Jump to content
Родени в България
Danny

Подаване на документи за детски надбавки (Kindergeld) в Германия

Recommended Posts

Здравейте!
Поздравления за прекрасния сайт и помощта, която оказвате.

Ще представя накратко и нашия случай и ще помоля за съвет.

Синът ми е на 18 години и тази година от 01.09. е приет като  студент в Германия. Замина на 02.08. и живее там при дядо си..въпросът ми е има ли право дядо му да подаде молба за детски, и ако има кои документи трябва да подаде? Доколкото разбрах от сайта на Фамилната каса, има право при положение, че са с еднаква адресна регистрация. 

Синът ми:

- има адресна регистрация на същия адрес, на който живее и дядо му

- започна работа средата на август, има трудов договор на миниджоб. Получава до 450 евро и работи по 15-20 часа на месец.

- има пенсионен и данъчен номер

- няма здравна осигуровка, ползва Здравно европейска карта - ЕЗОК

- при положение, че е на миниджоб работодателя не е длъжен да го осигурява здравно, затова е с картата ЕЗОК. Като студент може да остане с нея по време на обучението.

Дядо му:

- има еднаква адресна регистрация  с внука

- работи на  трудов договор от 01.01.2018

- има пенсионен и данъчен номер, работодателя го осигурява здравно

Детски съм получавала последно за юни 2018, тъй като след това завърши училище и те се прекратяват автоматично от държава.

Ние, родителите живеем в България и не сме регистрирани по никакъв начин  в Германия

Редактирано от Стела

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Стела написа:

Здравейте!

Ще представя накратко и нашия случай и ще помоля за съвет.

Синът ми е на 18 години и тази година от 01.09. е приет като  студент в Германия. Замина на 02.08. и живее там при дядо си..въпросът ми е има ли право дядо му да подаде молба за детски, и ако има кои документи трябва да подаде? Доколкото разбрах от сайта на Фамилната каса, има право при положение, че са с еднаква адресна регистрация. 

...

Здравейте Стела,

точно дядото е човекът, който трябва да подаде молбата за Kindergeld. За мен единственото неясно положение в конкретната ситуация е дали синът ви действително работи на Minijob. Ако седмично прави 15-20 ч., това при минималната за момента часова ставка означава месечно заплащане над 450 евро. Но все пак е важно какво пише в трудовият му договор, а не колко часове труд полага реално.

Ако има още нещо неясно, не се притеснявайте да попитате.

До скоро ...

ПП: Един съвет извън темата - ако дядото има т.нар. gesetzliche Krankenversicherung, тогава е добре да се разходи до офиса на своята здравна каса и да поиска да включи внука си към неговата застраховка под формата на Familienversicherung für Enkelkinder. На него няма да му струва нищо допълнително, а синът ви ще получи право на достъп до много други здравни услуги, които няма да му бъдат осигурени по линия на ЕЗОК.

Редактирано от Крякащата тайфа

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Крякащата тайфа искренно ви благодаря за бързия отговор!

Ами синът ми работи по 15-20 часа на месец, не на седмица, а относно здравната - проверихме, но на дядото му отказаха..

Предполагам, че данни на родителите не трябва да пиша в молбата, само на дядото, тъй като той я подава. Ще приложим молба-декларация KG1 и приложението към молбата KG1 , нещо друго като документ от Фамилната каса дали ще ни трябва? Акт за раждане на дядото трябва ли? Ще приложим:

документи на сина ми

- акт за раждане, многоезичен

- трудов договор

- адресна регистрация

- сертификат за записване от университета

- идентификационен номер/данъчен номер

документи на дядото

- адресна регистрация

- трудов договор

- данъчен номер

- здравна карта

- лични карти и на двамата

Бихте ли погледнали документите, според вас дали ще трябва нещо друго?

И последен въпрос.. за сега :)) имате ли представа дали наистина едно от условията е дядото и внука да имат еднаква адресна регистрация?

Редактирано от Стела

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да изкажа огромното си учудване от бързата работа в общината.

Днес отидох до общината за издаване на многоезичен акт за раждане и срещу сумата от 10лв за експресна поръчка, която по принцип е до два дни, акта стана готов точно за пет минути и ми го дадоха веднага.

Редактирано от Стела

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, Стела написа:

Крякащата тайфа искренно ви благодаря за бързия отговор!

Ами синът ми работи по 15-20 часа на месец, не на седмица, а относно здравната - проверихме, но на дядото му отказаха..

