак го попълних от мое име, дали не е грешка. 

Нашите документи всички са подписани от името на мъжът ми,той е с този номер и е в Германия,а аз с децата съм в България!

Но не знам дали ви отговарям адекватно,защото ние все още сме в процедура-чакане.

Редактирано от 1984
Свързване на последователно публикувани мнения
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 771
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Прикрепени снимки

Здравейте,мъжът ми работи в Германия,подал е документи за детски.Днес е получил отговор с документи,които да попълни и да им върне.Въпроса ми е свързан с това ,че аз получавам инвалидна пенсия в България-някой да е наясно дали това е проблем.В документа който трябва да попълни трябва да се посочи дали аз или той получаваме пенсии или някакви помощи и да се посочи от коя институция са .Какво точно трябва да се напише,и дали парите,които получавам като пенсия ще ни бъдат спрени евентуално от детските след това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички в групата. Искам да дам и аз малко полезна информация. Формулярите Е401 и Е411. Първо си ги изтегляте на български език и разпечатвате , след това ги подпълвате и изпращате на адрес София 1051 ул"Триадица "12 МТСП. Те ви ги връщат подпълннени и подпечатени и след това като е обяснено тук в форума ги изпращате на Familienkasse. Мисля, че е по добре това да го направи някой от България и след това да ви изпрати вече подпълнените документи на вас в Германия. Дано и аз да съм полезна с тази информация, защото благодарение на този сайт подпълних и изпратих всички документи. На всички вас пожелавам весело посрещане на предстоящите празници! !!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 23.11.2018 г. at 15:07, Стела написа:

Днес получихме отговор от Фемили касата, одобрени сме за детските. Ще ги изплатят със задна дата, от датата на адресната регистрация. Само да уточня, бях изпратила документ от социалните от БГ, който не преведох на немски, тъй като прочетох тук, че те имали преводачи...Върнаха ми го за превод..

Здравей Стела,

преди всичко поздравления за отлично свършената работа . Също така, много ти благодаря за обратната информация. Ще те помоля все пак да потвърдиш още веднъж, че Kindergeld ще ги получава дядото в Германия  за внука си, за когото се грижи. Нали така?

 

На 26.11.2018 г. at 16:21, Надявахид написа:

Здравейте, от януари 2018 г съм в Германия, юни месец подадах документи за детски, октомври получих отказ. Написах жалба, отново получих писмо с четири листа. От пръв поглед е отново отказ. Дъщеря ми е в България с баща си, с когото нямам брак. Детските винаги аз ги получавах до края на миналата година. В първото писмо пишеше, че щом детето е в България с него, той трябва да подаде. Той и да подаде, което е невъзможно, няма да му дадат, понеже заплатата му надвишава според институциите. Какво да направя 

 

Здравей Надявахид,

не разбрах дали вие сте получавали Kindergeld от Германия, които после са ви ги спрели или имате предвид, че в България вие сте получавали тези пари? Иначе направете както са ви казали от Familienkasse. Нека бащата подаде документите или поне ги подпише, а вие ги попълнете и изпратете. Колко голяма е заплатата му няма никакво значение за немските детски надбавки.

 

На 27.11.2018 г. at 13:42, krasulka80 написа:

Привет на всички!

Имам нужда от помощ относно детските надбавки в Германия.Съпругът ми работи от септември,тази година в Германия.Аз и дъщеря ни също живеем в Германия,само че в друг град.Аз съм безработна.Съпругът ми е подал документи за детски,но получи отказ,като са посочили за причина,че детето не живее в неговото домакинство.Как и по какъв начин трябва да се попълнят документите,за да може аз да получавам детските?Благодаря ви предварително!!!

Здравейте krasulka80,

просто вие подайте документите, този път от ваше име и нещата ще се получат. Няма да стане бързо, но рано или късно ще получи тези пари.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 4.12.2018 г. at 16:48, Zlateva написа:

Здравейте ,искам да споделя с вас и няшият казус.Мъжът ми работи в Германия от миналата година,но не е  получавал детски от там ,тъй като детето ни е с телк  и си получавахме обещетението от България.Август месец се преместихме и ние с детето в Германия,регистрирахме се и всичко както си му е редът.Септември подадохме документи за детски надбавки и началото на октомври получихме отговор ,че ни отпускат детски от септемри месец.До тук добре,но след две-три седмици получихме писмо от Familienkasse,че трябва в срок да изпратим Удостоверение за семейно положение и Приложение Чужбина към молба-декларация за германски детски надбавки, които трябва да се заверят в България(така ни го преведоха по компетентни хора от нас).Та по повод това имам няколко въпроса,защо ми искат това Приложение Чужбина след като детето е тук в Германия ,дори ходи на училище?И къде в Бг трябва да го заверя,тъй като се обадих в Дирекция социално подпомагане и от там ми казаха ,че не заверяват такива приложения,правели заверка само на формуляри F401,411.Благодаря предварително и се извинявам, ако се повтарям,но изчетох много по темата за Kindergeld и  никуде не намерих отговор на моите въпроси.Публикувам и писмото от Familienkasse.

