Jump to content

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия


Recommended Posts

Здравейте, имам един въпрос относно детските. Подадохме документи за детски, след което ни поискаха и Е401 и Е411 и тях ги предоставихме. След това са изпратили писмо със запитване, но писмото го е получила свекърва ми и е забравила да ни го даде. Писмото е получено м.05.2015г. със срок за отговор 1 месец. Както се разбира срока е изпуснат. Какво може да направим сега?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 771
  • Съдадена
  • Последен отговор

Най-активни в темата

Най-активни в темата

Прикрепени снимки

Здравейте, имам  един въпрос мъжа ми е в Германия от март 2014 работи като самонает,  аз дойдох юни месец при него, а децата останаха в България миналата година август месец 2015 взехме децата при нас мъжа ми подаде документи за Киндергелд като от там му казаха, че има право от първата регистация до сега да му бъдат изплатени , но вчера получихме писмо от Фамилиенкасе в което пише че ще платят от август 2015 - от както са регистрирани децата в Германия. Искам да попитам имаме ли право да претендираме за периода от 03.2014 до сега? Извинявам се за дългия пост надявам се да съм обяснила разбираемо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам познат, който каза, че също са му отказали за периода, в който децата са били още в България, казали са, че не е попълнил данъчно осигурителния им номер. Той каза че там е попълнил ЕГН-то.

Също така на фирмуляр Antrag auf Kindergeld, на последната страница с поясненията за попълване пише: "От 01.01.2016 г. условието за получаване на детски надбавки е, лицето получаващо надбавките, и детето да се идентифицират с дадения им данъчен идентификационен номер (чл. 139b на данъчния кодекс).

Аз лично още събирам документите и горепосоченото ме кара силно да се съмнявам, че ще ми изплатят каквото и да е, тъй като моето дете е в България. Също така в поясненията в документа Haushaltsbescheinigung yur Vorlage bei der Familienkasse, до колкото разбирам с моя немски, пише че детето трябва да е от моето домакинство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Ние другата седмица с децата заминаваме за Германия, мъжът ми вече е там. Искам да попитам за формулярите Е 401 и Е 411необходими ли са ми, щом децата ще са в Германия с адресна регистрация там. Четох, четох и се обърках вече. Ще помоля и ако някой ги има да ми ги изпрати на мейла, защото никъде в интернет ги няма на български език. Благодаря предварително!

vania_manevska@yahoo.com

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, имам един въпрос относно детските. Подадохме документи за детски, след което ни поискаха и Е401 и Е411 и тях ги предоставихме. След това са изпратили писмо със запитване, но писмото го е получила свекърва ми и е забравила да ни го даде. Писмото е получено м.05.2015г. със срок за отговор 1 месец. Както се разбира срока е изпуснат. Какво може да направим сега?

Здравейте vburovska, нищо койй знае колко лошо не се е случило. Просто се правите на разсеяни и изпращат отговор н аписмото, все едно сте го получили миналата седмица. Вариантите са два - или ви продвижват документите или се налага да започнете процедурата от начало. И в двата случая ще последва писмен отговор от Familienkasse, така че ще знаете как са се развили нещата.

Здравейте, имам  един въпрос мъжа ми е в Германия от март 2014 работи като самонает,  аз дойдох юни месец при него, а децата останаха в България миналата година август месец 2015 взехме децата при нас мъжа ми подаде документи за Киндергелд като от там му казаха, че има право от първата регистация до сега да му бъдат изплатени , но вчера получихме писмо от Фамилиенкасе в което пише че ще платят от август 2015 - от както са регистрирани децата в Германия. Искам да попитам имаме ли право да претендираме за периода от 03.2014 до сега? Извинявам се за дългия пост надявам се да съм обяснила разбираемо.

Здравейте ceci262, според мен краткият отговор е - да, имате право. По-напред в темата е обяснено как се подава възражение. Ако не ви се чете всичко, използвайте форумната търсачка и търсете за "възражение" или "Einspruch" и ще знаете какво да правите.

Здравейте.

Ние другата седмица с децата заминаваме за Германия, мъжът ми вече е там. Искам да попитам за формулярите Е 401 и Е 411необходими ли са ми, щом децата ще са в Германия с адресна регистрация там. Четох, четох и се обърках вече. Ще помоля и ако някой ги има да ми ги изпрати на мейла, защото никъде в интернет ги няма на български език. Благодаря предварително!

vania_manevska@yahoo.com

Здравейте Vanenceto, тези формуляри може би ще са ви нужни, ако имате право на Kindergeld я периода, преы който само съпругът ви е бил в Германия. Ако имате това право, но нямате формулярите, не е толкова страшно. Пак ще си получите парите, но с известно закъснение. Защото е така ще научите, ако погледнете темата от самото начало.