Предполагам, че данни на родителите не трябва да пиша в молбата, само на дядото, тъй като той я подава. Ще приложим молба-декларация KG1 и приложението към молбата KG1 , нещо друго като документ от Фамилната каса дали ще ни трябва? Акт за раждане на дядото трябва ли? Ще приложим:

документи на сина ми

...

документи на дядото

...

Бихте ли погледнали документите, според вас дали ще трябва нещо друго?

И последен въпрос.. за сега :)) имате ли представа дали наистина едно от условията е дядото и внука да имат еднаква адресна регистрация?

Здравей Стела,

разбираемо е желанието ти да подготвиш по възможност предварително всички необходими документи. Надявам се да не ме разбереш погрешно, но е много трудоемко за непрофесионалисти като мен да дават по всяко едно време актуална систематизирана информация и изчерпателни списъци с документи. За щастие тази информация се е натрупала с времето в настоящата тема и съм сигурен, че ти сама би се справила с това да прецениш кои формуляри на Familienkasse ще са нужни за вашата конкретна житейска ситуация. Всичко необходимо е казано в първите 2-3 страници на темата.

Все пак ще се опитам да дам един примерен списък, който няма да коментирам. Така или иначе е нормално след подаване на първоначалната молба и приложения да следват писма от Familienkasse, с които ще се искат допълнителни неща.

Формуляри от Familienkasse:

• Antrag auf Kindergeld (KG1)
  • Anlage Kind zum Hauptantrag Kindergeld (KG1-AK)
  • Haushaltsbescheinigung für das Kindergeld (KG 3a) - само ако живеят на един адрес в Германия, необходима е заверка в Meldestelle
  • Lebensbescheinigung für das Kindergeld (KG 3b) -  само ако живеят на различни адреси в Германия
  • Erklärung zu den Verhältnissen eines über 18 Jahre alten Kindes (KG 5d)

Копия на документи, които не си споменала по-горе:

• 3-те последни фиша от заплатите на дядото
  • Банкови извлечения, доказващи превод на пари към банкова сметка на студента (ако има такива)
  • Krankenversicherungsbescheinigung (Krankenversicherungsnachweis) - получава се безплатно от офис на немската здравна каса

Основната задача, върху която дядото трябва да се фокусира е да помисли как да докаже един ден, че се грижи за издръжката на студента и по тази причина има право на претенции за Kindergeld. Този въпрос неминуемо ще бъде зададен в някакъв момент от Familienkasse и ще са нужни доказателства.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, Stella написа:

Здравейте, отново! Бихте ли ми казали тук какво трябва да запиша?

Понеже това е първоначалния ви комплект документи, в полето Kindergeld-Nr не се пише нищо. След време, когато дойде първото писмо от Familienkasse, в него ще бъде споменат бъдещия ви Kindergeld-Nr и ще може да го използвате при последващо подаване на документи. Но за момента това поле във всички формуляри остава празно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето моя принос за форума, който на мен ми струва 115 евро за адвокат, защото тук никой не можа да ми отговори.

Когато майката на детето ми е женена и работи в България и живее с детето, аз нямам право на детски явно, адвоката каза че в някои случаи отпускат, ако пусна декларация от майката, че се грижа за детето и полагам материални и нематериални грижи.

Важното обаче е, че майката има право да получава детски от фамилната каса, въпреки че е в България и работи там, случаят се разглеждал, като че ли и тя е тук в Германия.

Сигурен съм, че имаше хора които можеха да ми спестят 115 евро, но повечето искат само да получат информация тук и гледат себе си, ето на пук аз пък да дам нещо на форума.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, mancheff написа:

Ето моя принос за форума, който на мен ми струва 115 евро за адвокат, защото тук никой не можа да ми отговори.

Когато майката на детето ми е женена и работи в България и живее с детето, аз нямам право на детски явно, адвоката каза че в някои случаи отпускат, ако пусна декларация от майката, че се грижа за детето и полагам материални и нематериални грижи.

Важното обаче е, че майката има право да получава детски от фамилната каса, въпреки че е в България и работи там, случаят се разглеждал, като че ли и тя е тук в Германия.

Сигурен съм, че имаше хора които можеха да ми спестят 115 евро, но повечето искат само да получат информация тук и гледат себе си, ето на пук аз пък да дам нещо на форума.

Поздравления, че все пак си решил да споделиш и така трябва да бъде. За съжаление ако разгледаш постовете ми, ще видиш колко често апелирам за това, но за съжаление манталитетът си е манталитет. Мисля, че в твоят случай, имаш шанс явно за детски и ако в стандартният такъв човек може да се свърши всичко само, ако отдели време и прочете написаното в темата, при теб по-скоро е, някой да ти напише добре и аргументирано писмата. Успех!