Здравейте Zlateva,

в този случай Familienkasse следва процедурата и ще провери възможността дали случайно не ви се полагат и Kindergeld за някакъв период преди август 2018 г. Точно по тази причина ви искат E401/E411 (това са първия и третия документ в писмото). Тях евентуално ще ви ги попълнят и заверят в България.

Вторият документ е т.нар. Приложение Чужбина (KG 51).  Може да се изтегли дори и на български език и просто се попълва. Заверява се само последната му страница - Arbeitgeberbescheinigung от работодателя на съпруга ви в Германия. По тези формуляри нищо не се заверява в България.

 

На 6.12.2018 г. at 18:54, darsi написа:

Здравейте,мъжът ми работи в Германия,подал е документи за детски.Днес е получил отговор с документи,които да попълни и да им върне.Въпроса ми е свързан с това ,че аз получавам инвалидна пенсия в България-някой да е наясно дали това е проблем.В документа който трябва да попълни трябва да се посочи дали аз или той получаваме пенсии или някакви помощи и да се посочи от коя институция са .Какво точно трябва да се напише,и дали парите,които получавам като пенсия ще ни бъдат спрени евентуално от детските след това.

Здравейте darsi,

попълнете си коректно формулярите и няма да има проблем. Получаваната пенсия в България (вкл. инвалидната) нямат отношение към размера на детските в Германия. Няма да ви намалят парите по тази причина.
 

преди 13 часа, Марина написа:

Здравейте, имам проблем с попълването на "Удостоверение за семейно положение за отпускане на детски надбавки" (KG 53bg). Въпросът ми е дали документът трябва да се попълни на немски, латиница или кирилица? Изпратен е специално от Familienkasse на съпруга ми, живеещ в момента в Германия. Пожелавам ви весело посрещане на празниците!

Здравейте Марина,

по-бързо ще ви обработят документите, ако формуляра е попълнен на латиница (немски) с печатни главни букви. Ако го попълните на български език също не е грешка, макар че Nikolinka спомена по-горе, че са и върнали някакви документи сама да си ги преведе. Но аз съм 100% сигурен, че поне формулярите, които са двуезични имате право да ги попълните на който от двата езика пожелаете.

До скоро ...

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎12‎/‎12‎/‎2018 at 22:10, Крякащата тайфа написа:

Здравей Стела,

преди всичко поздравления за отлично свършената работа . Също така, много ти благодаря за обратната информация. Ще те помоля все пак да потвърдиш още веднъж, че Kindergeld ще ги получава дядото в Германия  за внука си, за когото се грижи. Нали така?

Здравейте! 

Точно така..синът ми е студент в Германия, там живее при дядо си, който работи в Германия /между другото сина ми също работи , но на миниджоб/ ..и тъй като и двамата са регистрирани на един адрес, дядото има право да получава детските. В документите сме посочили банковата сметка на сина ми, няма проблем да ги превеждат на него..Ние родителите живеем в БГ, документите се подават от името на дядото. Ако мога да помогна с още нещо, на разположение съм :)) И само да уточня...документите, които ни изискваха от България от социалното, многоезичен акт за раждане и  т.н.  ги сканирах и ги изпращах по имейл на синът ми. Той ги разпечатваше на принтер и ги изпращаше във Фемили касата, по пощата или куриер не съм изпращала нищо.

Желая ви Весели празници на всички!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, някой дали може да ми помогне ?!? Подадахме детски с бившия ми мъж в Германия където той живее и работи и те ги изплатиха но той даде неговата банкова сметка и задържа по голямата част от сумата!!!! Не желае да ги даде... съвет?!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте,

Отново имам нужда от вашата помощ!Мъжът ми работеше в Германия, но се върна в България,заради здравословни проблеми с майка си.Все още е в неплатен отпуск,но до 31.01.След това фирмата ще прекрати трудовите си правоотношения с него.Писаха му,че когато се върне в Германия ще ги подновят.А той ще може да се върне най-рано в края на месец Април.Междувременно ,ние сме в процедура за одобряване за детски.Трябва да попълним формуляра KG53 за семейно положение и да го изпратим.