Аз имам познат, който каза, че също са му отказали за периода, в който децата са били още в България, казали са, че не е попълнил данъчно осигурителния им номер. Той каза че там е попълнил ЕГН-то.

Също така на фирмуляр Antrag auf Kindergeld, на последната страница с поясненията за попълване пише: "От 01.01.2016 г. условието за получаване на детски надбавки е, лицето получаващо надбавките, и детето да се идентифицират с дадения им данъчен идентификационен номер (чл. 139b на данъчния кодекс).

Аз лично още събирам документите и горепосоченото ме кара силно да се съмнявам, че ще ми изплатят каквото и да е, тъй като моето дете е в България. Също така в поясненията в документа Haushaltsbescheinigung yur Vorlage bei der Familienkasse, до колкото разбирам с моя немски, пише че детето трябва да е от моето домакинство.

Здравей mancheff, има някакво объркване в информацията от твоя приятел. Някой от вас двамата не е разбрал нещо. Действително в KG1 Молба-декларация за детски надбавки се попълват осигурителните номера на децата, а не ЕГН-та, защото това е основния формуляр, който предполага, че децата са в Германия. Той се попълва от всички, както немци, така и имигранти. Когато децата са в България, се добавя и формуляр KG51 Приложение чужбина, където вече не се искат немски осигурителни номера.

Какво и защо са откатзали на приятеля ти ще стане ясно, ако снима/сканира писмото с отказа и ти го даде да го качиш тук във форума да го рагледаме. Но със сигурност причината не е невписването на немски осигурителен номер. Има нещо друго, което не е попълнено както трябва. Ако има нужда от безплатна помощ, нека пише във форума или даде писмото с отказа.

Ти не се чуди, а си подай документите. Какво ще последва е трудно да се прогнозира, но рано или късно ще си получиш детските. Проследи например случая на ptpetrova на стр.2 - стр.4 в тази тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.

прочетох написаното, но не намерих отговор на моя проблем. Моля за съдействие,  ако някой е запознат. През декември 2014 г. подадох документи за детски надбавки. В Германия работя от юни 2014 на трудов договор. Имам дъщеря, която през 2013-2014 е първи курс студентка редовно обучение. 2014-2015 е втори курс. 2015-2016 прекъсва, поради 2 не взети изпита, обаче не ми казва. Разбирам сега, когато от Фамилиенкасе ми изпратиха формуляр Е402, на който трябва Университета да попълни втората страница. За лъжата- няма да пиша. Това е ситуацията към момента. Всичко друго съм изпратила. Какво трябва да пиша на Фамилиенкасе и възможно ли е да се получат пари за периода в които е била не прекъснала. Изпратила съм уверения с превод за тези години - 2013/2014 и 2014/2015.

 

Здравейте. продължавам да  се интересувам за формуляр 402. Изпратен ми е 1 брой. От прочетеното разбирам. че такъв се попълва за всяка започната учебна година. Прочетох, че Уверенията не се признават. За сега от Унито са отказали да го попълнят, поради прекъсване /логично/ за тази учебна година. Но, за предишните 2 години. Имам позната със същия проблем. но и тя не знае. Преди 2 години платих на БГ адвокат, чийто отговор бе - пратете го така и чакайте. Ако някой се е сблъсквал с такъв проблем - моля да сподели.

Редактирано от 1984
Сливане на две последователно публикувани мнения.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Днес получих отговор от Familienkasse, че трябва да им изпратя още 2 документа. С моя слаб немски успях да си преведа, че искат акта за раждане на детето и са ми пратили за попълване Е 411.

Аз нямам многоезичен акт за раждане на детето си. В Германия сме и няма скоро да ходим в България, за да го изкарам. Също този формуляр трябва и него да го дам в България за попълване, нали?. До тук ОК, но срокът, в който искат да им отговоря с тези документи е 15.04.2016.

Въпросът ми е следният:

Мога ли да им изпратя писмо, в което а ги уведомя, че нямам исканите от тях документи и ще им ги представя при първа възможност.

Благодаря.   