Пиши дали в крайна сметка, ще продължиш или се отказваш.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Крякащата тайфа, вече ми е неудобно, но бихте ли ми казали и за този документ на мястото на въпросителните какво трябва да напиша? Аз предполагам, че трябда да се напише датата на която сина ми се е записал на адреса и живее в Германия....превеждам с гугъл преводач и превода понякога е напълно безмислен

Scan0006.pdf

Редактирано от Стела

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Стела написа:

Вече ми е неудобно, но бихте ли ми казали и за този документ на мястото на въпросителните какво трябва да напиша?

Scan0006.pdf

Предлагам ти като приключиш с всички документи да събереш възникналите въпроси и да ги пратиш заедно. Правя предложението си с най-добри намерения. И да не съобразиш с него, пак ще отговоря на въпросите ти, ако мога.

По въпроса - ако Никола е роден син на Димитър, то тогава тогава в полето Haushaltsaufnahme се пише отново датата на раждане на Никола. Ако детето е осиновено, припознато и т.н. се пише датата, от която се намира в домакинството на Димитър.

В полето In Deutschland seit не се пише нищо, ако детето е в България. Ако е вече в Германия се вписва датата на първата му адресна регистрация в Германия.

До скоро ...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ти,

Димитър е дядото, синът ми е студент и живее при него. Дядото подава документите..И двамата живеят заедно на един адрес

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Стела написа:

Благодаря ти,

Димитър е дядото, синът ми е студент и живее при него. Дядото подава документите..И двамата живеят заедно на един адрес

Оф, забравих тази подробност по вашия случай. Тогава в полето Haushaltsaufnahme се вписва датата на адресната регистрация на Никола в Германия, т.е. същата като в полето In Deutschland seit

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Стела написа:

А най-отдолу до подписа, коя дата пиша?

На всеки един формуляр до подписа се слага датата, на която е положен подписа. Разбира се, добре е слагането на датата и подписа върху всички формуляри от пакета да е по едно и също време, а не с две седмици разлика. Така че това се прави накрая, когато човек е приключил с попълването на всичко във всички формуляри.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да ви уведомя че чакам отново решение за моя син от фамилиен касе, изпратихме по пощата всички документи, които ми искаха и за по сигурно и ги занесохме и на место, званях миналата седмица и ми казаха че ще изпратят отново писмо да чакам!Може да е за още документи може да е превод, то голяма борба голямо нещо

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Някой може ли да ми изпрати формуляр DVKG 71bg- 01.14 Stand März 2014. Не можах да го намеря никъде.

Благодаря предварително!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

На сайта на фемиликаса гледах асреса, до който да изпратя първоначалните документите. Но излизат два адреса..на  единия пише, че е когато се оставят лично, а другия е когато се изпращат по пощата. Аз ще ги изпращам по пощата, но като адрес е даден само града и пощенски код, без улица..номер и т.н....дали ще пристигнат на правилното място като има само пощ.код ? Качвам снимка на адресите, да погледнете..нашия пощ.код е 59174

Screenshot_20180923-183559.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 20.9.2018 at 23:33, neco999 написа:

Здравейте!

Някой може ли да ми изпрати формуляр DVKG 71bg- 01.14 Stand März 2014. Не можах да го намеря никъде.

Благодаря предварително!

Здравей neco999,

има формуляри, да ги наречем второстепенни, които не могат да бъдат изтеглени от интернет. Те обикновено биват изпращани от Familienkasse в процеса на обработка на документите за Kindergeld. Този формуляр е един от тях. Ако ти го искат от Familienkasse, то би трябвало да ти го пратят. Ако искаш да го имаш по някаква друга причина е небходимо да посетиш офис на Familienkasse и да го поискаш от служител (сигурен съм, че няма да го намериш при другите формуляри, които сам можеш да си вземеш за попълване), но е много вероятно да го нямат в наличност, защото действително е един от рядко използващите се и се праща лично до тези, които имат нужда от него.

преди 17 часа, Стела написа:

Здравейте!