Въпросът ми е - има ли вероятност да ни откажат детски, като в момента е без адресна регистрация в Германия, от 01.02.2019 ще е и без работодател , т.е единствено му остава ID номера /или данъчният номер/.Трябва ли да изпратим някакъв формуляр-с обяснение на Familienkasse, че поради здравословни причини на близък човек,той е в България и че ще се върне в Германия отново през м.Април 2019г и ще работи при същият работодател.

Благодаря Ви!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎1‎/‎2‎/‎2019 at 23:08, danny_76 написа:

Здравейте,

Отново имам нужда от вашата помощ!Мъжът ми работеше в Германия, но се върна в България,заради здравословни проблеми с майка си.Все още е в неплатен отпуск,но до 31.01.След това фирмата ще прекрати трудовите си правоотношения с него.Писаха му,че когато се върне в Германия ще ги подновят.А той ще може да се върне най-рано в края на месец Април.Междувременно ,ние сме в процедура за одобряване за детски.Трябва да попълним формуляра KG53 за семейно положение и да го изпратим.

Въпросът ми е - има ли вероятност да ни откажат детски, като в момента е без адресна регистрация в Германия, от 01.02.2019 ще е и без работодател , т.е единствено му остава ID номера /или данъчният номер/.Трябва ли да изпратим някакъв формуляр-с обяснение на Familienkasse, че поради здравословни причини на близък човек,той е в България и че ще се върне в Германия отново през м.Април 2019г и ще работи при същият работодател.

Благодаря Ви!

Здравейте danny_76 !

За всякакви промени трябва да се уведоми Фемили касата. Документът, с който се уведомява е KG45. Може да го изтеглите от сайта им. Доколкото знам детските се изплащат на човек работещ в Германия, тъй като плаща данъци там...но те ще ви информират най-добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много Ви благодаря за отговора!

Така е,трябва да се уведомява с формуляра,но не е ли в случай ако получаваме в момента детски,тогава да ги уведомим  за каквато и да е промяна на обстоятелствата? Не знам,да не би да сгреша !?

Ох,ужас!Струва ми се,че ще си загубим шанса за детски, поради стеклите се  житейски ситуации и всичко ще е било напразно - документи, време, средства и т.н

Благодаря Ви!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 40 минути, danny_76 написа:

Много Ви благодаря за отговора!

Така е,трябва да се уведомява с формуляра,но не е ли в случай ако получаваме в момента детски,тогава да ги уведомим  за каквато и да е промяна на обстоятелствата? Не знам,да не би да сгреша !?

Ох,ужас!Струва ми се,че ще си загубим шанса за детски, поради стеклите се  житейски ситуации и всичко ще е било напразно - документи, време, средства и т.н

Благодаря Ви!

Естествено, че ще ви откажат детските. На какво основание очаквате да получавате помощ за отглеждане на деца от държава, в която не присъствате и не плащате данъци?!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, нова съм във форума и имам следния казус

Детето има двойно гражданство, баща й е немец, но нямаме брак.  До края на м. септември 2016 година бяхме регистрирани с детето на адреса на баща й в Германия, като той получаваше полагащите й се детски надбавки. От октомври 2016 година детето и аз вече живеем постоянно в България, поради което подадохме  заявление за променени обстоятелства, спряха помощта на името на бащата и ни казаха, че трябва аз да кандидатствам. На 4 декември 2017 година аз подадох в срок молба за получаване на полагаемите й се в Р Германия детски надбавки на мое име, считано от октомври 2016 година. 
Сега съм получила писмо от касата, че освен разни документи, свързани с бащата на детето, искат от мен документ от нашите служби получавала ли съм помощи и ако не, защо, и освен това искат от мен да кандидатствам да помощи тук и да им изпратя отговор на молбата. (
Bescheinigung  über Höhe und Dauer der bulgarischen  Familienleistungen.  Sollten keine Leistungen gezahlt worden  sein, muss der Bescheinigung der Grund für die Nichtzahlung zu entnehmen sein. Wenn  kein Antrag eingereicht wurde, muss ein Antrag bei der bulgarischen Familienkasse gestellt werden und eine Kopie des Bescheides  übersandt werden.)
Първо, нашите социални служби тук издават само документ дали от определен период съм получавала помощи или не, като не посочват мотиви. Вече подадох такава молба за справка-удостоверение за получавани помощи, като посочих периода от септември 2016 до момента. Проблемът е, че няма да посочат защо.
(истината е, че е защото аз не съм кандидатствала)
По повод на кандидатването за същата помощ в България считам, че не би следвало да ми я искат, ако се спазват правилата за приоритетност, според които  първостепенната държава, отговорна за предоставяне на обезщетения, е страната, в която правото се основава на заетост (бащата е немски гражданин, който работи и се осигурява в Германия). Ако правото се основава на заетост в две страни, тогава страната, в която живеят децата, е отговорна за предоставянето на обезщетения, при условие че единият родител работи там (аз обаче съм безработна в България). В противен случай това е страната, която плаща най-високи обезщетения. – тоест, Германия трябва да е основно отговорна за изплащане на семейните помощи и да се явява първостепенна държава, защото правото на обезщетение там се основава на заетост на единия от родителите  и семейните помощи за отглеждане на детето следва да се получават Р Германия без да имам право на обезщетение и/или други надбавки в Р България, тъй като обезщетенията, на които имаме право от „първостепенната" държава, са по-високи в сравнение с тези, които бихме получавали от Р България като „второстепенната" държава, в която също имаме права.
Ако обаче кандидатствам тук по общия ред, ще ми отпуснат помощта, защото нямам брак с бащата и хич и не са чували за правила за приоритетност, даже в заявлението, което се подава дори нямам опцията да обясня ситуацията. Не ми се ще да изпадам в хипотезата на друг потребител тук, четох някъде по-назад, че са му спряли детските точно защото получава от България същата помощ.