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎3‎/‎21‎/‎2016 at 20:00, mancheff написа:

И аз нямам брак с майката на сина ми и това не беше никакъв проблем да ми издадат многоезичния акт. Издадоха го веднага, таксата беше 10 лева. Показах им само лична карта. В българския акт пише, че аз съм бащата.

Здравейте! Моят случай е подобен,но не разбрах,какво многоезично удостоверение трябва,след като те са само за брак,акт за раждане и смърт.След като нямам брак,не могат и да издадат такъв документ, защото няма такъв формуляр. В такъв случай къде сте представили лична карта. Не е ли достатъчно само свидетелството за раждане на детето където е вписан бащата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя грешка, все не дочитам нещо. Когато прочетох многоезично и помислих че става дума за акта за раждане, сега видях, че пише гражданско състояние.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 7.4.2016 at 20:52, Rumenova написа:

Здравейте,

Днес получих отговор от Familienkasse, че трябва да им изпратя още 2 документа. С моя слаб немски успях да си преведа, че искат акта за раждане на детето и са ми пратили за попълване Е 411.

Аз нямам многоезичен акт за раждане на детето си. В Германия сме и няма скоро да ходим в България, за да го изкарам. Също този формуляр трябва и него да го дам в България за попълване, нали?. До тук ОК, но срокът, в който искат да им отговоря с тези документи е 15.04.2016.

Въпросът ми е следният:

Мога ли да им изпратя писмо, в което а ги уведомя, че нямам исканите от тях документи и ще им ги представя при първа възможност.

Благодаря.   

Здравейте Rumenova,

по отошение на многоезичния акт за раждане на детето има три варианта:

  • ако сте оставили пълномощно на близък в България, той може да се опита да свърши тази работа
  • такива многоезични извлечения се издават от нашите консулски служби в Германия. Описал съм подробно процедурата в мнението ми от 29.02.2016 в темата Непознатите многоезични извлечения от актове за гражданско състояние
  • отговаряте на Familienkasse, че можете да осигурите документа след 3,6 или 9 месеца и обработката на документите ви се замразява

По отношение на своевременното предаване на документите - Familienkasse очаква от вас реакция (някакъв отговор, какъвто и да е той) до 15.04.2016, а не да им предадете документите до тази дата. В отговорът си можете изобщо да не пращате исканите документи, а да съобщите кога ще сте в състояние да ги осигурите. После се опитвате да спазите този срок и ги изпращате допълнително, когато ги имате. Ако сте уведомили Familienkasse, че не можете да набавите веднага документите, няма проблем. Проблем има, когато човек изобщо не отговори.



 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎4‎/‎2‎/‎2016 at 16:51, raza68 написа:

Здравейте.

прочетох написаното, но не намерих отговор на моя проблем. Моля за съдействие,  ако някой е запознат. През декември 2014 г. подадох документи за детски надбавки. В Германия работя от юни 2014 на трудов договор. Имам дъщеря, която през 2013-2014 е първи курс студентка редовно обучение. 2014-2015 е втори курс. 2015-2016 прекъсва, поради 2 не взети изпита, обаче не ми казва. Разбирам сега, когато от Фамилиенкасе ми изпратиха формуляр Е402, на който трябва Университета да попълни втората страница. За лъжата- няма да пиша. Това е ситуацията към момента. Всичко друго съм изпратила. Какво трябва да пиша на Фамилиенкасе и възможно ли е да се получат пари за периода в които е била не прекъснала. Изпратила съм уверения с превод за тези години - 2013/2014 и 2014/2015.

Здравейте raza68,

не можах много добре да се ориентирам какво точно се е случило с вашите детски надбавки от Германия и моля за пояснение. Получили ли сте до момента изобщо някакви пари от Familienkasse? Ако да, може ли да кажете за кой период. Ако не, как е обоснован отказа от страна на Familienkasse?

 

На ‎4‎/‎2‎/‎2016 at 16:51, raza68 написа:

Здравейте. продължавам да  се интересувам за формуляр 402. Изпратен ми е 1 брой. От прочетеното разбирам. че такъв се попълва за всяка започната учебна година. Прочетох, че Уверенията не се признават. За сега от Унито са отказали да го попълнят, поради прекъсване /логично/ за тази учебна година. Но, за предишните 2 години. Имам позната със същия проблем. но и тя не знае. Преди 2 години платих на БГ адвокат, чийто отговор бе - пратете го така и чакайте. Ако някой се е сблъсквал с такъв проблем - моля да сподели.

