Jump to content

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия


Recommended Posts

На 2/8/2019 at 15:03, Лаура написа:

Здравейте , искам да попитам дали някой знае , възможно ли е дете да получава детски в Германия чрез баба си , която живее и работи в Германия ? 

Поздрави , 

Лаура 

Здравейте, Лаура !

Да, възможно е.

Нашият случай е подобен..можете да се върнете няколко страници назад и да прочете....при положение, че бабата работи там и детето е регистрирано на нейния адрес, имате право. Декларациите се подават от името на бабата. Ако ви интересува нещо друго, насреща съм :))

Редактирано от Стела
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 771
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Прикрепени снимки

преди 17 часа, Лаура написа:

И немски адвокат ще ви помогне , те ще знаят , точно къде да пишат , къде и уверено да се борят . Една жена тук беше писала , че от Caritas , са им помогнали за документи , подали са ги и т.н . може  и такава организация да помогне ,институция за чужденците или адвокат който е спецялизиран в право за чужденци . 

 

Благодаря. Вече осъществих връзkа с Caritas. Последния телефонен разговор с Familienkasse проведохме със съдействието и посредничеството на Caritas, следствие на което получихме дългоочакваното две години писмо. Макар и да не ни удовлетворява информацията в писмото, за нас е голямо постижение, че имаме някакъв писмен документ от Familienkasse, и то благодарение на Caritas.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте миже ли да ми помогнете и на мен за попълването на формуля Е401.  Съпругът ми е в Германия аз и детето в България. За съпруга  ми кой адрес да пиша този в Германия или българския адрес? Формуляра съм го пошълнила на български език проблем ли ще е? И последния ми върпос е във Б част от формуляра само децата ли се вписват.? Благодаря предварително

 
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 8.02.2019 г. at 10:48, Guest01 написа:

Добър ден и от мен, с добри новини. Получих си детските! Миналият месец дойдоха старите - от ноември 2016 до сега, а преди 2 дни и дължимите за месеца. За протокола - дете, живеещо в България с мен, баща, работещ в Германия. Не сме семейни. Първоначално документи подаде бащата, отказаха ни, после подадох аз, но със същия входящ номер, заради промените, с които изплащат детските със 6 месеца назад. Помотаха ни доста, но с последния документ, за който писах и тук, сагата приключи. Е401 ми искаха, Е411 - не. Успех на всички!

 

 

Здравейте, тепърва ще подаваме документи за детски надбавки от Германия. Прочетох, че вашия случай е подобен на нашия :) Бащата на детето  ми работи в Германия на трудов договор ( от ноември 2018 и в момента) има и адресна регистрация . Ние с детето ми сме в България, той ходи на детска градина ( трета група). С бащата нямаме брак. Мисълта ми беше ако може да ми кажете какви документи сте предали във вашия случай. Благодаря много! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Позволявам си така директно да ви пиша т.като разчитам на Вашата професионална компетентност!

"Носят се " някакви такива слухове в "пространството", че има промяна в закона за детските надбавки в Германия. Аз и децата сме в България, а съпругът ми е в Германия. Имаме подадени необходимите документи за детски, които вече ги разглеждат. Наистина ли има промяна за децата, които не живеят в Германия ,че нямат право на детски, а има и една Директива /Регламент /ЕО/ №883/2004 и №187/2009 за Европейския съюз.

Благодаря Ви!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички! Искам да попитам дали има случай като моя,а именно - подадохме документи за детските тук в Германия,където и живеем ,,за двете ни деца заедно в един документ ,а получихме само за едното дете ,което е дори по голямо от другото!?!Вече измина месец от получаването на детските на едното дете,а за другото нищо! 

Благодаря за вниманието!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, mimile написа:

Здравейте на всички! Искам да попитам дали има случай като моя,а именно - подадохме документи за детските тук в Германия,където и живеем ,,за двете ни деца заедно в един документ ,а получихме само за едното дете ,което е дори по голямо от другото!?!Вече измина месец от получаването на детските на едното дете,а за другото нищо! 

Благодаря за вниманието!

Здравейте, mimile

Мисля, че за всяко дете трябва да се попълва отделен документ...

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Стела написа:

Здравейте, mimile

Мисля, че за всяко дете трябва да се попълва отделен документ...

Благодаря за отговора,но в документа имаше таблица ,в която пишеш колко деца имаш и техните дати на раждане и от кога са в Германия/в смисъл можеш да попълваш за повече от едно дете/!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моето мнение е да отидете на място, мисля че трябва да видят детето, те не вярват на нищо.Ние имахме доста размотаване, но мисля че ако ги посетите ще разберете отговора

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Ednorog написа:

Моето мнение е да отидете на място, мисля че трябва да видят детето, те не вярват на нищо.Ние имахме доста размотаване, но мисля че ако ги посетите ще разберете отговора

Благодаря и на Вас за отговора,но просто ми е много въпросително как с един документ, в който пише да изброя децата си ,само за едното получих детски веднага,а за другото...нищо.Благодаря, Ви, все пак за бързото мнение.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Гани написа:

Ние също сме с две деца .. Попълвахме документите два пъти! По един комплект документи за всяко дете :) 

Много ,Благодаря и на Вас за мнението Ви! Ок, а след като веднъж съм ги подала няма ли да има проблем ,че отново ги подавам или те ще ми кажат,че трябва повторно да ги подам и то само за другото дете?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пак ще се повторя но мисля че трябва да се свържете с тях, или на място.Тези хора мислят по много различен начин и понякога само една забравена или добавена отметка може да оправи нещата.Важно е да разберете какво става

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 часа, Гани написа:

Ние също сме с две деца .. Попълвахме документите два пъти! По един комплект документи за всяко дете :) 

Благодаря много на всички ,които се отзоваха да отговорят на темата ми,явно нещо системата им е ...,,различна,, :)

и трябва да потърся решение на място!

Поздрави на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, искам да попитам.На втори брак съм детето ми е от първия брак.Съпруга ми е в Германия той може ли да кандидатства за детски там?Прочетох из форумите че може независимо дали детето му е (родно,доведено,заварено, осиновено

Редактирано от Tttttttt
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички!

Бих искал да помоля за съвет някой от по-вещите по темата тъй като стигнах до задънена улица в моя опит с Киндергелд. Накратко сагата: живея и работя в Германия от юли месец 2018, още август месец пуснах нужните формуляри с копията на документи и всичко каквото беше посочено, след около 3 месеца чакане Фамилиенкассе реагира и ми изпрати допълнителни формуляри и един документ, който трябваше да се попълни в България от общината по местоживеене. Всичко това се изпълни както подобава и в началото на януари, документите бяха изпратени обратно. Днес получих писмо, (което ще прикача тук) в което ме уведомяват че кандидатурата ми не е приета и по телефона ми обясниха, че тъй като жена ми и детето не живеят с мен в Германия, нямам право да получавам детски надбавки въпреки изричното съгласие на съпругата ми, че е съгласна те да бъдат оформени на мое име. Та въпроса ми е сега следния:Някой сблъсквал ли се е с подобен казус и какво би следвало да предприема аз от моя страна? Аз смятам, че те нямат право на това основание да ми откажат им и се иска да обжалвам. Моля ви погледнете въпросното писмо от днес и дайте съвет. 

Огромно Благодаря! 

 

IMG_20190226_161100.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не не се водим на един и същ адрес, съпругата ми е с руско гражданство и има продължително пребиваване в България и лична карта за чужденец. Но не виждам това как се е отразило, тъй като никъде не сме изпращали копие от лична карта на съпругата ми. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, започнахме попълването не декларацията. Накратко.....Мъжа ми работи в Германия от ноември 2018г.  на трудов договор, има немски адрес, работи в немска фирма. Аз и детето ми все още сме в България. За това попълваме приложение чужбина. Там искат информация за получаване на помощи, трудова заетост, прекъсване на трудова заетост през последните 5 години, като питат за самия декларатор и за партньорът му( т.е. за мен). Нямаме брак. Писах, че е ерген /ledig. Тези въпроси за Германия ли се отнасят ( т. е. дали е имал друга работа там, както и аз) или за България. Естествено, че сме работили през последните 5 години в България. Имам фирма, която функционира само лятото, а зимата спирам дейност.

Искат и някакъв референтен,/ осигурителен номер на съпругата (т.е. на мен) Какъв е този номер?

Благодаря! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎2‎/‎26‎/‎2019 at 16:24, OggyPechov написа:

Здравейте на всички!

Бих искал да помоля за съвет някой от по-вещите по темата тъй като стигнах до задънена улица в моя опит с Киндергелд. Накратко сагата: живея и работя в Германия от юли месец 2018, още август месец пуснах нужните формуляри с копията на документи и всичко каквото беше посочено, след около 3 месеца чакане Фамилиенкассе реагира и ми изпрати допълнителни формуляри и един документ, който трябваше да се попълни в България от общината по местоживеене. Всичко това се изпълни както подобава и в началото на януари ...

Здравейте! От писмото става ясно, че и съпругата ви има претенции за детски някъде извън Германия. Вероятно в България. Трябва тя да се откаже, за да взимате вие. По закон само един родител получава детски за едно дете. Ако и двамата имат претенции, отпускат се на този, в чието домакинство живее детето. 

Аз това разбирам от писмото.

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте,бащата на детето ми работи в Германия с трудов договор от 02.10.2018. И адресна регистрация, аз и детето сме при него с регистрация от 02.2019,подадохме документи за детски но ни изплатиха само тези от датата на продаване на документите.Как да получим и имаме ли право изобщо да ни се изплатят месеците през които е бил само мъжът ми тук. Благодаря 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 13.03.2019 г. at 12:40, Desislava Nikolaeva написа:

Здравейте,бащата на детето ми работи в Германия с трудов договор от 02.10.2018. И адресна регистрация, аз и детето сме при него с регистрация от 02.2019,подадохме документи за детски но ни изплатиха само тези от датата на продаване на документите.Как да получим и имаме ли право изобщо да ни се изплатят месеците през които е бил само мъжът ми тук. Благодаря 

Здравейте,и на нас ни изплатиха само от датата на подаване,след известно време получихме писмо от Фамилиекасе,че за да ни изплатят за три месеца на зад,трябва в срок да им изпратим документите които бяха пратили-Приложение чужбина и Удостоверение за семейно положение,заверено в България.Документите ни ги пратиха на български език ,с пролижено указание към тях.

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!Знаете ли дали има значение до кой адрес трябва да се подадат документите за детски надбавки в Германия,за да ни се изплатят със задна дата или няма значение?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,днес на моят съпруг му изискаха документ,че в България не получаваме детски(това не ме изненада),искат да се посочи причина.Обадих се в служба Социално подпомагане и от там ми обясниха,че всъщност имам няколко варианта за видове причина 1.Да подадем документи и да ни откажат и на база това да напишат ,причина висок доход или 2.Че лицето в случая съпруга ми не е подал заявление за детски .Сега всъщност незнам дали има значение,какво да пише като причина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Hristova написа:

Здравейте,днес на моят съпруг му изискаха документ,че в България не получаваме детски(това не ме изненада),искат да се посочи причина.Обадих се в служба Социално подпомагане и от там ми обясниха,че всъщност имам няколко варианта за видове причина 1.Да подадем документи и да ни откажат и на база това да напишат ,причина висок доход или 2.Че лицето в случая съпруга ми не е подал заявление за детски .Сега всъщност незнам дали има значение,какво да пише като причина.

Да ви напишат, че нямате право на детски в България с причина висок доход. Ако напишат, че причината е че не сте искали детски в България, ще се забавите още, защото ще ви накарат да кандидатствате така или иначе, за да видят какъв е размера и евентуално да го приспаднат от размера на детските, които ви се полагат в Германия.

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора,сега искат от Социални да подам документи с дохода на съпруга ми от Германия ,да ми откажат и вече на база отказа щели да могат да ми издадат този документ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, 

Изчетох повечето постове и сигурно ще се повторя ( не нарочно ). Таткото замина за Германия през януари т.г , но поради здравословен проблем с майка  му след , abmeldung на 12.02. се прибра и март отново се върна , като преди около 2 седмици сключи договор за работа вече.Казусът ми е следния:

Имаме 3 деца , планираме да се преместим при него през август . Женени сме . Получавам детски надбавки от България, но бихме искали да упражним правото  си  и  там.  Днес е ходил в фамилиенкасе и са му дали набор от документи за попълване . Имало формуляри и   на български език , това добре... Въпросът ми е , дали не е рано да подава документи, впредвид много скорошното подписване на трудовия договор , както и това , че аз с децата живеем в България и взимам ДН. Както и това , че в БГ живеем на различни адреси.  И изобщо имаме ли шанс да бъдем одобрени . 

Благодаря ви много !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, ще опитам да съм кратка и предварително благодаря на всеки, който ще помогне в нашия казус около получаване на детските надбавки!

Благодарение именно на този форум и ползвайки информацията, която е тук подадохме документи за детски през април 2017г. Не съм писала повече по темата, защото резултат няма и до момента. Съпругът ми работи в Берлин с редовни документи от 2016, синът ми живее от една година при него, аз и дъщеря ни, която е студент , сме в България. Получавахме 2-3 документи от Фамилната каса, искаха разни неща, които винаги сме изпращали. Значи води се кореспонденция с тях, но винаги искат още нещо...Последното писмо от тях е от преди няколко дни, където са изпратили един документ за семейно положение и брой деца ( естествено такъв сме подали още преди две години), който е на български, за това знам какво е,  другия документ или писмото не разбирам. Евентуално ще го дадем на преводач, както направихме предходните пъти. До момента сме се справяли сами, независимо, че всъщност, съпругът ми не е добър с немския, един път в самото начало на тази сага, негов приятел му е помогнал с изпращането на документите до касата.

Та след толкова време, най-простото, което ми идва на ум е да се обърнем към фирма, която предлага помощ около детските надбавки. Тук моля евентуално да препоръчате такава фирма и кординати на фирмата в Берлин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такива фирми има и в България, не е нужно седалището да е в Берлин дори.

Опасявам се, че може би не всичко добре разбирате и коректно попълвате и може би от там идват недоразуменията. 

преди 9 часа, tonceto написа:

другия документ или писмото не разбирам. Евентуално ще го дадем на преводач,

Не нужно преводач да ги превежда и да плащате огромни суми, после някой трябва и коректно да го попълни т.е. преводачът ще преведе и после?

Затова е добре да имате застраховка за адвокатски услуги, под 1 Е на ден е, плаща се на тримесечие, обръщате се към адвокат с български език и нямате тези проблеми.

На едни българи в подобна ситуация им препоръчах да си намерят някой който много добре говори езикът,  в случаят беше учителка по немски от България и като получаваха писма, обаждания някъде или да попълни някакви документи го правеше тя. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, 

Имам следния въпрос: със съпруга ми не сме живели и работили в Германия, но притежаваме жилище там. В момента съм в отпуск по майчинство в България. Мога ли докаго ползвам този отпуск по майчинство, да си направя адресна регистрация (за себе си и детето) в собственото си жилище в Германия, и да получавам там детски надбавки (в България няма да получавам такива заради висок доход). Ще живея с обезщетението за майчинство, което получавам от България, и с помощ от бащата (съпруга ми), който през това време ще работи в България. Възможно е през този период да си търся работа в Германия. Т.е. имам ли право на детски надбавки с адресна регистрация в Германия, но без никога да съм работила и плащала данъци там, както и бащата?

Благодаря и успех на всички!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента в който се регистрирате ставате част от немската система, ще получите писмо с което ви питат как се издържате в Германия, здравните осигуровки има вариант в България щом ги плащате да ги прехвърлите към някоя от немските здравни каси и да получите немска здравна карта. Не разчитайте на българската европейска здравна карта.

Ако живеете повече от 6 месеца в Германия ставате данъчно задължено лице на тази държава.

По-принцип предпоставка за детски надбавки е един от двамата родители да е или работи в Германия, но може би има и друг вариант, щом принципно детето живее в Германия. Вие нямате право на социални помощи, първо защото имате собственост и второ защото трябва да имате поне няколко месеца стаж в Германия. 

Може би добър вариант е да сте на някаква почасова работа, не мини джоб и това ще ви даде право и на детски и на здравни осигуровки, както на вас така и на детето. 

Споделете как решихте вашият казус.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..