Как да постъпя в този случай?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 часа, danny_76 написа:

Много Ви благодаря за отговора!

Така е,трябва да се уведомява с формуляра,но не е ли в случай ако получаваме в момента детски,тогава да ги уведомим  за каквато и да е промяна на обстоятелствата? Не знам,да не би да сгреша !?

Ох,ужас!Струва ми се,че ще си загубим шанса за детски, поради стеклите се  житейски ситуации и всичко ще е било напразно - документи, време, средства и т.н

Благодаря Ви!

Ако не ги уведомите и ви одобрят, после ще трябва да ги връщате...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Все още не съм намерила решение на моя казус, но докато търсех информация, попаднах на няколко документа, които може да са полезни и на други с моя или подобен на моя проблем.  Качвам ги тук, дано са в помощ на някой:

При определяне правото на семейни обезщетения в няколко държави, компетентните национални органи трябва да вземат под внимание положението на двамата родители в решението коя държава е приоритетно отговорна за изплащане на обезщетенията. Решението се основава на правила за приоритетност, според които  първостепенната държава, отговорна за предоставяне на обезщетения, е страната, в която правото се основава на заетост. Пак според същите правила, ако правото се основава на заетост в две страни, тогава страната, в която живеят децата, е отговорна за предоставянето на обезщетения, при условие че единият родител работи там. В противен случай това е страната, която плаща най-високи обезщетения, като допълнителни надбавки не се дължат, ако обезщетенията, на които имаме право от „първостепенната" държава, са по-високи в сравнение с тези, които бихме получавали от Р България като „второстепенната" държава, в която също имаме права.

В този смисъл са разпоредбите на глава 8, чл. 68 на Регламент (ЕО) № 883/2004 на Европейския парламент и на Съвета, изменен с Регламент №1368/2014 г. на ЕК от 17.12.2014 година, относно  правилата  за  предимство  в  случай  на  съвпадане  на  семейни  обезщетения. Същите тълкувания дава и РЕШЕНИЕ  №  F1 от  12  юни  2009  година  на Административната комисия за координация на системите за социална сигурност - “Когато  семейните  обезщетения  са  платими  от  повече  от една  държава-членка,  правата  на  семейни  обезщетения  в държавата-членка,  в  която  правата  произтичат  на  базата на  получаване  на  пенсии  или  на  пребиваване,  се  спират до  размера  на  семейните  обезщетения,  предвиден  от държавата-членка,  в  която  правата  произтичат  от дейност  като  заето  или  като  самостоятелно  заето  лице“.

https://www.mlsp.government.bg/ckfinder/userfiles/files/politiki/rabota v chujbina/socialni prava v es/resheniya na administrativnata komisiya/decision F1.pdf

По повод на Е 411, регламента е категоричен,  че а) Ако компетентната институция не разполага с информация, която да сочи, че дадена професия (или дейност, третирана като такава по смисъла на Решение № 119), даваща право на семейни обезщетения, е упражнявана в държавата по пребиваване на членовете на семейството, тази институция изплаща пълния размер на семейните обезщетения.  Ако има такива съмнения, компетентната институция може да  изиска от институцията по мястото на пребиваване на членовете на семейството информация относно правото на семейни обезщетения в държавата по пребиваване на членовете на семейството в съответствие с образец на формуляр Е 411. Той обаче се попълва и разменя само между институциите на държавите-членки, според Регламент 987/2009  и в този смисъл ние не бихме могли сами да изискваме от компетентните ни служби попълването на такъв формуляр. (Решение № 17 от 10 октомври 1990 г, относно прилагането на чл. 76 от Регламент (ЕИО) №1408/71 (91/425/ЕИО)


Аз все още издирвам кой да ми напише грамотен отговор на искането на касата в България ....ако сте били в подобна ситуация, ще се радвам да споделите опит и/или идеи как да подходя.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 3.1.2019 at 13:50, Guest01 написа:

Ако обаче кандидатствам тук по общия ред, ще ми отпуснат помощта, защото нямам брак с бащата и хич и не са чували за правила за приоритетност, даже в заявлението, което се подава дори нямам опцията да обясня ситуацията. Не ми се ще да изпадам в хипотезата на друг потребител тук, четох някъде по-назад, че са му спряли детските точно защото получава от България същата помощ.

Здравейте Guest01,

за случай като вашия правилата се променят доста динамично. Очаквам в скоро време да се стигне и до решение, което да свързва размера на детските надбавки, изплащани в чужбина покупателната способност в съответната държава. Впрочем вече се обсъждат подобни промени.

Аз лично се затрудних да разбера кой е основния въпрос, който ви вълнува. Доколкото разбирам главното колебание е дали няма да сгрешите, ако подадете молба за Kindergeld от България, така че ще се спра на него. Ккато казах, нещата в посоката на изплащане на Differenz-Kindergeld (Unterschiedsbetrag, Teilkindergeld) се променят непрекъснато, но би трябвало информацията на сайта на Agentur für Arbeit да е достоверна. Та там има един документ Merkblatt "Kindergeld in grenzüberschreitenden Fällen". В него има една т.6 на стр. 4, в която точка е описан точно вашия случай, само че вместо България е използвана Франция. Предполагам, че текстът на немски няма да ви затрудни и би трябвало да ви увери, че подаването на молбата от ваше име е единствения правилен начин. При това поне за момента правилата са такива, че щом бащата работи, вие би трябвало да получите поне разликата (Unterschiedsbetrag) между българските и немските добавки. Това положение може да се промени доста бързо. Достатъчно е някой немски съд да излезе със съответното решение и край. Имам някакви спомени, че с проблема се занимаваше дори Европейския съд, но нямам идея какво се случи и дали вече се е произнесъл.

 

До скоро ...

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎1‎/‎4‎/‎2019 at 18:00, Крякащата тайфа написа:

Здравейте Guest01,

за случай като вашия правилата се променят доста динамично. Очаквам в скоро време да се стигне и до решение, което да свързва размера на детските надбавки, изплащани в чужбина покупателната способност в съответната държава. Впрочем вече се обсъждат подобни промени.

Аз лично се затрудних да разбера кой е основния въпрос, който ви вълнува. Доколкото разбирам главното колебание е дали няма да сгрешите, ако подадете молба за Kindergeld от България, така че ще се спра на него. ...

Здравейте,

Явно в желанието си да дам наведнъж цялата информация по случая, вместо изчерпателно, съм предала проблема неясно. Аз съм кандидатствала за Kindergeld, още през декември 2017, като съм поискала детските от октомври 2016, когато сме напуснали страната с детето. Попълнила съм всички формуляри, без 411, който не са ми искали. Те и сега не ми го искат, а са написали неясния текст "Bescheinigung  über Höhe und Dauer der bulgarischen  Familienleistungen.  Sollten keine Leistungen gezahlt worden  sein, muss der Bescheinigung der Grund für die Nichtzahlung zu entnehmen sein. Wenn  kein Antrag eingereicht wurde, muss ein Antrag bei der bulgarischen Familienkasse gestellt werden und eine Kopie des Bescheides  übersandt werden".

Проблемът е, че нашите социални служби (Д"СП") издават само документ дали от определен период е получавана помощ или не, като не посочват мотиви. Вече подадох молба за справка-удостоверение за получавани помощи, като посочих периода от септември 2016 до момента. В него обаче няма да е посочено защо не съм получавала такива.

Вторият проблем е искането на касата да кандидатствам и в България за детски надбавки и да им изпратя отговора на нашите служби. Ако отида тук в Социални помощи и подам декларация-заявление за детски, те ще ми ги отпуснат, защото с бащата нямаме брак, аз съм безработна, а издръжката, която получавам от бащата, не се води доход. Тук въобще не ги интересуват привила за приоритетност, особено на ниво социални служби. Търся кой и какъв документ да ми издаде, че в България нямам право на детски, поради посочените в горните ми постове причини. Защото ако ми отпуснат оттук детските, тая сага дето продължава от 2017 досега, кой знае с колко още ще продължи.

Сега стана ли по-ясно? :)

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎1‎/‎4‎/‎2019 at 18:14, Guest01 написа:

Здравейте,

Явно в желанието си да дам наведнъж цялата информация по случая, вместо изчерпателно, съм предала проблема неясно. Аз съм кандидатствала за Kindergeld, още през декември 2017, като съм поискала детските от октомври 2016, когато сме напуснали страната с детето. Попълнила съм всички формуляри, без 411, който не са ми искали. Те и сега не ми го искат, а са написали неясния текст "Bescheinigung  über Höhe und Dauer der bulgarischen  Familienleistungen.  Sollten keine Leistungen gezahlt worden  sein, muss der Bescheinigung der Grund für die Nichtzahlung zu entnehmen sein. Wenn  kein Antrag eingereicht wurde, muss ein Antrag bei der bulgarischen Familienkasse gestellt werden und eine Kopie des Bescheides  übersandt werden".

Проблемът е, че нашите социални служби (Д"СП") издават само документ дали от определен период е получавана помощ или не, като не посочват мотиви....

Ако получавате детски в БГ, може да кандидатствате и за детски в Германия, но ще ви приспаднат тези от БГ, т.е.  от  Германия ще  получавате по-малко със сума равна на детските от БГ. Дано да ме разберете...:))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, Стела,

Проблемът ми е, дали ако оттук ми отпуснат детски от например следващия месец, пак ли трябва да кандидатствам, какво се случва с дължимите от октомври 2016 детски и прочие сублимации, които се опитвам да избегна.

Дори да кандидатствам по нормалния ред за бъдещ период, остава проблема какво да правя с другия документ, който касата в Германия ми иска. Той трябва да е  удостоверяващ размера и продължителността на евентуално получаваните от мен в България семейни обезщетения, а ако не са изплащани такива, в удостоверението трябва да е посочена причината за неплащането.

В удостоверението за получавани помощи от България не се посочват мотиви защо помощ не е била изплащана, просто нямаме такъв формуляр в България.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте група,Честита Нова година на всички!!! Някой може ли да ми помогне, с какъв документ да подам за месеци назад , за детските надбавки с KG51или има друг документ? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Обновявам информацията за моя случай, ако някой изпадне в моята ситуация да трябва да представи документ, какъвто не съществува административно в България.

На мен ми поискаха от Германия удостоворение за получавани помощи, от който да е видно продължителността и размера на получаваните помощи, а ако такива не са плащани, да е указана причината за неплащането. Такъв документ в редовната служба не издават, в смисъл, не посочват мотиви защо не е получавана помощ и съответно в службата по адресна регистрация ми отказаха.

След като се чудих дълго какво да направя, включително питах и тук, си записах час при директора на Дирекция "Социални помощи" към АСП в моя район, обясних случая и написах молба в свободен текст какво ми трябва. На следващия ден ми издадоха исканото удостоверение.

Така че смело си искайте среща с ръководството на която и да е служба, дори да ви откажат служителите, хората на ръководни позиции явно и повече знаят, и са по-разбрани. Ще ви държа в течение какъв ще е отговора на Касата в Майнц.

 

Редактирано от Guest01
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! От скоро съм в Германия с мъжа ми и бебе на 2 месеца. За в момента живеем при родителите ни докато си намерим жилище и мъжа ми постоянна работа. 

Въпросът ми е, какви документи си изискват за получаване на детски надбавки и дали изобщо ще не отпуснат нещо, ако нямаме никаква история в Германия? И дали, докато съм по майчинство в България мога да отида на jobcentre в Германия? Благодаря предварително. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Kalina написа:

Здравейте! От скоро съм в Германия с мъжа ми и бебе на 2 месеца. За в момента живеем при родителите ни докато си намерим жилище и мъжа ми постоянна работа. 

Въпросът ми е, какви документи си изискват за получаване на детски надбавки и дали изобщо ще не отпуснат нещо, ако нямаме никаква история в Германия? И дали, докато съм по майчинство в България мога да отида на jobcentre в Германия? Благодаря предварително. 