По отношение на Е 402 - кога ви е изпратен този формуляр? Не са ли ви го поискали още през 2014 при първоначалното подаване на документите?

Иначе в отпускането на Kindergeld няма елемент на емоция. Колкото и непоследователни да са понякога действията на родителите и изнервени чиновниците, който има право си получава парите от Familienkasse. Когато правото е загубено (временно или постоянно), но са получени пари, те тръбва да се върнат. Това е.

Пишете ми дали изобщо сте получавали пари до момента, за да е малко по-ясна ситуацията. Аз разбирам, че такива изобщо не са ви превеждани. Така ли е? После ще видим какво и как трябва да се направи.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравеите,Докато пишех на 11.04 получих писмо Bescheid. В него пишеше колко пари и откога ще се изплатят. Не си проверих сметката веднага, но след една седмица -ужас- всичките пари преведени от дата на адресна регистрация в Германия . А аз още не съм пратила 402. Веднага от Унито ми изпратиха 402 попълнен за двете учебни години 2013-2014 и 2014-2015, В момента превеждам и академичната справка и нея ще изпратя. Написах писмо в което обясних ситуацията и чакам отговор, Но междувременно намерих информация, че се получават дори. ако до 25 години е безработно детето, Какво Ви е мнението... Kindergeld (детска надбавка) принадлежи на деца до навършването на 25 години, ако детето все още учи или е безработно през този период. Предназначението на надбавките е да подпомогне финансово родителите при отглеждането на децата.

Редактирано от raza68
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, предстои ми заминаване, уредихме всички подробности с работодателя, но след като разбра, че имам дете поиска да изпратя Свидетелство за брак и Акт за раждане на детето. Въпросът ми е, дали ги иска тези неща заради детските? Има ли практика работодателят да се занимава с това? Тук не срещнах подобно мнение. Извинявам се ако е обсъждано и не съм го прочела. И така и така пиша, поне още нещо да питам: Всички документи като: бележка от училище, бележка че получавам/не получавам детски в България и т.н. разбрах, че трябва да са преведени, но трябва ли да са легализирани? 

Благодаря за вниманието :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се , но пиша от тел. и ми е трудно да се ориентирам . Аз работя на трудов договор в Германия . Първо искам да попитам , самата ми работа е два месеца в Германия ,два месеца в България .Ще мога ли да получавам детски и трябва ли да се отписвам и записвам всеки път , когато си тръгвам към Б-я и когато се връщам ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Monday, April 25, 2016 at 10:36, raza68 написа:

Здравеите,Докато пишех на 11.04 получих писмо Bescheid. В него пишеше колко пари и откога ще се изплатят. Не си проверих сметката веднага, но след една седмица -ужас- всичките пари преведени от дата на адресна регистрация в Германия . А аз още не съм пратила 402. Веднага от Унито ми изпратиха 402 попълнен за двете учебни години 2013-2014 и 2014-2015, В момента превеждам и академичната справка и нея ще изпратя. Написах писмо в което обясних ситуацията и чакам отговор, Но междувременно намерих информация, че се получават дори. ако до 25 години е безработно детето, Какво Ви е мнението... Kindergeld (детска надбавка) принадлежи на деца до навършването на 25 години, ако детето все още учи или е безработно през този период. Предназначението на надбавките е да подпомогне финансово родителите при отглеждането на децата.

Здравейте raza68, твърдението в маркираният с червено текст не е съвсем коректно, защото това не е вярно в общия случай, а само в някои много специални случаи. Житейска ви ситуация обаче е позната в детайли само на вас самите. В актуалния документ (Merkblatt Kindergeld) с информация и указания по въпросите за Kindergeld, в т.4 са разгледани всички възможни варианти. Ако се разпознавате в някои от тях, тогава добре. Написаното там за съжаление не може да се предаде с няколко думи, така че ще е нужно да отделите време и да прегледате сама стр.14 - стр. 20. Там ще намерите и някои примери, които ще ви помогнат да се ориентирате.

Ако има нещо неясно, не се притеснявайте пак да попитате ;)

 

На Monday, April 25, 2016 at 12:42, hrissska написа:

Здравейте, предстои ми заминаване, уредихме всички подробности с работодателя, но след като разбра, че имам дете поиска да изпратя Свидетелство за брак и Акт за раждане на детето. Въпросът ми е, дали ги иска тези неща заради детските? Има ли практика работодателят да се занимава с това? Тук не срещнах подобно мнение. Извинявам се ако е обсъждано и не съм го прочела. И така и така пиша, поне още нещо да питам: Всички документи като: бележка от училище, бележка че получавам/не получавам детски в България и т.н. разбрах, че трябва да са преведени, но трябва ли да са легализирани? 