На сайта на фемиликаса гледах асреса, до който да изпратя първоначалните документите. Но излизат два адреса..на  единия пише, че е когато се оставят лично, а другия е когато се изпращат по пощата. Аз ще ги изпращам по пощата, но като адрес е даден само града и пощенски код, без улица..номер и т.н....дали ще пристигнат на правилното място като има само пощ.код ? Качвам снимка на адресите, да погледнете..нашия пощ.код е 59174

Как намери тези два адреса? Ако пощенският код 59174 е коректен, това означава, че е към района на Familienkasse Nordrhein-Westfalen Nord с основен адрес:

Familienkasse Nordrhein-Westfalen Nord
44785 Bochum

Най-близкият външен офис на Familienkasse Nordrhein-Westfalen Nord е:

Familienkasse Nordrhein-Westfalen Nord
Bismarckstr. 10
59229 Ahlen

Документите могат да се изпратят на който и да е от двата адреса, нищо ше първия няма нито улица, нито номер. Като разстояние касата в Дортмунд вероятно е най-близо до вас, но населеното място с код 59174 просто не е включено в нейната зона на отговорност.

На следния линк (Bundesagentur für Arbeit ---> Dienststellen) според пощенския код човек може да намери актуалните данни за контакт с регионалната Familienkasse, както и за информация за най-близкия изнесен офис. Адресите на офисите по региони  ги има и като PDF на следния линк Ortsverzeichnis der Familienkassen.

Редактирано от Крякащата тайфа

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Крякащата тайфа написа:

Здравей neco999,

има формуляри, да ги наречем второстепенни, които не могат да бъдат изтеглени от интернет. Те обикновено биват изпращани от Familienkasse в процеса на обработка на документите за Kindergeld. Този формуляр е един от тях. Ако ти го искат от Familienkasse, то би трябвало да ти го пратят. Ако искаш да го имаш по някаква друга причина е небходимо да посетиш офис на Familienkasse и да го поискаш от служител (сигурен съм, че няма да го намериш при другите формуляри, които сам можеш да си вземеш за попълване), но е много вероятно да го нямат в наличност, защото действително е един от рядко използващите се и се праща лично до тези, които имат нужда от него.

Много благодаря, Крякащата тайфа!

Идеята беше да не се изпраща формуляра до България чрез пощата за подпис, но явно така ще стане.

Успех на всички!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, neco999 написа:

Много благодаря, Крякащата тайфа!

Идеята беше да не се изпраща формуляра до България чрез пощата за подпис, но явно така ще стане.

Успех на всички!

Това означава ли, че имаш при теб непопълнен екземпляр на формуляра? Ако е така, разполагаш ли със скенер? Ще ти представлява ли трудност да сканираш формуляра, ако го имаш, и да ми го пратиш по E-Mail, за да го качим като документ във форума. Така други потребители ще могат да го свалят, когато им потрябва.

Дори и да нямаш скенер, ще бъде страхотно, ако помолиш някой познат да свърши тази работа. Ще бъде много полезно за форума.

До скоро ...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, Стела написа:

от

Здравейте,Стела, да документите ви ще пристигнат на този пощенски код се намира Фамилиенкасе, нали над адреса ще напишете именно това на немски, трябва да опоменете къде изпращате писмото.Моят съвет е да го пуснете препоръчано и така ще можете да следите писмото си.Успех!!!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, Крякащата тайфа написа:

Това означава ли, че имаш при теб непопълнен екземпляр на формуляра? Ако е така, разполагаш ли със скенер? Ще ти представлява ли трудност да сканираш формуляра, ако го имаш, и да ми го пратиш по E-Mail, за да го качим като документ във форума. Така други потребители ще могат да го свалят, когато им потрябва.

Дори и да нямаш скенер, ще бъде страхотно, ако помолиш някой познат да свърши тази работа. Ще бъде много полезно за форума.

До скоро ...

Ще помоля някого да го сканира, за да Ви го изпратя.

P.S. Само трябва да уточня, че страницата за работодателя е вече попълнена

Редактирано от neco999

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, Стела написа:

Здравейте!

Screenshot_20180923-183559.jpg

Здравейте,Стела, да документите ви ще пристигнат на този пощенски код се намира Фамилиенкасе, нали над адреса ще напишете именно това на немски, трябва да опоменете къде изпращате писмото.Моят съвет е да го пуснете препоръчано и така ще можете да следите писмото си.Успех!!!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, neco999 написа:

Ще помоля някого да го сканира, за да Ви го изпратя.

P.S. Само трябва да уточня, че страницата за работодателя е вече попълнена

Благодаря ти, ще разчитам на съдействието ти. Наличието на текстове не е проблем. Преди да публикувам формуляра ще почистя попълнените полета. Това не представлява особена трудност. Важното е всички страници на формуляра да са сканирани (по възможност цветно и на по-висока резолюция), а не просто да бъдат снимани с телефон.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване