Jump to content

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия


Recommended Posts

Плащате застраховката и когато имате проблем се обръщате към адвокат, който защитава интересите ви. Има различни видове адвокатски застраховки. По принцип застраховката влиза в сила след 3--ият месец от сключването й. Има достатъчно застрахователи с български език, които ще ви разяснят повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 771
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Прикрепени снимки

Здравейте на всички,

Ще помоля за съвет и помощ по моят казус, а именно мъжът ми с който нямам брак от ноември 2018 година работи на трудов договор в Германия. Познати ни посъветваха да подадем документи за детски надбавки в Германия, въпреки, че аз и децата живеем в България. След всичко прочетено в сайта съвсем се обърках и искам да Ви попитам дали някой може да ми напише всички необходими документи за това от Българска  и Немска страна. Също така искам и да попитам дали имаме право да подадем документи при условие , че  голямата ми дъщеря, която е на 10 години , в четвърти клас в България, е от първият ми несполучлив брак. В този случай имам ли право на тези детски при условие, че аз не работя в Германия и нямам сключен брак с настоящият ми мъж.  Ако да, дали има по специфични документи, който мога да подготвя и подам. Предварително Благодаря на всички за отделеното време и оказана помощ. Лека вечер!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо ви препоръчвам да изчетете още веднъж всичко много внимателно, да си извадите нужната за вас информация. Следващата стъпка попълнете документите, които са и на български език включително, да приложите исканите документи и да изпратите всичко  необходимо. Ще ви изпратят отговор какво искат още и какво точно е нужно във вашият случай. Всичко е написано, но трябва усилия да анализирате и подготвите всичко.

  • Благодаря! 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Прилагам този линк от страницата на български адвокат в Германия, който много добре е описал ситуацията с детските. Само може да сме благодарни за положените усилия и възможността да четем нужната ни информация написана от професионалист.

https://www.advokat-wetzler.de/blog/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте,

Прочетох всичко в темата и благодаря за полезната информация, но имам следния въпрос:

Мъжът ми от 3 месеца е в Германия, а аз и децата сме в България. При заминаването съм му дала многоезични актове за раждане на децата и свидетелство за сключен брак, както и бележка от социални, че от 01.02.2019 г. не получавам детски. Преди две седмици е отишъл с шефа си(т.като не говори добре немски и не би се оправил сам) да подаде докумети и не са му ги приели, защото искат в бележката от социални да пише защо не получавам детски.

Въпроса ми е - не са ли длъжни да приемат докуметите и след това да искат допълнителни неща и след като бележката от социалните е на български, как веднага разбраха, че не пише причината да не получавам?

Има ли смисъл да подготвя документите и той да ги изпрати по пощата, без тази бележка или пак ще ги върнат?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎5‎/‎23‎/‎2019 at 19:54, Vilma79 написа:

Здравейте,

Прочетох всичко в темата и благодаря за полезната информация, но имам следния въпрос:

Мъжът ми от 3 месеца е в Германия, а аз и децата сме в България. ...
...

Въпроса ми е - не са ли длъжни да приемат докуметите и след това да искат допълнителни неща и след като бележката от социалните е на български, как веднага разбраха, че не пише причината да не получавам?

...

Здравейте,

Искам да ви попитам вие смятатели да идвате при него?Попринцип документите трябва да се подадът, а тази бележка трябва да е на немски, ако искате по подробна информация кажете .

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎3‎/‎27‎/‎2019 at 21:43, vili.ch написа:

Здравейте! И аз съм с поредния казус свързан с въпросните детски надбавки в Германия. Щом започнах работа тук в Германия, аз подадох молба до фамилната каса. Случаят при мен е по-специфичен обаче. Синът ми живее в България с моите родители, бившия ми съпруг почина. Въпреки всичко детските ми бяха отказани в Германия. Причината-детето живее с баба си и дядо си и само те имат право да взимат детски ...

Има спънки когато детето не е в Германия , но начини винаги има , те са упорити но и вие трябва да бъдете, имам позната със същият казус ще разбера как е постъпила ако желаете ще ви кажа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 56 минути, Ednorog написа:

Здравейте,

Искам да ви попитам вие смятатели да идвате при него?Попринцип документите трябва да се подадът, а тази бележка трябва да е на немски, ако искате по подробна информация кажете .