Благодаря за вниманието :)

Здравейте hrissska,

според мен сте допуснали малка грешка в понятията (видях, че при нас е регистриран Георги Пангелов като заклет преводач и се надявам той да ме поправи, ако греша по отношение на термините И така, чисто теоретично е необходимо, издадените в България документи да бъдат превеждани и заверявани с апостил (а не легализирани, което е нещо друго), за да бъдат валидни в Германия. Това се налага, защото между Германия и България няма подписан двустранен договор правна помощ. Така че чисто теоретично нещата са сложни и се усложняват още повече, когато в Германия преценят, че няма да приемат даден превод, направен в България, пък било то и от заклет преводач. Има и някои изключения, като Е-формулярите, многоезичните извлечения от актовете на гражданско състояние и т.н.

Толкова по теоретичната част. Ето как стоят нещата на практика, по специално при Familienkasse. В случая с документите, нужни за Kindergeld и издавани от България, не е необходимо те да бъдат превеждани и заверявани с апостил. Familienkasse ги приема такива, каквито са и ги дава за превод. Това обаче забавя цялата процедура по обработка на молбата. По тази причина много хора просто дават документите за превод (най-добре при заклет преводач), но не ги пускат за апостил. Това в общия случай е достатъчно. Ако Familienkasse не приеме превода от България по някаква причина, ще даде съответния документ на своите преводачи. В случая вие трябва да решите дали да отделите 10-15 лева за превод на служебната бележка от училище. Бележка за (не)получаване на детски надбавки в България не се изисква. Обмена на тази информация става с формуляр Е411, при това би трявало да се извърши по служебен път.

До скоро ...

 

На Monday, April 25, 2016 at 15:36, yanka kehayakoseva написа:

Извинявам се , но пиша от тел. и ми е трудно да се ориентирам . Аз работя на трудов договор в Германия . Първо искам да попитам , самата ми работа е два месеца в Германия ,два месеца в България .Ще мога ли да получавам детски и трябва ли да се отписвам и записвам всеки път , когато си тръгвам към Б-я и когато се връщам ?

Здравейте yanka kehayakoseva,

във вашия случай основното, което трябва да се знае е дали сте неограничено данъчно задължена (unbeschränkte Einkommensteuerpflicht) в Германия. На този въпрос не може да се отговори директно, понеже с тези 2 месеца тук. два месеца в България сте на кантар. Имате ли изобщо немски Steuer-ID (ако не сте сигурна за какво говоря, използвайте търсачката на портала)? Имате ли немска адресна регистрация и наето жилище на ваше име?

Преди малко разговарях с Familienkasse по вашия случай. Съветът е да си подадете молбата с необходимите приложения (писано е по-напред в темата). В зависимост от информацията в немския ви трудов договор и другите приложени документи ще се прецени дали сте неограничено данъчно задължена в Германияимате и съответно дали изобщо имате право да получавате Kindergeld. Това е първата стъпка. После ще обсъдим технологията с вписването и отписването, ако изобщо се налага да го правите. Ако получите това право в най-добрия случай ще ви бъдат отпуснати детски надбавки само за 6-те месеца, като евентуално при получаване на детски надбавки от България, ще ви бъде ударжана разликата.

Успех!

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Много благодаря за отговора . Имам щоер номер и всички осигуровки тук - , дори ще бъда осигурявана и за времето , когато няма да съм в Германия , но веднага възниква въпроса - мога ли да представя за периодите , когато ще съм в БГ - вместо фиш - само внесени осигуровки от работодателя ? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Крякащатата тайфа, благодаря за информацията и отговора.Немският ми е на ниво А2-Б1 от интеграционен курс, и ми е трудно да разбера в детайли- точно -какво пише в изброените страници. Разбрах само, че ако детето е безработно до 21 години - тогава се получават надбавки. Дъщеря ми е родена на 27.12.1993г. Прекъсва за учебната 2015-2016 със заповед на ректора от 03,10.2015 г, Последният и учебен семестър е до 01,07.2015г,  Смятам да представя удостоверение от НАП, че няма регистриран трудов договор на нейно име -никога не е работила. Такова, тя извади вече. Има и регистрация в БТ, потвърждаваща се със служебна бележка. Това дали има смисъл и значение вече - не знам. Починал баща и друго осебенно няма. Ще съм Ви много благодарна, ако ми окажете помощ в случая - в смисъл колкото се може по-малко евро да върна, беа да излизам от рамките на закона.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кратък въпрос: Тоя Kindregeld-Nr дето е най-горе в ляво на заявлението от касата ли го вписват или аз трябва да го взема от някъде? Четох, но не разбрах какъв е и кой го "дава".

Редактирано от electrified
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 50 минути, electrified написа:

Кратък въпрос: Тоя Kindregeld-Nr дето е най-горе в ляво на заявлението от касата ли го вписват или аз трябва да го взема от някъде? Четох, но не разбрах какъв е и кой го "дава".

Дава се автоматично. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Благодаря за времето и търпението, което отделяте за нас. Искам още нещо да питам, АКО се справя успешно с тази мисия, искам парите директно да отиват в сметката на дъщеря ми. Дали ще е проблем ако подам нейната Бг- сметка, или да изчакам докато си направя аз немска сметка. Благодаря ви предварително 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.Попьлних е 411 и е 401 и ги изпратих в София.Сега 4акам да се вьрнат документите.Посо4их  2 адреса за евентуално полу4аване 1 в БГ И 1 в DE.

Като има някакво развитие ще пиша пак.НЕ сьм подавал пьрвона4ална молба за отпускане на детските.

Дали сьм постьпил правилно?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,може ли и аз да попитам нещо?Съпругът ми работи почти от една година в Германия,но е с гевербе.Имаме ли право на детски?А също и на соц. помощи и какви документи се изискват?Ние с децата също искаме да се преместим при него.

 

Също така чух ,че децата вече трябва да са с адресна регистрация в Германия и тогава да се подават документи.Вярно лие?Това са го направили зареди бежанците.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Thursday, April 28, 2016 at 13:21, yanka kehayakoseva написа:

Много благодаря за отговора . Имам щоер номер и всички осигуровки тук - , дори ще бъда осигурявана и за времето , когато няма да съм в Германия , но веднага възниква въпроса - мога ли да представя за периодите , когато ще съм в БГ - вместо фиш - само внесени осигуровки от работодателя ? 

Не можах да разбера какво точно имате предвид. На Familienkasse не се налага да се изпращат периодично фишове от заплатата. Размерът на дохода ви няма връзка с получаване на Kinergeld.
 

На Thursday, April 28, 2016 at 22:18, raza68 написа:

Крякащатата тайфа, благодаря за информацията и отговора.Немският ми е на ниво А2-Б1 от интеграционен курс, и ми е трудно да разбера в детайли- точно -какво пише в изброените страници. Разбрах само, че ако детето е безработно до 21 години - тогава се получават надбавки. Дъщеря ми е родена на 27.12.1993г. Прекъсва за учебната 2015-2016 със заповед на ректора от 03,10.2015 г, Последният и учебен семестър е до 01,07.2015г,  Смятам да представя удостоверение от НАП, че няма регистриран трудов договор на нейно име -никога не е работила. Такова, тя извади вече. Има и регистрация в БТ, потвърждаваща се със служебна бележка. Това дали има смисъл и значение вече - не знам. Починал баща и друго осебенно няма. Ще съм Ви много благодарна, ако ми окажете помощ в случая - в смисъл колкото се може по-малко евро да върна, беа да излизам от рамките на закона.

Има смисъл да подадете всичките описани от вас допълнителни документи. В определени случаи получаването на Kindergeld може да продължи и при безработни деца след 21 г. възраст, но вероятно ще ви поискат и други документи. Все пак пратете това, което вече сте го подготвили и изчакайте отговора на Familienkasse.
 

На Tuesday, May 03, 2016 at 14:01, hrissska написа:

Здравейте! Благодаря за времето и търпението, което отделяте за нас. Искам още нещо да питам, АКО се справя успешно с тази мисия, искам парите директно да отиват в сметката на дъщеря ми. Дали ще е проблем ако подам нейната Бг- сметка, или да изчакам докато си направя аз немска сметка. Благодаря ви предварително 

Може да посочите и българска банкова сметка. Не съм сигурен обаче при валутен превод дали българската банка няма да задържи неприлично висока такса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 7.1.2016 at 17:43, Alo-Alo написа:

Ако може някой, може би Крещяща тайфа, да ми помогне в тази изключително дразнеща за мен ситуация със съвет и подсказка, как да не засегна надутите немски служители (знам, че не всички са такива, а и нашите не падат по-долу), но и да им покажа, че все пак съм наясно със ситуацията и начина, по който ме третират (като неграмотен източно европеец, не по-различен от нелегалните имигрантите, напиращи по границата им), ще съм безкрайно благодарна. Парите за нашия стандарт не са никак малко, а и на мен определено са ми необходими.