 

Калина изчетете форумът, има и търсачка. Вече има отговорите на вашите въпроси. Когато прочетете достатъчно, задайте доуточняващи въпроси. Документите са детските са написани, формулярите дори са на български език. Ако идеята ви е да получавате някакви помощи, преди можеше, но вече трябва единият от двамата да е работили поне няколко месеца в Германия. Право на детски надбавки имат всички деца, независимо от доходът на родителите. За детайли и доуточнения ще се включат и другите участници.

Редактирано от veronik_veronik
1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора. Потърсих информация из форума, но видях че е малко стара. Може би има някакви обновения, за това реших да задам въпроса отново.

Аз имам работени 4 месеца през 2017 г., мислите ли, че това ще е от полза? 

Благодаря отново.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещата постоянно се променят така е, но като цяло процедурата е същата. Освен това по темите се пише постоянно и съответно информацията се обновява и допълва.

Незнам дали тези 4 месеца от полза или не. Да разбирам ли, че сте в Германия при родителите си, без доходи, осигуровки, работа....?  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Добър ден и от мен, с добри новини. Получих си детските! Миналият месец дойдоха старите - от ноември 2016 до сега, а преди 2 дни и дължимите за месеца. За протокола - дете, живеещо в България с мен, баща, работещ в Германия. Не сме семейни. Първоначално документи подаде бащата, отказаха ни, после подадох аз, но със същия входящ номер, заради промените, с които изплащат детските със 6 месеца назад. Помотаха ни доста, но с последния документ, за който писах и тук, сагата приключи. Е401 ми искаха, Е411 - не. Успех на всички!

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте , искам да попитам дали някой знае , възможно ли е дете да получава детски в Германия чрез баба си , която живее и работи в Германия ? 

Поздрави , 

Лаура 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

IMG_20190209_165027.thumb.jpg.d2fcca2e4b94a25712eee078701a42b0.jpg

Здравейте група, получих отговор от Familienkasse, живея в България , от къде се изкарва документ за адресна регистрация на дете , от общината предполагам, и с какъв документ може да се докаже че съм в майчински в България?  

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет Уважаеми! Възхитена съм от компетенцията и трудолюбието Ви!

При мен възникна следният проблем. От 2015 година, аз и съпругът ми живеем и работим постоянно в Германия, а двете ни деца учат и живеят в България.  През същата година подадохме до Familienkasse Заявление за Kindergeld за двете ни деца - дъщеря ни е пълнолетна и е студентка, сина под 18 години . След дълго затишие, през септември 2016, получихме от Familienkasse Решение за изплащане на Kindergeld със срок до 31.12.2016 /до датата на срочния ни трудов договор/. Логично от 01.01.2017 спряха изплащането на Kindergeld.

След задаване на въпроси по е-поща /без отговор/, регулярно изпращане на документи потвърждаващи престоя и непрекъсната ни трудова дейност в Германия, както и удостоверения от училище/университет /без отговор/,  и питане по телефона какво става с нашите документи, устно получавахме един и същи отговор: „Да, вашите документи са получени. Към настоящия момент нямаме нужда от допълнителни документи и информация. Моля да проявите търпение. Пренатоварени сме с работа.“ Най-сетне след последния ни телефонен разговор по телефона на 06.02.2019, след повече от 2 години дойде дългоочакваната писмена вест от Familienkasse . Писмо по  пощата, с което неприятно се изненадахме. В последния телефонен разговор, настоявах да получа информация защо нямам никаква писмена кореспонденция от тях 2 години. Отговориха ми, че да, те разполагат с всички наши документи които регулярно сме изпращали и всички наши писма с които сме ги затрупали, но не са ги взели предвид, защото не сме подали ново Заявление за Kindergeld след 01.01.2017. Сега ако искаме можем да подадем ново заявление, но ще се прилагат вече новите изисквания за ограничения от 6 месеца за стари периоди. Като същевременно Kindergeld Nr няма да се променя, ще си остане стария. За  2 годишен период с мълчалив отговор, който не знам как да разбирам като мълчалив отказ или мълчаливо съгласие,  никой не ни е информирал нито писмено, нито устно, че трябва да се подаде ново Заявление.

Изпратили са KG 1 (DE), KG 1 (Anlage Kind/BG), BK-VBA 04, KG 51 (BG), KG 53 (DE). На всеки документ на първа страница са написани имената на съпруга ми и Kindergeld-Nr /от първото заявление/. 