Поздрави

В рамките на следващата година - година и половина ще остана в България. Бележката ще я преведа, но ме притеснява, че в нея не пише каква е причината да не вземам детски. За да получа отказ от нашите социални трябва да подава тук документи, което също си е голяма бюрокрация и не съм сигурна дали ще ми откажат. Мисля да ги пратим с тази бележка, която имаме (преведена) и каквото стане. Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 52 минути, Vilma79 написа:

В рамките на следващата година - година и половина ще остана в България. Бележката ще я преведа, но ме притеснява, че в нея не пише каква е причината да не вземам детски. За да получа отказ от нашите социални трябва да подава тук документи, което също си е голяма бюрокрация и не съм сигурна дали ще ми откажат. Мисля да ги пратим с тази бележка, която имаме (преведена) и каквото стане. Благодаря.

Със сигурност единственото, което ще стане, е да загубите време. От опит Ви го казвам. От касата ще Ви изпратят след месеци писмо, в което така или иначе ще ви поискат бележката от нашите социални служби с причина защо не получавате детски. В това отношение Вашия случай е подобен на моя, при мен също съществуваше хипотезата, че ако кандидатствам в България за детски, може и да ги получа. Както съм писала, реших си проблема, като си направих среща с директора на Социално подпомагане по местоживеене, обясних си казуса и на молбата ми за удостоверение за помощи ми написаха, че не получавам такива, защото не ми се полагат заради висок доход, без да съм кандидатствала. Опитайте и Вие, по-добре е да пратите документите с такава бележка, защото така или иначе ще се стигне до нея. Успех!

Редактирано от Guest01
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Vilma79 написа:

В рамките на следващата година - година и половина ще остана в България. Бележката ще я преведа, но ме притеснява, че в нея не пише каква е причината да не вземам детски. За да получа отказ от нашите социални трябва да подава тук документи, което също си е голяма бюрокрация и не съм сигурна дали ще ми откажат. Мисля да ги пратим с тази бележка, която имаме (преведена) и каквото стане. Благодаря.

Да само това е достатъчно, питах ви кога ще идвате, защото ще е по лесно ако бяхте тук, но и така става, ако имате други въпроси ще ви отговоря до колкото мога

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте уважаеми сънародници. Поздрави. Казвам се Мирослав Попов на 50 години от Пловдив. От 10.06.2019г. ще бъда назначен на трудов договор при немски работодател в град Райхмансдорф -Шлюсефелд п.к. 96132. Бруто заплата 2210 Э.на месец. Семеен от 05.10.1995 година с официален документ ,който дадох за превод в агенция за преводи на немски език.Имам и син на 23 години студент в ПУ в Пловдив Икономически Факултет- Редовна форма на обучение 3курс ,2 семестър. Обръщам се към всички вас и г-н Узунов  за методическа помощ относно попълване на документи за данъчен клас в Германия, полагат ли ми се помощи за това ,че синът ми продължава образованието си и всичко останало. Благодаря Ви предварително.

P.S. Взех и удостоверение за доходите на съпругата ми за последните 12 месеца от работодателя й. В момента е в не платен отпуск.

електронна поща : miroslav_popov1968@abv.bg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо давате толкова лична информация за себе си? Не е нужно. Прочетете детайлно форумът, ако го бяхте направили вече щяхте да сте си отговорил на много въпроси.

1. Акта ви за граждански брак, срещу 5 лв. в общината получавате Многоезичен вариант, който не се превежда и легализира. Има тема по въпросът.

2. Помощи не, но детски надбавки до 25 г. мисля че беше възрастта, защото синът ви още учи. Също цяла тема има по въпросът, дори формулярите са ви на български. А преди няколко дни приложих линк от български адвокат с много полезна информация.

3. Документ за доход на съпругата ви не ни е нежен за данъчният клас. Прочетете и във форумът и в гугъл повече. Такъв ще ви е нужен, когато подавате данъчна декларация.

Много хора са споделили опитът си, просто изчетете темите.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
На 24.05.2019 г. at 10:14, Ednorog написа:

Има спънки когато детето не е в Германия , но начини винаги има , те са упорити но и вие трябва да бъдете, имам позната със същият казус ще разбера как е постъпила ако желаете ще ви кажа

Здравейте, извинявам се за закъснелия отговор, но бях загубила вече надежда, че някой ще може да ми помогне и не съм влиза скоро в сайта. Ще ви бъда много благодарна, ако попитате вашата позната и да видим какво ще излезе. Аз мисля сега да се прибирам в България, за малко и от там да изкарам пак документи и ще опитам пак да пусна наново молба и каквото стане. Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Just now, Ednorog написа:
преди 16 часа, vili.ch написа:

Здравейте, извинявам се за закъснелия отговор, но бях загубила вече надежда, че някой ще може да ми помогне и не съм влиза скоро в сайта. Ще ви бъда много благодарна, ако попитате вашата позната и да видим какво ще излезе. Аз мисля сега да се прибирам в България, за малко и от там да изкарам пак документи и ще опитам пак да пусна наново молба и каквото стане. Благодаря предварително

Здраввйте , трябва да податете молба аз ще ви помогна ако желаете, трябва всички документи плюс историята ви

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте. Това е първият ми пост в този супер полезен форум. Изчетох доста постове тук, но не намерих някой с моят казус: От скоро получих немско гражданство, но си запазих и българското разбира се. Аз работя в Германия на временен трудов договор, който евентуално другата година ще стане постоянен. Разведен съм и двете ми деца живеят с майка си в България. Тя работи на постоянен трудов договор и съответно получава детски надбавки. Въпросът ми е дали имам право на Kindergeld в Германия, въпреки всички тези обстоятелства? 

  • Харесва ми 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иииии във един момент ще върнеш всички парички с лихвите....

Не съм експерт,консултирайте се със счетоводител.

Това което искате е меко казано,неразумно!!! :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отдавна не съм следила развитието на детските в Германия. Принципно децата ви живеят в друго домакинство. Нещата доста се затегнаха, но е добре да се консултирате с адвокат. Доколкото знам, трабва да докажете, че изпращате редовно пари на деца си. Мисля, че е възможно да получите тези детски ако наистина отидат при децата ви и ако се преборите с доста бюрокрация. Доста хора са в този казус, споделете как се справите с проблемът.

Това, че сте с немско гражданства няма отношение за получаване на детските, защото и без такова хората получават. Освен това дали сте на временен или постоянен договор също няма значение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте всички,информацията е доста подробно,за което благодаря!

Но едно нещо не разбрах!

Въпросът ми е следния.

Само в случай,че човек е на трудов договор ли има право на детски надбавки,а ако работи със скорооткрито гевербе има ли такова право?

Благодаря!

Редактирано от Svetoslav
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 часа, Svetoslav написа:

Здравейте всички,информацията е доста подробно,за което благодаря!

Но едно нещо не разбрах!

Въпросът ми е следния.

Само в случай,че човек е на трудов договор ли има право на детски надбавки,а ако работи със скорооткрито гевербе има ли такова право?

Благодаря!

Всеки, който плаща данъци в Германия има право на детски надбавки, при определените правила и условия. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора!

Да,обаче ще плащам след първата година,защото тогава трябва да подам данъчна декларация и да ми изчислят размера на данъка.До тогава нямам плащания към държавата.

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, днес съпругът ми получи писмо в което от Фамилиенкасе искат документ за местожителство, в нашата община ще ми го издадат, въпроса ми е необходим ли е превод или апостил? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте, извинявам се ако повтарям въпроса, но не намирам отговор. Бащата на двете ми деца ще започва работа в Германия в края на месеца, с договор. Нямаме брак. С различна адресна регистрация сме. Ние ще останем в България, където получавам детски надбавки и за двете деца, които са ученици. Та въпроса ми е: какви документи трябва да подготвим от тук за кандидатстване за детски надбавки в Германия и кога трябва да стопирам надбавките тук в България?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изчетете темата детайлно и подгответе, като начало документите посочени още в началото на темата за детските. Изпратете ги, като приложите и опис какво изпращате, за да задвижите процедурата. Като от своя страна те ще ви изпрагят писмо, какво още искат. Съветвам ви да сте с еднакви адресни регистрации в България, различните са при всички положения негатив ако ги изискат. Формулярите са на български език, както вече сте видяли. Бракът за разлика от България тук е само предимство. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, 

Изчетох повечето материал, днес дойде решението от фамилиенкасе за детските надбавки. Уведомяват ни и по-точно таткото , че ще получава такива от датата на подаване на документите ( август) , аз и децата дойдохме през юли , а съпругът ми работи от май.Бих искала да попитам да ли имаме ли право да претендираме , примерно юли или май.

Благодаря ви!

Спорен ден!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имате право от момента в който той е назначен на работа т.е. от май да получите. При нас беше същото. Напишете им писмо. При нас ги преведоха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А писмото , което ще напиша свободен текст ли , да бъде или от фамилиенкасе ми трябва някакъв формуляр? И трябва ли отново да приложа документите за брак , анмелдунг,  удостоверението от социална служба в БГ, актове за раждане и...?

Благодаря ви много .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Писмото беше в свободен текст. Ако нещо искат те ще ви пишат. Ако прилагате нещо по принцип, винаги правете опис в писмото. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте мога ли да подам документи за детски в Германия мъжът ми има регистрация и идентификационен номер обаче все още няма трудов договор от другия месец вече ще има и трудов договор в момента може ли да кандидатства да детски 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет, ето моите впечатления от Familienkasse и подаването на документи за детски надбавки (Familienkasse Nürnberg_Bayern Nord):

- Оказа се най- неприветливата държавна институция, която съм посещавала до момента, въпреки че по телефона бяха изключително любезни.

- Предварително си бях свалила формулярите (вкл. и с български тектс за всеки случай). Въпреки това останаха няколко точки, които с оглед на конкретната ми ситуация, не ми беше ясно как да попълня. Жената на гишето не беше особенно склонна да ги обсъдим :) . Прие документите без да обърне внимание нито какво съм поълнила, нито на съдържанието на бележката от социалните в БГ. Надявам се всичко да е ок, но предполагам това ще разбера ако/когато ми изпратят писмо в някакъв момент- не ми казаха какви са следващите стъпки/срокове. Моля, ако някой е запознат, да сподели...

-  Това е първото място, на което ми поискаха копия на докуметите (до момента навсякъде си снимаха каквото им е нужно)-  добре е да ги имате подготвени- напр. акт за раждане на детето (децата),уведомление за регистрация и вероятно други според случая. 

- Добре е също така да си осигурите поне час и половина- два за подаване на документите-имаше доста хора, които чакаха, и ако ви върнат за попълване/корекции се налага да чакате отново.

Редактирано от Elina__
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Искам да споделя, че след много време и перипетии, документи и преводи, получихме детските и парите бяха преведени.Изразявам огромни благодарности на активните членове на форума, които отделят от своето време за да помогнат със съвет! Всичко е обяснено подробно.

В крайна сметка нещата се решиха с адвокат, но дори и така в случай, че имате право на детски надбавки в Германия, не се отказвайте, заради бюрократични спънки!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бихте ли споделили какви бяха перипетиите и как решихте проблемът, може би някой сега тръгва по вашият път и ще му бъде от полза споделеното.

Редактирано от veronik_veronik
вашият
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 4.09.2019 г. at 23:30, veronik_veronik написа:
На 5.09.2019 г. at 13:37, veronik_veronik написа:

 Писмото беше в свободен текст. Ако нещо искат те ще ви пишат. Ако прилагате нещо по принцип, винаги правете опис в писмото. 

 

Благодаря Ви за съвета . Писмото написах свободен текст и след около седмица изпратиха писма с изчисленията и за м. май включително ( понеже в България взимах все още детски тогава ), на база на заповедта от БГ-социални , където е описано и колко ДН съм получавала  от тях . Парите бяха преведени 4 дни след пристигането на писмата. Не ми искаха никакви допълнителни документи. 

Форумът е много полезен !

Хубав ден!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..