Здравейте Alo-Alo,

по някаква причина въпросите ви от януари месец са останали без отговор. Ако все още те са актуални, моля да ми потвърдите, за да ви отговоря.

До скоро ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Отново искам да благодаря за чудесния форум. С помощта на всички тези разисквания и изчерпателните напътствия на Крякащата тайфа ние успяхме да попълним всички документи през август 2015г. и на 6 май получихме пълния размер на надбавките, дори и за периода за който имахме съмнения.

Не се отказвайте, заредете се с търпение за препядствията, четете подробно форума и не се притеснявайте да питате.

Успех на всички в сагата за детски надбавки в Германия!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Friday, May 06, 2016 at 11:25, zico75rs написа:

Здравейте.Попьлних е 411 и е 401 и ги изпратих в София.Сега 4акам да се вьрнат документите.Посо4их  2 адреса за евентуално полу4аване 1 в БГ И 1 в DE.

Като има някакво развитие ще пиша пак.НЕ сьм подавал пьрвона4ална молба за отпускане на детските.

Дали сьм постьпил правилно?

Здравей zico75rs, опитах се да проследя написаното до момента от теб по отношение на детските в Германия и малко се обърках. Казваш, че не си подавал първоначална молба за Kindergeld, а си пратил за попълване в София формуляри Е 401 и Е 411. Защо го правиш това? Искаш да подготвиш всички документи и едва тогава да подадеш молбата ли?

Ако се интересуваш дали си постъпил правилно по отношение на формулярите Е401 и Е411, отговорът е и да, и не. Можеше изобщо да не се налага да се занимаваш с тях. Освен това не е типично тези формуляри да се подават заедно с молбата, но не е и проблем, ако така си решил да направиш.
 

На Sunday, May 08, 2016 at 13:12, east_lights написа:

Здравейте,може ли и аз да попитам нещо?Съпругът ми работи почти от една година в Германия,но е с гевербе.Имаме ли право на детски?А също и на соц. помощи и какви документи се изискват?Ние с децата също искаме да се преместим при него.

 

Също така чух ,че децата вече трябва да са с адресна регистрация в Германия и тогава да се подават документи.Вярно лие?Това са го направили зареди бежанците.


Здравейte east_lights,

ето отговорът на първия ви въпрос: ако фирмата му функционира и съпругът ви плаща данъци в Германия, имате право на Kindergeld.

Не е вярно, че има изискване децата да живеят задължително в Германия, за да имате право на Kindergeld. Преди няколко дни проверих изискванията на Familienkasse и не намерих промяна в този смисъл.

По отношение на другите добавки, помощи и т.н., пуснете питането си в темата Видове обезщетения и социални помощи в Германия . Нека тук се ограничим само до детски надбавки в Германия :rolleyes:

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте. Искам да попитам дали информацията , че детски могат да се получават само ако децата са  регистрирани  в Германия( от тази година 2016)  е вярна ?  Благодаря предварително. 

И също така да попитам задължително ли е към документите за детски към Фамилната каса да прибавим удостоверение, че не получаваме детски в България ? 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 10 часа, Мариян написа:

Здравейте. Искам да попитам дали информацията , че детски могат да се получават само ако децата са  регистрирани  в Германия( от тази година 2016)  е вярна ?  Благодаря предварително. 

И също така да попитам задължително ли е към документите за детски към Фамилната каса да прибавим удостоверение, че не получаваме детски в България ? 

 

Здравейте Мариян,

надява се, че няма да ви разочаровам с отоворите си, но се налага да бъда прям. Трябва да го направя, дори и да ви се стори надменно или грубо.

Отговорът ми е, че на въпросите ви вече е отговорено. Ако погледнете само предишното мнени над вашето, ще намерите отговора на единия от въпросите си. Ако пуснете търсене за думата "удостоверение" и се ограничите до тази тема, ще намерите и информацията дали ви е необходимо удостоверение от дирекция "Социално подпомагане" в България. Ще ви оставя да се опитате да направите това сам. Ако срещнете трудности, редовните потребители тук ще ви помогнат, разбира се :)

Защо пиша всичко това? Не знам какъв опит имате с интернет-форумите, но те не са изградени на принципа на телефони тип "Гореща линия", на които платени оператори отговарят до припадък на едни и същи въпроси. Във форумите пишат доброволци, които отделят от личното си време, за да бъдат полезни с публикациите си на други потребители. Когато човек е отделил десетки часове време да разясни даден въпрос и мисли, че е дал достатъчно информация, е много тъжно да види как стоящият срещу него не полага минимални усилия да го разбере.

Написаното по-горе не е пряк упрек към вас самия. Надявам се да не ме разберете погрешно и да продължим да се срещаме тук и да си бъдем взаимно полезни. Просто от даване на отговори на едни и същи въпроси лично на мен не ми остава време да пиш по други нови и важни неща.

Хубав ден и до нови срещи :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 10 часа, Мариян написа:

Здравейте. Съгласен съм с вас и моля за извинение. Благодаря ви отново за отговора и разбирането. Поздрави.

Здравейте Мариян,

всъщност аз трябва да ви се извиня, че избрах в диалог с вас да кажа нещата, които се отнасят до 50% от потребителите с еднодневно участие тук.

Като малък жест към вас и поради факта, че пишете за втори път тук, ще ви отговоря конкретно, макар и да се повтарям:
(1) Не е вярно, че има изискване децата да живеят задължително в Германия, за да имате право на Kindergeld. Може би ще се направи някаква промяна, но за момента няма нищо черно на бяло.
(2) Ако под "удостоверение" имате предвид удостоверението от дирекция "Социално подпомагане" в България, то такова не ви е необходимо. Просто от Familienkasse не го разпознават като документ и не го признават. Обмяната на тази информация става с формуляр Е411. За него вече е писано достатъчно по-напред в темата

До нови срещи (надявам се :))!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте .Изчетох цялата тема и съм очарована от взаимната помощ която си оказвате.Ние не сме получавали детски надбавки от Германия.Търсих отговор на моя въпрос но не го намерих.Та той е следния;Съпругът  ми работи в Германия от август 2013 до сега. В края на месец май се прибира в България и договора ще му бъде прекратен за сега.Имаме ли право на детски надбавки за миналите години след като съпругът ми няма да  е на работа вече в Германия.Извинявам се  предварително ако има отговор на този въпрос по нагоре.Поздрави .

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, vanq_z написа:

Здравейте .Изчетох цялата тема и съм очарована от взаимната помощ която си оказвате.Ние не сме получавали детски надбавки от Германия.Търсих отговор на моя въпрос но не го намерих.Та той е следния;Съпругът  ми работи в Германия от август 2013 до сега. В края на месец май се прибира в България и договора ще му бъде прекратен за сега.Имаме ли право на детски надбавки за миналите години след като съпругът ми няма да  е на работа вече в Германия.Извинявам се  предварително ако има отговор на този въпрос по нагоре.Поздрави .

 

Здравейте vanq_z,

всеки един форум е такъв, какъвто потребителите му го направят. Надявам се нашия да запази стила си и да привлече повече потребители, готови да споделят нещо в него. Вие също може да бъдете част от този процес, стига да пожелаете ;)

По отношение на въпроса ви - допускам, че съпругът ви е работил легално в Германия, имал е официални доходи, за които са плащани данъци. В такъв случай имате пълното право да поискате изплащане на Kindergeld. Парите се изплащат със задна дата до 4 г. назад, т.е. ако съпругът ви подаде молба през следващата седмица, ще ви бъдат изплатени Kindergeld (или евентуални Differenzkindergeld) за периода от август 2013 до момента на прекъсване на трудовите му взаимоотношения през месец май 2016. Важното е след получаване на решението за отпускане на  Kindergeld (което ще отнеме няколко месеца) да уведомите незабавно Familienkasse за прекратяването на работата на съпруга ви и за връщането му в България. Не забравяйте да го направите, защото после ще се налага да връщате получени неправомерно пари, а може и да си навлечете по-сериозни проблеми.

 

Редактирано от Крякащата тайфа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

×
×
  • Създай нов...

Важно!

Използвайки този сайт, вие се съгласявате с нашите Условия за ползване, Декларация за поверителност и Правила на форума. Също така поставихме бисквитки във вашият браузър, за да направим този уебсайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за бисквитки, в противен случай ще приемем, че сте готови да продължите..