Междувременно малкият ни син навърши 18 г, и тази година през месец май ще завърши своето средно образование в България, дъщеря ни продължава обучението си в университет. В настоящия момент ние с мъжа ми работим в Германия с постоянни трудови договори. Мисля да подадем новото заявление и така ще е в сила 6 месечния период, но какво ще се случи с периода от 01.01.2017.

Имаме срок от 8 седмици, в който срок трябва да представим всички документи във фамилиенкасе или да ги уведомим кои документи ще закъснеят, иначе молбата ни ще бъде отхвърлена.

Моля, ако някой е имал подобен казус да сподели опит или съвет как е най-добре да процедираме. Знам ,че има законоустановен срок за разглеждане на молби за детски надбавки, срокове за отговор на писма и запитвания от граждани, къде мога да подам оплакване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎2‎/‎10‎/‎2019 at 13:43, Polyz написа:

Привет Уважаеми! Възхитена съм от компетенцията и трудолюбието Ви!

При мен възникна следният проблем. От 2015 година, аз и съпругът ми живеем и работим постоянно в Германия, а двете ни деца учат и живеят в България.  През същата година подадохме до Familienkasse Заявление за Kindergeld за двете ни деца - дъщеря ни е пълнолетна и е студентка, сина под 18 години . След дълго затишие, през септември 2016, получихме от Familienkasse Решение за изплащане на Kindergeld със срок до 31.12.2016 /до датата на срочния ни трудов договор/. Логично от 01.01.2017 спряха изплащането на Kindergeld.

...

Имаме срок от 8 седмици, в който срок трябва да представим всички документи във фамилиенкасе или да ги уведомим кои документи ще закъснеят, иначе молбата ни ще бъде отхвърлена.

...

Здравейте , 

такова нещо за първи път чувам , като опит в Германия . Толкова жалко за децата , които не са могли да си ползват детските , а вие работите тук . Аз бих се консултирала с адвокат , мисля , че във всеки съд има адвокати и безплатни при определени проблеми . Попитайте в някоя институция , къде да подадете оплакване ... има застраховки евтини , правят ги и през банките , които предлагат recht Schutz, борете се за правата си до край )) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Лаура написа:

Здравейте , 

такова нещо за първи път чувам , като опит в Германия . Толкова жалко за децата , които не са могли да си ползват детските , а вие работите тук . Аз бих се консултирала с адвокат , мисля , че във всеки съд има адвокати и безплатни при определени проблеми . Попитайте в някоя институция , къде да подадете оплакване ... има застраховки евтини , правят ги и през банките , които предлагат recht Schutz, борете се за правата си до край )) 

Определено съм решила да се боря до край. Подготвям сигнали и жалби в момента до всички възможни институции, въпреки че през ноември 2017 подадох жалба /отново без отговор/ срещу бездействието на Familienkasse, през сайта на Bundesagentur für Arbeit Bielefeld.  https://www3.arbeitsagentur.de/web/content/DE/dienststellen/rdnrw/bielefeld/Agentur/BeschwerdenLobundAnregungen/index.htm

В момента търся български адвокат в нашия район за консултация.

  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Polyz написа:

Определено съм решила да се боря до край. Подготвям сигнали и жалби в момента до всички възможни институции, въпреки че през ноември 2017 подадох жалба /отново без отговор/ срещу бездействието на Familienkasse, през сайта на Bundesagentur für Arbeit Bielefeld.  https://www3.arbeitsagentur.de/web/content/DE/dienststellen/rdnrw/bielefeld/Agentur/BeschwerdenLobundAnregungen/index.htm

В момента търся български адвокат в нашия район за консултация.

И немски адвокат ще ви помогне , те ще знаят , точно къде да пишат , къде и уверено да се борят . Една жена тук беше писала , че от Caritas , са им помогнали за документи , подали са ги и т.н . може  и такава организация да помогне ,институция за чужденците или адвокат който е спецялизиран в право за чужденци . 

 

  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте Polyz,

Ето Ви един линк, чрез който можете да намерите европейски съветник във вашия град, със сигурност ще ви съдействат поне.

https://ec.europa.eu/eures/eures-apps/um/page/public?lang=bg#/adviser/search/list

На този линк пък можете да подадете оплакване от публичен орган или да потърсите съдействие от специализираните служби за помощ на ЕК.

http://ec.europa.eu/eu-rights/enquiry-complaint-form/home

В нашият случай при подадена по старите срокове през 2016 г. молба от единия родител получихме отказ, но когато аз подадох през 2017 г. със стария  Kindergeld Nr, ни преведоха всичко от 2016 до момента. Късмет и успех, не се отказвайте, понякога дори само обаждане от някоя институция или ЕК организация дава ефект!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..